Logo Magica

Jalovec

Prvek: oheň

Latinský název: Juniperus communis L.

Signatura: Slunce

Hlavní složky: Silice, terpeny, pinen, kadinen, terpinol, cukry, pryskyřice, třísloviny, flavonoidy, fytoncidy, hořčiny, juniperin, vitamín C, organické kyseliny, vápník, draslík, kaučuk.

Polarita: Mužská

Božstva: Diana

Kuchyňské použití: Součástí koření na divočinu. Přísada ginu, borovičky a dalších alkoholických nápojů. Dřevo se pálí při konzervaci masa uzením.

Jiné názvy: Boleraz, bor, borovec, chvojka, borovička, jalovčí, jadlovec, borovka.

Doporučené kombinace: růže, geránium, levandule, bergamot, citron, majoránka, nerol, ylang-ylang, rozmarýn. Drcené jalovčinky do čajových směsí spolu s: vřes, jehlice, lékořice, libeček, rdesno ptačí.

Pěstování: Sázíme na podzim nebo na jaře do dobré, propustné půdy na otevřeném prostranství. Množí se semeny vysévanými na jaře do studeného pařeniště nebo na podzim řízkováním. Roste na slunci, ale snáší i polostín.

Sběr: Sklízíme plody - jalovčinky. Plod se sbírá se na podzim, v září až říjnu, kdy se bobule snadno oddělují od stopek. Otrhávají se v rukavicích, nebo se setřásají do plachet. Sběr se pak vytřídí, odstraní se z něho nedozrálé i přezrálé, zelené a zhnědlé bobule i různé nečistoty. Suší se v tenké vrstvě ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 35°C. Správně usušená droga kořenitě voní a má slabě svíravou chuť. Při dobrém uložení vydrží i 3 roky. U nás je sběr zakázán, pro farmaceutické účely se dováží. Dřevo se sbírá na podzim a v zimě.

Kuchyňské použití: Používají se k dochucení masa, omáček a nádivek. Většinou se používají rozdrcené k uvolnění jejich chuti. Obvykle se používají k ochucení masa s výraznou chutí, jako jsou pokrmy z divočiny.

Lékařské použití: Vhodný proti jakýmkoliv jedům v těle (toxické či infekční působení, silně močopudní - odvádí z těla přebytečnou vodu a zvyšuje tvorbu moči. Jako diuretikum, ale silně dráždí ledviny, proto se od této indikace ustupuje. Dezinfekční prostředek na močové cesty. Povzbuzuje energii a celkovou vitalitu - dlouhé nemoci , deprese. Působí proti obavám flegmatiků, proti depresím melancholiků. Jalovec stimuluje mentální pochody. Je možné, že zlepšuje zrak tím, že posiluje nervová vlákna oka. Pročišťuje krev - artritida, revmatismus - léčba bolestí kloubů a páteře, prochlazení. Jalovčinky pomohou i při léčbě kožních nemocí (lupénka, ekzémy). Zvyšuje prokrvení a snižuje bolestivost. Podporuje látkovou výměnu, proti dně. Zlepšuje trávení, odstraňuje bolesti žaludku spojené s nedokonalým trávením, proti nadýmání. Zlepšuje hospodaření organismu se žlučí.

POZOR: Nepodávejte velmi slabým lidem, zesláblým nemocí, těhotným ženám, kojícím matkám, dětem a starším lidem. Užívat maximálně 3 týdny, poté na tři týdny léčbu přerušit a poté dokončit. Nevhodné pro lidi, kteří prodělali ledvinové onemocnění nebo trpícím vysokým krevním tlakem.

Emocionální použití: Jalovec je bylinou základní čakry v níž je uložena hadí síla (kundalini), je vhodný zejména pro zemní typy (kozoroh, býk a panna), jimž chybí vzletnost a odvaha riskovat. Vhodné pro lidi hledající duchovnější způsob svého života a kteří chtějí využít sílu ohně. Oheň ukazuje směr, energizuje vůli a dodává odvahu. Základní čakra je spojována s těmi, kteří omezují své jednání na úkony nutné pro přežití, ať již ze strachu, obavy, zloby či nenávisti. Jalovec umožňuje posuzovat věci více nezaujatě. Odpoutává od utkvělých představ a zášti, od zloby a násilí. Jeho energii čerpejte vždy, když máte pocit jakéhokoliv duchovního ohrožení. Jeho energie je silně zahřívající. Energeticky působí na orgány, které souvisí s vyměšovacím ústrojím člověka jeho souvislostmi.

