Logo Magica

Pelyněk

Prvek: Oheň

Signatura: Mars

Latinský název: Artemisia absinthium

Božstva: Artemis (řecká bohyně, vládkyně přírody), Asklépios (řecký bůh medicíny), Diana (římská bohyně Měsíce a lovu), Iris (řecká bohyně duhy, Kastór (řecké a římské božstvo, jedno z božských dvojčat)

Polarita: Mužská

Jiné názvy: Absinth, hořký peluň, nechráše, pamětníček, pelun, polenek, stříbřík, stříbrník

Hlavní složky: Hořčiny, třísloviny, izolovaná silice - thujon.

Popis byliny:  Pelyněk je vytrvalá bylina (někdy polokeř) vysoká až 1,5 metru. Stonek je silně rozvětvený, v dolní části dřevnatý (při sběru drogy se tato část vyřazuje). Listy jsou střídavé, přízemní s dlouhými řapíky, vejčité a třikrát peřenodílné. Jednotlivé lístky jsou podlouhlé, celistvé a tupé. Střídavé lodyžní listy jsou přisedlé, postupně s méně dělenou čepelí, spodní dvakrát, hořejší jednoduše peřenodílné, které nakonec přecházejí až v nedělené, dlouze kopinaté listeny. Celá rostlina, zejména listy, je jemně stříbřitě chlupatá. Květní úbory jsou žluté, kulaté (s průměrem 3-4 mm), nacházejí se v úžlabí horních listů a jsou uspořádané do řídkých hroznů. Květy jsou trubkovité, žluté, vnější samičí a vnitřní oboupohlavní. Plody jsou vejčitě hnědé nažky bez chmýru. Rostlina kvete v červenci až v srpnu. Rostlina se vyskytuje od nížin až po podhorské pásmo.

Pěstování:  Tato jedna z nejzáhadnějších bylinek se pěstuje na přímém slunci či v polostínu. Vyžaduje ochranu před větrem a zimou. Dorůstá do výšky 120 cm. Množí se dělením starých trsů, řízkováním či ze semen. Roste zejména na suchých místech, kamenitých stráních, rumištích, navážkách, podél cest apod. Dává přednost teplým, zejména vápencovým podkladům s dostatkem dusíku.

Sběr a sušení:  Sklízí se nať na počátku květu červen - srpen, sušíme při t. do 40 °C. Stonek vysušené drogy je zelený a květ žlutý. Při sběru je třeba dávat pozor, aby se pelyněk pravý nepomíchal s ostatními druhy pelyňku, jejichž listy jsou hladké, tmavě zelené a pouze na rubu chlupaté. Pelyněk charakteristicky příjemně voní a je silně hořký. Vysušená nať se uskladňuje na stinném, vzdušném a suchém místě

Pelyněk. Tato magická bylina je známa po celém světě. V Německu a v Holandsku je nazývána "rostlina svatého Jana", protože utržená 24.června na svátek Jana má největší moc. Existuje dokonce legenda, že Jan Křtitel nosil speciální síťku z pelyňku, která ho chránila před zraněními. Dnes například taštička plná pelyňku chrání pocestné a polštáře se špetkou této rostliny přivádí prorocké sny. Moderní kouzelnice používají odvary z pelyňku, které podle nich pomáhají při věštění. Speciálně připravené výluhy slouží k posvěcování magických předmětů: skleněných koulí, zrcadel a hůlek.

Použití v kuchyni a v kosmetice:dochucení nápojů

Lékařské použití:  Vylučování trávicích žláz, žlučníku a dvanácterníku a tímto způsobem zlepšují chuť do jídla a trávení. Droga se předepisuje při nechutenství, gastritidě se sníženou kyselostí žaludku a žaludečním nadýmání, kolikách v žaludku, cholecystopatii (dyskinéza žlučových cest, cholecystitida), onemocněních jater a anémii. Mají i protizánětlivé účinky a tonizující (povzbuzující) efekt při chřipce a nachlazení. Používají se také při střevních parazitech. Lidové léčitelství doporučuje pelyněk i při bílém výtoku u žen, nepravidelné menstruaci, malárii, angíně pectoris, nespavosti, epilepsii, ke zpevnění dělohy, při tuberkulóze, zvracení apod.

