Logo Magica

Choroby pohybového ústrojí

ischias, bolesti v kříži, akutní kloubový revmatismus, chronický kloubový revmatismus...

 

Zánět kostních kloubů

20ml tinktury třezalky tečkované, 20ml miříku celeru, 15ml vachty trojlisté, 15ml tinktury z kořene anděliky lékařské, 15ml tinktury ze šťovíku kučeravého, 10ml tinktury ze skořiových větviček, 5ml lékořice lysé. Tinktury smíchejte u uchovejte v tmavé lahvičce. Užívejte 3x denně 5 ml směsi v trošce teplé vody.

Kostivalová mast s anýzem

Smícháme za tepla včelí vosk, bambucké máslo, tinkturu z kostivalu, éterický olej z anýzu nebo fenyklu, vitamin E. Dáme do kelímku nebo tmavé skleničky s širokým hrdlem a uzavřeme do nádobky a uložíme v temnu a chladu. Používáme na svalové poranění nebo únavu, na lepší prokrvení pokožky a na revmatické bolesti.

Obklad z bezového listí

Mladé čerstvé podrcené nebo rozemleté listy přikládáme jako obklady na oteklé nohy, bolestivé záněty kloubů, zatuhlé klouby, při artróze, při revmatických bolestech nejlépe 2x během noci a přes den alespoň 1x. Listy používáme samotné nebo můžeme smíchat se sádlem či borovou vazelínou. Přiložený obklad převážeme igelitem a obinadlem, případně bavlněným šátkem.

Bodlákový obklad na bolavé klouby

2 PL paličkou nasekané nati či květů pcháče. Léčivku přelijeme 2 šálky vroucí vody a vše necháme 40 minut louhovat. Poté přecedíme, čajem napustíme utěrku a tu přiložíme na bolavé místo. Vše necháme 30 minut působit. Tento postup provádíme 2x denně po dobu týdne.

Bezový ocet na unavené klouby

Do sklenice dáme 100g sušených květů, zalijeme přiměřeným množstvím čistého lihu a necháme několik hodin stát. Poté zalijeme 1 litrem octa a opět necháme stát 24 hodin. Přecedíme, květy vymačkáme. Můžeme používat v kuchyni na ochucení salátů, ale i na potírání dlaní a chodidel při horečce a k obkladům a masírování únavou bolavých kloubů.

Bodláková koupel na bolavé klouby

5 hrstí nasekané natě a květů pcháče. Pcháč přelijeme půllitrem vroucí vody a vše necháme 3 hodiny louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a vlijeme do teplé vanové koupele. Tuto koupel si dopřáváme 3x týdně na 15 min.

Masážní bodláková tinktura na bolavé klouby a svaly

2 PL nasekané natě a květů pcháče, 300 ml 60% lihu či ovocné pálenky. Bylinu zalijeme lihem, dobře uzavřeme a necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Denně protřepeme. Po uplynutí této doby přecedíme, hotové mazání můžeme aplikovat na bolavé klouby, revmatismus, dnu či namožené svaly.

Masážní bodlákové mazání

150g kokosového oleje, 1 PL nasekaného pcháče, 1 KL lihu. Kokosový olej rozpustíme a jak začne bublat, přisypeme do něj nasekaný bodlák. Vše necháme 3 min provařit. Poté odstavíme a necháme 6 hodin odpočívat. Po uplynutí této doby směs jemně přihřejeme, přecedíme, přimícháme líh a vše řádně přešleháme ručním šlehačem. Mast skladujeme v lednici, hotová vydrží i 60 dní. Užíváme dle potřeby na bolavé klouby, svaly, k masážím.

Borový obklad

Zalijeme 150g borového jehličí nebo výhonků 1 litrem studené vody, krátce povaříme, 20 minut vylouhujeme a scedíme. Pomáhá při kožních onemocněních a bolestech kloubů.

Borová léčivá olejová masáž

Do 100ml oleje dáme vrchovatou lžíci mladých borovicových výhonků (může být i čerstvé jehličí a šišky) a necháme macerovat 3 týdny. Přecedíme. Potřebujeme-li olej co nejdříve, lze vyrobit jej cestou za tepla. Čerstvé jehličí a mladé výhonky krátce povaříme v oleji. Necháme vychladnout. Přecedíme. Borovicový masážní olej napomáhá nejen k uvolnění svalstva, ale také proti artritidě a revmatu.

Čaj z pupenů borovice na revma

3 KL mladých čerstvých pupenů borovic vaříme 20 minut v 1 l mléka. Vypijeme natřikrát během dne. Zdroj: J.Bodlák, F.Severa, B.Vančura/Příroda léčí

Borová ALPA

Do 100ml Alpy dáme vrchovatou lžíci mladých borovicových výhonků a necháme macerovat 2-3 týdny. Poté přecedíme, přidáme 20 ml slivovice/vodky a 10 podrcených tablet acylpyrinů. Jako mazání na revmatické bolesti kloubů a svalů, nebo ve formě obkladů.

Borové napařování na revma

Do lavoru či velkého hrnce nalijeme vroucí vodu. Vsypeme jehličí. Dotyčného, kterému chceme ulevit od bolestí revma, usadíme nad tuto nádobu a zabalíme plachtou, prostěradlem, energetickou přikrývkou, z níž má venku jen hlavu. Pod přehozem má pára z jehličí přístup k celému tělu. Trvání kůry 15 - 20 min.

Borový likér

(k užití vnitřnímu i vnějšímu). Rozkrájíme 10 g mladých měkkých šišek a několik mladých borových výhonků a zalijeme žitnou tak, aby bylo vše ponořené. Necháme alespoň 6 týdnů odstát. Pokud počítáme s konzumací nápoje, po přefiltrování ho ještě osladíme hrstí kandovaného cukru. Potom necháme likér další 2-3 měsíce uležet. Užíváme 2x denně 15 kapek, které rozmícháme s vodou nebo nakapeme na kostku cukru. Přípravek posiluje krevní oběh, léčí nervové poruchy a odstraňuje tělesné i duševní napětí. Zevně působí proti svalovým křečím a ulevuje namoženým svalům.

Mast z borové pryskyřice

Rozehřejeme 40 ml lékárenského lněného oleje, ve kterém rozpustíme 50 g borové pryskyřice. Aby účinné látky nevyprchaly, nalijeme mast do dobře těsnících nádobek. Pomáhá při hojení vředů či abscesů, lze jí natírat i bolavé klouby, stejně jako prsa a záda při kašli.


Přeji nejen příjemné brouzdání po tomto webu, ale i mnoho krásných zážitků s rostlinami!