Magické a rituální použití: Využití rostlinných sil: ochrana, láska, exorcismus, proti krádeži. Odpuzuje hady. Meditace o vlastní sexualitě - jalovcový rituál, vykuřovadlo šamanů. Listy hoří i v čerstvém stavu - libá vůně. Užívá se hlavně při léčivých rituálech. Bobule se dávají do amuletů a čajů, čerstvé jehlice do kadidel nebo koupele. Na nový rok (Samhain). Už ve starověkém Řecku se tato rostlina používala k uctívání bohů. Při této příležitosti se spalovali plody a větvičky jalovce. Dnes se z něj vyrábí gin. Posvátný strom druidů. Bobule byly používány s tymiánem v druidských hájích a jeskyních, aby vyvolaly vidiny. Zralé jalovcové plody jdou navléci na šňůru a pověsit v domě, aby přitahovaly lásku. Pálení jalovce očišťuje a chrání. Tato bylina posiluje psychické schopnosti a přitahuje lásku. Rituálně se s ním zametá obřadní místo.

Recepty

Kundalini - rituál 1. čakry

Vhoďte 5 jalovcových bobulek na rozpálené dřevěné uhlí vždy když nastane nov po východu první hvězdy. Meditujte o ohni života, který způsobuje existenci vesmíru a udržuje svět v pohybu. Představte si, že jiskřička tohoto ohně zapálí energii, kterou ukrýváte ve své základní čakře. Dovolte své představivosti, aby v průběhu meditace zformovala podobu, jež by reprezentovala vaši spiritualitu. Tato podoba či symbol vám umožní poznat, jakým způsobem můžete začlenit svou spiritualitu do každodenního života. Nechejte se ovlivnit a podpořit svým vlastním duchovním ohněm. Praktikujte po dobu tří měsíců. Poznamenejte si změny, k nimž došlo ve vašem duchovním životě.

Ledvinový posilující lék

100g čerstvých listů a kořene smetanky lékařské, 100g čerstvých listů broskvoně, 100g čerstvých kořenů a natě petržele a 100g jahodových listů. Listy pomačkáme a přelijeme 2 l vody. Celá směs se uvede do varu, přidáme 20 drcených kuliček jalovce a 100g cukru. Slijeme do demižonu a necháme kvasit. Po vykvašení stočíme do lahví.Užíváme dvakrát denně 1 dcl.

Kadidlo Bohyně

K rozinkám, namočeným po tři dny a noci ve víně, přidáme jalovčinky, trnovník akát, hennu a kořen puškvorce. Vše promícháme a necháme 24 hodin odstát. Suchou směs utlučeme v moždíři a přidáme k jiné směsi, skládající se z řečíku lentišku, máty peprné, bobkového listu, ibišku, skořice, galgánového kořene, fialkového kořene a santálového dřeva, kterou rovněž zpracujeme v moždíři. Celou hmotu dobře promícháme, přidáme práškovou myrhu a med. Směs rozprostřeme na plech a necháme usušit. Pálíme na dřevěném uhlí.

Rituál k získání větší duševní energie

Začněte v období, kdy Měsíc stojí v novu. Palte výše uvedené kadidlo každý večer po východu první hvězdy. Nad vůní kadidla meditujte o ohni života, který způsobuje existenci vesmíru a udržuje náš svět v pohybu. Představte si, že jiskřička tohoto ohně zapálí energii, kterou ukrýváte ve své základní čakře. Dovolte své představivosti, aby v průběhu meditace zformovala podobu, jež by reprezentovala vaši spiritualitu. Tato podoba nebo symbol vám umožní poznat, jakým způsobem můžete začlenit spiritualitu do každodenního života. Nechte se ovlivnit a podpořit svým vlastním duchovním ohněm. Zdroj: E. Brooke: Léčivé rostliny a planety

Tinktura z jalovčinek

Hrst jalovčinek zalijeme 1/2 l lihu 40-50%, necháme dobře uzavřené 14 dní macerovat. Poté přefiltrujeme. Použití: vnitřně 2 x denně 20 kapek na cukr, zevně k potírání bolavých míst při revmatismu a neuralgických bolestí. Odvar z kůry: Příprava: 1 KL kůry zalijeme šálkem studené vody, přivedeme k varu, necháme vařit 5 minut, 10 minut vyluhujeme. Použití: 2x denně šálek pro podporu látkové výměny, na dnu, revmatismus, při vodnatelnosti.

