Logo Magica

Divizna

Prvek:

Latinský název: Verbascum thapus

Signatura:  Saturn

Hlavní složky:  Květ divizny obsahuje saponiny, značné množství žlutého barviva krocetinu, slizovité látky, hořčiny, hesperidin, éterický olej, karoten, kumarin aj.

Indikační skupina: Expektorans, sekretolytikum, bronchospasmolytikum, mucilaginosum, diuretikum, diaforetikum, antihemoroidalium, vulnearium

Polarita:  ženská

Božstva:  Perun

Naší předkové zasvětili diviznu bohu Perunovi a nazvali ji „svící královskou". V antice se používal kořen a květ proti průjmu, křečím, pohmožděninám a chronickému kašli, z listů se připravovaly obklady na popáleniny, vředy, otoky a oční záněty. Dioskurides doporučoval diviznu na bodnutí štírem, bolesti zubů a záněty mandlí. Ve středověku se v klášterním léčitelství používala proti chrapotu a bolesti na prsou a jako povzbuzující prostředek, také na průjem a hemoroidy.

Doporučené kombinace: Mimořádně vhodná do směsí. Pro průduškové indikace další saponinové drogy jako jitrocel, petrklíč, kořen lékořice, i s bylinnými antiseptiky jako yzop, tymián, mateřídouška, dobromysl, bazalka, majoránka. Možno i slizové drogy jako proskurník, sléz, podběl i drogy s obsahem křemičitanů jako konopička nebo truskavec.

Použití v kosmetice: Pokud potíráme tváře diviznovým listem, vytvoří se „přirozený ruměnec". 

Jiné použití: Ve starém Římě používaly ženy výluh květů z divizny k dosažení krásných blond vlasů

Semena divizny mají narkotický účinek, využívají je pytláci k snadnějšímu chytání ryb

Jiné názvy:kruželice, císařská svíce, devizna, fousáč, volský chvost, kuželice, oběračka, oraňka, Petrova hůl, pochodňová květina, psí ocas, sluneční hůl, královská svíce, vlněná květina, divozel, děvina, ločidlo, oranka.

Popis:Z několika druhů divizen rostoucích na našem území jsou léčivé pouze dva druhy s velkými květy - divizna velkokvětá a divizna sápovitá. Divizna velkokvětá je dvouletá bylina. První rok naroste velká růžice listů a druhý rok z růžice vyrůstá chlupatá lodyha vysoká 1 až 2 metry. Listy jsou též ochlupené, vejčité. Ve spodní části lodyhy vyrůstají přisedlé střídavé listy s kopinatou až podlouhlou čepelí, směrem vzhůru se listy zmenšují a jsou vystřídány dlouhým koncovým klasem krátce stopkatých květů, které mají v průměru 4 až 5 cm. Květy mají pěticípý kalich s téměř pravidelnou jasně žlutou korunou. Plod je tobolka s velkým počtem drobných semen. Divizna kvete od června nebo července až do září. Divizna sápovitá je předchozímu druhu velice podobná.....

Výskyt: Je rozšířená po celé Evropě, u nás roste hojně na kamenitých svazích, v úvozech a na lesních pasekách. Pro farmaceutické účely se pěstuje.

Pěstování: Pěstuje se v dobře odvodněné půdě na slunném stanovišti, dvouletka rostoucí ze semen dorůstá výšky 2 m. Roste na písčitých a skalnatých stráních, sušších horských polích, také na okrajích cest, na loukách a pasekách. Divizna velkokvětá se často pěstuje, neboť o drogu je velký zájem.

