Logo Magica

Meduňka

Prvek: vzduch

Funkce: trávení

Vlastnosti: zvlhčující, hřejivé

Signatura: Jupiter

Latinský název:   Melissa officinalis

Hlavní složky: třísloviny, hořčiny, slizovité látky, kyselinu kávovou, enzymy, silice, která obsahuje citral, citronelal, linalol.

Polarita:

Božstva:

Kuchyňské použití:

Jiné názvy: Melisa, včelanka, včelník, matečník, marulka, planá máta, lemonika

Pěstování: Meduňka je vytrvalá bylina se čtyřhrannou, rozvětvenou lodyhou vysokou do 1 metru a s vejčitými, vstřícnými, tmavě zelenými listy s charakteristickou citronovou vůní. Spodní listy jsou velké s dlouhým, ochlupeným řapíkem, horní jsou protáhnuté, vroubkovaně pilovité s krátkým řapíkem. Květy jsou drobné, bílé, nažloutlé nebo růžové a nacházejí se po šesti v přeslenech v paždí listenů. Květ má pětičetnou korunu, krátce trubkovitý kalich a čtyři tyčinky. Plod je suchý, pukající, se čtyřmi semeny. Kvete od června do srpna. Meduňka pochází z východního Středozemí, ale od pradávna se pěstovala jako léčivá a medonosná rostlina i ve střední Evropě a v teplejších oblastech i zplaňuje. Nejlépe se jí daří v dobře obdělávaných, hluboko výživných půdách. Na nechráněných místech snadno vymrzá. Vyžaduje slunnou polohu a dává přednost sušším stanovištím. Vytváří velké množství nektaru, takže je velice oblíbená u včelařů.

Sběr: Listy sbíráme krátce před rozkvětem (červen). Celou nadzemní část nejdříve posečeme a poté sbíráme listy. Při ukládání by se neměly pomačkat, protože potom při sušení tmavnou. Pokud meduňka rozkvete, listy už nesbíráme, protože již ztratily charakteristickou vůni a léčivé vlastnosti. Listy sušíme na vzdušném, stinném místě nebo v sušárně při teplotě do 35 °C. Vysušené listy jsou na líci zelené, na rubu slabě zelené, s typickou slabou nahořklou chutí, při rozmělnění mají citronovou vůni. Drogu uskladňujeme na suchém, vzdušném a stinném místě.

Lékařské použití: Blahodárně působí na trávicí systém, uklidňuje a utišuje bolesti, způsobené nadýmáním či křečemi, staví průjmy, vyvolané úzkostí a napětím a zprůchodňuje střeva v případech zácpy zapříčiněné depresemi a tísní. Ve formě teplého čaje působí na pálení žáhy, napomáhá asimilaci potravy, zejména tučných jídel, takže může být používána jako preventivní prostředek proti nadýmání či pocitům těžkosti. Je výborným lékem na nechutenství - uvolňuje napětí v zažívacím ústrojí. V případech dvanácterníkových či žaludečních křečí lze požívat meduňku společně s měsíčkem či kostivalem. Meduňka je vhodná na mírné bolesti hlavy způsobené zažívacími potížemi. Tato bylina zlepšuje cirkulaci krve a podporuje činnost srdce - léčba nízkého a vysokého tlaku. Napomáhá odstraňovat závratě, hučení v uších, v těhotenství též bolesti hlavy a ranní únavu. Bývá používána jako uklidňující prostředek při astmatu, těžkém kašli a bronchitických katarech. Zvyšuje potivost - snížení horečky, léčba nachlazení, rýmy či jiných lehčích onemocněních nosohltanu. Bere-li se meduňka pravidelně, může odstranit nepravidelnosti menstruačního cyklu, redukuje menstruační bolesti a protože působí jako mírný stimulátor dělohy, lze ji použít k utišení porodních bolestí. Koupele ze silného odvaru meduňky mohou vyvolat krvácení při opožděné periodě. Meduňka je cennou bylinou i v období přechodu - napomáhá utišit návaly, deprese, pocity úzkosti a bušení srdce. Pomačkané listy meduňky, vařené v troše vinného oleje - léčení nežitů.