Emocionální použití:  Zatrpklost je křeč, kterou pelyněk dokáže velmi snadno eliminovat a dá prostor k nápravě.

Magické a rituální použití:  Využití rostlinných sil: psychické síly (kadidlo), ochrana, láska (odvar), vyvolávání duchů (spaluje se spolu se santálovým dřevem). Známý taky jako absint. Posvátná bylina druidů, má velkou magickou moc a je zasvěcena bohyni Luny. Pokud je používán vnitřně, jeho jed se v těle ukládá. pálen s vonnými přísadami o Samainu napomáhá vyvolání vidin, divinaci, věštění budoucnosti. Zvlášť účinný je v kombinaci s černobýlem. Posiluje kuřidla-kadidla na vymítání a ochranu.

Recepty

VERMUT TORINO

1g hřebíčku, 1g kardamomu, hrstka máty peprné, 1/2 hrstky meduňky, 1g skořice, 2g černobýlu, 6g kořene hořce, 20g pelyňku, 2g fenyklu, 2g anděliky. Macerovat 48 hodin v 100 ml 60% alkoholu a 50 ml vinného destilátu. Výluh se přidá k 1,5 l světlého vína sladkého, v němž je rozpuštěn 1 kg cukru. Potom se doplní vínem na 5 litrů tak, aby obsah alkoholu neklesl pod 16 % objemových a obsah cukru pod 18 % váhových. Vermut ponechat 2-3 měsíce uležet.

Pelyňkový vermut

V jakémkoliv dokvašeném vínu (šípkovém, trnkovém) necháme vylouhovat směs tohoto koření: 12g sušeného pelyňku, 8g zeměžluči, 16g pomerančové kůry, 10g puškvorce, 2g skořice, 1g hřebíčku, 1g koriandru, 20g utlučených hořčičných semínek, půl lusku vanilky. Vložíme do řídkého látkového sáčku a ponoříme do připraveného vína asi do třetiny shora, necháme vylouhovat 3 až 4 týdny. Množství koření stačí na 10 l vína.

Žaludeční likér

60g zeměžluči, 35g drcených jalovčinek, 35g práškovaného kořene rebarbory, 20g řebříčku, 10g puškvorce a 5g pelyňku přelijeme 1 litrem lihu a macerujeme 2 dny. Poté rozpustíme 300g cukru ve 300ml převařené vody a přivedeme do varu, odebíráme pěnu. Necháme vychladnout a přilijeme k lihovému macerátu. Uložíme k dozrání ještě 4 týdny. Na závěr přecedíme do lahví a užíváme 20 ml při žaludečních potížích.

Domácí léčivý aperitiv

Hrst zeměžluče, hrst pelyňku a hrst puškvorce smíchejte a zalijte slabým alkoholem, nejlépe domácí výroby. Bylinky musejí být zcela ponořeny. Poté nechejte 3 týdny na sluníčku uležet, přeceďte a pijte jako aperitiv.

Likér proti překyselení žaludku

Do 1,4 l červeného vína vložte 40g jemně sekané pomerančové kůry, 40g heřmánkových květů a 20g květů jetele, 20g pelyňku a 20g zeměžluče. Nechte macerovat 1 týden na slunci, občas protřepejte. Poté přefiltrujte a slijte do láhve. Likér je nepostradatelný pro starší muže trpící na překrvení.

Pelyňkové víno

v 1 litru bílého vína macerujeme 4 dny 30 g špiček květů nebo listů pelyňku pravého. Pak přecedíme.

Pelyňkové víno z čerstvé šťávy s medem

10 ml čerstvé šťávy, 40 dkg medu, 3l červeného vína-horké plníme do lahví a dáme do sklepa.