Speciální kůra dr. R.F.Weisse ve Francově úpravě při artróze:

První den si nemocný vezme 3x denně 1 jalovčinku, dobře ji rozkouše a sní. Druhý den 3 x 2 jalovčinky, třetí den 3 x 3 atd. až do maximální dávky 3 x 15 jalovčinek. Potom opět zpátky, tj. 3 x 15, 3 x 14 až po konečných 3 x 1 jalovčinku. Každou dávku jalovčinek je třeba zapít 1/2 litru nějakého močopudného čaje. Kůru lze ji podstoupit 1x roka.  J. Bodlák, J.A.Zentrich: Léčivá síla bodláků

Jalovcový lektvar

Jalovčinky se ve zralém stavu zhruba rozdrtí a nalije se na ně tolik vody, aby v ní byly ponořeny. Potom se 30 minut vaří, přecedí přes síto a potom přes pláténko. Takto získaná šťáva se povaří s cukrem a medem, až je vláčná. Použití: proti nadýmání, podporuje vylučování potu a působí diureticky. Užívá se s přírodním vínem v poměru 1 lžíce lektvaru ke 3 lžícím vína před jídlem a před spaním. J. Bodlák, J.A. Zentrich: Léčivá síla bodláků

Jalovcové Víno

Na 500 g usušených rozdrcených jalovčinek se přidá 300 g cukru, 10 g kyseliny citrónové a půl balíčku živné soli. Směs se doplní vodou na 5 litrů, dá se do láhve, uzavře kvasnou rourkou nebo kvasným kloboučkem a nechá kvasit. Víno lze připravit i tím způsobem, že 15 g rozdrcených jalovčinek polijeme 1 litrem červeného vína a macerujeme 48 hodin v mírném teple a potom scedíme. Užíváme k posílení žaludku, na podporu trávení. J. Bodlák, J.A.Zentrich: Léčivá síla bodláků

Masážní mast na oteklé klouby

Do vhodného masťového základu (lanolinu nebo domácího vepřového sádla) vmícháme 5g jalovcové silice, 5g rozmarýnové silice a 5g muškátového mletého oříšku. Použití: dle potřeby používáme k masážím a vtírání na oteklé klouby. Zdroj: Zentrich: Speciální metody fytoterapie

Močopudný čaj

Jalovec plod 25g, Petržel kořen 25g, Lékořice kořen 25g, Jehlice kořen 25g. Dvě kávové lžičky na 200 ml vody. Použití: 3 až 5 šálků denně.  Zdroj: M. Mičánková, J. Lejnar: Léčivé rostliny III

Koupel proti neurastenii

Jalovec plod 30g, Heřmánek květ 30g, Levandule květ 30g Bazalka nať 20g Ořešák list 20g Dobromysl nať 20g Mateřídouška nať 20g Máta peprná list 10g Kozlík kořen 10g Přeslička nať 10g Použití: 5 polévkových lžic směsi spařit půl litrem vařící vody, 20 minut louhovat, scedit, slít a vlít do koupele.  Zdroj: J. Bodlák, Praktická Fytoterapie  

Získání větší duševní energie

    

Začněte v období, kdy se Měsíc nachází v novu. Zapalte jalovec jako kadidlo, každý večer po východu první hvězdy. nad vůní kadidla meditujte o ohni života, který způsobuje existenci vesmíru a udržuje náš svět v pohybu. Představte si, že jiskřička tohoto ohně zapálí energii, kterou ukrýváte ve své základní čakře. Dovolte své představivosti, aby v průběhu meditace zformovala podobu, jež by reprezentovala vaši spiritualitu. Tato podoba nebo symbol Vám umožní poznat, jakým způsobem můžete začlenit svou spiritualitu do každodenního života. Nechte se ovlivnit a podpořit svým vlastním duchovním ohněm.

 

Menstruační bolesti 2

 

  zpět na Byliny Slunce