Logo Magica

Kapradí - Kapradina samčí (Kapraď samec)

Prvek: Vzduch

Latinský název: DRYOPTERIS FILIX-MAS (L.)

Signatura: Saturn/Mars

Hlavní složky: v oddenku hořčiny, třísloviny, silice, pryskyřice, filicin, filmaron, fytosterol, olej, vosk, zelené barvivo (filixinigrin) a další látky.

Polarita: Mužská

Božstva: Hádés (řecký bůh podsvětí), Pluto (římský bůh podsvětí), PAN

Svátek: Coamhain, Vánoce, Letní slunovrat

Jiné názvy: Cicvár, čarodějnický kořen, fenčina, hadí střecha, hadí žebro, chebdí, jazyk sv. Jana, papraď, paprut, paračina, paví peří, peračina, šustkovičník, svatojánský jazyk, svatojánský kořen, vlčí žebro.

Pěstování:  je vytrvalá, výtrusná, trsnatá, bylina s krátkým a bohatě kořenujícím oddenkem. Její listy jsou obvykle přezimující, 15 - 40 cm dlouhé, s čepelí jednoduše zpeřenou a s lístky střídavými nebo vstřícnými, krátce řapíčkatými až přisedlými, lysými, okrouhlými, na okraji mělce vroubkovanými, na bázi klínovitě zúženými, vyrůstající v počtu 15 - 30 párů. Řapík i vřeteno listu je leskle rezavě hnědé, tuhé, pružné, kratší než čepel. Výtrusnicové kupky jsou podlouhlé, později pokrývají takřka celou spodní stranu lísku. Ostěry jsou bělavé, celokrajné až mělce vroubkované. Kapradiny patří k nejstarším rostlinám na naší planetě. Z mohutných stromů se sice proměnily v zelený podrost lesů a pralesů, ale podařilo se jim přežít a adaptovat se nejrůznější klimatické podmínky. Najdeme je tedy od lesů chladného pásma až tropické pralesy na všech kontinentech. U nás se hojně vyskytuje například kapraď samec, kapraď rozložená, kapraď bahenní, naopak některé druhy najdeme jen ve vymezených lokalitách a patří k ohroženým rostlinám – kapradina Braunova, kapradina hrálovitá nebo kapradina laločnatá. Najdete-li jim na zahradě správné místo – některé totiž preferují vlhký humus pod stromy, jiné kamenité prostředí mezi kosodřevinami – o jejich růst se nemusíte starat. Podzemní oddenky přečkají snadno naše zimy a výtrusy se postarají i o růst nových rostlinek. Jiné je to ovšem s kapradinami dovezenými z exotických krajů. Většině z nich sice svědčí letnění na zahradě, právě tak ale mohou celoročně zdobit interiér domu. Některé jsou hojné ve stinných humózních lesích, v křovinách a hájích, podél potoků, na okrajích lužních lesů, také v horských nivách nebo na zříceninách. Vyhledává zastíněná stanoviště, půdy snáší kyselé i zásadité, vyhýbá se silně zamokřeným podkladům. Kapradí má skvělý vliv na správné ovzduší, potřebuje hodně vláhy.

Sběr: Jako droga se užívá oddenek. Oddenky se sklízí z rostlin 2-3letých. Vykopávají se v letních měsících, od července do září. Očistí se dobře od šupin a postranních kořenů a suší se ve stínu, nejlépe na půdě. Čerstvý oddenek je na lomu krásně zelený, časem však zhnědne. Hnědý lom znamená, že droga ztratila svou účinnost a je tedy bezcenná. I při nejodbornějším uskladnění oddenek sotva vydrží déle než rok.

Lékařské použití:  Její působení proti střevním parazitům, hlavně tasemnici, je potvrzené a vyzkoušené, užívali ji i francouzští králové ve formě sirupového extraktu. Pro dospělé se používá jednorázová dávka pěti gramů extraktu z kořene. Jelikož je středně toxická, upřednostňuje se aplikace homeopatických preparátů a to opět pouze pod dohledem odborníka. Zevně se používá do koupelí při plísňových onemocněních. Zdroj: DTest.
Při předávkování nebo při chybném užívání může dojít i k závažným otravám samotného pacienta. V lehčích případech se objevují bolesti hlavy a závratě, v těžších případech se přidává zvracení, průjem, bolesti žaludku, někdy barevné vidění nebo přechodná slepota, v nejtěžších případech postižený blouzní, objevují se křeče, poruchy dechu, bezvědomí, či dokonce smrt jako důsledek zástavy dechu nebo srdce. Léčení těžkých otrav bývá velmi dlouhé, někdy i po překonání otravy samotné může dojít k trvalé slepotě v důsledku dlouhotrvajících křečí sítnicových cév.

