Logo Magica

Řepík

Prvek: vzduch

Signatura:  Jupiter  (dle E. Brooke)

Latinský název:   Agrimonia eupatoria

Hlavní složky: silice, třísloviny, flavonoidy, hořčiny, kyselina křemičitá, vitaminy P(nikotinamid), vitamin C, organické kyseliny a stopy manganu

Polarita: mužská

Řepík lékařský byl velmi oblíbenou léčivkou v antickém Řecku. Nejvíce se používal při léčbě psychických a duševních poruch, přidával se do koupelí nebo se pil jako čaj. Uvádí se, že jako protijed zachránil život pontskému králi Mithridatu Eupatorovi – odtud i jeho latinské označení – při otravě jater.

Znamení: Střelec, Ryby

Jiné názvy: Řepíček, Útrobník, Konopěnec, Eupatoria, Truňk sv. Kunhuty, Boží bič

Doporučené kombinace: m

Botanický popis: Řepík je trvalá bylina se vzpřímenou, chlupatou lodyhou vysokou do 1 metru. Listy jsou přetrhovaně lichozpeřené, zubaté, na rubu šedé a chlupaté. Květy jsou oboupohlavní, drobné, žluté, složené do dlouhých, klasovitých soukvětí. Kalich a koruna jsou pětidílné a mají pět až dvacet tyčinek a dva semeníky. Plod je lepkavá, rýhovaná, kulatá a dvojsemenná nažka. Čerstvá droga nepříjemně zapáchá. Rostlina kvete od července do září. Řepík roste zejména na vápencových půdách, v křovinách, na loukách, pasekách, v řídkých lesích, na okrajích cest apod.

Pěstování:suché, světlé louky a pastviny, zahrady, okraje lesů, při cestách Jedlé části jsou: mladé listy, květenství Doba sběru: mladé listy na jaře, květenství v plném květu

Sběr: Pozor, při sběru seřezáváme bylinu výš nad zemí, aby naším zásahem rostlina nezahynula, sbíráme nadzemní část rostliny bez hrubých zdřevnatělých částí v době květu (červenec-září). Suší se ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 40 °C. Vysušená droga má štiplavou chuť. Uskladňuje se na stinném, suchém a vzdušném místě, protože je náchylná na zapaření.

Lékařské použití:Látky obsažené v řepíku vykazují silné protizánětlivé účinky – ty se uplatňují především při problémech s dásněmi, hlasivkami, bronchitidě, nastuzení. Dobře působí i při revmatismu. Intenzivně stimuluje činnost žlučníku a pomáhá s detoxikací jater. Zlepšuje také metabolismus tuků a udržuje správnou hladinu cholesterolu. Řepík pomáhá trávení potravy, harmonizuje střevní sliznice. Formou mastí, obkladů a koupelí používáme rostlinu i zevně, příznivě působí na pokožku těla, zaceluje otevřené rány a urychluje léčení zánětlivých procesů kůže.

Emocionální použití: Koupel pro pozitivní energii, náladu.

Magické a rituální použití:Zahání negativní energie a entity způsobující duševní poruchy


Recepty

Probuzení se ve snu

Po 1 KL poměnka (květ i nať), rožec jednoletý roční, meduňka lékařská, řepík lékařský, heřmánek, kakost luční (horní část s květem). 2 PL směsi se zalije 1 l vody. Vaří se 5-7 min a pak se nechá 10 min louhovat. Denně se pije 1-3 šálky. Může se pít i studený.

Tinktura z řepíku

1 díl řepíku se zalije 5 díly 40% alkoholu. Louhuje 2-3 týdny, 1x denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 10-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody.

Pro rychlé vyléčení rýmy

Smícháme po 1 PL heřmánek, šalvěj a řepík. Vlijeme borovou vodu. Přivedeme k varu, odstavíme a necháme 30 min louhovat. Scedíme přes plátno či len a nalijeme do nádržky nosní sprchy nebo do konvičky pro nosní výplach.

Heřmánková ústní voda při paradentóze

Smícháme po 1 dílu Heřmánek, Řepík a Šalvěj. 1 PL přelijeme šálkem vroucí vody a necháme 10 min louhovat. Scedíme a vlažným odvarem vyplachujeme ústa několikrát denně. Při hodně silné paradentóze do směsi nastrouháme trochu kamence.

Řepíkové kloktadlo na zánět mandlí

15g sušeného listí řepíku přelijeme šálkem vroucí vody, necháme 10 min louhovat, scedíme a vlažným odvarem kloktáme.

Zánět v krku - kloktadlo

Smícháme po 1 PL: Máta, Řepík, Heřmánek a Šalvěj. Směs povaříme 3 min ve 2 šálcích vody, necháme chvíli louhovat, scedíme. Kloktáme teplým odvarem 3x denně.

Ušní kapky na mokvání z uší

Smícháme Heřmánek 1 KL, Řepík 2 KL a Šalvěj 1 KL. 1 PL směsi přelijeme 125 ml vody, a přivedeme k varu, odstavíme a necháme mírně vychladnout, vlažný odvar kapeme do ucha.

Cirhoza jater

Na pomoc při tvrdnutí jater připravíme čajovou směs z 2 dílů rozdrceného semene ostropestřce, 1 díl kořene čekanky, 1 díl natě řepíku, 1 díl třezalky, 1 díl vlaštovičníku a 1 díl listu jaterníku. 2 PL směsi dáme do studené vody a necháme 12 hodin macerovat. Čaj pijeme 2-3krát denně.

