Logo Magica

Meduňka


Prvek: Vzduch

Funkce: Trávení

Vlastnosti: Zvlhčující, hřejivé

Signatura: Jupiter

Latinský název: Melissa officinalis

Hlavní složky: Třísloviny, hořčiny, slizovité látky, kyselinu kávovou, enzymy, silice, která obsahuje citral, citronelal, linalol.

Polarita: 

Božstva: 

Kuchyňské použití: v aromaterapii se používá meduńka ve formě esenciálního oleje (pochopitelně největší kvalitu mají esenciální oleje, které jsou 100% (často se setkávám s oleji které jsou ve větším obalu, ale jsou o to více naředěné - cenově pak platíte více za menší kvalitu). Do koupele se meduňka (olej) může přidávat při rýmě, nachlazení nebo viróze. K inhalaci (do arolamp) má meduńka široké využití e.c. při stresu, úzkosti, nespavosti, potřeby uklidnit se, migréně, bolestech hlavy. Osobně jí mám "otestovanou" při spánku, ale ne do arolampy (což může být po usnutí nebezpečné) ale do nádoby s vodou a nebo do odpařovače.

Jiné názvy: Melisa, včelanka, včelník, matečník, marulka, planá máta, lemonika

Pěstování:  Meduňka je vytrvalá bylina se čtyřhrannou, rozvětvenou lodyhou vysokou do 1 metru a s vejčitými, vstřícnými, tmavě zelenými listy s charakteristickou citrónovou vůní. Spodní listy jsou velké s dlouhým, ochlupeným řapíkem, horní jsou protáhnuté, vroubkovaně pilovité s krátkým řapíkem. Květy jsou drobné, bílé, nažloutlé nebo růžové a nacházejí se po šesti v přeslenech v paždí listenů. Květ má pětičetnou korunu, krátce trubkovitý kalich a čtyři tyčinky. Plod je suchý, pukající, se čtyřmi semeny. Kvete od června do srpna. Meduňka pochází z východního Středozemí, ale od pradávna se pěstovala jako léčivá a medonosná rostlina i ve střední Evropě a v teplejších oblastech i zplaňuje. Nejlépe se jí daří v dobře obdělávaných, hluboko výživných půdách. Na nechráněných místech snadno vymrzá. Vyžaduje slunnou polohu a dává přednost sušším stanovištím. Vytváří velké množství nektaru, takže je velice oblíbená u včelařů.

Sběr:  Listy sbíráme krátce před rozkvětem (červen). Celou nadzemní část nejdříve posečeme a poté sbíráme listy. Při ukládání by se neměly pomačkat, protože potom při sušení tmavnou. Pokud meduňka rozkvete, listy už nesbíráme, protože již ztratily charakteristickou vůni a léčivé vlastnosti. Listy sušíme na vzdušném, stinném místě nebo v sušárně při teplotě do 35 °C. Vysušené listy jsou na líci zelené, na rubu slabě zelené, s typickou slabou nahořklou chutí, při rozmělnění mají citrónovou vůni. Drogu uskladňujeme na suchém, vzdušném a stinném místě.

Lékařské použití:  Blahodárně působí na trávicí systém, uklidňuje a utišuje bolesti, způsobené nadýmáním či křečemi, staví průjmy, vyvolané úzkostí a napětím a zprůchodňuje střeva v případech zácpy zapříčiněné depresemi a tísní. Ve formě teplého čaje působí na pálení žáhy, napomáhá asimilaci potravy, zejména tučných jídel, takže může být používána jako preventivní prostředek proti nadýmání či pocitům těžkosti. Je výborným lékem na nechutenství - uvolňuje napětí v zažívacím ústrojí. V případech dvanácterníkových či žaludečních křečí lze požívat meduňku společně s měsíčkem či kostivalem. Meduňka je vhodná na mírné bolesti hlavy způsobené zažívacími potížemi. Tato bylina zlepšuje cirkulaci krve a podporuje činnost srdce - léčba nízkého a vysokého tlaku. Napomáhá odstraňovat závratě, hučení v uších, v těhotenství též bolesti hlavy a ranní únavu. Bývá používána jako uklidňující prostředek při astmatu, těžkém kašli a bronchitických katarech. Zvyšuje potivost - snížení horečky, léčba nachlazení, rýmy či jiných lehčích onemocněních nosohltanu. Bere-li se meduňka pravidelně, může odstranit nepravidelnosti menstruačního cyklu, redukuje menstruační bolesti a protože působí jako mírný stimulátor dělohy, lze ji použít k utišení porodních bolestí. Koupele ze silného odvaru meduňky mohou vyvolat krvácení při opožděné periodě. Meduňka je cennou bylinou i v období přechodu - napomáhá utišit návaly, deprese, pocity úzkosti a bušení srdce. Pomačkané listy meduňky, vařené v troše vinného oleje - léčení nežitů.

