Logo Magica

Byliny Venuše - ostatní

šeřík je stromem pocházející z Asie. Také jeho energie je v tomto směru výmluvná. Je láskyplná, harmonizující a pomůže vám uvolnit celé tělo. Rozvine ve vás jasnovidnost, věštecké schopnosti, tvořivost a harmonii. Vůně jeho květů je omamná. Silná květová vůně, kterou budete dlouho inhalovat, může slabším lidem přivodit nevolnost. Čerstvé květy se umisťovaly do strašidelných domů, aby z nich vytahovaly zlo a vyháněly strašidla. I v Česku šeřík už od pradávna dával najevo, že přichází čas lásky, radosti a naděje. Pokud jste si jej vybrali, váš duch i cit přesně vědí, co potřebujete, naslouchejte jim a nechte se jimi vést.

 

Řebříčel

Achillea millefolium
Signatura: Venuše
Hlavní složky: Kořen - silice obsahující azulény, hořčiny, cholin, třísloviny, slizovité látky, inulin, kyselinu askorbovou aj.
Jiné názvy: Myší ocásek, husí jazýček, kočičí ocas, zaječí chléb
Pěstování: Řebříček obecný je trvalá bylina s přímou lodyhou vysokou do 50 cm. Na vrcholu lodyhy se nacházejí úbory květů ve formě chocholičnaté laty. Listy jsou střídavé, dvojitě a trojitě peřenosečné. Květní úbory jsou malé, bílé s polokruhovými lůžky. Každý úbor obsahuje pět obvodových, bílých, jazykovitých květů. Vnitřní trubkovité květy, kterých je v každém úboru asi 20, jsou žlutavé. Plody jsou stříbrošedé, na okrajích úzce křídlaté nažky. Celá rostlina je pokryta šedou plstí, což jí dodává světle šedou barvu. Rostlina kvete vytrvale od června do září. Řebříček roste na loukách, travnatých lokalitách, rumovištích, v křovinách a světlých stromových porostech.
Sběr: Květy sbíráme před jejich rozkvětem, přičemž odřezáváme horní kvetoucí část bez stonku. Nať sbíráme na začátku nebo během květu (květen-červen nebo srpen-září). Odřežeme nadzemní část 0,20 metrů od vrcholu rostliny, přičemž zdřevnatělé staré části vyhazujeme. Suší se 4-5 hodin na slunci a potom je dosoušíme ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 40 °C. Vysušené květy jsou bílé nebo žluté a nať zelená, charakteristicky voňavá a hořká. Droga se uskladňuje na stinném, vzdušném a suchém místě.
Doporučené kombinace:

Lékařské použití: na zlepšení chuti k jídlu a ke zvýšení vylučování žaludečních šťáv při dyspepsii a hyperaciditě. Zvyšuje srážení krve a působí na zastavení krvácení (děložního a ledvinného), při hemoroidech, krvácení z nosu nebo dásní, při léčbě ran. Účinkuje adstringentně (stahující účinek) při průjmu, stomatitidě, gingivitidě a protizánětlivě při gastritidě, kolitidě s průjmem, kolikách, zánětech ledvin a močového měchýře, revmatizmu. Používá se jako choleretický prostředek při dyskinézách , poruchách funkce žlučníku a při žloutence. Zesiluje stahování dělohy (při nedostatečné a nepravidelné menstruaci), zvyšuje vylučování moče při hypertonii, účinkuje proti původcům malárie a proti hlístům
 

 

prvosenka

 

olše

Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky, Magické rostliny/Lavender

  

Recepty

 

 

  zpět na Byliny Venuše