Samhain

Koná se buď v předvečer 31. října nebo za prvního úplňku ve znamení štíra (24.10. - 22. 11.). 
Tímto svátkem začíná pohanský rok. Je připomínkou počátku zimy. Nový rok začíná západem slunce 31. října. Tento obřad je znám jako noc předků nebo slavnost smrti. Přechod mezi dvěma roky a dvěma světy, kdy byla clona mezi současnosti a minulostí, mezi mrtvými a živými velmi tenká. Je slavností všeho mrtvého a vzpomínkou na předky. V polovině mezi rovnodenností a slunovratem. Samhain se slaví v takzvaný čtvrtící den, v půli mezi rovnodenností (den a noc jsou stejně dlouhé) a slunovratem (den je nejkratší a noc nejdelší). Druhým čtvrtícím dnem jsou Hromnice (keltský svátek Imbolc). Je jedním ze dvou svátků ohně (druhým je Beltaine). 
Protože v tuto noc je závoj, který dělí náš a astrální svět nejtenčí, je považována za nejlepší dobu pro divinaci (věštění podle znamení, jimiž jsou různé přírodní jevy, např. let ptáků, sen, věštění s pomocí pomůcek).  Slavnosti se konají na památku zesnulých předků a jako stvrzení pokračujícího života. Je to čas na řešení problémů, zbavení se starých myšlenek a vlivů. Čas vhodný pro obnovu, přeměnu, zbavování se všeho přežilého. Doba vhodná k tomu, abychom se zbavili slabosti. Očistné rituály. 
V tento den se zdobí hroby a zapalují na nich svíce. Na dveře se dává velký věnec s magickým znakem - ochranným uzlem. Na stole se prostírá i za neživé předky (postačí jedno místo) Upečou se jablečné moučníky a podávají se návštěvníkům. Popíjí se jablečné nápoje, likéry, vína a mošty. Jabloň - strom nesmrtelnosti, Líska - strom moudrosti. Samhain je čas pro rituální pozdravení zemřelých, meditaci a astrální cestování, které by v tuto domu mělo být nesmírně silné. 
S tímto svátkem je spojena pověst Blanických rytířů.
Jiné názvy: Samana, Samhuin, Samoinos, Halloween, Dušičky.
Božstva: Hekaté, Cailleach, Spirálová baba, Stařena, Matka Hor, Danann, Velká Matka, Strážkyně kouzelného kotle
Energetický úklid: šalvěj  
Výzdoba domova: Na domácí oltář jablka, ořechy, borové šišky, podzimní plody jako šípky, žaludy, kaštany a kraslice červené a černé.

Jiné názvy:

Alban Elved, Vinobraní, Avalonská slavnost, Dožínky, Mabon, Den díkuvzdání, Mean Fomhair.

Božstva:

Persefone, Deméther, Mabon, Ceres, Epona (kelt.), Bran, Branwen,  Bohové vína,  Bohové sklizně, Bohové lovu, Bohové slunce, Modron (velšs.), Bona Dea (řím.), Thor (vik.), Thoth (egypt.), Bakchus, Dionýsos.

Zvyky:

Hody, Podzimní požehnání, Podzimní rozjímání, Jablkové rituály.

Energetický úklid:

Yzop, Svízel, Myrha, Šalvěj.

Dekorace a obětiny na oltář:

Hroznové víno, Obilí, Květiny pozdního léta, Roh hojnosti. 


Očistná koupel 


Vezmi hrst kokošky pastuší tobolky a přelij horkou vodou a nech louhovat 15 min. Sceď a přilij do koupele. Lázeň by měla mít přibližně teplotu 38°C.  Pusť si oblíbenou hudbu, rozsviť svíčky a zapal si aromalampičku s vhodným olejem (např. levandulovým), nebo si zapal vonnou tyčinku. Délka koupele by neměla přesáhnout 20 min. 
Zdroj:

Hezky se uvolni!!!


Meditace  Samhainu
 Cesta k Matce


Rozloučení s denním světlem a přivítání temnoty.
Zavři oči a jdi hluboko do sebe. Několikrát se zhluboka nadechni… Uvolni své tělo a utiš mysl… Vizualizuj si , že se nacházíš na kraji jezera… Je noc, teplý vánek vane, měsíc je v úplňku a jeho stříbrné světlo se odráží v tiché vodě… smoč prst ve vodě… je překvapivě teplá…noříš se do vody… pokrývá tvá stehna…potom i břicho… A konečně se potápíš do inkoustové černoty, která Tě obaluje. Začínáš plavat… vidíš před sebou nahoře světlo…plaveš směrem ke světlu...světlo vychází z věže na ostrově…Procházíš lesíkem k věži… Vcházíš a stoupáš nahoru po točitých schodech…… Nahoře je okrouhlá místnost a na velkém oltáři hoří svíce…… Na podlaze je namalován kruh se symboly kolem něho…… vejdeš do středu kruhu… Sedneš si a čekáš… Přichází k Tobě kněžka… Odhoď zábrany a nech se jí vést)…Nyní tě vede ven ze své věže k okraji vody… Loď už čeká, aby tě převezla přes vodu… Poděkuj a řekni své sbohem… Pomalu se vracíš ke břehu… Vystoupíš z vody a pomalu otvíráš oči… Vracíš se zpátky do svého pokoje.
Zdroj: Kniha světla, Kniha stínů

Krásnou meditaci!!!