Emocionální použití:  Meduňka působí v oblasti srdeční čakry, snoubí a osvěžuje srdce. Výborný prostředek proti depresím, netečnosti, negativním postojům, odvádí z mysli všechny problémy a špatné myšlenky, jež mají původ v melancholii, napomáhá rozveselení, odstraňuje pocity zoufalství a vnáší do života jedince světlo. Pomáhá při odstranění křečí a působí proti depresím a strachu. Příznivě ovlivňuje paměť a schopnost koncentrace. Navozuje pocit bezpečí. Bylina je vhodná pro Ty , kteří potřebují být milováni, ale neumějí přijímat. Pomáhá zejména notorickým škarohlídům, lidem, kteří se cítí být poraženi, nemohou nalézt smysl života, nemají žádný cíl. Tato bylina má i vedlejší účinky v oblasti sexuální a je vhodná zejména pro ženy, které utrpěly samovolným potratem, byly sexuálně zneužity či prodělali gynekologickou operaci. Napomáhá obnovit pocit ženskosti, nalézt vnitřní integritu a celistvost.
Meduňka je spojena s uklidněním a dodáním sladkosti do života. Je jako pohlazení při všech úzkostných stavech a velmi jemným způsobem nastoluje rovnováhu mezi předním a zadním mozkem.

Magické a rituální použití:  Rituál očisty (pouze pro ženy po prožití sexuálního traumatu). Všeobecně blahodárná povzbuzující rostlina.


Recepty

Meduňkový rituál přátelství

Jelikož je meduňka docela známou rostlinou, tak měla hojného využití v lidové magii. Využívala se k rituálům přátelství resp. k tomu, aby se přátelství navázalo a aby se i udrželo. Ve své podstatě šlo o rituály velice jednoduché (a pochopitelně bez účinku). Při "meduňkovém rituálu přátelství" šlo ve své podstatě jen o to, že se "nabíjela" rostlina (většinou meduňka, ale používala se i skořice, koriandr, heřmánek..., ale i ametyst nebo růženín). Po této "magické operaci" se rostlina vložila do oděvu, přívěsku, zavazadla a tak podobně. Pro udržování přátelství se meduňka luhovala ve víně a to v magických skupinách nejen v keltské tradici. Pití meduňky ve víně se doporučovalo i milencům, aby vydržel jejich vztah.

Meduňkový rituál spánku

Další takzvaně magický rituál při kterém lze použít meduňku je rituál spánku. V tomto rituálu též "jde" o to, že se nad nákresem magického symbolu čichá k meduňce, která by měla navodit spánek. K tomuto rituálu se též používal e.c. akvamarín nebo ametyst. Meduňku občas "vystřídala" levandule, vanilka etc. Meduňka je rostlinou zasvěcenou noci, Měsíci, Bohyni měsíce. V keltské tradici se přidávala do kadidel a do takzvaného měsíčního pečiva, které se pojídalo při rituálech k uctění Bohyně měsíce.

Probuzení se ve snu

Po 1 KL poměnka (květ i nať), rožec jednoletý roční, meduňka lékařská, řepík lékařský, heřmánek, kakost luční (horní část s květem). 2 PL směsi se zalije 1 l vody. Vaří se 5-7 min a pak se nechá 10 min louhovat. Denně se pije 1-3 šálky. Může se pít i studený.

Meduňkové kapky

1 díl meduňky se zalije 5 díly 40% alkoholu. Louhuje 2-3 týdny, 1x denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 10-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody.

Meduňkové kapky dle Rystonové

Potřebujeme: 1 díl meduňky lékařské, 3 díly alkoholu (obsah alkoholu neuveden), 3 díly vody. Ve vhodné nádobě vše smícháme, dobře uzavřeme a necháme asi tři dny stát. Užíváme 1 čajovou lžičku až třikrát za den. Můžeme též zalévat meduňku vodkou, koňakem a nebo režnou. Není však uvedeno, proti čemu tento lék je. Autorka jen uvádí, že se má užívat v případě akutní potřeby.

