Logo Magica

Divizna

Prvek:   Oheň

Latinský název:  Verbascum thapus

Signatura:  Saturn

Hlavní složky:  Květ divizny obsahuje saponiny, značné množství žlutého barviva krocetinu, slizovité látky, hořčiny, hesperidin, éterický olej, karoten, kumarin aj.

Indikační skupina: Expektorans, sekretolytikum, bronchospasmolytikum, mucilaginosum, diuretikum, diaforetikum, antihemoroidalium, vulnearium

Polarita:  Ženská

Božstva:  Jupiter (římský nejvyšší bůh), Kirké (řecká bohyně – čarodějka), Odysseus (řecký hrdina), Perun

Svátek:  Samhain

Naší předkové zasvětili diviznu bohu Perunovi a nazvali ji „svící královskou". V antice se používal kořen a květ proti průjmu, křečím, pohmožděninám a chronickému kašli, z listů se připravovaly obklady na popáleniny, vředy, otoky a oční záněty. Dioskurides doporučoval diviznu na bodnutí štírem, bolesti zubů a záněty mandlí. Ve středověku se v klášterním léčitelství používala proti chrapotu a bolesti na prsou a jako povzbuzující prostředek, také na průjem a hemoroidy.

Doporučené kombinace:  Mimořádně vhodná do směsí. Pro průduškové indikace další saponinové drogy jako jitrocel, petrklíč, kořen lékořice, i s bylinnými antiseptiky jako yzop, tymián, mateřídouška, dobromysl, bazalka, majoránka. Možno i slizové drogy jako proskurník, sléz, podběl i drogy s obsahem křemičitanů jako konopička nebo truskavec.

Použití v kosmetice:  Pokud potíráme tváře diviznovým listem, vytvoří se „přirozený ruměnec".

Jiné použití:  Ve starém Římě používaly ženy výluh květů z divizny k dosažení krásných blond vlasů

Semena divizny mají narkotický účinek, využívají je pytláci k snadnějšímu chytání ryb. Pozor: Semena z divizny jsou toxická - nepoužívejte je!

Jiné názvy:  kruželice, císařská svíce, devizna, fousáč, volský chvost, kuželice, oběračka, oraňka, Petrova hůl, pochodňová květina, psí ocas, sluneční hůl, královská svíce, vlněná květina, divozel, děvina, ločidlo, oranka.

Popis:   Z několika druhů divizen rostoucích na našem území jsou léčivé pouze dva druhy s velkými květy - divizna velkokvětá a divizna sápovitá. Divizna velkokvětá je dvouletá bylina. První rok naroste velká růžice listů a druhý rok z růžice vyrůstá chlupatá lodyha vysoká 1 až 2 metry. Listy jsou též ochlupené, vejčité. Ve spodní části lodyhy vyrůstají přisedlé střídavé listy s kopinatou až podlouhlou čepelí, směrem vzhůru se listy zmenšují a jsou vystřídány dlouhým koncovým klasem krátce stopkatých květů, které mají v průměru 4 až 5 cm. Květy mají pěticípý kalich s téměř pravidelnou jasně žlutou korunou. Plod je tobolka s velkým počtem drobných semen. Divizna kvete od června nebo července až do září. Divizna sápovitá je předchozímu druhu velice podobná.

Výskyt:&   Je rozšířená po celé Evropě, u nás roste hojně na kamenitých svazích, v úvozech a na lesních pasekách. Pro farmaceutické účely se pěstuje.

Pěstování:   Pěstuje se v dobře odvodněné půdě na slunném stanovišti, dvouletka rostoucí ze semen dorůstá výšky 2 m. Roste na písčitých a skalnatých stráních, sušších horských polích, také na okrajích cest, na loukách a pasekách. Divizna velkokvětá se často pěstuje, neboť o drogu je velký zájem.

