Logo Magica

Choroby srdce a cév

angina pectoris, zánět srdečního svalu, srdeční slabost, snížený krevní oběh, srdeční neuróza, arterioskleróza, hypotenze, hypertenze, zánět žil, čištění krve, křečové žíly, hemeroidy ...

Čaj na čištění krve 1

30g zeměžluče, 45g heřmánku, 25g rozrazilu, 5g pelyňku. Všechny složky smíchat v uvedeném poměru. 2 KL směsi zalijte 200 ml horkou vodou a louhujte 10 min.

Čaj na čištění krve 2

Smícháme 4 PL kořene smetanky, 4 PL kořene čekanky, 4 PL oddenku pýra, 1 PL semen fenyklu. 1 PL směsi přelijeme 0,5 l vroucí vody, 15 min povaříme a necháme vychladnout. Užíváme max. 2 šálky denně.

Jarní čaj na čištění krve 3

Smícháme 25g kořene a 25g listu pampelišky, 25g kopřivy, 25g břízy, 25g maliníku, 15g bezového květu a 5g květu měsíčku. 1 PL směsi zalijte šálkem vody a 10 minut louhujte a pak sceďte. Pijte 2 šálky denně.

Čaj na čištění krve 4

20 g kořene pampelišky, 20g nati zeměžluče a 20 g kořene čekanky. 2 KL směsi povařit 1 min a po 15 min scedit. Nejlépe je pít tento čaj v poledne.

Čaj z březových listů na čištění krve

Březové lístky je třeba otrhávat mladé, do dvou měsíců po rozvití (obvykle v dubnu až květnu), kdy mají nejvíce účinných látek, které do nich probouzející se strom napumpoval. Mladé listy obsahují až 5 % silic, velké množství saponinů, flavonové glykosidy, třísloviny, pryskyřice, minerální látky, fytoncidní látky s antibiotickým účinkem. 2 PL sušených listů nebo 1 Pl čerstvých lístků zalijeme šálkem horké vody a necháme pod pokličkou 10 minut louhovat. Pijeme max 2 šálky denně. Je to vynikající proplachovací léčba při infekcích a zánětech močových cest, dně a revmatismu, močových a ledvinových kamenech (ze šťavelu vápenatého). Čistí krev, je vhodným podpůrným lékem při jarní očistné kůře nebo redukční dietě, zvyšuje obranyschopnost organismu, snižuje koncentraci kyseliny močové v krvi. Je součástí urologických čajů. Přidáme-li k čaji na špičku nože jedlou sodu, zvýší se účinek (alkalická moč).

Křečové žíly

15g zeměžluče, 15g kozlíku, 25g kořene pelyňku, 15g dubové kůry, 15g řebříčku, 15g listů ořešáku královského. Všechny složky smíchat. 2 KL směsi zalijte 200 ml horkou vodou a louhujte 10 min. Pijte 2x denně 1 šálek.

Kornatění tepen

25g kozlíku, 25g listů ostružiníku, 25g rozrazilu, 15g listů maliníku, 15g benediktu, 15g květů levandule, 15g zeměžluče. 2 KL směsi zalijte 200 ml horkou vodou a louhujte 10 min. Pijte 2x denně jeden šálek.

Čaj na bušení srdce

Smíchejte po 1 dílu třezalky, meduňky a hlohu. 1 KL měsi přelijte horkou vodou, nechejte 15 minut louhovat a pijte 3x denně při obtížích.

Angina pectoris

Angina pectoris zahrnuje bolesti nebo tlak v srdeční oblasti, zejména bolest za hrudní kostí, které jsou zpravidla svíravé a palčivé a které se mohou šířit do ramene, do krku nebo mezi lopatky. Bolesti vyvolává nedostatečné prokrvení srdečního svalu díky nedostatečnému průtoku krve věnčitými tepnami, které mohou být staženy (spasmus) nebo v nich mohou probíhat sklerotické změny na cévních stěnách. Vnější příčinou bolestí může být duševní rozrušení nebo námaha. Bolesti by měly odeznít během několika minut. Pokud bolesti nebo tlak přetrvávají v klidu déle než 20 minut, je nutné přivolat lékaře, protože se může jednat o infarkt myokardu. Uvedená čajová směs posiluje srdce a rozšiřuje koronární cévy, proto lze očekávat, že záchvaty se budou dostavovat řidčeji až ustanou.
20g jmelí (!), 20g hlohu, 20g routy vonné (!), 20g přeslička rolní, 20g kokoška pastuší tobolka. Večer vložíme 3 KL do nádoby se studenou vodou (500ml) a ponecháme přes noc louhovat. Ostatní složky smíchejte v uvedeném poměru. 3 čajové lžičky této směsi zalijte 3 šálky horké vody a 5 minut louhujte. Přeceďte a slijte se studeným scezeným nálevem. Pijte 3 šálky teplého čaje během dne. Směs je na dva dny.

Slabý krevní oběh a omrzliny

15g čerstvého jemně pokrájeného zázvoru, 10g skořicových větviček, 10g kořene anděliky. Byliny zahřejte v 500ml vody a mírně povařte cca 10 min. Sceďte do láhve. Vypijte 3x denně horký nápoj. Zbylý nálev uchovávejte v lednici. Před použitím ohřát, nikoliv však v mikrovlnce.

Borový likér

Rozkrájíme 10 g mladých měkkých šišek a několik mladých borových výhonků a zalijeme žitnou tak, aby bylo vše ponořené. Necháme alespoň 6 týdnů odstát. Pokud počítáme s konzumací nápoje, po přefiltrování ho ještě osladíme hrstí kandovaného cukru. Potom necháme likér další 2-3 měsíce uležet. Užíváme 2x denně 15 kapek, které rozmícháme s vodou nebo nakapeme na kostku cukru. Přípravek posiluje krevní oběh, léčí nervové poruchy a odstraňuje tělesné i duševní napětí. Zevně působí proti svalovým křečím a ulevuje namoženým svalům.

Tinktura na podlitiny

Yzop nať 20 g, šalvěj nať 20 g, rum 250 ml. Byliny necháme 10-14 dní vyluhovat při pokojové teplotě v rumu, popř. v žitné. Pak slijeme, zbylé rostliny ještě vylisujeme, tekutinu přefiltrujeme přes papírový filtr a uložíme. Vtíráme přímo do podlitin. Zdroj: Janča, Zentrich/Herbář léčivých rostlin

Obklad na hemeroidy

Čerstvé listy bezu rozmělníme a přidáme do mléka, až vznikne hustá kaše. Krátce povaříme, necháme vystydnout. Přiložíme na místo, překryjeme plátnem a necháme působit přes noc.


 

Přeji nejen příjemné brouzdání po tomto webu, ale i mnoho krásných zážitků s rostlinami!