Karmelitské kapky

Promícháme 3 hrsti řezané sušené meduňkové natě,20g citronové kůry,10g skořice,10g muškátového oříšku a zalijeme 1l koňaku.Necháme 10 dní macerovat,potom přecedíme a v dobře uzavřené láhve uložíme ve tmě,chladu a suchu. Užíváme buď jednorázově 1-2 lžičky a nebo dlouhodobě 3x denně 15 kapek při žaludeční a střevní kolice ,bolesti hlava a nervové slabosti .

Karmelitánské kapky 2

10 lžic natě meduňky, 10 hřebíčků, 10 lžic skořice, 1 nastrouhaný muškátový oříšek, 2 lžíce medu, 1 nakrájený citron. Směs bylin zalijeme koňakem nebo brandy, necháme odstát tři týdny, pak slijeme, přidáme med a citron. Bylinka je vhodná do salátů, koktejlů, zmrzlinových pohárů, ale i k masu.

Karmelitánské kapky dle Hoffmannové

Potřebujeme: 500 gramů meduňky lékařské, 20 gramů citrónové kůry, 10 gramů muškátového oříšku, 10 gramů skořicové kůry, 1 litr alkoholu (asi 40 %). Vše jemně nakrájíme, rozmělníme a promícháme. Zalijeme alkoholem a necháme stát 7 - 10 dní. Přecedíme a užíváme e.c. při nervové slabosti 15 - 20 kapek třikrát za den.

Karmelitánské kapky dle P. Váni

Potřebujeme: hrst meduňky lékařské, 1 ks citrónové kůry, 10 špetek muškátového oříšku, 10 špetek skořice, 10 špetek koriandru (semena), 10 ks hřebíčku, 1 litr vodky. Při přípravě postupujeme stejně jako u receptury dle Hoffmannové. Příprava těchto kapek se zdá u každého autora jiná, avšak receptury vždy obsahují meduňku, citrónovou kůru, skořici, muškátový oříšek a alkohol. Hoffmannová doporučuje vodku nebo koňak, Váňa doporučuje vodku nebo režnou, profesor Příhoda líh (100 gramů lihu + 200 gramů vody) etc. Většinou se tedy jedná přibližně o 40ti až 50ti % alkohol.

VERMUT TORINO

1g hřebíčku, 1g kardamomu, hrstka máty peprné, 1/2 hrstky meduňky, 1g skořice, 2g černobýlu, 6g kořene hořce, 20g pelyňku, 2g fenyklu, 2g anděliky. Macerovat 48 hodin v 100 ml 60% alkoholu a 50 ml vinného destilátu. Výluh se přidá k 1,5 l světlého vína sladkého, v němž je rozpuštěn 1 kg cukru. Potom se doplní vínem na 5 litrů tak, aby obsah alkoholu neklesl pod 16 % objemových a obsah cukru pod 18 % váhových. Vermut ponechat 2-3 měsíce uležet.

MEDUŇKOVO-CITRUSOVÝ SIRUP

do velkého hrnce jsem dala 6 l vody a 80 g kyseliny citronové a vařila 10 minut. Nechala vychladnout na 60 stupňů, vložila hojně meduňky a přidala nakrájené bio limetky a bio citrony – přibližně 0,75 kg. Když neseženete bio limetky můžete dát jen bio citrony, ty jsou k dostání běžně. Vše nechám odstát nejméně 24 hodin. Zítra scedím, přidám 4 kg cukru a zahřeju na 80 stupňů. Naplním do skleněných lahví a budu sterilovat v troubě při 80 stupních dvacet minut.

Meduňkový sirup

20 delších stonků meduňky, 1 kg krystalového cukru, 1 sáček (20g) kyseliny citrónové, 1,7l převařené vody. Ze stonků meduňky jsem otrhala lístky a namočila je do již zchladlé převařené vody. Stejné množství sirupu lze vyrobit i z menšího množství meduňky, ale když nějaký ten lísteček přihodíte, barva i chuť sirupu budou intenzivnější. Listy necháme pokud možno na chladném místě louhovat 24 – 48 hodin. Listy necháme louhovat 24 hodin v převařené vodě... Další den listy odstraníme z jejich vodní lázně a tekutinu přelijeme, nejlépe přes plátno, do hrnce. Na sporáku pak zahříváme mírným plamenem. Přidáme cukr, kyselinu citrónovou a důkladně mícháme. Až se cukr rozpustí, necháme asi tři minuty přejít varem a je hotovo. Mírně zchladlý sirup plníme do vařící vodou vylitých a vysušených lahví

Uvolnění těla a zlepšení vizualizace

Po jednom dílu: lapačo, kondurando, chmelové šišky, meduňka, kozlík, dobromysl, ginko, mateřídouška, třezalka, světlík a heřmánek. 2 lžičky směsi přelít 500 ml vroucí vodou a 15 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme. Každé ráno jeden šálek. Všechny složky se dají běžně koupit v lékárnách.