Čaj na štítnou žlázu s plicníkem

Smícháme Řepíku 1 PL, Podbělu 1 PL, Květu černého bezu 1 PL, Máty 1/2 PL, Jablečníku 1 PL, Plicníku 1 PL a Šalvěje 1/2 PL. 1 KL směsi přelijeme šálkem vroucí vody, necháme 10 min louhovat, scedíme a užíváme 2x denně ráno a večer.

Čaj na štítnou žlázu s diviznou

Smícháme Řepíku 1 PL, Meduňky 1 PL, Měsíčku 1/4 PL, Diviznu 1/4 PL, Jitrocele 1 PL, Heřmánku 1 PL a Máty 1/4 PL. 1 KL směsi přelijeme šálkem vroucí vody, necháme 10 min louhovat, scedíme a pijeme ráno a večer.

Čajová směs na žloutenku

Smícháme 1 PL natě rozrazilu, 1 PL řepíku, 1 PL přesličky, 1 PL pelyňku, 1 PL kořene čekanky a 1 PL pampelišky. 2 PL směsi dáme do 1/2 1 vody a necháme 12 hodin macerovat. Potom uvedeme do varu a necháme přikryté vychladnout. Horký čaj pijeme v malých dávkách během celého dne.

Čajová směs na žloutenku2

Smícháme 2 PL natě vlaštovičníku a 2 PL řepíku, 1 PL listu vachty, 1 PL jablečníku a 1 PLkořene čekanky. 2 PL směsi dáme do 1/2 1 vody a necháme 12 hodin macerovat. Potom uvedeme do varu a necháme přikryté vychladnout. Horký čaj pijeme v malých dávkách během celého dne.

Čaj na podporu tvorby žluče

Smícháme 1 PL kořene pampelišky, 1 PL čekanky, 1 PL puškvorce, 1 PL natě zeměžluče a 1 PL řepíku. 2 PL směsi dáme do studené vody a necháme 12 hodin macerovat. Přivedeme k varu a necháme přikryté vyluhovat. Do hotového čaje přidáme ještě lžičku vlaštovičníkové tinktury a pijeme 1/2 hodiny před každým hlavním jídlem.

Čočka s listy řepíku

2 šálky čočky, 2 šálky nadrobno nakrájených listů řepíku, 2 PL mouky, 2 PL oleje, 1 cibule, sůl, dobromysl, 2 stroužky česneku nebo několik listů česneku medvědího. Řepík dusíme na osmažené cibuli asi 15 min. Čočku uvaříme, zvlášť lépe je namočit ji den předem s bobkovým listem. Smícháme a podáváme za tepla, možno s vejcem. Zdroj: Slunečný život

Kloktadlo na posilnění hlasivek

Na kloktadlo budete potřebovat nejen řepík, ale také šťávu z bílého zelí, cca půl litru. Do šťávy přidejte 2 lžíce sušeného nebo 3 lžíce čerstvého řepíku a jednu lžíci mletého fenyklu. Povařte na mírném plameni a pak nechejte odstát. Přeceďte a přidejte lžíci tinktury z šalvěje. Pro lepší chuť můžete přidat med a citron. Kloktejte každé ráno a večer, menší množství můžete i pro lepší účinek polykat.

Řepíkový obklad

Použijte nať i květy řepíku (cca 3 lžíce) a stejné množství kostivalu (kořen). Dejte do 1/4 litru vody a nechejte povařit. Poté vypněte a nechejte vychladnout. Obklad nejen ve výluhu namáčejte, ale převařené bylinky vložte mezi plátýnko. Poté obklad přikládejte po dobu 30 minut. Obklad je hojivý na rány i na kožní choroby, či unavené oči.

Čaj na zlepšení činnosti jater

Smíchejte řepík, třezalku a mátu ve stejném poměru. 2 lžíce směsi vystačí na 1/2 litru čaje. Nechejte povařit a poté vychladnout. Pokud nemáte rádi hořkou chuť čaje, nechejte louhovat maximálně 15 minut.

Řepíková hojivá mast

Na mast použijte nať řepíku, přibližně 2 plné hrsti. Vmíchejte do 250 g rozpuštěného vepřového sádla a nechejte dojít k varu. Poté musí směs zchladnout a pomalu ztuhnout. Nechejte odpočívat do druhého dne a poté opět rozpusťte, přeceďte přes sítko a přelijte do vymytých připravených nádob.

Řepíkový prášek na zlepšení trávení

Řepík usušte a pomelte na jemný prášek. Ten pak přidávejte do nápojů dvakrát denně jednu kávovou lžičku po dobu 4 týdnů. Pročistíte si játra, žlučník a celkově zlepšíte trávení.

Řepíkové víno s blahodárnými účinky na oči

Z řepíku si můžete vyrobit i vynikající víno s blahodárnými účinky nejen na náladu, ale hlavně na zdraví. Nádobu naplňte směsí řepíku a světlíku a to nanejvýš do 1/2 jejího objemu. Následně láhev dolijte bílým vínem a nechejte 3 týdny odstát. Občas směs protřepejte. Nakonec vše přeceďte a můžete užívat, nejlépe na lačno.

Bylinka ve směsi

Proti průjmu

 

Kniha Světla Kultu Bohyně, Kniha stínů/E. brooke, Magické rostliny/S. Lavender



  zpět na Byliny Jupitera