Logo Magica

Lilie

Prvek: Voda

Vlastnosti: ochlazující a zvlhčující

Latinský název: Lilium Candidum L.

Signatura: Měsíc

Hlavní složky: 

Polarita: ženská

Božstva: Héra, Athéna, Ceres, Isis, Kundalini, Lakšmí, Panenské Bohyně, Osiris, Venuše, Adónis (řecký bůh vegetace), Jupiter (římský nejvyšší bůh),Psyché (řecká manželka Eróta), Venuše (římská bohyně lásky, původně bohyně jara a vegetace)

Lilie je právem spolu s růží označována za královnu zahrad. Je oblíbená nejenom pro svoje nádherné zbarvení květů a opojnou vůni. Tato rostlina má svojí historii, jež sahá až 1500 let př. n. l. Exotické květy a silná vůně berou až člověku dech. Právě proto se dříve lisované květy používaly do polštářů a vyráběly se z nich oleje. Nyní je vůně lilie součásti mnoha parfémů.

Pěstování:  Podle druhů mohou být květy 2 – 30 cm široké a nesou všechny druhy barev kromě modré. Zakrslé druhy se hodí do nádob nebo do skalek, další druhy jsou vhodné do trvalkového záhonu. Podle stavby květu se člení na miskovitý, trubkovitý a turbanovitý květ. Květy miskovitých druhů se široce rozevírají do tvaru misky a jsou neobvykle velké, trubkovité druhy jak už název napovídá mají tvar trubky a jsou skloněny směrem dolů. Cibule snadno může vyschnout, protože nemá ochranou vrstvu jako ostatní cibuloviny. Proto je nutné cibule ihned zasadit nebo je přechovat v rašelině, v které se i prodávají. kladem pro úspěšné pěstování je udržovat cibule v chladu, zatímco květy stojí na slunci. Takové podmínky zajistíme, pokud zem přikryjeme mulčí a spolu s liliemi pěstujeme nízké trvalky nebo letničky, jež cibule lilií ochrání před horkými paprsky. Odkvetlé květy pravidelně odstraňujeme a po odkvětu stonek odřízneme až u země. Na zimu je dobré cibule chránit před mrazem vrstvou mulče. Kvetou od června do září. Výborně se hodí k řezu. Ve váze vydrží přes týden. Vyžaduje přímé světlo, polostín, mrazuvzdorná, vlhkomilnost normální, půdu bohatou na humus. Miluje slunné stanoviště, avšak „nohy“ mají lilie rády ve stínu. Kořeny nesmí trpět suchem, proto v době růstu pravidelně zaléváme. Od jara hnojíme hnojivem s vysokým obsahem draslíku a nízkým obsahem dusíku. Možno množit na podzim postranními šupinami, jež se skladují v nádobě spolu s rašelinou dokud se nezasadí do nádoby. Jednodušší je však množit dělením velkých trsů. Cibule vysazujeme do půdy v srpnu. Stonkové kořeny na podzim odumírají spolu se stonkem, na jaře se však vytvoří opět nové. Na stejném stanovišti vydrží zhruba 8 - 10 let. Květinu lze uchovat pomocí silikagelu. V nepropustné půdě cibule snadno podléhají hnilobě.

Sběr:  květy se sbírají dle potřeby a suší, cibule vyrýváme v srpnu, možno užít čerstvé i sušené. Cibuli oloupeme na jednotlivé lupínky, usušíme.

Lékařské použití:  Bílá lilie má překvapivé hojivé účinky na kůži. Liliový olej získáme vyluhováním květů v olivovém nebo slunečnicovém oleji, používá se na spáleniny a při kožních zánětech. Květy a poupata některých odrůd jsou chutné a výživné, kořeny se používají k lékařským účelům. Její exotické květy a opojná vůně bere člověku až dech. Pro léčebné účinky květy a cibuli vaříme v mléce nebo ve vodě jako tišící přípravek na vředy, vnější záněty a nádory. Čerstvé květy naložené do alkoholu léčí pohmožděniny, opařeniny a popáleniny. POZOR!!! Užívejte pouze zevně!!!!

Emocionální použití:  Kytice bílých lilií v domě vám pomůže překonat zlobu, žárlivost, nedorozumění a jiné negativní pocity.

Magické a rituální použití:  Bílá lilie je již po tisíciletí symbolem čistoty a nevinnosti. Je zasvěcena bohyni Héře. V magii znamená lilie spiritualitu a schopnost vidět ve všech věcech to dobré. Bylina ve věcech lásky, krásy, čistoty, ochrany a léčení. Pro účely evokační magie se z květu lilie zhotovují materializační kuřidla; tato bylina totiž podporuje zviditelnění astrálních zjevů. Kadidlo k uctění Bohyně např. Artemidy nebo Diany.

Recepty

Esence z lilie

1 díl lilie se zalije 5 díly 40% alkoholu. Louhuje 2-3 týdny, 1x denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 10-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody.


  zpět na Byliny Měsíce