Logo Magica

Dub

Prvek: 

Signatura: Jupiter

Latinský název:   Quercus robur a Quercus petraea

Božstva: Alláh, Arianrhod, Artemis, Baldr, Blodeuwedd, Brigid, Cerrnunnos, Ceridwen, Kybelé, Dagda, Dianus, Donar, Erato, Erínie, Hádes, Hekaté, Hérakles, Hern, Hor, Indra, Janizot, Janus, Jehova, Jupiter, Kirké, Lir, Nephtys, Nymfy, Odin, Pan, Pluto, Rhea, Tannus, Taranis, Ukko, Višnu, Zeus, Perun.

Polarita:  Mužská

Král lesa. Obrovský a žije po staletí. Říká se, že kořeny dubu sahají do země tak hluboko, jak je široká jeho koruna, čímž představuje dokonalý symbol Boha. Dubu jsou přiřazeny tyto kameny: Ametyst, Měsíční kámen, bílý karneol, Lazurit. Pro svou velikost, dlouhověkost a mnohostranný užitek byly uctívány už od nepaměti. Jeho totemovými zvířaty jsou: Střízlík, Vlaštovka, Orel, Datel, Býk. Ogam: Duir. Je to živá představa zákona"Jak nahoře, tak dole". Dřevina nížin, která potřebuje dostatek vláhy. Dub často roste na křižovatkách cest, spodních vod nebo energetických drah. Zajímavé je, že v dobách bídy si člověk vždy vzpomněl na duby a využíval jejich bohatství – dřevo a žaludy jako náhražku kávy.

Jiné názvy: Dub letní - Křemelák,  letňák, drvák. Dub zimní - rnák, drvák, zimák, zimnák. Plody u všech druhů: bublenky, bublínky, dubinky, duběnky, dubovky, gallae, galles, kulky dubové, šišky dubové, žaludy

Hlavní složky: Kůra obsahuje až 20 % tříslovin, kyselinu galovou, elagovou, hořčiny a fytoncidně působící látky. Žaludy obsahují krom tříslovin i značné množství škrobu, dále cukry, bílkoviny a olej. Pražením obsah tříslovin klesá, takže žaludy jsou poživatelné.

Dřevo a jeho využití: Dub je lesnicky významný strom, který poskytuje kvalitní, kruhovitě pórovité dřevo s tmavým jádrem. Pro svou tvrdost a odolnost se používá k výrobě nábytku, parket, dýh, pražců, sudů a využívá se také ve stavebnictví atd. Žaludy slouží jako krmivo. Dubová kůra, (a také dřevo), má vysoký obsah tříslovin a používá se k výrobě třísla pro zpracování kůží.

Pěstování:  Duby jsou mohutné, až 40 metrů vysoké stromy. Žaludy představovaly důležitou složku potravy nejen zvěře, ale i praobyvatel Evropy a již ve starověku byla kůra, listy i duběnky používány k léčebným účelům. Dub letní neboli křemelák je rozložitý strom s nepravidelnou korunou a křivolakými větvemi. Mladá borka je stříbřitě šedá až nahnědlá, lesklá, později silně rozpukaná a brázditá, hnědo až černošedá. Krátce řapíkaté listy jsou tuhé, kožovité a u řapíku vykrojené nebo uťaté. Květy jsou jednodomé, samičí jsou po dvou až po pěti na dlouhých stopkách v paždí listů. Mají červené blizny. Samčí květy tvoří až 4 cm dlouhé převislé jehnědy, které se rozvíjejí současně s listy. Pyl je přenášen větrem. Kvete od května do června. Plody „žaludy” jsou velké jednosemenné nažky, usazené spodní částí ve zdřevnatělých šupinovitých číškách po několika na dlouhých stopkách. Dub zimní neboli drnák se od dubu letního liší štíhlejší korunou s téměř rovnými větvemi, listovou čepelí klínovitě zúženou k dlouhému řapíku a kratšími přisedlými žaludy. Kvete v květnu.Vyskytuje se téměř v celé Evropě s výjimkou nejjižnějších a nejsevernějších oblastí. U nás je rozšířen od nížin do podhůří v původních doubravách i smíšených porostech. Dává přednost kyselým půdám, často roste i na skalách. Pěstuje se pro tvrdé kvalitní dřevo.