Rituál bohyně Hekate
Rituál zakopání válečné sekery


koná se v předvečer Samhainu
Obětní dary bohům: ryby, pomeranče, jablka, vajíčka.
Kadidlo očišťovací: přeslička, šalvěj, smetanka
Kadidlo rituální: pelyněk, přeslička, smetanka na dřevěné uhlí v kadidelnici, do aromalampy, na plotýnku či horký kámen ohniště, vonná tyčinka...
Oltář:jablka, větvičky lísky a samotné ořechy, větve vrby, 3 červená a 3 černá vejce.
Svíce: Černé a červené svíce + 1 stříbrná nebo bílá pro bohyni Hekaté
Očisti vzduch kadidlem. Ozdob oltář. Zapal svíce. Vytvoř ochranný kruh a chvíli se oddej meditaci (Cesta k Matce).  Aktivuj ochranný kruh: 

“Při zemi, která je Jejím velkým tělem. Při vodách jejího živého lůna. 
Při ohni Jejího jasného a věčného ducha.
A při vzduchu, který je Jejím sladkým dechem. 
Při všem co je nade mnou, při všem co je pode mnou, kruh je vyznačen. Rituál začíná. 
Kruh je otevřený, ale nezlomený. Kéž je mír Bohyně navěky v našich srdcích”.

Poté vzývej Hekaté, bohyni temnoty, která vládne ukrytým a tajným věcem:

 

Hekaté, bohyně močálu a vřesoviště. Hekaté, bohyně posvátné křižovatky. 
Stařeno, bohyně moudrosti, nositelko smrti, očišťovatelko duší. 
Královno noci, paní stínů, paní podsvětí………volám Tě! 
Sladké tajemství, temné vědomosti, skrytá moudrosti, 
nositelko zmatku a šílenství, hledám tě,
abys vstoupila do našeho světa, abys nás poznala. 
Přinášíme úlitby, přinášíme oběti. Ukaž nám potemnělou tvář,
 své krvavé tajemství moudrosti, veď nás do stínů, do nejtemnější noci.

Zdroj: Kniha stínů/ Elizabet Brooke, Kniha Světel/KBD

Krásný Sbabat!!!


Rituální nápoj
Bezinkový kávový likér


SUROVINY:
1 KL mleté skořice, 1 kg čerstvých bezinek, 1 citron, Vanilku, 750 g třtinového cukru, 6 hřebíčků, 4 PL mleté kávy, 1 l griotky.
POSTUP:
Čisté, umyté bezinky dej do hrnce a zalij vodou, aby byly všechny pod hladinou a dej vařit. Citron oloupej a nakrájej na plátky, odstraň pecky, jinak šťáva zhořkne.    Jakmile se začnou bezinky vařit, za stálého míchání přidej 1/2 kávu a nech vařit 15 minut. Následně do hrnce přimíchej skořici, hřebíček a citron na kolečka, vař 5 min. Celou směs nech den uležet v chladu. Šťávu přeceď přes plátýnko a plody vymačkej. Tekutinu vař s cukrem a zbytkem kávy asi 5 min. Vše nech zchladit a pak přilij alkohol. Slij do vymytých lahví včetně nescezené kávy, aby v likéru pěkně voněla. Likér je nejen chutný, ale také léčivý - používá se na bolesti neuralgického původu, večer před spaním malou sklenku. Zdroj: prošel tolika změnami, že je nahony vzdálen původnímu receptu.

Na zdraví!!!


Rituální koláčky - Dvoubarevné plněné ořechy


SUROVINY:
Těsto: 125 g vychlazené Hery, 200 g polohrubé mouky, 100 g moučkového cukru, 1 žloutek, 50 g jemně mletých vlašských ořechů, 1 PL kakaa.
Náplň: 250 g opražených lískových oříšků, 4 PL medu, 3 PL kokosového oleje, 1 PL rostlinné smetany nebo smetany bez laktózy.

POSTUP:
Nejprve si připrav krém, který dej ztuhnout do lednice. Lískové oříšky rozmixuj až vznikne krémovitá hmota. Přidej med, kokosový olej a smetanu. Opět promixuj. Hladký krém dej odpočívat do lednice. Všechny suroviny na těsto, kromě kakaa, smíchej a vypracuj nelepivé těsto, které rozděl na poloviny. Jednu polovinu dej stranou (zabalené v potr. folii). Druhou polovinu obarvi kakaem a také zabal do potravinářské folie. Obě těsta nech minimálně dvě hodiny, ale klidně i do druhého dne, odpočívat v lednici. Z těsta odlupuj kousky a uválej kuličky, které vmáčkni do formy na ořechy. Peč v troubě vyhřáté na 170°C cca 12 minut. Po upečení vyklop, nech vychladnout a naplň krémem. Můžeš vytvářet jednobarevné nebo dvoubarevné. Je to na Tobě :-)
Zdroj obrázku: xxx

Nech si chutnat!!!