Emocionální použití:  Kapradí pomáhá formou kadidla nebo koupelí těm, co mají hodně neuskutečnitelných přání a snaží se je dosáhnout rychle. Člověk při něm začne přehodnocovat přání a vyvíjí potřebnou aktivitu na dosažení podstatného. Rostlinka pomáhá k soustředění se. Sjednocuje city a myšlenky lidí, snižuje přehnanou citlivost. Je vhodná pro intelektuály, ale i pro hlučných a drzejších lidí, které umí zjemnit a zmírnit tak, že začnou být přátelštější, klidnější a přizpůsobivější. Očišťuje prostor od různých mentálních energií, vyvažuje nerozhodnost a chaos. Je vhodná pro maximalisty a ty, co rádi zveličují, co vidí ve všem problém, pro lidi, kteří snadno ztrácejí rovnováhu. Kapradí nastolí v prostoru duch spolupráce, organizovanosti a pořádku. Lidé v jeho blízkosti srší porozuměním a vstřícností.

Magické a rituální použití:  rituály vyvolávání deště, štěstí, bohatství, exorcismus, zdraví, věčné mládí, ochrana a láska. Kapradí je rostlinou na prahu mezi dvěma světy - moc údajně získává v době kdy se jedno roční období mění v druhé nebo kdy jeden den končí a druhý začíná.V tomto čase pomůže přiblížit se Podsvětí a navázat kontakt s jeho obyvateli, lidmi Sidhe a nadpřirozenými bytostmi. Posvátná bylina Letního slunovratu a obětuje se vhozením do ohně nebo spálením v kadidle. Kouř pomáhá při věštbě a při prorockých snech. Druidové považovali kapradí za posvátnou rostlinu. Nezvlněné vějířovité listy kapradí samce se sbíraly za letního slunovratu, usušené se nosí při sobě pro štěstí. Veškeré kapradiny jsou mocné ochranné rostliny. Když jsou páleny uvnitř obydlí, vytvářejí velmi silnou ochranou moc. Když jsou páleny venku, přivolávají déšť. Kapradí má ochranné účinky, přidává se do váz k ozdobným květinám. Z téhož důvodu se pěstuje přede dveřmi. Suché kapradí se hází na rozpálené uhlí při vymýtání zlých duchů. Spaluje-li se v přírodě, přivolává déšť. Kouř z kapradí zahání hady a jiné nebezpečné tvory. Kapradí má moc přivést svého nositele k pokladu. Ten, kdo utrhne na jaře první list kapradí, bude mít štěstí. Jestliže se o půlnoci ocitnete na naprosto tichém místě porostlém kapradím, zjeví se vám Puk a dá vám měšec zlata. Děláte-li to záměrně, říká se tomu hlídání kapradí. Utrhnete-li list první jarní kapradiny, nebudou vás bolet zuby přinejmenším do příštího jara. Vylisovaná šťáva z kapradí obdařuje věčným mládím, semena kapradí propůjčují neviditelnost a způsobují nesmrtelnost. Sušenými listy kapradí se plnili polštáře, napomáhali spánku i věšteckým snům.


Recepty

Mast mládí

1 díl anýzu, 1 díl kapradí, 1 díl myrty, 2 díly růžových okvětních plátků, 4 díly rozmarýnu. Za použití rostlinného tuku vyrobte mast. Před zrcadlem natírejte mastí tělo s představou, jak chcete vypadat. Zdroj: Kompletní kniha kadidel, olejů a lektvarů/S. Cunningham

Koupel s kapradím

3 listy kapradí se vaří ve 500 ml vody cca 5-10 min, scedíme do vany ke koupelím končetin (nebo celého těla) při kloubních bolestech nebo zánětech (revmatického i jiného původu). První den by měla koupel trvat jen 5 min. Další koupel 10 min.... Koupele se provádí každý 3. den, po 12 koupelích se udělá 14 dní přestávka a po té se léčba ukončí posledními 4 koupelemi. 1. den 5 min, 2.-3. den bez koupele, 4. den 10 min, 5.-6. den bez koupele, 7. den 15 min, 8.-9. den bez koupele, 10. den 20 min, 11.-12. den bez koupele, 13. den 15 min, 14.-15. den bez koupele, 16. den 20 min. Následuje 14 denní pauza a celý proces se znovu opakuje. Tato kůra se provádí 1-2 za rok.

Kadidlo k přivolání deště

Spalte venku směs z 4 dílů vřesu, 1 dílu kapradí a 1/2 dílu blínu pro přivolání deště. Silné je i spalování samotného kapradí.

Kadidlo očisty domova

Spalte v uzavřené místnosti kapradí pro zažehnání zla.

Solární výluh pro očistu

2 díly, kapradí, 2 díly jalovce, 2 díly rozmarýnu, 1 díl kmínu, 1 díl hřebíčku, 1 díl pepře, 1 díl routy. Rozemleté, smíchané, posílené rostliny vložte do červené láhve a zpola naplňte čistou vodou (pramenitou). Umístěte na místo, kde bude celý den na slunci. Přeceďte a kropte svůj dům.

 

Kniha Světla/Morticie, Magické rostliny/Lavender a Franklin, Léčivé rostliny a planety/Brooke

 

  zpět na Byliny Měsíce