Sběr:   Sbírá se květ - koruna bez kalichu (květní koruny i s tyčinkami, ale bez pestíku a kalichu) sbíráme v době květu v dopoledních hodinách (květy kvetou jen velmi krátce, ráno se rozvíjejí a odpoledne už opadávají, takže je třeba sbírat jen čerstvě rozvité květy) za suchého počasí, kdy už není ranní rosa. Suší se rychle ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 55 °C. Drogu můžeme začít sušit na slunci (5–6 hodin), aby květy ztratily větší část vody a potom je dosušíme v sušárně. Droga musí mít jasně zlatožlutou barvu, silnou medovou vůni a nasládle slizovitou chuť. Jakost drogy snižují ztmavlé květy a květy se zbytky kalicha. Dobře usušená droga se neprodyšně uzavírá do igelitových sáčků, menší množství nejlépe do nahřátých plechovek, které se dokonale uzavřou a přelepí leukoplastí. Sbírají se ručně, postupně každý den, jak jednotlivé květy rozkvétají od června do září. V době sběru musí být suché, slunečné počasí, neboť zavlhlé květy během sušení hnědnou stejně jako květy přestárlé. Suší se rychle, ještě v den sběru, v tenké vrstvě nejlépe na prudkém slunci. Umělé teplo nesmí přesáhnout 40°C. Dobře usušená droga má sytě žlutou barvu, medovitou vůni a slizovitou chuť. Při dobrém uskladnění vydrží i 2 roky. Pro vnější použití se sbírá čerstvý list na obklady.

Lékařské použití:   Květ divizny rozpouští bronchitický exkret a uvolňuje křeče při zánětech průdušek. Mimo to účinkuje protizánětlivě na zanícené sliznice dýchacích cest. Předepisuje se při akutní a chronické bronchitidě, spastické bronchitidě, zánětech sliznice krku (doporučuje se kloktat), při astmatu, faryngitidě, laryngitidě aj. V lidovém léčitelství se doporučuje obklad z čerstvých diviznových listů na otoky, povrchové vředy, hemeroidy aj. Suché květy se používají ve formě záparu.

Časté užívání větších dávek saponinů by mohlo poškodit červené krvinky. Po deseti dnech je nutno bylinu vysadit, nebo ji používat ve směsi s jinými bylinami. Čaj se musí cedit přes velmi husté sítko nebo plátýnko, protože droboučká pylová semínka by mohla dráždit ke kašli.

Emocionální použití:   Působí v oblasti čelní čakry, která je spojena s psychikou a spirituální vizí (čakra „třetího oka") je spojena se schopností vidět do budoucna, předvídat, plánovat. Je to oblast, v níž se dovršuje vědomé vnímání bytí. Je sídlem vyšších duchovních sil, intelektuálních schopností rozlišování, paměti a vůle. Pokud cítíte, že se potřebujete „povznést", uvařte si šálek diviznového čaje, pomalu jej popíjejte a snažte se přesvědčit se o své vlastní božské podstatě a posvátnosti.

Přináší vnitřní světlo, je-li těžké zůstat ve shodě s vlastním svědomím (drobná nepoctivost v každodenních vztazích, i podvědomá, vyvolaná smlouváním se sebou samým). Vzbuzuje odvahu a sílu být sám k sobě upřímný, jít správnou životní cestou, stát za svými názory. Podporuje smysl pro individualitu tváří v tvář možné opozici. Podporuje ve snaze stát za svými názory - nemusíme stále chtít vyhovět ostatním a tím jít proti sobě. Přesvědčení, pevná morálka, orientace, jasná intuice, rozpoznávání, bdělost, vnitřní pravda.

Magické a rituální použití:   Rituály ochrany, zdraví, exorcismu, ochrana spánku, astrální cestování, očisty. Divizna smíchaná s černobýlem podporuje rozvíjení jasnovidectví, jasnozřivost. Může se používat jako kadidlo, protože však příliš čadí, není vhodná pro uzavřené místnosti. Jako výplň spacího polštářku vyvolává astrální cestování a představivost. Lze ji využít i jako očistnou bylinu, zejména po ukončení duchovní činnosti. Čajem z divizny omyjte oltář, předměty používané v magii, podlahu a jiné věci. Diviznové stonky se namáčí v tuku nebo vosku a používají se jako louče (tzv. babí svíčky). Divizna je jednou z bylin, které se váží k rituálu Samhain - vhazuje se do ohně. Pro magické účely se sbírá o letním slunovratu.

