Logo Magica


Kmín

Latinský název: Calum Carvi L.

Signatura: Merkur

Živel: Vzduch

Hlavní složky: Silice, karvon, limonen, mastné oleje, bílkoviny, flavonoidy.

Polarita: Mužská

Božstva: Merkur

Jiné názvy: Krámí, šabrej, kumin, razca

Kombinace s ostatními bylinami: Lze používat samostatně i do kombinací, jako karminativum fenykl, anýz.

Kuchyňské použití:   Vůni a chuť kmínu dodává silice, dále obsahuje bílkoviny, tuky, třísloviny, pryskyřice a jiné látky. Na jaře můžeme sbírat mladé lístky kmínu a přidávat je do polévek, pomazánek, salátů či k masu. Suché nažky se používají celé či mleté. Koření se s nimi pečivo, zvláště žitný chléb, ryby, pečená masa, polévky, houby, pomazánky, přidávají se do brambor (snižují toxický solanin). Kmín se také používá k výrobě likérů. Také v domácích podmínkách je možné si lehce vyrobit kmínovou pálenku "Kmínku".

Pěstování:  Kmín je dvouletá bylina. V prvním roce je vysoká 20 cm, v druhém roce naroste až 60 cm a do šířky 30 cm. Okolíky droboučkých květů rozkvétají v druhém roce na počátku léta. Svěže zelené listy jsou dělené v jemné úkrojky a podobají se listům mrkve. Roste planě na lukách, mezích a pastvinách ve střední Evropě, na Sibiři a v Asii. Kmín vysazujeme ze semínek. Pěstujeme v propustných půdách bohatých na humus na osluněném místě. Sázíme ve vzdálenosti asi dvacet centimetrů od sebe. Na podzim vyplejeme plevel okolo jednoletých rostlinek. Kmín není vhodnou hrnkovou rostlinou.

Sběr:  Sklidíme semena z dvouletých rostlin a dobře je usušíme. Trháme čerstvé listy do salátů, mají příjemnou anýzovou chuť, sbírají se mladé, plody pokud jsou zralé. Celé okolíky se zavěsí nad otevřenou nádobu, do které budou uvolněné plody padat. Nebo vložte plodenství do papírového sáčku.

Lékařské použití:  Vhodný proti jakýmkoliv jedům v těle. I když léčebné uplatnění kmínu není široké, v jednom účinku je téměř nenahraditelný. Má prvotřídní účinky proti nadýmání, podněcuje činnost střev a žaludku, čímž uvolňuje zastavené trávení. Kmínová silice napomáhá vylučování žaludečních šťáv, uvolňuje žaludeční křeče, omezuje hnilobné a kvasné procesy v trávicím traktu. Dále kmín působí dezinfekčně, vyhání střevní parazity. Ženám pomáhá při menstruačních bolestech a chudokrevnosti. Šálek kmínového čaje dvakrát denně je vynikající pro kojící maminky, poněvadž zvyšuje a zlepšuje tvorbu a kvalitu mateřského mléka a dítěti pomáhá proti nadýmání. Kmín můžeme ještě použít k zlepšení činnosti ledvin a na usnadnění vykašlávání. Je to mírný prostředek vhodný i pro malé děti, zvlášť proti kašli a kolikám. Malá dávka semen na konci kořeněného těžkého pokrmu osvěží dech a podpoří trávení. Vhodný i v těhotenství, kojení a v pediatrii. Čistá silice narušují činnost jater a ledvin.

Magické a rituální použití:  Ochrana - rituální očista místa, přidává se do kadidla ochrany, přísada do rituální číše a rituálního koláče při zasnoubení, aby pomohl snoubencům uchovat věrnost. Snubní prsteny se světí kmínovým olejem. Užívá se při svátcích Podzimní a jarní rovnodennosti. Používá se k očistě rituálního prostoru nebo domu a přidává se do kadidla ochrany.

KERNUNNOS - ODVAR OCHRANY

Solární výluh pro očistu

2 PL kapradí, 2 PL jalovce, 2 PL rozmarýnu, 1 PL kmínu, 1 PL hřebíčku, 1 Pl pepře, 1 PL routy. Rozemleté, smíchané, posílené rostliny vložte do červené láhve a zpola naplňte čistou vodou (pramenitou). Umístěte na místo, kde bude celý den na slunci. Přeceďte a kropte svůj dům.