Sběr: Sbírá se květ - koruna bez kalichu (květní koruny i s tyčinkami, ale bez pestíku a kalichu) sbíráme v době květu v dopoledních hodinách (květy kvetou jen velmi krátce, ráno se rozvíjejí a odpoledne už opadávají, takže je třeba sbírat jen čerstvě rozvité květy) za suchého počasí, kdy už není ranní rosa. Suší se rychle ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 55 °C. Drogu můžeme začít sušit na slunci (5–6 hodin), aby květy ztratily větší část vody a potom je dosušíme v sušárně. Droga musí mít jasně zlatožlutou barvu, silnou medovou vůni a nasládle slizovitou chuť. Jakost drogy snižují ztmavlé květy a květy se zbytky kalicha. Dobře usušená droga se neprodyšně uzavírá do igelitových sáčků, menší množství nejlépe do nahřátých plechovek, které se dokonale uzavřou a přelepí leukoplastí. Sbírají se ručně, postupně každý den, jak jednotlivé květy rozkvétají od června do září. V době sběru musí být suché, slunečné počasí, neboť zavlhlé květy během sušení hnědnou stejně jako květy přestárlé. Suší se rychle, ještě v den sběru, v tenké vrstvě nejlépe na prudkém slunci. Umělé teplo nesmí přesáhnout 40°C. Dobře usušená droga má sytě žlutou barvu, medovitou vůni a slizovitou chuť. Při dobrém uskladnění vydrží i 2 roky. Pro vnější použití se sbírá čerstvý list na obklady.

Lékařské použití: Květ divizny rozpouští bronchitický exkret a uvolňuje křeče při zánětech průdušek. Mimo to účinkuje protizánětlivě na zanícené sliznice dýchacích cest. Předepisuje se při akutní a chronické bronchitidě, spastické bronchitidě, zánětech sliznice krku (doporučuje se kloktat), při astmatu, faryngitidě, laryngitidě aj. V lidovém léčitelství se doporučuje obklad z čerstvých diviznových listů na otoky, povrchové vředy, hemeroidy aj. Suché květy se používají ve formě záparu.

Časté užívání větších dávek saponinů by mohlo poškodit červené krvinky. Po deseti dnech je nutno bylinu vysadit, nebo ji používat ve směsi s jinými bylinami. Čaj se musí cedit přes velmi husté sítko nebo plátýnko, protože droboučká pylová semínka by mohla dráždit ke kašli.

Emocionální použití: působí v oblasti čelní čakry, která je spojena s psychikou a spirituální vizí. Je to oblast, v níž se dovršuje vědomé vnímání bytí. Je sídlem vyšších duchovních sil, intelektuálních schopností rozlišování, paměti a vůle. Pokud cítíte, že se potřebujete „povznést", uvařte si šálek diviznového čaje, pomalu jej popíjejte a snažte se přesvědčit se o své vlastní božské podstatě a posvátnosti.

Magické a rituální použití: Rituály ochrany, zdraví, exorcismu, ochrana spánku, astrální cestování, očisty Divizna smíchaná s Černobýlem podporuje rozvíjení jasnovidectví. Rozdrceným listem se nahrazovala směs "hřbitovní prach".
Čelní čakra (čakra „třetího oka") je spojena se schopností vidět do budoucna, předvídat, plánovat. Divizna byla užívána Amazonkami k odhalení plánů nepřátel, o nichž dokázaly číst z křišťálové koule.
Může se používat jako kadidlo, protože však příliš čadí, není vhodná pro uzavřené místnosti. Smíchaná s černobýlem podporuje rozvíjení jasnozřivosti. Jako výplň spacího polštářku vyvolává astrální cestování a představivost. Lze ji využít i jako očistnou bylinu, zejména po ukončení duchovní činnosti. Čajem z divizny omyjte oltář, předměty používané v magii, podlahu a jiné věci.
Diviznové stonky se namáčí v tuku nebo vosku a používají se jako louče (tzv. babí svíčky).
Ve starých grimoárech se prášek z listů divizny používá jako náhrada za hřbitovní prach.
Divizna je jednou z bylin, které se váží k rituálu Samhain.


Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky, Magické rostliny/Lavender


Recepty

Limonáda z květů divizny

Velkou hrst čerstvých a od hmyzu opláchnutých květů zalijeme půl litrem horké vody, zakryjeme a necháme 24 hodin vyluhovat. Potom pečlivě přecedíme a přidáme 50g cukru nebo medu a na špičku nože kyselinu citrónovou nebo půl citrónu. Pijeme hodně vychlazené, pro ozdobu přidáme do sklenice čerstvý květ divizny.

 

Sirup z květů

Do velké láhve od okurek postupně dáváme čerstvé květy divizny a prosypáváme je krystalovým cukrem. Velmi dobrá je kombinace květů bezinek, lípy a slézu, můžeme dát i květy trnky, šípků, fialek nebo petrklíčů. Postavíme za okno na sluníčko a občas promícháme. Za 2-3 týdny je sirup hotový. Měl by se ještě převařit, aby se nekazil. Je velmi chutný do čaje i na chleba.