Recepty

Kadidlo jasnovidectví

Sušená divizna smíchaná s černobýlem v poměru 1:1 podporuje rozvíjení jasnovidectví.

Očista porituální

čajem z divizny omyjte oltář a magické předměty používané při obřadech, podlahu a pokropte jím oděv.

Astrální cestování

Diviznu nasušenou použít jako výplň spacího polštářku - vyvolává astrální cestování.

Diviznová tinktura - Domácí rohypnol

Smícháme 50g drogy zalijeme 50 ml lihu 40-50% (lze použít i kvalitní vodku). Macerujeme 14 dní v uzavřené nádobě za občasného promíchání. Poté 2x přecedíme přes kávový filtr (úplné odstranění dráždivých chloupků). Užíváme vnitřně 3 x denně 1 KL proti bolestem hlavy, nespavosti, závrati. Zevně na potírání při revmatismu a neuralgiích.

Diviznový květový olej

Čerstvé květy necháme 24 hod. zavadnout poté je malinko namačkáme do čisté sklenice a zalijeme olejem neutrální vůně (mandlový olej, caprylis, coco silicon) a zavřeme. Necháme stát 2-3 týdny na za občasného protřepání v temnu při pokojové teplotě macerovat. Poté přecedíme přes sítko a květy vymačkáme. Vložíme čerstvou várku zavadlých květů a proces zopakujeme. Poté 2x přecedíme přes kávový filtr (úplné odstranění dráždivých chloupků) a slijeme do čisté tmavé lahvičky, uložíme v chladnu a temnu. Užíváme zevně jako mazání na hemeroidy, popáleniny, k léčení vředů, otoků, zmírňuje bolesti vyvolané křečovými žilami.

Diviznový květový likér s medem a citronem

Do láhve se širokým hrdlem nasypeme květy divizny a zalijeme kvalitní vodkou, tak aby květy byly ponořeny. Macerujeme 1-2 měsíce. Poté 2x scedíme přes kávový filtr. Přidáme med, po úplném rozpuštění medu přidáme šťávu z citronu.

Diviznový likér Sluneční hole

Květy z divizny sbíráme průběžně po celý týden, jelikož každý den nakvétá i opadá. Květy sbíráme suché, bez kalichu. Do láhve se širokým hrdlem nasypeme květy divizny, které zasypeme třtinovým cukrem. Takto sbíráme a doplňujeme do lahve další květy a prosypeme cukrem. Pak vše necháme 3-7 dní macerovat na tmavém místě. 1-2x denně lahví protřepejte. Sirup přecedíme pečlivě kvůli pichlavým chloupkům. Přecezenou diviznu vložíme do další láhve a zalijeme 40-60% pálenkou, bílým rumem nebo vodkou. Vkládat můžeme další čerstvé květy, ale musí být řádně ponořené. Macerujeme 7-14 dní za občasného protřepení lahví. Poté pečlivě přefiltrujeme a oba maceráty slijeme. Po promíchání plníme do čistých lahviček. Můžeme přidat šťávu z 1 - 1/2 citronu.

Diviznovo citronový likér

Do láhve se širokým hrdlem nasypeme květy divizny, citronovou kůru, na kolečka pokrájený citron a zalijeme kvalitní vodkou, tak aby vše bylo ponořené. Macerujeme 1-2 měsíce. Poté 2x scedíme přes kávový filtr. Přidáme med, po úplném rozpuštění medu přidáme šťávu z 1 citronu a deci citronového nebo pomerančového likéru.