Víno k posílení žaduku

Pelyňková nať,levandulová nať,majoránková nať,list máty peprné a list šalvěje po dílu.Zalijeme 100 díly bílého vína a necháme 8 dní v uzavřené láhvi. Potom slijeme přes pláténko a užíváme 4 lžičky denně na posílení žaludku a povzbuzení chuti k jídlu ,vždy 1 hodinu před jídlem.

Pelyňkové víno na podporu imunity

Pelyňkové víno podporuje vlastní imunitu těla a povzbuzuje k radosti ze života. 40 čerstvých pelyňkových lístků nebo květů a 1 l bílého vína necháme 5 dní louhovat v zavařovací sklenici. Poté víno scedíme a pijeme po likérových sklenkách.

Pelyňkové víno

Na posílení ženských orgánů. 35g pelyňku pravého navlhčíme a vylouhujeme ve 100 ml vodky po dobu 24 hodin. Pak vše zalijeme 1 litrem bílého vína a dále vylouhujeme 7 dní. Přecedíme a užíváme 1-2 lžičky před jídlem. Neužívat v těhotenství.

Pelyňkové víno sv. Hildegardy

Do 1 l bílého vína dáme 1/2 dl čerstvé vymačkané šťávy z pelyňku, přidáme 10 lžic medu a trochu alkoholu, aby se víno nekazilo. Trochu ohřejeme, dobře promícháme, nevaříme. Pijeme každý druhý den stopku nalačno, ne dlouhodobé. Toto víno zlepšuje funkci žaludku, střev a dobře působí i proti skleróze

Zelená víla - pelyňkové víno

Pelyňkové víno používáme při onemocnění vnitřních orgánů, při zažívacích obtížích, jako podpůrnou léčbu při dně a revmatizmu, při srdeční a oběhové slabosti, při poruchách ledvin, jako podpůrnou léčbu při depresích a jako ochranu před plicními chorobami (například v oblastech ohrožených výskytem tbc). 50 až 100 ml čerstvě vytlačené šťávy z jarního pelyňku, 400 g čistého přírodního medu, 3 litry čistého bílého nebo červeného vína. Nejlepší dobou k přípravě je konec dubna, protože se pelyněk již důkladně zazelenal. Rozkrájejte ho nadrobno, jak to nejvíc jde (nožem nebo ještě lépe v mixéru) a tuto pelyňkovou kaši vymačkejte přes mul, nebo jinou řidší tkaninu, a pečlivě zachyťte všechnu získanou šťávu. Pak přidejte med do vína a uveďte opatrně do varu. K této směsi se přidá odměřené množství vylisované pelyňkové šťávy. Ještě horké víno se slije do vyvařených lahví (až po okraj) a hned se uzavře. Takto upravené vydrží až do října. Každý třetí den vypijte jednu likérovou skleničku vína.

Pelyňkové kapky

1 díl pelyňku se zalije 5 díly 40% alkoholu. Louhuje 2-3 týdny, 1x denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 10-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody.

Tinktura na nechutenství

Smícháme po 20g pelyněk, benedikt, zeměžluč, pomeranč. kůru, kůru chininovou, kořen anděliky a kořen kozlíku. Směs přelijeme 120g kvalitní vodky. Necháme macerovat v dobře uzavřené nádobě 1 týden, scedíme. Užívá se před jídlem 10 kapek. Tento přípravek je všeobecně znám pod názvem "Besterovy" žaludeční kapky.

Čajová směs na žloutenku

Smícháme 1 díl natě rozrazilu, 1 díl řepíku, 1 díl přesličky, 1 díl pelyňku, 1 díl kořene čekanky a 1 díl pampelišky. 2 PL směsi dáme do 1/2 1 vody a necháme 12 hodin macerovat. Potom uvedeme do varu a necháme přikryté vychladnout. Horký čaj pijeme v malých dávkách během celého dne.