Probuzení se ve snu

Po jednom dílu: poměnka (květ i nať), rožec jednoletý roční, růžkatec ponořený, meduňka lékařská, řepík lékařský, heřmánek, kakost luční (horní část s květem). Vrchovatá lžíce směsi se zalije 1 litrem vody. Vaří se 5-7 min v nekovové nádobě a pak se nechá 10 minut louhovat. Denně se pije 1 až 3 sklenice. Může se pít i studený. Všechny složky kromě růžkatce se prodávají v některých lékárnách. Růžkatec seženete na internetu v prodejnách specializovaných na rostliny do zahradních jezírek. Je to podvodní rostlina.

Bylinkový ocet s višňovým listem

10 dkg bylinkové směsi- lístky estragonu a meduňky,bobkového listu a listů višně,1 litr octa. Bylinky zalijeme octem a necháme 14 louhovat.Potom přecedíme a nalijeme do dobře uzavíratelné lahve.

Meduňkový ocet

100 až120 čerstvých lístků meduňky,1 litr octa. Meduňku dáme do octa a necháme 14 dní louhovat. Potom scedíme.

Při migréně

Odvar z: listu meduňky 20 g, listu jitrocele 20 g, květu lipového 30 g, kořene kozlíku 10 g, kořene hořce 5 g. Polévková lžíce této směsi se svaří v 1 1 vody až na 3/4 1. Pije se 3x denně šálek.

Při celkové nevolnosti a pro osvěžení - Karmelitské kapky

se doporučuje užít kávovou lžičku takzvaných karmelitských kapek, jež si připravíme z: listu meduňkového 50 g, kůry citrónové 20 g, semene koriandru 30 g, muškátového oříšku 10 g, kůry skořice 10 g, čistého lihu 100 g, vody 200 g

Meduňkový čaj (dle Lavanderové a Franklinové)

Potřebujeme: 30 gramů meduňky lékařské, 0,5 litrů vařící vody. Meduňku zalijeme a necháme 10 - 15 minut luhovat a scedíme.

Meduňkový čaj (dle Castlemana)

Potřebujeme: 2 čajové lžičky meduňky lékařské, 2 dcl vařící vody. Meduňku zalijeme a necháme luhovat 10 - 20 minut a scedíme.

Čaj proti trémě dle Rystonové

Potřebujeme: 1 čajová lžička meduňky lékařské, 1 čajová lžička třezalky tečkované. Meduňku i třezalku zalijeme asi 0,25 litru vařící vody. Nálev necháme asi 15 minut stát a pak scedíme.

Čaj meduňkový dle Idy Rystonové

by se měl pít třikrát denně proti trémě. Osobně se obávám toho, že místo trémy může být požívač tohoto čaje mírně znaven. Takže spíš než proti trémě bych ho použil před spánkem, ale je to zcela individuální a na každém jednotlivci. Meduňka je většinou dobrá pro rychlé usnutí, třezalka je většinou vhodná pro dobrý průběh spánku.

Čaj pro umělce

Potřebujeme: 1 čajová lžička meduňky lékařské, 1 čajová lžička brutnáku lékařského. Meduňku i třezalku zalijeme asi 0,25 litru vařící vody. Nálev necháme asi 15 minut stát a pak scedíme. Po tomto čaji by nás údajně měla ve spánku navštívit múza. Údajně se po něm zdají hezké sny, které nás mohou inspirovat.

Výluh vinný dle Jitky Lenkové

Potřebujeme: hrst rozmačkaných řezaných listů meduňky, 1 litr vína. Listy meduňky zalijeme vínem a necháme stát tři dny. Pak se procedí. Může se užívat 1 lžíce každé dvě hodiny (e.c. při neuróze či nechutenství). Stejné dávky a stejné postupy uvádí i Ida Rystonová. Doporučuje také, že místo po lžičkách se může užívat 1 sklenka denně (jak velká sklenka, to není uvedeno) a nebo před spánkem 2 dcl.

Meduňková uklidňující koupel dle Lavanderové a Franklinové

Potřebujeme: 60 gramů listů meduňky lékařské 0,5 litrů vařící vody. Meduňku zalijeme a necháme 15 minut luhovat. Scedíme a nálev přidáme do koupele.

