Slunce je nejníže, nad obzorem je nejkratší dobu. Ten den je nejkratší noc a nejdelší den. Na Yule se pálí ohně. V tento den se otevírá všechna okna a dveře, aby mohl odejít starý a přijít nový rok. Je to den neporazitelného Slunce. Den znovuzrození slunce. Duch starého roku se pak vyháněl pomocí rámusení nádobím. Tento obřad je slavností - světla, s tolika svíčkami na oltáři nebo kolem něj, kolik je jen možné, aby bylo uvítáno dítě slunce. Velká část tradic, pochází z římských oslav Saturnálie. Seveřané žehnali stromům a zejména ovocným sadům. Také Keltové slavili zimní slunovrat. Druidové obětovali býka a sbírali jmelí.
Jiné názvy:
Alban Arthuan, Fionův den, Midwinter, Vánoce.
Božstva:
Kybela, Frigg, Freya.
Energetický úklid:
Rozmarýn, Borovice, Vavřín.
Dekorace domova a obětiny na oltář:
V kuchyni na stěnu věnec z jehličí ozdobeného červenou stuhou, zvonečkem, jmelím, šiškou a magickým znakem - ohrazené tečky symbolizující semena v zemi nebo lidi ukrývající se před zimním počasím.
Zimní očista těla

Napusť si vanu teplou vodou, rozmíchej v ní bylinkovou sůl, ideálně s levandulí, případně kápni vonný olej (smíchaný s trochu mléka, které jej krásně rozpustí), zapal svíčky a požádej vodu, ať tě očistí.
Posledních pár slunečných dnů nic nezachrání. Zima s klesající teplotou a narůstajícími mraky přináší depresivní nálady, které se mohou protáhnout až do konce zimy. Teď je všechno jinak. Pořádná koupel každý den je účinnější než cvičení dvakrát týdně. Pokud chceš koupelí bojovat proti depresím, nelze jen napustit vanu a umýt se. Důležitá je denní doba, kdy se budeš koupat. Doporučuji Odpoledne. Večer si koupel můžeš dát také, ale nemělo by to být těsně před usnutím. Koupel totiž zvýší tělesnou teplotu a nejlépe se nám usíná, když je teplota našeho těla nižší.
Zásadní je i čas strávený ve vaně a teplota vody. Doporučuje se 30 minut ve vodě, jejíž teplota se bude pohybovat mezi 40 a 45°C. Záleží také na teplotě vzduchu, ideálem je 18°C, vyšší teplota způsobí, že se naše tělo ohřeje až moc. Než se uložíš do vany, připrav si někde poblíž osušku a tělový krém a použij jej hned, jak vylezeš z vody. Nezapomeň zapálit svíčky.
Zdroj: Kdo ví, dejte vědět.
Hezky se uvolni!!!
Zimní očista mysli - meditace Zimního Slunovratu: Zpět k narození

Rozloučení s denním světlem a přivítání temnoty.
Využij pro svou očistu všechny čtyři živly – oheň, vodu, zemi a vzduch. Zapal svíčku a požádej jí, ať spálí vše, co nechceš, aby se tě dotýkalo. Bývalé vztahy, špatné vzpomínky, otravné myšlenky, staré záležitosti, kterými už se nepotřebuješ zabývat.
Uvolni těsné oblečení. Několikrát se zhluboka nadechni… při každém výdechu uvolňuj tělo a nech odejít veškeré napětí… Ponoř se hluboko do sebe a snaž se pocítit váhu celého těla… Vybav si, svůj vzhled před deseti lety…(20). Vykresli oblečení, střih vlasů… Získej svůj pravý obraz… Potom se vrať o dalších deset let…(10). Vykresli oblečení, střih vlasů… Vzpomeň si co jste dělal (a)… Získejte svůj pravý obraz… Znovu se vrať o dalších deset let (narození)... Cítíš se být dítětem v náručí… Jsi velmi drobounké dítě… Nyní se vrať do doby před narozením…jaké zkušenosti potřebuješ…jaké překážky jsi potřeboval (a) překonat? Potom se velmi pomalu vrať do místnosti a udělej zápis do knihy paprsků/zážitků.
Zdroj: Kniha světla, Kniha stínů
Krásnou meditaci!!!
Rituál bohyně Kybely
Rituál vysloveného přání

