Logo Magica

Tužebník

Prvek: Voda

Signatura: Jupiter (dle E. Brooke)

Latinský název: Filipendula Ulmaria (l.) Maxim

Hlavní složky: Flavonové glykosidy (spiraeosid, rutin, hyperin), třísloviny, glykosidy fenolových kyselin, silice (salicylát, salicylaldehyd)

Polarita: Ženská

Božstva: Aine, Blodeuwedd, Gwena, Venuše, Jupiter

Byl jednou ze tří posvátných bylin druidů (kromě máty vodní a sporýše), druidové jej používali i jako prostředek tišící bolest. V severských zemích se květy přidávaly jako aromatická látka do piva a vína.

Znamení: Blíženci

Jiné názvy: Chlapice, arunkulus, barbarbule, filipendula, lobaz, lobazník, medunišík, tavola, třebník, zimničné koření, kozí brada, tavolník, barbarbule, královna luk, nevěstinka, vředový kořen, lobazník, zimní ořech, luční dáma

Doporučené kombinace: Maliník

Botanický popis: Statná vytrvalá bylina z čeledi růžovitých, až 150 cm vysoká, s článkovým plazivým oddenkem a přímou, nahoře větvenou lodyhou, s přetrhovaně lichozpeřenými listy a nažloutle bílými květy v kuželovitých květenstvích.

Výskyt: Vyskytuje se po celé evropě, u nás na vlhkých loukách, v křovinách, u potoků, v lesních mokřinách a v pobřežních houštinách.

Pěstování:  Vyséváme na jaře nebo na podzim přímo na místo nebo na misky s kompostem od sklo, nebo na jaře dělíme starší rostliny. Sázíme do vlhké, úrodné půdy na slunce nebo do polostínu.

Sběr: Květ (červenec), kvetoucí nať (červen). Sušíme ve stínu za přístupu vzduchu

Kuchyňské použití: Listy se ochucují nápoje, zvláště pivo a medovina. Sušené květy se přidávají do domácích vín.

Lékařské použití:   Tužebníková nať je potopudný a močopudný (diuretický) prostředek. Uplatňuje se při onemocnění ledvin a močového měchýře, při akutním zánětu močového měchýře. Při poruchách látkové výměny, tradičně proti horečce, bolesti hlavy, zubů, kloubů. Zevně se používá na některé kožní vyrážky. Má antibakteriální a stahující účinky. Dále se používá při revmatismu, bronchitidě. Tužebník je využíván při revmatických svalových a kloubních bolestech jako ochrana nebo při peptických vředech, bývá součástí čajových směsí (např. antirevmatických). Podporuje chuť k jídlu a snižuje kyselost žaludeční šťávy. Je vynikající při poruchách trávení, překyselení žaludku a pálení žáhy. Vzhledem ke svíravé a výrazně hořké chuti je těžké jej vypít.

Tužebník jilmový je zdrojem přírodních salicylátů - spireinů (ze kterých se v těle vytváří kyselina salicyová - aspirin). Narozdíl od chemicky vyráběného aspirinu má tužebntu výhodu, že má vyrovnaný obsah dalších přírodních látek a proto nedráždí žaludeční sliznici a naopak ji hojí.
Z nežádoucích účinků byla zjík ištěna schopnost vyvolat zúžení průdušek, proto není vhodný pro astmatiky. Nedoporučuje se osobám s problémy se srážlivostí krve (např. těžkým hemofilikům). Nedoporučuje užívat v těhotenství a době kojení. Pro obsah derivátů kyseliny salicylové není užívání tužebníku vhodné pro děti a vůbec pro osoby, které nemohou užívat salicyláty.

Jinak nežádoucí účinky při dodržení běžných terapeutických dávek nejsou známy. Při nadměrném dávkování se může vyskytnout žaludeční slabost a jiné žaludeční potíže.

Celá rostlina má antibakteriální účinky, výluhy a tinktury z ní připravené ničí například staphylococcus aureus a escherichia coli - původce řady vážných onemocnění.

Emocionální použití:   K podpoře atmosféry veselí lze popíjet tužebníkový čaj. Tužebník je bylinou pro lidi, kteří jsou příliš zkostnatělí, zatuhlí a potřebují se naučit, jak správně relaxovat, otevřít se životu. Jejich odtažitost může být zapříčiněna strachem, obavami anebo zlobou. V každém případě si dotyčná osoba opatřila jakýsi pancíř, kterým se chrání před okolním světem. Tužebník je prostředkem, jímž lze tento krunýř jemným způsobem naleptat. Bariéry a překážky jsou obvykle vystavěny z pádných důvodů, a proto je nutné při jejich odstraňování nespěchat a činit tak s velkou opatrností. Bylina umožňuje přístup světla do tohoto vězení, je povznášející a zároveň uklidňující. Napomáhá přecitlivělým lidem lépe nakládat s jejich životy, posiluje a utišuje.
Tužebník je zvláště vhodný pro mladé ženy, které se obávají sexuálního života, jsou stydlivé a nesebevědomé. Odpovídá korunní čakře, která nás spojuje s naší božskou podstatou, smyslem a účelem života. Bylina napomáhá vybudovat vnitřní sílu a umožňuje nám nalézt víru a naději.