Meduňková uklidňující koupel dle Ristonové

Potřebujeme: 75 gramů meduňky (nať), 3 litry vody. Meduňku povaříme ve vodě, přecedíme a nalijeme do koupele. Další možnost je taková, že meduňku vložíme do polštáře, utěrky či sáčku. Při napouštění vany necháme teplou vodu protékat skrze tento polštář (utěrku, sáček etc). Nejlépe je, když tuto koupel absolvujeme před spánke

Mozková skleróza

Smícháme Hloh 1 díl, Arnika 1/4 dílu, Meduňka 1/2 dílu, Máta 1/4 dílu. 1 KL směsi se přelije šálkem vroucí vody, nechá se 10 min louhovat. Scedí se a pije se ráno a večer. Po týdnu užívání lze přidat do směsi 1/4 dílu komonice.

Čaj na uklidnění nervů

Smícháme Světlík 1 PL, Meduňka 1/2 PL, Dobromysl 1 PL, Mateřídouška 1 PL, Kořen anděliky 1/2 PL, Libeček 1/2 PL, Saturejka 1 PL. Přelijeme 1 KL směsi šálkem vroucí vody a přivedeme k varu a necháme krátce přejít varem. Odstavíme a 10 min louhujeme, scedíme do termosky. Ráno vypijeme polovinu, večer druhou.

ČAJ PROTI STRESU

Smícháme nať meduňky 50g, nať majoránky 50g, kořen anděliky 40g, nať třezalky 30g, nať dobromysli 30g, kořen kozlíku 20g. 2 PL směsi zalijeme 0,5 l vroucí vody a necháme asi 20 minut přikryté vylouhovat. Čaj přecedíme, můžeme ho podle chuti osladit medem nebo hroznovým cukrem, a pijeme ho 2-3x denně.

Nervová směs dobré mysli

Smícháme 20g dobromysli, 20g meduňky, 20g třezalky, 20g brutnáku, 20g mařinky vonné. 3 KL směsi zalijeme 1/4 litru horké vody. Necháme zakryté stát asi 10 min.

Čaj na štítnou žlázu s diviznou

Smícháme Řepíku 1 PL, Meduňky 1 PL, Měsíčku 1/4 PL, Diviznu 1/4 PL, Jitrocele 1 PL, Heřmánku 1 PL a Máty 1/4 PL. 1 KL směsi přelijeme šálkem vroucí vody, necháme 10 min louhovat, scedíme a pijeme ráno a večer.

Štítná žláza (vole)

Smícháme Jablečník 15g, kořen Kapusty červené 10g, Vrbina 15g, Kručina 5g, Kozlík 10g, Meduňka 10g, Svízel 10g, Benedikt 5g a Hořec 10g. 1 PL směsi zalijeme 2 šálky vroucí vody a necháme 15 min louhovat. Scedíme a pijeme 3x denně asi 30 min před jídlem. Čaj se pije neslazený. Pozor! Nesmí pít těhotné ženy!

Pro plodnost

Smícháme 150g mařinky vonné, 50g jalovce, 100g proskurníku, 100g slézu, 150g břízy, 150g kopřivy, 50g třezalky, 50g jmelí bez bobulí, 50g fenyklu, 50g meduňky, 50g máty. Do 1 litru vody dát 2 PL bylin. Vařit 1 minutu, nechat stát 10 minut, scedit. Litr čaje si uvařte do termosky a pijte jej během dne po dobu 1 měsíce. Pak následuje 14 dní přestávka a opět měsíční kúra.

Podzimní čajová kůra

Smícháme 10g březových listů, 10g rozdrcených fenyklových plodů, 10g potlučených šípků, 10g sušených květů ibišku, 10g sušených květů heřmánku, 10g drceného sušeného kořene pampelišky, 10g meduňky, 10g máty peprné. 1 PL směsi zalijeme šálkem vroucí vody a pod pokličkou ponecháme 10 minut vyluhovat. Scedíme a pomalu popíjíme.

Čaj při žaludečních křečích

1/2 KL pelyňku černobýl, 1 KL meduňky a 1 KL kozlíku. Směs se přelije 1/2 l vroucí vody a nechá se pod pokličkou 10 min louhovat. Přecedíme do termosky. Vypijeme po doušcích během dne. Kůra ale nesmí překročit dobu šesti týdnů. Čaj není vhodný pro těhotné a kojící ženy.


Bylinka ve směsích

Čaj na bušení srdce

Dětský čaj Spokojené bříško

Čaj pro podporu otěhotnění

Posilující čaj

Čaj proti depresi 1

Infekce s horečkou

 

  zpět na Byliny Jupitera