Logo Magica

Oman

Prvek: Země, Vzduch

Funkce: zadržovací

Vlastnosti: stabilizující, uklidňující, tišící

Latinský název: Inula Hellenium

Signatura: Merkur

Hlavní složky:  silice, hořčiny, triterpeny, slizy, inulin

Polarita:  mužská

Božstva: Elves,Helena Trójská

Jiné názvy:  alant, ománek, voman

Název je odvozen od údajně nekrásnější dívky Starého Řecka Heleny. V Dánsku se jí říká Elfi šťovík. Oman je zmiňován již ve středověkých herbářích.

Kuchyňské použití: k povzbuzení chuti k jídlu, neutralizace škodlivých účinků při příliš vydatné stravě (kandované kořeny v podobě plochých růžových cukrovinek. V Alžbětinské době se tvořilo cukroví podobné marcipánu.

Pěstování: Tato vysoká odolná trvalka se pěstuje ve vlhké půdě. Dorůstá 2 m. Množí se dělením kořenů.

Sběr:  listopad až březen kořen (ve druhém roce - pokud možno čerstvý).

Lékařské použití: Odvar z kořene - lze využít při akutních astmatech, černém kašli, bronchitidě, chronických katarech (hlenovitá onemocnění protichůdná těm, jež jsou zapříčiněná Měsícem a Venuší). Zahřívá a upevňuje plicní tkáně, usnadňuje vykašlávání, omezuje vznik zánětů a přispívá k likvidaci infekci. Zvyšuje potivost, je účinný proti kašli, který se dostavuje v průběhu noci anebo při poloze vleže. odvar z kořene k vnějšímu užití- ošetření akné, svědění kůže, opary, malé řezné ranky. Z listů se připravuje mast na revmatické potíže.

POZOR: Bylina horká a vysušující - může přivolat horečnaté stavy, zvracení. Užívejte velmi zřídka a v malých dávkách u cholerických a sangvinických typů povah.

Emocionální použití: Působí v oblastí čelní čakry a tak zvaného "Vyššího myšlení". Je vhodný zejména pro intelektuály. Zejména pro ty, kteří ve své mysli opomíjejí své fyzické tělo. Tito jedinci bývají pohublí, kostnatí, nezdravě vyhlížející, často citově zatuhlí. Oman pomůže těmto lidem odstranit citovou zablokovanost. naučí jedince uvolnit se a více důvěřovat vlastním pocitům. Podle potřeby užívejte 5 kapek tinktury denně. Chceme-li vědomě ovládat sílu své představivosti, je lépe použít spirituální vůli než emocionální, která vychází z oblasti solárního plexu. Energie čelní čakry je neutrální, nemá citové zabarvení. Léčivé látky v kořenu této bylinky regulují nepravidelný menstruační cyklus a tlumí potíže během menopauzy.

Magické a rituální použití: Čelní čakra je spojována s jasnozřivostí, schopností vidět čistě, schopnosti rozvíjet nadsmyslové vnímání. Bylina Letního Slunovratu. Nálev z omanu jako nápoj před rituálem. O svátku Coamhain se oman přidává do kadidla i nápojů. Slouží jako výzdoba oltáře a obřadního místa, vhazuje se do ohně jako úlitba bohům. Využití rostlinných sil: láska, ochrana, duševní síla. Spojení s transpersonální vůlí. Bylina čarodějů, vnáší při kouzlech pravdu do jejich světla.

Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky


Recepty

Omanové víno

V jednom litru červeného vína macerujeme za občasného protřepání 75 g kořene omanu. Po deseti dnech přecedíme a dochutíme medem. K podpoře chuti, žaludeční tonikum, lék proti kašli. Dávkování: dvě sklenice vínové denně.


Omanový likér

Nakrájený kořen se delší dobu vaří ve vodě a pak se přidá cukr v poměru 1:1. Svaří se do husté tekutiny, nechá se vychladnout a potom se přidá destilát v takovém poměru, aby hotový likér obsahoval 20% alkoholu.


Utišující čaj proti bronchitidě

Smíchejte stejné množství omanového kořene, tymiánu, kopřivy a plicníku lékařského. Jednu čajovou lžičku přelijte do poloviny šálku vroucí vodou a nechejte odstát. Užívejte 2x až 3x denně.


Meditace o jasnovidectví

Oman použít jako kadidlo. Nachází-li se měsíc ve vzdušném nebo zemním znamení, najděte si později v noci klidné místo, kde nebudete rušeni po dobu 15 minut. Zapalte tři svíce : bílou, modrou a žlutou. Na žhavou plotýnku položte sušený oman a sečkejte až se vzduch naplní jeho dýmem. Pohodlně se posaďte a uvolněte své tělo. Soustřeďte se na místo mezi svým obočím. Několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte, zkuste si uvědomit pramínek světla, který vychází z tohoto místa. Posvítí Vám na oblasti vašeho života, jež potřebují být vyjasněny. Nechejte se zaplavit různými představami a pocity, nerozebírejte, neanalyzujte ale ani je neodmítejte. Dopřejte si čas k objevování. Pokud máte pocit že jste skončily, vraťte se zpět do místnosti v níž meditujete. Otevřete oči a zážitky zapište. Je možné, že k nalezení řešení budete potřebovat několik meditací. Podpora rozvíjení jasnovidectví: divizna smíchaná s černobýlem.


Spojení s transpersonální vůlí

Oman použít jako kadidlo. Najděte si klidné místo, kde nebudete rušeni po dobu 45 minut. Pohodlně se posaďte a uvolněte své tělo, představte si že jste na letní prosluněné louce- kvetoucí rostliny, tráva a stromy. Cítíte teplo slunečních paprsků na kůži, cítíte přítomnost zvířat a hmyzu. Buďte součástí této louky, projděte se po ni a zkoumejte ji.Uvidíte cestičku, která vede na úpatí hory. Vydejte se po ní a dívejte se jak se krajina mění v závislosti na stoupání. Čím více se přibližujete, tím více se stává vzduch čistším. Vše kolem je v naprosté tichosti a nehybnosti. Konečně jste dosáhly cíle. Projděte klenutým vchodem a za ním uvidíte fontánu. Běžte k ní a zároveň si všímejte okolí. Uvědomíte si paprsek slunce, který září ve vodě fontány . Tento paprsek je symbolem vaší transpersonální vůle, jež se může jevit jako zvíře, melodie, barva, věc...dovolte tomu aby přišlo blíž. Nese Vám zprávu o vaši transper-sonální vůli. Klaďte mu otázky a nebo vyslechněte co vám chce říci. Pokud máte pocit že jste skončily, než opustíte symbol dostanete  dárek, který Vám bude připomínat Váš symbol tr. vůle. Poté odejděte. Pomalu sestupujte z hory na louku. Otevřete oči a zážitky zapište.

 

Menstruační bolesti 2Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky


  zpět na Byliny Merkuru