Recepty

Kmínová tinktura

2 PL kmínu se zalije 10 PL 40% alkoholu. Louhuje 2-3 týdny, 1x denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 10-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody.

Kmínový olej

2 PL kmínu se zalije 10 PL oleje. Louhuje 2-3 týdny, 1x denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi.

Masážní kmínový olej

Masáž břicha u kojenců, seniorů a dětí zabraňuje nadýmání. Smíchejte 5 ml kmínového oleje s 45 ml olivového oleje v malé lahvičce. Na masáž břicha stačí 20-40 kapek. Břicho masírujte jemně po směru hodinových ručiček tam, kde probíhá tlusté střevo, a kolem pupku, s tím, že pupek vynecháte (je příliš citlivý).

Kmínový prášek

Rodrtíme a umeleme na prášek, proti nadýmání užíváme 3x denně 0,5g.

Prášek na nadýmání

Smícháme 50g puškvorce, 30g fenyklu a 20g kmínu, užívat vícekrát denně na špičku nože.

Kmínkové ledové kostky

200g kmínu vařte v 0,5l vody asi hodinu. Po vychladnutí přeceďte, sceďte a zamrazte do ledových kostek. Ochladí a ozdobí obyčejnou vodku, koktejly

Kmínovice

1l vodky, 40g kmínu a 200g třtinového cukru smícháme a necháme 2-3 týdny dní macerovat. Přecedíme. užíváme na nechutenství po dpoušcích 1 PL v šálku teplého zeleného čaje.

Kmínka

500 ml vodky, 250 g cukru, 10g drceného kmínu, 200 ml vody, 3 PL cukru. Do láhve s širokým hrdlem nasypeme kmín, cukr a vodku. Uzavřeme a necháme 10-14 dní macerovat na světlém a teplém místě. Zpočátku obsahem občas zatřepeme dokud se cukr nerozpustí. Po uplynutí macerace svaříme vodu s 3 PL cukru. Necháme vychladnout. Macerát scedíme přes jemné sítko či kávový filtr do 0,7 l láhve. Poté vlijeme vychladlý sirup. Promícháme a uzavřeme. Uložíme do chladu a temna na 2-3 týdny. Po uležení je likér jemný. Podáváme vychlazené, dobře působí na trávení.

Morticiina medová kmínka

10-15g podrcených semen kmínu nasypeme do 500 ml calvadosu a necháme macerovat 2-3 týdny. Poté scedíme a smícháme s převařeným roztokem 500g medu v 500 ml vody.

Kmínka s vanilkou

1 kg cukru, 100g drcených semen kmínu, vanilka kousek, 1 l slivovice nebo calvadosu. V hrnci smícháme 1 l vody s cukrem, drceným kmínem a vanilkou, celé vaříme 1 hodinu. Přes jemné sítko nebo plátno scedíme a ještě do trochu horké tekutiny přidáme alkohol. Kmínku zamícháme, necháme vychladnout, stočíme do láhve, zazátkujeme a uložíme v chladu a temnu.

Květová Morticiina kmínka

0,7 l bílého rumu, 40g drcených semen kmínu, 5g květů jabloně, 5g květů šípkové růže, 5g kopru, 5g fenyklu, 5g citronové kůry. Macerujeme 24 hod. Poté scedíme podle chuti a potřeby upravit cukerným sirupem a vodou.

Morticiina kořalka proti nadýmání

700 ml vodky, 500g třtinového cukru, 10g drceného kmínu, 10g koriandru, 10g anýzu, 10g fenyklu, 300 ml vody, 3 PL cukru. Do láhve s širokým hrdlem nasypeme koření, třtinový cukr a vodku. Uzavřeme a necháme 10-14 dní macerovat na světlém a teplém místě. Zpočátku obsahem občas zatřepeme dokud se cukr nerozpustí. Po uplynutí macerace svaříme vodu s 3 PL cukru. Necháme vychladnout. Macerát scedíme přes jemné sítko či kávový filtr do 0,7 l láhve. Poté vlijeme vychladlý sirup. Promícháme a uzavřeme. Uložíme do chladu a temna na 2-3 týdny. Po uležení je likér jemný.

