Logo Magica

Pivoňka

Prvek: Voda

Vlastnosti: Ochlazující a zvlhčující

Latinský název: Paeonica officinalis

Signatura: Měsíc

Hlavní složky: 

Polarita: Mužská

Božstva: Apolón (řecký a římský bůh slunečního jasu, poesie a léčení), Asklépios (řecký bůh medicíny), Létó (řecká matka Apollóna a Artemidy), Paión

Jiné názvy: 

Pivoňka byla považována za královnu bylin. Čaj z pivoňkových květů je běžně k dostání v lékárnách. Znamení - Lev. Totem - datel.

Pěstování:  Rozmnožují se na konci srpna dělením kořenů s novým výhonkem. Semena se vysévají na podzim do lehké půdy cca 2 cm pod zeminu.

Sběr:  Na podzim se vyrývají kořeny, omyjí se ve studené vodě a usuší na slunci.

Lékařské použití:  Kořeny usušené a rozdrcené na prášek. Užívá se při nervovém vypětí či městnání krve v játrech.

Magické a rituální použití:  Bylina ochrany. k uctění Bohyně Luny. Korunní lístky se rozhazují po obvodu magického kruhu a sušené květní lístky se přidávají do ochranných kadidel. Z pivoňky lze také připravit kadidlo pro poctu bohů medicíny a lékařských sil. Mystické spojení s Měsícem. Silný ochranný prostředek, při němž se nad miskou s olejem vyvolávalo věštící božstvo.


Recepty

PIVOŇKOVÉ KAPKY

1 díl pivoňky se zalije 5 díly 40% alkoholu. Louhuje 2-3 týdny, 1x denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 10-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody.

Esence z pivoňky lékařskéObrazek Hlízy pivoňky umyjeme,postrouháme,vložíme do láhve a zalijeme pálenkou 40% tak aby byly hlízy zcela ponořeny.Láhev dáme na dva týdny na teplé místo. Použití:Bolest meziobratlových plotének(tři polévkové lžice přidáme do celkové koupele z pivońkových hlíz), Víno z kořene pivoňky červené plnokvěté. Jednu čajovou lžičku kořene pivoňky vaříme ve 0,25 litru vína asi 5 minut. Pijeme 2 - 3x denně pomalu po doušcích.Víno se užívá při žloutence, jaterních a ledvinových chorobách, psotníku a epilepsii. Pijeme 2 - 3x denně pomalu po doušcích. ----------------------------- Pivoňka Předmětem sběru pivoňky je řádně rozvinutý tmavočervený květ sbíraný v měsíci květnu, kořen vykopaný v září či říjnu a semeno sbírané obvykle na konci srpna. Pivoňkový květ Květ působí tonizačně na celý organismus. Má příjemnou chuť i vůni, proto ho můžeme přidávat do čajových směsí. Pivoňkový čaj Tento čaj má velmi hezkou vůni, barvu i chuť. Potřebujeme: 1 květ pivoňky, 3 dl vroucí vody Postup: Květ zalijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Po uplynutí této doby scedíme a můžeme popíjet. Pivoňkový kořen Kořen pivoňky je silné spasmolykum (tlumí křeče a bolesti). Od nepaměti se proto používal i jako velmi účinné antiepileptikum. Dále také zužuje cévy, zvyšuje tonus dělohy a podporuje srážlivost krve. Pomáhá při astmatu, ledvinových nebo žlučových kolikách, migrénách. -------------------------

  zpět na Byliny Měsíce

S exémem pomůže pivoňka „Jarní zahrádky krásně zdobí i pivoňka lékařská. Mnoho z nás obdivuje její krásu, netuší však, jakou v sobě skrývá léčivou sílu.“ Tato bylinka byla neobyčejně důležitou v magii, protože prý odpuzuje zlé duchy. Jako taková bývala v základním vybavení exorcismů nezbytnou pomůckou pro vymítání ďábla. Předmětem sběru pivoňky je řádně rozvinutý tmavočervený květ, sbíraný v květnu a červnu, kořen vykopaný v září či říjnu a semeno sbírané obvykle na konci srpna. „Pivoňkový květ se používá k léčbě ekzémů. Dle starých bylinářských receptů se postižené místo namazalo vepřovým sádlem a překrylo čerstvými jemně naklepanými temně rudými květy a ponechalo se dvacet minut ozařovat sluníčkem. Pivoňkový nálev, který si můžeme jednoduše připravit doma, skvěle tonizuje pokožku obličeje. Stačí dvě hrsti čerstvých okvětních plátků přelít dvěmi dcl vroucí vody a nechat dvacet minut louhovat, pak scedíme a lístky vymačkáme a můžeme nanášet na pokožku. Tato kúra by měla trvat sedm dní a věřte, že budete mít mnohem mladší vzhled,“ radí paní Josefína. „Nejpoužívanější drogou pivoňky je kořen. Tato droga působí jako účinné spasmolykum (tlumí křeče a bolesti). Od nepaměti se proto používala i jako velmi účinné antiepileptikum. Kořen pivoňky lékařské zužuje cévy, zvyšuje tonus dělohy a podporuje srážlivost krve. Pomáhá při astmatu, ledvinových nebo žlučových kolikách, migrénách.“ Pivoňka Předmětem sběru pivoňky je řádně rozvinutý tmavočervený květ sbíraný v měsíci květnu, kořen vykopaný v září či říjnu a semeno sbírané obvykle na konci srpna. Pivoňkový květ Květ působí tonizačně na celý organismus. Má příjemnou chuť i vůni, proto ho můžeme přidávat do čajových směsí. Pivoňkový čaj Tento čaj má velmi hezkou vůni, barvu i chuť. Potřebujeme: 1 květ pivoňky, 3 dl vroucí vody Postup: Květ zalijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Po uplynutí této doby scedíme a můžeme popíjet. Pivoňkový kořen Kořen pivoňky je silné spasmolytikum (tlumí křeče a bolesti). Od nepaměti se proto používal i jako velmi účinné antiepileptikum. Dále také zužuje cévy, zvyšuje tonus dělohy a podporuje srážlivost krve. Pomáhá při astmatu, ledvinových nebo žlučových kolikách, migrénách.