Čaj na dobré trávení

1/2 KL pelyňku černobýl (nepřekračovat množství, jinak je čaj zbytečně trpký a hořký), 1 KL máty (upraví chuť i vůni čaje), 1 KL měsíčku (působí hojivě na celý trávicí trakt), 1 KL řepíku (podporuje činnost jater a žlučníku, působí proti průjmu1 KL). Směs se přelije 1/2 l vroucí vody a nechá se pod pokličkou 10 min louhovat. Užívá se 2x denně po lžičkách při dyspepsii a žaludečních křečích, na dobré trávení anebo při žaludečních a trávicích potížích. Kůra ale nesmí překročit dobu šesti týdnů. Čaj není vhodný pro těhotné a kojící ženy.

Žaludeční čaj s puškvorcem

Smícháme 30g puškvorce, 10g heřmánku (květ), 10g kmínu, 40g máty peprné a 10g pelyňku. 2 KL směsi přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme 15 min pod pokličkou stát. Přecedíme do termosky. Užíváme 1 - 2 šálky denně.

Bolesti zubů a dásní

Pelyňková nať 25 g, nať verbeny (sporýše) 25 g, víno 250 ml, surový třtinový cukr. Vrchovatou polévkovou lžíci bylinkové směsi vařit ve 1/4 litru vína, scedit, a do tekutiny přidat dvě čajové lžičky třtinového cukru a vypít.

Bylinný čaj při Roztroušené mozkomíšní skleróze

pelyněk, violka trojbarevná, řepík, řebříček, heřmánek, černý bez květ, kokoška, jehlice, rozmarýn, mateřídouška, máta, vřes, andělika, chmel, dobromysl, hluchavka květ, jahoda, jmelí, hloh

Čajová směs na podrážděný žaludek

Nať pelyňku, nať máty, nať zeměžluče, nať benediktu, květ heřmánku, plod jalovce, semeno pestřece. Dvě lžíce směsi zalijeme ½ vroucí vody a přikryté necháme 15 minut louhovat. Přecedíme a pijeme v průběhu dne v malých dávkách, zhruba každou hodinu. Přitom nic nejíme, nejvýše trochu ovoce, jímž i po vyléčení začínáme opět konzumovat potravu.

Menstruační bolesti

Smíchejte 2,5g bukvic, máty polej a pelyňku s trochou vody a vína. Povařte, sceďte a pijte za horka.

Čaj na vyvolání opožděné menstruace

Smícháme 20g pelyňku černobýlu, 20g pelynňku a 20g máty polej. Směs se přelije 600 ml vroucí vody a nechá se pod pokličkou 20 min louhovat. Scedíme do termosky a pijeme během dne po doušcích. Čaj není vhodný pro těhotné.

Koupel Proti Magickému Útoku

100g natě pelyňku pravého přelijeme 1 litrem vroucí vody, odstavíme a necháme 20 min stát pod pokličkou. 50g kůry z Bílé vrby přelijeme 1 litrem studené vody, přivedeme k varu a vaříme na mírném plameni 10 -15 min. Koupeme se před spaním a koupel má trvat přibližně 20 minut. Tato koupel má trvat ještě 3 následujcí dny.

Kloktadlo na zánět v krku s maceškou

Smícháme po 1 KL šalvěje, pelyňku, máty peprné a macešky polní. Směs přelijeme 2 šálky vroucí vody, necháme 10 min louhovat, scedíme. Teplým nálevem kloktáme 2-3x denně.

Obklad na opožděnou menstruaci

Smíchejte 10g pelyňku, 10g šalvěje a 10g máty peprné s medem tak, aby vznikla hustá pasta, kterou nanesete na plátno a přiložíte na oblast podbřišku. Není vhodný pro těhotné ženy.

Pelyňková masáž pro urychlení porodu (kontrola porodu)

Smíchejte 10g routy vonné, 10g černobýlu, 10g pelyňku, 600 ml oleje a 1 lžičku cukru. Směs povařte 30 minut - olej se nesmí přehřát, přeceďte a masírujte děložní oblast. Podpoříte tím stahování svalstva.


Bylinka ve směsi

Čaj na čištění krve 1

Vyvolání opožděné menstruace

Menstruační bolesti

Urychlení porodu


  zpět na Byliny Jupitera