Kmínový likér s citronem

1 l kvalitní jemné vodky, 800 ml svařené a vychladlé vody, 100g rozdrceného kmínu, 60g anýzu, 30g fenyklu, kůry z 1 citronu (bez bílé části dužiny), 800g třtinového cukru. Vše smícháme a macerujeme 2-3 týdny. Zpočátku obsahem zatřeseme, aby se cukr lépe rozpouštěl. Poté kmínku přecedíme do lahví přes husté plátno, zazátkujeme a dáme ještě na 1 měsíc rozležet do chladu a temna.

Vlčí kmínka

1 l kvalitní jemné vodky, 250 ml rumu, 50g kmínu, 15g koriandru, 15g kůry mandarinkové, 1kg třtinového cukru. Macerovat na slunném teplém místě 2-3 týdny, dokud se nerozpustí veškerý cukr. Scedíme a slijeme do lahví. Uložíme dozrávat do chladu a temna.

Kmínové víno

Do 1 l bílého vína nasypeme asi 3-4 PL nadrcených semen kmínu a necháme 7-10 dní macerovat. Přecedíme a užíváme 1-4 x denně 1 PL.

Kmínový prášek

Rodrtíme a umeleme na prášek, proti nadýmání užíváme 3x denně 0,5g.

Kmínový rum

140g kmínu, 1 l bílého rumu. Drcený kmín smícháme s 500 ml rumu a ponecháme macerovat 2-3 týdny. Scedíme a přilijeme druhou polovinu t.j. 500 ml rumu. Slijeme do lahví, zazátkujeme.

Gastritida

Anýz 10g, Kmín 10g, Heřmánek květ 40g, Meduňka nať 40g. 1 PL směsi zalijeme šálkem vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat. Před každým jídlem pijeme šálek při zánětu žaludku. Zdroj: P.Váňa: Rady bylináře Pavla

Dyspepsie

Anýz 2 díly, Fenykl 3 díly, Kmín plod 1 díl. Semena podrtíme na mlýnku. 1 KL směsi přelijeme šálkem vroucí vody, necháme 15 minut vyluhovat. Užíváme 2-4 x denně po malých doušcích. Na rozpouštění hlenu při žaludečních a střevních potížích, při křečích v oblasti trávicího traktu, při průduškových zánětech. Zdroj: P.Váňa: Rady bylináře Pavla

Čaj_proti_achylorhydrii

Kmín 20g, Puškvorec kořen 20g, Koriandr 20g, Andělika kořen 20g, Zeměžluč nať 20g. Smísíme a rozmělníme na prášek. Užíváme 3 x denně 1/2 KL před jídlem. Zdroj: J. Bodlák, Praktická Fytoterapie

Kmínovo-papriková marináda na gril

6 PL oleje, 2 PL drceného kmínu, 2 PL sladké mleté papriky, sůl, drcený černý pepř, 1 červená cibule, 1 červená paprika.

Čaj na nadýmání

Smícháme 15g květu heřmánku, 15g semene fenyklu, 15g semene kmínu, 15g listu máty peprné. 1 PL směsi se zalije 250 ml vroucí vody, 5 minut louhujeme, scedíme do termosky a po douškách teplý vypijeme.

Čaj na nadýmání 2

Smícháme 20g semene kmínu, 10g semene anýzu, 10g semene fenyklu a 10g listu máty peprné. 1 PL směsi se zalije 250 ml vroucí vody, 5 minut louhujeme, scedíme do termosky a po douškách teplý vypijeme.

Čaj na nadýmání 3

Smícháme 10g květu heřmánku, 10g máty peprné a 10g meduňky lékařské. 1 PL směsi se zalije 250 ml vroucí vody, 5 minut louhujeme, scedíme do termosky. Do hotového čaje se přidají 4 kapky kmínové silice a po douškách teplý vypijeme.

Čajová směs na posílení menstruace

Smícháme 5 PL květu divizny, 2 PL routy, 2 PL rozdrcených sušených borůvek, 2 PL ml. kmínu. 2 PL směsi zalijeme 2 šálky vroucí vody a přikryté necháme 15 minut louhovat. Scedíme do termosky a pijeme 3x denně 1/3 obsahu. Pijeme 1 až 2 dny před menstruací, nejpozději v 1. den menstruace, a pijeme jej nejdéle 5 dní.