Diviznový likér se zázvorem

Do láhve se širokým hrdlem postupně nasypeme květy divizny (cca 3 týdny sbíráme a vkládáme do lahve), strouhaný zázvor a zalijeme kvalitní vodkou/bílým rumem, tak aby květy byly zcela ponořeny. Po třech týdnech přecedíme a vlijeme do hrnce. Povaříme na mírném plameni, přidáme třtinový cukr. Po úplném rozpuštění přidáme šťávu z citronu.

Diviznový květový sirup

Do láhve se širokým hrdlem postupně dáváme čerstvé květy divizny a prosypáváme je třtinovým cukrem. Každý den přidáme další květy a opět prosypeme. Velmi dobrá je kombinace květů bezinek, lípy a slézu, můžeme dát i květy trnky, šípků, fialek nebo petrklíčů. Postavíme za okno na sluníčko a občas promícháme. Za 2-6 týdnů je sirup hotový. Květy klesnou na dno. Poté 2x přecedíme přes kávový filtr (úplné odstranění dráždivých chloupků). Měl by se ještě sterilizovat (převařit), aby se nekazil.

Malinový sirup s diviznou a jitrocelem

Do hrnce nalijeme 300 ml kvalitního malinového sirupu, přidáme lžíci sušené jitrocele a divizny. Uvedeme do varu, na mírném plameni vaříme pod pokličkou cca 5 min. Poté přikrytý hrnec odložíme do chladu, studenou tekutinu 2x přecedíme přes kávový filtr a přelijeme do čisté lahvičky.

Čekankový posilující sirup

Hrst čekanky i s kořenem, 1/2 hrsti květů divizny, 1/2 hrsti květů růže, 1/2 hrsti listů jitrocele, 1/2 hrsti dušených švestek. Čekanku zalít 1 litrem vody, přivést k varu a vařit dokud se neodpaří 1/2 tekutiny. Přidat jitrocel a vařit dokud se neodpaří 1/4 tekutiny. Přidat cukr, trochu octa a nakonec i květy, které pouze necháme přejít varem. Scedíme a slijeme do lahví. Sirup ze samotného kořene čekanky je dobrým mírným projímadlem, hlavně pro děti. Současně celkově posiluje organismus.

Limonáda z květů divizny

Velkou hrst čerstvých a od hmyzu opláchnutých květů zalijeme půl litrem horké vody, zakryjeme a necháme 24 hodin vyluhovat. Poté 2x přecedíme přes kávový filtr (úplné odstranění dráždivých chloupků) a přidáme 50g cukru nebo medu a na špičku nože kyselinu citrónovou nebo půl citrónu. Pijeme hodně vychlazené, pro ozdobu přidáme do sklenice čerstvý květ divizny.

Jemná mátová limonáda s diviznou

Velkou hrst čerstvých a od hmyzu opláchnutých květů a 1/2 hrsti mátových lístků vložíme do džbánu a zalijeme půl litrem horké vody, zakryjeme a necháme min 2-4 hodiny vyluhovat. Potom pečlivě přecedíme a přidáme med nebo sirup (diviznový, mátový, citronový...) a půl citrónu na kolečka pokrájeného. Pijeme hodně vychlazené, doplněné perlivou vodou a pro ozdobu přidáme do sklenice čerstvý květ divizny.

Diviznový obklad

hrst sušených listů přelijeme 1/2 l studené vody, vaříme na mírném ohni 10 minut. Scedíme. K obkladům na hnisavé procesy v pokožce. Zdroj: J.Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin

Čaj ze sušených květů

Do nádoby z varného skla nebo jiného materiálu, který odolává teplu, nasypeme sušené květy divizny. Zalijeme je vroucí vodou a necháme 15 min louhovat. Poté 2x přecedíme přes kávový filtr (úplné odstranění dráždivých chloupků) a po vychladnutí podáváme. Nadměrné a dlouhodobé užívání čaje není vhodné, jelikož obsahuje velké množství saponinů.