Bohyně Kybela je spojována s duchovním znovuzrozením. Uctívána je jako Velká Matka Bohů, ale i lidí, zvířat a rostlin.
Obětní dary bohům: kořeněné koláče, ovesné placky, linecké pečivo a tmavé bochánky, červené víno.
Kadidlo očišťovací: rozmarýn, borovice, vavřín.
Kadidlo rituální: levandule, františky, purpura, cedr, nové koření, borovice nebo 9 hřebíčků...
Oltář: Na oltář cesmínu, břečťan, jmelí, kadidlo, jehličí, šišky.
Svíce: zlatá představující slunce a černá představující tmu, zelená nekonečný život a bílá čistotu.
Ozdob oltář cesmínou a břečťanem omotaným červenou a zelenou stuhou. Zapal červené a zelené svíce. Pak zlatou či žlutou představující slunce a černou představující tmu. Ovaž jmelí červenou stuhou, udělej sedm uzlů a přivaž ji ke stropu. Zapal kadidlo Saturnovi. Připrav úlitbu červeného vína a kořeněné koláče. Uspořádej kruh. Chvíli se oddej meditaci.
Vzývej Bohyni:
Při zemi, která je Jejím velkým tělem. Při vodách jejího živého lůna.
Při ohni Jejího jasného a věčného ducha.
A při vzduchu, který je Jejím sladkým dechem.
Při všem co je nade mnou, při všem co je pode mnou, kruh je vyznačen. Rituál začíná.
Kruh je otevřený, ale nezlomený. Kéž je mír Bohyně navěky v našich srdcích”.
Poté vzývej bohyni Zimního Slunovratu:
Bohyně zimního slunovratu, mrazivá zimní královno,
paní rampouchů, laskavá paní jinovatky.
Slyš, jak Tě volám této nejtemnější noci.
V těchto neplodných měsících, když slunce je schováno,
tu zde dnes v noci stojím a oslavuji temnotu a příchod světla.
Slunce zmizelo nejhlouběji pod zemí.
Začíná svůj vzestup tím, že vytváří Velké kolo.
Přines mi své tajemství a oslavme slávu zimy
a znovuzrození slunce
Spojení se Zemí (uzemnění) - po rituálu: jablka, cukroví, ořechy, koláčky, perník, zázvor, červené víno, jablečný punč, sušené ovoce, ovesné placky, linecké pečivo a tmavé bochánky.
Zdroj: Kniha stínů/ Elizabet Brooke plus Kniha Světel/KBD
Krásný Sbabat!!!
Rituální nápoj
Bylinkový likér pro klidné zimní večery
SUROVINY:
2 PL chmelových šišek, 1 PL levandule, 1 PL meduňky, 2 šálky medu, 6 tlučených hřebíčků (koření), 1 KL skořice, 3 tlučené badyány, 1 litr domácí pálenky.
POSTUP:
Všechny uvedené přísady smíchej, zalij je pálenkou a vše nech 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíš zapomenout denně protřepávat (aby se uvolnily léčivé látky). Po uplynutí této doby přeceď, likér slij do lahve a užívej večer po 1 štamprli.
Zdroj: prošel tolika změnami, že je nahony vzdálen původnímu receptu.
Na zdraví!!!
Rituální koláčky - Koláčky zimního slunovratu s glazovanou šalotkou a parmazánem

SUROVINY:
Těsto: 250 g hladké mouky, 100 g povoleného másla, 65 g bílého jogurtu, 1 vejce, 50 g nastrouhaného parmazánu/pecorina, nasekané bylinky, sůl, mletý pepř.
Náplň: 280 g šalotky, 200 ml bílého/červeného suchého vína, 2 PL třtinového cukru, snítka tymiánu nebo jiné bylinky, 1 PL přepuštěného másla, sůl, mletý pepř.
Dokončení: 100 g parmazánu, bylinky, vejce na potření, hrubozrnná sůl, mletý pepř.
POSTUP:
Na vále pomocí prstů spoj mouku s máslem do drobenky. Přidej sůl, pepř, bylinky, sýr, rozšlehané vejce, jogurt a vypracuj hladké nelepivé těsto.
Z těsta vytvoř kouli, zabal ji do fólie a nech 30 minut odpočinout v lednici – v mezičase si připrav šalotky. Šalotky zbav slupek a rozřízni podélně napůl.
Každá část by měla být vysoká asi 1 cm. Na pánvi rozehřej máslo a šalotky z obou stran opeč dozlatova. Poté přidej do pánve snítku tymiánu, rovnoměrně šalotky zasyp cukrem a zalij připraveným vínem.
Při střední teplotě nech pánev probublávat, dokud se tekutina nezredukuje do sirupu a šalotky lehce nezměknou cca 5 minut (šalotky nesmí příliš změknout).
Těsto vyválej na pomoučeném vále na tenký plát a vykrajuj z něj kolečka o průměru cca 7 cm, pokládej na plech s pečícím papírem.
Kolečka potři rozšlehaným vejcem a lehce posyp nastrouhaným sýrem. Na sýr pokládej glazované a vychladlé šalotky.
Koláček pokapej i troškou zredukovaného vína. Nakonec seshora posyp sýrem, najemno nasekanými bylinkami a čerstvě mletým pepřem.
Upeč v troubě předehřáté na 190°C asi 25 minut, dokud nebudou koláčky krásně zlatavé. Podávat lze teplé či později studené.
Zdroj: mamachef.cz