Čaj proti nepříjemnému pachu z úst

Smíchejte 1 KL anýzu, 1 KL kmínu a 1 KL máty peprné. Směs přelijte 2 šálky vroucí vody, 5 min louhujte, sceďte. Teplým čajem několikrát za den kloktejte a vyplachujte ústa.

Čaj na uklidnění a dobrou náladu

připravte směs 40 g semen fenyklu obecného, 30 g semen kmínu, 25 g heřmánku pravého, 20 g kozlíku lékařského, 15 g řebříčku obecného a 5 g pelyňku pravého. Přelijte 2 čajové lžičky směsi 200 ml vroucí vody, 15 minut vyluhujte a sceďte. Pijte vždy šálek ráno a večer po dobu 3 týdnů.

Při žlučníkovém záchvatu

Smíchejte po 1/2 KL kmínu a majoránky. Směs přelijte 2 šálky vroucí vody. 7-10 min nechte louhovat. Vypijte po doušcích. Za hodinu kůru opakujte. Zdroj: bylinkyprovsechny.cz

Při křečích žaludku a střev

Semeno kmínu rozdrťte na prášek a 1 čajovou lžičku prášku přelijte 150 ml vroucí vody, 10 minut přikryté vyluhujte. Pijte po doušcích horké.

Žaludeční čaj s puškvorcem

Smícháme 30g puškvorce, 10g heřmánku (květ), 10g kmínu, 40g máty peprné a 10g pelyňku. 2 KL směsi přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme 15 min pod pokličkou stát. Přecedíme do termosky. Užíváme 1 - 2 šálky denně.

Na zvýšení tvorby mateřského mléka

Smíchejte 20g kmínu, 30g fenyklu a 20g anýzu. 1 PL směsi přelijte šálkem vroucí vody a 20 min louhujte. Pijte 2x denně před jídlem.

Čaj proti jarní únavě

Smícháme po 1/2 KL majoránky, fenyklu a kmínu. Přidáme snítku tymiánu a směs přelijeme dvěma šálky vody. Přivedeme k varu a na mírném plameni vaříme 7 min. Scedíme do termosky.

Nechutenství

Smícháme po 1 PL vachty, máty, kmínu, řebříčku, zeměžluče, pelyňku a kořene omanu. 1 PL směsi zalijeme šálkem vroucí vody. Užíváme půl šálku před jídlem. Nálev pomáhá při nechutenství spojeném s nedostatkem žaludečních kyselin nebo celkovým překyselením.

Nechutenství, problémy s trávením

Smícháme po 1 PL pelyňku, zeměžluče, vachty, peprné a květu heřmánku a 1 KL kmínu. 3 PL směsi zalijeme 3 šálky vroucí vody a necháme pod pokličkou 15 min louhovat a pak 10 min bez pokličky, poté scedíme. Pijeme 3x denně 30 min před jídlem na zlepšení apetitu, jako prostředek povzbuzující vylučování žaludečních šťáv a na lepší zažívání.

Játra, jaterní nemoci

Smícháme 100g kořene pampelišky lékařské a kořene čekanky, po 50g řepíku, černobýlu, pelyňku brotanu, květu smilu, kmínu a máty. 3 PL směsi přelijeme 3 šálky vroucí vody, necháme 7-10 min loihovat, scedíme do termosky. Teplý čaj pijeme 3x denně před jídlem.

Detoxikace po antibioticích

Smícháme po 1 PL pýru, kořen lopuchu, zlatobýlu, rdesna ptačího, violky, bobulí černého bezu, vrbové kůra, březového listu. 2 PL směsi přelijeme 2 šálky vroucí vody, necháme 7-10 min louhovat. Scedíme do termosky a během dne po doušcích vypijeme.

Čaj větrů

Smíchejte čajovou lžičku kmínu, fenyklu, máty peprné a heřmánku. Dvě čajové lžičky směsi zalijte 250 ml horké vody a nechte 10 minut louhovat. Přeceďte a pijte několikrát denně teplé. Čaj větrů nemusí být vhodný pro děti.