Magické a rituální použití:   Tužebník je spojován se slavností, nazývanou lammas (1. srpna), konanou na oslavu matky země. Vytvořený oltář se zdobí květinami a ovocem, čarodějky pak nosí věnce květů tužebníku kolem krku. Lammas je oslavou darů země a její hojnosti. tužebník má těžkou, narkotickou vůni, která umožňuje nositelkám opustit jejich fyzické tělo a spojit se s matkou zemí, splynout s ní v jedno bytí.

Kniha světla kultu Bohyně, Kniha stínů/E. Brooke, Magické rostliny/S. Lavender


Recepty

ČAJ PROTI NACHLAZENÍ

Tužebníková nať s listem maliníku se užívá jako čaj proti nachlazení.


PROTIREVMATICKÝ ČAJ

Tužebník květ 100g, truskavec nať 50g, vřes nať 50g, jehlice kořen 30g, meduňka nať 20g. Dvě čajové lžičky směsi zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme 15 minut vyluhovat. 3 x denně.

zdroj: J.Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin


ČAJ NA ZÁNĚT TROJKLANÉHO NERVU

Tužebník květ 40g, přeslička nať 40g, mateřídouška nať 20g. 1 KL směsi dáme do šálku vody, vaříme 5 minut pod pokličkou a scedíme. Použití: několikrát denně

zdroj: J. Bodlák, Praktická fytoterapie


ČAJ PROTI LUPENCE

Tužebník nať 20g, řebříček nať 20g, kopřiva list 20g, měsíček květ 20g, vachta trojlistá 5g. 1 KL směsi přelijeme 250 ml vroucí vody, 10 minut louhujeme a scedíme. Pijeme 2 x denně mezi jídly

zdroj: J. Bodlák, Praktická fytoterapie


LEDVINOVÝ ČAJ

Po jedné PL tužebníku (květ), rdesna ptačího (květ) a kokošky (nať). 2 KL dobře promíchané směsi na ¼ l vody. Necháme přejít varem, na 15 minut odstavíme a pijeme 1-2 šálky denně.

zdroj: J.Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin


OČISTNÝ RITUÁL - OČISTA DOMOVA

Tužebník se rozhází po podlaze a když naplní místnost příjemnou vůní, zamete se společně s ostatním smetím.


ČAJ NA REVMA

3 díly natě tužebníku, 1 díl natě fialky, 1 díl květu bezu, 1 díl kořene pampelišky. 1 KL směsi se přelije 200 ml vroucí vody. Pijeme 2-3krát denně.


LECLERŮV ČAJ NA REVMATICKÉ BOLESTI

2 díly listu černého rybízu, 1 díl natě kopřivy, 1 díl tužebníku. 1 KL směsi se přelije 200 ml vroucí vody. Pijeme asi měsíc, na stejnou dobu potom jeho užívání přerušíme.


TUŽEBNÍKOVÁ LETNÍ LIMONÁDA

květy tužebníku, cukr, voda. Do velké sklenice vkládáme květy tužebníku a postupně prosypáváme cukrem. Zalijeme vodou tak, aby byly všechny květy ponořené a uzavřeme. Nádobu necháme stát 3 dny při pokojové teplotě. Poté scedíme a limonáda je hotová.


TUŽEBNÍKOVÁ TINKTURA

Čerstvě natrhané květy tužebníku naplníme do láhve a zalijeme 38-40procentní režnou pálenkou. Květy musí být v alkoholu ponořené. Láhev postavíme alespoň na dva týdny do tepla. Této esence užíváme denně 10 až 15 kapek.


TUŽEBNÍKOVÝ SIRUP

20 květů tužebníku, 2 l převařené vody, 2 kg cukru, 3 citrony. Do převařené a vychladlé vody dáme na 24 hod. louhovat oprané květy tužebníku a citronovou šťávu a spirálky citronové kůry. Druhý den nálev přecedíme a přimícháme cukr. Za občasného míchání necháme cukr rozpustit. Nalijeme do láhví a uložíme do chladu. Sirup má jemnou mandlovou chuť a vůni.


ČAJ PROTI VODNATĚNÍ

Směs ze stejných dílů natě pelyňku, přesličky, tužebníku a kořene puškvorce. Bylinky dobře promícháme a z této směsi obvyklým způsobem připravený čaj pijeme 2x denně, ale jen několik dní.


PROTI PLÍSNÍM

1 díl natě tužebníku, 1 díl vlaštovičníku, 1 díl šalvěje. 10 PL směsi krátce povaříme v 2 1 vody a necháme 20 minut vyluhovat. Scedíme, přidáme trochu přírodního octa a postižené části těla koupeme 15-20 minut.


NA PODPORU LYMFATICKÉHO SYSTÉMU

3 díly květu tužebníku, 1 díl natě svízele. Současně s pitím čaje přikládáme na oteklá místa obklady z komonice, devětsilu nebo vlaštovičníku a léčbu doplňujeme masážemi.


SNÍŽENÍ CHUTI K JÍDLU

3 díly natě svízele, 1 díl natě tužebníku, 1 díl listu břízy. Čaj připravený obvyklým způsobem nesladíme, pijeme 2-3krát denně.


KOXARTROZA - ZÁNĚT KLOUBŮ

Pijeme čaj ze směsi stejných dílů natě přesličky, břízy, kopřivy a tužebníku. Současně děláme na několik hodin teplé zábaly postižených míst z pomačkaných listů zelí nebo listů či kořene kostivalu.


 

Bylinka ve směsích

ČAJ NA PODPORU OTĚHOTNĚNÍ 2

 

  zpět na byliny jupitera