Sběr a sušení:  Kůra dubu. Nejlépe se strhává z poražených stromů na jaře (březen–duben) před vyrašením listů. Sbírá se pouze mladá a hladká kůra z maximálně 15 cm silných větví nebo kmenů, které se suší do 50 °C. Droga je tvořena nanejvýš 6 mm silnými stočenými kusy kůry bez zbytků dřeva. Má slabý, po navlhčení však zřetelný tříselní pach a nahořklou, silně svíravou chuť

Lékařské použití: Kůra se používá jako svíravý a proti krvácivý prostředek a má i protizánětlivé účinky. Dnes už se zřídka pije odvar při průjmech, žaludečních a střevních katarech. Kůra je součástí čajoviny, která se používá jako pomocný lék při hemeroidech. V lidovém léčitelství se používá odvar zevně ke koupelím při omrzlinách, otocích, popáleninách a zejména proti pocení nohou. Kůra se používá ve veterinárním lékařství, je součástí medicinálního lizu a pro vysoký obsah tříslovin slouží i jako technická surovina při zpracování kůží. Také dřevo obsahuje třísloviny, takže ve vodě nehnije, pouze tmavne. Je velmi tvrdé, těžké a houževnaté a dobře se opracovává. Čaj z dubové kůry zvenku i zevnitř pomáhají na křečové žíly, na omývání boláků a podrážděné kůže. Oplachy vlasů proti lupům. Kůra se sloupává výhradně mladá a hladká, nejlépe na jaře ještě před vyrašením listů. Žaludy se sbírají zralé a list od jara do konce léta, tj. v době, než začne na podzim měnit svou barvu. Kůra působí svíravě a protizánětlivě, užívá se zejména při průjmech a při zánětech trávicího ústrojí, brání průniku nákazy z trávicího ústrojí do močových cest a pohlavních orgánů. Zevně lze dubové kůry použít při hemeroidech, otocích, kožních zánětech, na slabší popáleniny nebo naopak omrzliny nebo jako prostředek zmírňující pocení nohou. Kloktání dobové kůry pomáhá při zánětech ústní dutiny nebo hrtanu. Žaludy obsahují nejen výživné složky, ale i bioflavonoidy, které zvyšují kvalitu masa a zdraví prasat, které se jimi živí. Jejich svalovina pak obsahuje nejen flavonoidy, ale, vedle tuků nasycených, také polynenasycené.

Emocionální použití: Je vhodný pro ty z nás, kteří pracují na „hranici svých sil“. Ignorují pocit odpočinku,  těžce tělesně či duševně pracují, jsou udření, zničení, nebo pracují z pocitu povinnosti. Dává najevo všem ,,Jsem duchovní síla."  Dodává nám sílu a harmonii po delší nemoci, povzbuzuje náš krevní oběh. Kdo „čerpá“ s dubu, bude také ovládat lépe své soustředění. Slouží nám jako zdroj životní energie. Strom, který bez kompromisu předává zdraví a sílu. Utváří v nás rozhodnost a jeho vlastní energii nám vlévá přímo do našeho myšlení. Poskytuje ochranu malým a slabým lidem. Pomůže Vám stát se sám ( sama ) sebou v případě, že prožíváte zoufalství nebo malomyslnost.  Rozvíjí odvahu. Jeho energie je tak silná, že se nedá pokořit, pouze ji používat. Dub vám může pomoci s řešením vašich problémů. Též nám poskytuje oporu, když my sami jsme oporou pro druhé.

Magické a rituální použití: Posvátný strom druidů. Dub byl v posvátném háji králem stromů. Z jeho dřeva se dělali kouzelnické hůlky. Při magických úkonech byly používány žaludy, kterým se říkalo hadí vejce. Druidové a kněžky naslouchali šustění dubového listí a duchům na stromech, aby zaslechli vzkazy od bohů. Pálení dubového listí pročišťuje vzduch. Dub je strom nesmírně mocný a silný, proto si nikdo nedovolil vzít z něho cokoliv, aniž by stromu zanechal nějaký dar, i když třeba jen v duchovní rovině (třeba šlo jen o několik veršů nebo prostě jen pár vlídných slov).

Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky, Magické rostliny/Lavender

Recepty

Chronické záněty moč. měchýře

Časté záněty močového měchýře a ledvinových pánviček jsou často způsobeny plísní Candida, která se vyskytuje v tlustém střevě, někdy dokonce prorůstá jeho stěnou, dále v močovém měchýři i v ledvinách, kde působí záněty - je likvidována tříslovinami v dubové kůře. Čaj  6x denně šálek s odvarem kůry.


Dyshidrotický exém

čaj z dubové mladé kůry


Koupel v obdoví kliemakteria

3 koncové větvičky smrku, břízy, dubu a vrby dlouhé 10–12 cm, hrst kopřivy, 1 polévkovou lžíci přesličky. Směs zalijeme dvěma litry studené vody, přivedeme k varu a vaříme 15 minut. Poté přecedíme do vany s vodou, která by měla mít příjemnou koupelovou teplotu. Doporučuje se koupel o délce 20 minut. Po koupeli se zabalíme do přikrývky a relaxujeme.  zpět na Byliny Jupitera