Emocionální použití: Meduňka působí v oblasti srdeční čakry, snoubí a osvěžuje srdce. Výborný prostředek proti depresím, netečnosti, negativním postojům, odvádí z mysli všechny problémy a špatné myšlenky, jež mají původ v melancholii, napomáhá rozveselení, odstraňuje pocity zoufalství a vnáší do života jedince světlo. Příznivě ovlivňuje paměť a schopnost koncentrace. Navozuje pocit bezpečí. Bylina je vhodná pro Ty , kteří potřebují být milováni, ale neumějí přijímat. Pomáhá zejména notorickým škarohlídům, lidem, kteří se cítí být poraženi, nemohou nalézt smysl života, nemají žádný cíl. Tato bylina má i vedlejší účinky v oblasti sexuální a je vhodná zejména pro ženy, které utrpěly samovolným potratem, byly sexuálně zneužity či prodělali gynekologickou operaci. Napomáhá obnovit pocit ženskosti, nalézt vnitřní integritu a celistvost.
Meduňka je spojena s uklidněním a dodáním sladkosti do života. Je jako pohlazení při všech úzkostných stavech a velmi jemným způsobem nastoluje rovnováhu mezi předním a zadním mozkem.

Magické a rituální použití: Rituál očisty (pouze pro ženy po prožití sexuálního traumatu). Všeobecně blahodárná povzbuzující rostlina. Nálev z listů se přidává do koupele. Čaj snižuje teplotu, uvolňuje napětí, poskytuje úlevu při bolestech hlavy. Uklidňuje při stresu a depresi, včetně poruch trávení způsobených těmito psychickými stavy. Studentům se doporučuje pro bystřejší chápání a lepší paměť.

Kniha Světla Kultu BohyněRecepty

MEDUŇKOVÉ KAPKY

1 díl meduňky se zalije 5 díly 40% alkoholu. Louhuje 2-3 týdny, 1x denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 10-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody.

Karmelitské kapky Promícháme 3 hrsti řezané sušené meduňkové natě,20g citronové kůry,10g skořice,10g muškátového oříšku a zalijeme 1l koňaku.Necháme 10 dní macerovat,potom přecedíme a v dobře uzavřené láhve uložíme ve tmě,chladu a suchu.Užíváme buď jednorázově 1-2 lžičky a nebo dlouhodobě 3x denně 15 kapek při žaludeční a střevní kolice ,bolesti hlava a nervové slabosti .

VERMUT TORINO

1g hřebíčku, 1g kardamomu, hrstka máty peprné, 1/2 hrstky meduňky, 1g skořice, 2g černobýlu, 6g kořene hořce, 20g pelyňku, 2g fenyklu, 2g anděliky. Macerovat 48 hodin v 100 ml 60% alkoholu a 50 ml vinného destilátu. Výluh se přidá k 1,5 l světlého vína sladkého, v němž je rozpuštěn 1 kg cukru. Potom se doplní vínem na 5 litrů tak, aby obsah alkoholu neklesl pod 16 % objemových a obsah cukru pod 18 % váhových. Vermut ponechat 2-3 měsíce uležet.