Kmínová náplast

Při kolice a bolestech žaludečních se užívá také náplast, která se přiloží na žaludeční krajinu. Připraví se z 10g pryskyřice + 4g terpentýnového oleje + 3g kmínové silice.

Mast na revmatické bolesti a ischias

...

Sušenky proti nutkání na zvracení

2 hrníčky mouky, 170g másla, 1 KL soli, 3 PL kmínu, 1 Pl bedrníku, 1/4 hrníčku třtinového cukru moučky, 1 KL prášku do pečiva, 1 vejce, 1/2 KL vanilkového extraktu. Smíchejte 2 Pl kmínu s bedrníkem a rozemelte na jemný prášek, vsypte do mouky. Smíchejte cukr s máslem, dokud máslo nedostane jemnou krémovou konzistenci. Přidejte vejce a vanilku a šlehejte další 2-3 minuty. V jiné misce smíchejte kořeněnou mouku, sůl, zbylý kmín a prášek do pečiva, tuto směs postupně přidávejte do první misky a vytvořte těsto, které následně dejte odpočinout do lednice na 30 min. Těsto rozdělte na dva kusy a z každého vyválejte půl centimetru tlustý plát. Pomocí formičky vykrojte jednotlivé sušenky, které skládejte na vymazaný plech a pečte při 180°C 10-15 min. Denně několik sníst.

Kmínové placky

400g vařených brambor, 2 vejce, 50g krupice, 2 PL drceného kmínu, petrželka, mletý pepř, sůl, 50g sádla. Brambory rozmačkáme šťouchadlem a smícháme s vejci, krupicí, kmínem a nasekanou petrželkou. Ochutíme solí a mletým pepřem. Z těsta tvoříme placky a pečeme na sádla dozlatova, odkládáme na savý papír.

Francouzské kmínové sušenky

200g hl. mouky, 50g másla, 125g tvarohu, 1/2 KL soli, 1 KL provensálského koření, 1 žloutek, 3 KL kmínu. Mouku s máslem, tvarohem, solí a kořením prohněteme na vláčné těsto. Na pomoučeném vále z těsta utvoříme válec a dáme asi na 30 min do lednice. Poté z válce nakrájíme asi 40 stejně silných koleček a položíme na vymaštěný plech. Žloutek s lžící vody rozšleháme a sušenky jím potřeme. Nakonec posypeme kmínem a pečeme v mírné předehřáté troubě při 130°C cca 15-18 minut.

Křupavé kmínové sušenky k sýrům

2 hrnky pol. mouky, 1 KL prášku do pečiva, 60g másla, 1 PL kmínu, 2 PL nastrouhané Goudy bez laktózy, 1/2 hrnku vody. Smíchat až vznikne tuhé těsto, vyklopíme na trochu pomoučený vál a hněteme jej do hladka. Vyválíme těsto na 2mm. Propícháme vidličkou a vykrajujeme z něj tvary. Pečeme v předem vyhřáté troubě na 165-180°C 12 min, nebo až jsou světle zlatavé. Sušenky necháme vychladit na mřížce.

Kmínové sušenky s tvarohem

200g hl. mouky, 50g másla, 1/2 sáčku prášku do pečiva, 125g měk. tvarohu, 1/2 KL soli, 1 KL provensálského koření, 3 KL kmínu, na potření 1 žloutek, 1 PL vody. Mouku, máslo, tvaroh, prášek do pečiva, koření prohněteme na vláčné těsto, uděláme z něho válec a dáme na 1/2 hodinky do lednice odpočinout. Poté z válce vyválíme plát, z kterého vykrajujeme kolečka. Položíme na plech vyložený pečícím papírem, potřeme rozmíchaným žloutkem se lžící vody a sypeme kmínem, hrubozrnnou solí, bylinkovou solí, grilovacím kořením... Pečeme ve vyhřáté troubě na 130°C asi 17 min. Pečivo se po upečení nafoukne. TIP: Kdo má rád plněná kolečka, udělá trochu silnější plát, vykrájí kolečka po upečení rozkrojí a naplní.

 

Kniha Světla/Morticie, Magické rostliny/Lavender a Franklin, Léčivé rostliny a planety/Brooke

 

  zpět na Byliny Merkuru