Akutní zánět průdušek

Smícháme divizna květ 25g, Sléz květ 25g, Jitrocel kopinatý list 25g, Jablečník nať 25g, Proskurník kořen 10g. 1 KL směsi na šálek vroucí vody. Poté 2x přecedíme přes kávový filtr (úplné odstranění dráždivých chloupků). Při akutním zánětu dýchacích cest (bronchitidě), 3-4x denně, můžeme sladit medem. Zdroj: M. Mičánková, J. Lejnar: Léčivé rostliny III

Astma

Smícháme proskurník kořen 60g, divizna květ 15g, anýz plod 15g, sléz list s květem 15g. 1 KL směsi povaříme 1 minutu ve 1/4 l vody, necháme 10 minut vylouhovat. Poté 2x přecedíme přes kávový filtr (úplné odstranění dráždivých chloupků). Užíváme po 1 šálku ráno a večer. Zdroj: M. Mičánková, J. Lejnar: Léčivé rostliny III

Čaj k odhlenění a ke zmírnění kašle

Smícháme divizna květ 25g, lípa květ 25g, bez květ 25g, heřmánek lékařský květ 25g. 2 KL směsi zalijeme šálkem vroucí vody. Poté 2x přecedíme přes kávový filtr (úplné odstranění dráždivých chloupků). Užíváme 3 šálky denně. Zdroj: M. Mičánková, J. Lejnar: Léčivé rostliny III

Čaj proti kašli s plicníkem

Smícháme 5g listu podbělu, 10g listu jitrocele, 5g květu divizny, 5g květu plicníku a 5g květu podbělu. 3 KL směsi přelijeme šálkem vroucí vody, necháme vyluhovat 3 minuty. Poté 2x přecedíme přes kávový filtr (úplné odstranění dráždivých chloupků). Lze osladit medem. Užíváme během dne 2-3 šálky.

Čaj proti kašli s jablečníkem

Smícháme 20g listu podbělu, 10g listu jitrocele, 10g květu divizny, 10g nati jablečníku. 3 KL směsi přelijeme šálkem vroucí vody, necháme vyluhovat 3 minuty. Poté 2x přecedíme přes kávový filtr (úplné odstranění dráždivých chloupků). Lze osladit medem. Užíváme během dne 2-3 šálky.

Čaj na nachlazení

Smícháme hrst sušených: květů lípy, kvítků divizny, tymiánu, mateřídoušky, listů či květů podbělu, listů máty a květu bezu černého. 3 KL směsi přelijeme šálkem vroucí vody, necháme vyluhovat 3 minuty. Poté 2x přecedíme přes kávový filtr (úplné odstranění dráždivých chloupků). Užíváme jako kloktadlo i čaj.

Čaj na posílení menstruace

Smícháme 5 PL květu divizny, 2 PL listu routy, 2 PL rozdrcené sušené borůvky, 2 PL mletého kmínu. 2 PL směsi zalijeme 2 šálky vroucí vody, zamícháme, přikryjeme a necháme 15 min louhovat. Poté 2x přecedíme přes kávový filtr (úplné odstranění dráždivých chloupků) do termosky. Pijeme 3x denně třetinu množství. Začneme pít 2 dny před menstruací, nejpozději první den menstruace, a pijeme ho nejdéle pět dní.

Čaj při nachlazení, chřipce a dýchacích obtížích

Smícháme po hrstce řepík, sléz maurský, diviznu, dobromysl, meduňku, měsíček, mateřídoušku, podběl, prvosenku a jitrocel. 3 KL směsi přelijeme 3 šálky vody. Necháme krátce povařit, 2x přecedíme přes kávový filtr do termosky a pijeme během dne.