http://www.bylinkyproradost.cz/medunkovy-sirup/ MEDUŇKOVO-CITRUSOVÝ SIRUP: do velkého hrnce jsem dala 6 l vody a 80 g kyseliny citronové a vařila 10 minut. Nechala vychladnout na 60 stupňů, vložila hojně meduňky a přidala nakrájené bio limetky a bio citrony – přibližně 0,75 kg. Když neseženete bio limetky můžete dát jen bio citrony, ty jsou k dostání běžně. Vše nechám odstát nejméně 24 hodin. Zítra scedím, přidám 4 kg cukru a zahřeju na 80 stupňů. Naplním do skleněných lahví a budu sterilovat v troubě při 80 stupních dvacet minut. Výsledkem je vynikající sirup pro domácí šťávy a limonády, mám to mnohokrát vyzkoušené. Fotku jsem pořídila dneska na zahrádce. Meduňku pěstuji, citrusy bohužel ne. :-) A co vy, jaké bylinky máte nejraději? U mě vítězí máta. ------------------ Meduňkový sirup Na přípravu sirupu je třeba: asi dvacet delších stonků meduňky 1 kg krystalového cukru 1 sáček (20g) kyseliny citrónové 1,7 převařené vody Ze stonků meduňky jsem otrhala lístky a namočila je do již zchladlé převařené vody. Stejné množství sirupu lze vyrobit i z menšího množství meduňky, ale když nějaký ten lísteček přihodíte, barva i chuť sirupu budou intenzivnější. Listy necháme pokud možno na chladném místě louhovat 24 – 48 hodin. Listy necháme louhovat 24 hodin v převařené vodě... Další den listy odstraníme z jejich vodní lázně a tekutinu přelijeme, nejlépe přes plátno, do hrnce. Na sporáku pak zahříváme mírným plamenem. Přidáme cukr, kyselinu citrónovou a důkladně mícháme. Až se cukr rozpustí, necháme asi tři minuty přejít varem a je hotovo. Mírně zchladlý sirup plníme do vařící vodou vylitých a vysušených lahví. V těchto horkých dnech si tak můžeme smícháním s vodou nebo minerálkou připravit velmi chutný osvěžující nápoj. ----------------------

Uvolnění těla a zlepšení vizualizace

Po jednom dílu: lapačo, kondurando, chmelové šišky, meduňka, kozlík, dobromysl, ginko, mateřídouška, třezalka, světlík a heřmánek. 2 lžičky směsi přelít 500 ml vroucí vodou a 15 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme. Každé ráno jeden šálek. Všechny složky se dají běžně koupit v lékárnách.

DĚTSKÝ ČAJ SPOKOJENÉ BŘÍŠKO

1 díl anýzu, 1 díl heřmánku, 1 díl bezový květ, 1 díl máta, 1 díl meduňky, 1 díl maliníku, 1 díl ostružiníku, 1 díl chmele. 1 KL směsi přelít šálkem horké vody. Louhovat 5-7 min. Osladit medem nebo ovocnou šťávou. Podáváme dětem při křečích z plynatosti a poruchách trávení.


Probuzení se ve snu

Po jednom dílu: poměnka (květ i nať), rožec jednoletý roční, růžkatec ponořený, meduňka lékařská, řepík lékařský, heřmánek, kakost luční (horní část s květem). Vrchovatá lžíce směsi se zalije 1 litrem vody. Vaří se 5-7 min v nekovové nádobě a pak se nechá 10 minut louhovat. Denně se pije 1 až 3 sklenice. Může se pít i studený. Všechny složky kromě růžkatce se prodávají v některých lékárnách. Růžkatec seženete na internetu v prodejnách specializovaných na rostliny do zahradních jezírek. Je to podvodní rostlina.

Bylinkový ocet s višňovým listem 10 dkg bylinkové směsi- lístky estragonu a meduňky,bobkového listu a listů višně,1 litr octa. Bylinky zalijeme octem a necháme 14 louhovat.Potom přecedíme a nalejeme do dobře uzavíratelné lahve. Meduňkový ocet 100 až120 čerstvých lístů meduňky,1 litr octa. Meduňku dáme do octa a necháme 14 dní louhovat.Potom scedíme.

 

Bylinka ve směsích

Čaj na bušení srdce

Čaj pro podporu otěhotnění

 

 

  zpět na Byliny Jupitera