 

Tinktura

50 g drogy zalijeme 50 g lihu 50%. Macerujeme 14 dní v uzavřené nádobě za občasného promíchání. Přefiltrujeme. Použití: Vnitřně 3 x denně 1 KL proti bolestem hlavy, nespavosti, závrati. Zevně na potírání při revmatismu a neuralgiích.

 

Diviznový olej

Čerstvé květy zalijeme olivovým nebo slunečnicovým olejem, necháme stát 14 dní na slunci. Poté scedíme a uložíme v chladnu. Zevně jako mazání na hemeroidy, popáleniny, k léčení vředů, otoků, zmírňuje bolesti vyvolané křečovými žilami.

 

Mírné projímadlo

květ s listem smícháme v poměru 1:2, připravujeme jako nálev. Pro větší účinek můžeme použít formou klyzmatu.

Zdroj: J.Janča,J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin

 

Odvar z listů na zevní použití

hrst sušených listů přelijeme 1/2 l studené vody, vaříme na mírném ohni 10 minut. Scedíme. K obkladům na hnisavé procesy v pokožce.

Zdroj: J.Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin

 

Diviznový sirup

Do kameninové nádoby vložíme 25 g diviznových květů a zalijeme medem. Zakryjeme a necháme stát 6 týdnů. Pak směs přecedíme a slijeme do lahví.  Použití: Zevně jako obklady na kožní záněty, vnitřně jako sirup proti kašli  jednu kávovou  lžičku 3 x - 6 x denně zapít vlažnou vodou.

Zdroj: E. Brooke: Léčivé rostliny a planety

 

Diviznové koláčky proti hemeroidům

usušený kořen divizny pomeleme na prášek a 15 g prášku smícháme s 1 žloutkem, trochou oleje a přiměřeným množstvím hladké mouky. Zpracujeme jako těsto, upečeme malé koláčky o průměru 2-3 cm a tloušťce asi 1 cm.  Použití: proti hemeroidům a výhřezu střeva. Aby se stav upravil, stačí sníst denně 2-3 koláčky, kůra se může podle potřeby opakovat. Velmi starý recept (Matthioli), ale velmi účinný.

Zdroj: J.Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin

 

Diviznové mléko

50 g čerstvých nebo 20 g sušených květů přelijeme 1/2 l vroucího mléka, necháme vyluhovat 10 minut. Přefiltrujeme přes jemné sítko. Pijeme po šálcích přes den, alespoň 4x. Doporučujeme užívat každé 3 dny dvojitou dávku. Při chronické bronchitidě.

Zdroj: J.Janča. J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin

 

Akutní zánět průdušek

divizna květ 25g,  Sléz květ 25g, Jitrocel kopinatý list 25g, Jablečník nať 25g, Proskurník kořen 10g. Připravujeme jako nálev, 1 KL směsi na šálek vroucí vody. Použití: Při akutním zánětu dýchacích cest (bronchitidě), 3-4x denně, můžeme sladit medem.

Zdroj: M. Mičánková, J. Lejnar: Léčivé rostliny III

 

Astma

Proskurník kořen 60g, Divizna květ 15g, Anýz plod 15g, Sléz list s květem 15g. Připravujeme jako odvar. 1 KL směsi povaříme 1 minutu ve 1/4 l vody, necháme 10 minut vyluhovat. Použití: po jednom šálku ráno a večer.

Zdroj: M. Mičánková, J. Lejnar: Léčivé rostliny III

 

Čaj k odhlenění a zmírnění kašle

Divizna květ 25g, Lípa květ 25g, Bez květ 25g, Heřmánek lékařský květ 25g, Nálev: dvě kávové lžičky směsi na 200 ml nálevu. 3 šálky denně

Zdroj: M. Mičánková, J. Lejnar: Léčivé rostliny III

 

Očista - rituál očisty po ukončení rituálu

čajem z divizny omyjte oltář a magické předměty používané při obřadech, podlahu a pokropte jím oděv.

 

Astrální cestování

Diviznu nasušenou použít jako výplň spacího polštářku - vyvolává astrální cestování.


  zpět na Byliny Saturnu