Čaj na kašel a nachlazení a pro posílení imunity

50g šípku, 50g třapatky nachové (echinacea), 50g květu divizny, 50g listu jitrocele. Sušené plody šípku podrtíme. Přidáme nať echinacey neboli třapatky nachové, květ divizny a list jitrocele. 3 PL směsi zalijeme 3/4 l studené vody a necháme přes noc vyluhovat. Ráno výluh minutu povaříme a přecedíme 2x přes kávový filtr do termosky. Můžeme přisladit medem. Během dne vypijeme 3 šálky čaje. Pokud chceme podpořit imunitní systém, pijeme tento odvar 3 týdny a poté si dáme týdenní pauzu. Čaj ale pomůže i při rýmě a kašli. Bylinnou směs uchováváme v uzavíratelné nádobě a skladujeme na tmavém místě.

Čaj na suchý kašel

Smícháme 50g kořene proskurníku, 50g květu divizny, 50g květu černého bezu, 50g lipového květu. 1 PL zalijeme šálkem vroucí vody, necháme 10 min vyluhovat, 2x přecedíme přes kávový filtr a pijeme 3–5 šálků denně. Pozor – jakmile začneme odkašlávat, tzv. tělo se začne zbavovat hlenu, používejte směs bylinek určenou na vlhký kašel.

Čaj na chřipku

Smícháme po hrstce květu divizny, květu černého bezu, květu lípy, podrceného plodu šípku. 3 KL směsi přelijeme 3 šálky vroucí vody. Necháme 15-20 min louhovat, poté 2x přecedíme přes kávový filtr do termosky a pijeme během dne.

Čaj na štítnou žlázu s diviznou

Smícháme Řepíku 1 PL, Meduňky 1 PL, Měsíčku 1/4 PL, Diviznu 1/4 PL, Jitrocele 1 PL, Heřmánku 1 PL a Máty 1/4 PL. 1 KL směsi přelijeme šálkem vroucí vody, necháme 10 min louhovat, scedíme a pijeme ráno a večer.

Potopudný čaj

Smícháme Květ černého bezu 25g, Kořen anděliky 15g, Divizna 10g, Lipový květ 25g, Heřmánek 15g a Jetel 10g. 1 KL směsi se zalije šálkem vroucí vody, louhujeme 10 min. Scedíme a pije 2-3x denně šálek.

Diviznové mírné projímadlo

Květ s listem smícháme v poměru 1:2, připravujeme jako nálev. Poté 2x přecedíme přes kávový filtr (úplné odstranění dráždivých chloupků). Pro větší účinek můžeme použít formou klyzmatu. Zdroj: J.Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin

Diviznové kloktadlo na zánět v krku

Smícháme 10g listu slezu a 10g květu divizny. Směs přelijeme 0,5l vroucí vody, přidáme špetku soli a během dne se tuto denní dávku vykloktáme.

Kloktadlo na zánět hrtanu (angína)

Smícháme 5g květu divizny, špetku listu a květu podběle, 5g květu slezu a 3g přesličky. Přidáme 1/2 KL soli. Celou směs přelijeme 2 šálky vroucí vody, necháme 10 min louhovat, scedíme a vlažným odvarem kloktáme.

Zklidňující rozjasňující tělový olej

2 KL diviznového oleje, 1 KL meruňkového oleje, 1 KL třtinového skvalanu, 1/2 KL jojobového oleje a 1/2 KL makadamiového oleje. Na každých 100 ml oleje vezmeme 3 kapky čistého vitamínu E, 1/2 lžičky bronzové či zlaté slídy a esenciální olej cca 20 kapek (levandule, máta). Vše smícháme a vtíráme do pokožky celého těla. Caprylis a třtinový skvalan olej celkově velmi dobře odlehčí, macerát ve spojení s meruňkovým olejem pleť při dlouhodobém používání prozáří, jojobový a makadamiový olej pokožku zase vyživí. Vitamín E olej stabilizuje a zajistí oddálení jeho oxidace a slída, pokud jí použijeme, vytvoří na pokožce třpytivý nádech (nutné před použitím protřepat).

Čistící zklidňující pleťové tonikum

80 ml růžové vody, 5 ml glycerínu, 10 ml olejového květového macerátu připraveného nejlépe z ultraskvalanu (má výborné čistící schopnosti), 3 ml coco glucosidu a 20 kapek cosgardu. Do vydezinfikované nádobky si odměříme veškeré suroviny a přelijeme do 100 ml vydezinfikované lahvičky nejlépe s uzávěrem s kapací vložkou. Používáme ke každodennímu ošetření pokožky. Tonikum je nutné před použitím protřepat.

Vlasový oplach

Velmi jednoduchý, ale účinný oplach pro plavé až světle hnědé vlasy. 1 PL sušených diviznových květů a 1 PL heřmánku zalijeme 0,5 l vroucí vody. Pokud použijeme čerstvé květy, je nutné jejich množství téměř zečtyřnásobit. Necháme louhovat do zchladnutí. Macerát přefiltrujeme, nejlépe 2x přes kávový filtr. Přidáme 1 PL jablečného octa a tento oplach použijeme jako závěrečný oplach po umytí vlasů. Oplach již nevymýváme. Vlasy se při pravidelném používání oplachu budou krásně lesknout a získají zlatavý nádech.

Diviznový květový med

Do kameninové nádoby vložíme 25g diviznových květů a zalijeme medem. Zakryjeme a necháme stát 6 týdnů. Poté 2x přecedíme přes kávový filtr (úplné odstranění dráždivých chloupků) a slijeme do lahví. Užíváme zevně jako obklady na kožní záněty, vnitřně jako sirup proti kašli 1 KL 3-6x denně zapít vlažnou vodou. Zdroj: E. Brooke: Léčivé rostliny a planety

Diviznové koláčky

Usušený kořen divizny pomeleme na prášek a 15g prášku smícháme s 1 žloutkem, trochou oleje a přiměřeným množstvím hladké mouky. Zpracujeme jako těsto, upečeme malé koláčky o průměru 2-3 cm a tloušťce asi 1 cm. Užíváme proti hemeroidům a výhřezu střeva. Aby se stav upravil, stačí sníst denně 2-3 koláčky, kůra se může podle potřeby opakovat. Velmi starý recept (Matthioli), ale velmi účinný. Zdroj: J.Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin

Diviznové mléko

50g čerstvých nebo 20g sušených květů přelijeme 1/2 l vroucího mléka, necháme vyluhovat 10 minut. Poté 2x přecedíme přes kávový filtr (úplné odstranění dráždivých chloupků). Pijeme po šálcích přes den, alespoň 4x. Doporučujeme užívat každé 3 dny dvojitou dávku. Při chronické bronchitidě. Zdroj: J.Janča. J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin

Vietnamská polévka ze žlutých květů

1200 ml kuřecího vývaru, 100g vepřového masa z krkovice, 100g hovězího zadního, 2 cibule, 2 pórky, 2 rajčata, 10g květů divizny, 100g rýžových nudlí, 1 lžička nuok-mam, sůl, pepř, glutasol, petrželka. Květy divizny dáme máčet do teplé vody asi na 1 hodinu. Do vývaru dáme vařit maso, dále cibuli, pórek a rajčata. Přidáme pepř a uvaříme. Namočíme nudle do horké vody. Nudle přecedíme, nakrájíme a spolu s květy a petrželí dáme do uvařené polévky. Přidáme nuok-mam. Nuok-mam je originální vietnamská omáčka. Náhradu připravíme takto: do kastrolu nalijeme 2 šálky vody, přidáme 2 lžíce sójové omáčky, 2 lžičky sardelpasty (nemasožravci vynechají a přidají více sójové omáčky), 1 lžíci tekutého polévkového koření a 1 lžíci ananasové šťávy. Mírně povaříme a nalijeme do lahví. Zdroj: diskuse.nachvojnici.cz/viewtopic.php?f=27&t=60

Bylinka ve směsích

Čaj na podpory lymfat. systému

Průduškový čaj


Kniha Světla/Morticie, Magické rostliny/Lavender a Franklin, Léčivé rostliny a planety/Brooke

  zpět na Byliny Saturnu