Logo Magica

Lektvary

Sběr:

Vždy sbíráme jen tolik bylin, kolik potřebujeme. Síla byliny není rovnoměrně rozložena v celé rostlině, některé období je ke sběru také zcela nevhodné. Může se stát, že právě sklízíme květy nebo listy, zatímco léčivá šťáva v kořenech sbírá nové síly. Známka špatné sklizně je různé zabarvení nebo zakalení. Pokud například nejsou příznivé suché povětrnostní podmínky, sbírat kořen je nesmyslné. Na jaře sbíráme listy, kořeny a květy, v létě semena a plody a na podzim kořeny a plody. Na kořeny chodíme vždy časně ráno nebo až večer,  šťáva časně z jara  a na podzim je pokleslá do kořene (v době klesajícího měsíce - větší síla). Listy sbíráme před květem, dopoledne, až oschne rosa. Není nutné, aby svítilo při sběru slunce, ale rosa musí být uschlá a květy za svitu slunce, jen semena a plody můžeme sbírat po celý den, protože nejsou tak citlivé.  Plody sbírat zralé ( léto, podzim) při suchém počasí - důležitější než denní doba sběru, vyhnout se polednímu horku.

 

Sušení:

Není nutné sušit jednotlivé části rostlin zvlášť. (majoránka, libeček, tymián, petržel) - svázat do kytice a pověsit na stinné místo. Skladování Správný okamžik je při přibývající Luně nezávisle na termínu sklizně. Nikdy ne při přibývající Luně - plesnivění.

 

Skladování:

Ke skladování použijeme tmavé sklenice nebo papírové sáčky. Ty ale vložíme ještě do látkových sáčků a nezapomeneme si je dobře označit, protože sušené byliny se těžko identifikují.

 

Zpracování

Nálevy a silné bylinkové čaje

Nálev je za tepla získaný vodní výluh drog. 15 - 20 g bylin na šálek, přelít vařící vodou a ne-chat nějakou dobu vylouhovat. Květy potřebují zpravidla jen několik minut, listy a semena se mohou nechat odstát 20 - 30 minut, aby bylo využito všech účinných látek. Vhodný především pro mladé byliny obsahující éterické oleje. Při delším vaření by vyprchaly. Základním pravidlem je že čaj je hotový klesnou-li byliny na dno. Byliny s vysokým obsahem olejů - tymián - neklesnou ani po hodinách. Stačí tedy 10 - 15 minut louhovat. Pije se teplý - ihned, aby látky nevyprchávaly.

Odvar:

Tvrdé části - kořen, kůra, semena, stonek se dají do studené vody a přivedou k varu. 15 minut vařit, aby byly využity účinné látky. Vhodné pro rostliny s těžko rozpustnými léčivými látkami (hořké l., třísloviny), zvláště kořeny, dřeva, lodyhy. Doba vaření je otázkou citu - ne delší než 15 min. Některá dřeva a kořeny - půl hodiny. Nádoba na vaření nesmí být  železná, mosazná nebo měděná.


Masti

Nejčastěji 8 dílů vazelíny nebo jiné masti s dvěma díly byliny, ohřát (ne v ve dnech panny - plesniví) a promíchat. Uchovávat v chladu. Nejlepší je sádlo z prasete zabité za úplňku. Zvlášť vhodné jsou měsíčky - 2 hrstky byliny, vložíme k zahřátému tuku a necháme krátce smažit - jako řízky. Horký tuk odstavíme na 24 hodin do chladu. Příštího dne lehce zahřejeme do tekuté podoby - přecedíme do čistých sklenic a uložíme v temnu. - maže na hrudník při kašli, bronchitidě atd. Správný okamžik jsou dny mezi střelcem a blíženci - tedy stoupající Měsíc. Potřebujeme-li mast rychle - vyhnout se raku a panně. Rovněž vhodná doba je úplněk.


Teplé zábaly

Dát byliny do čistého, měkkého šátku, nebo sáčku, který je tak velký jako plocha, která se ošetří. Přelít vařící vodou a vymačkat zábal do čistého ručníku, aby byla odstraněna přebytečná tekutina. Použít zábal horký jak to půjde snést. Dobré na revma, klouby, svaly. Položíme-li jej na břicho - zotavující spánek.
 

Macerát

Macerát je výtažek za studena. Některé byliny nesnášejí var ani páru. Takové koření vložíme do studené vody - necháme stát přes noc. Příští den přecedíme a v čerstvé vodě můžeme ještě krátce povařit - zbylé části léčivé látky.


Extrakty

husté bylinné výtažky, přelijeme-li je olivovým olejem vylisovaným za studena, získáme jemné tekutiny na mazání a vtírání.


Syrové šťávy

některé byliny se hodí k pasírování, nejsou trvanlivé - ihned spotřebovat


Vinné tinktury

řídké výtažky, zředěné vinným lihem, do lahví se nasype hrstka bylin, přelije ovocnou pálenkou až je koření pod hladinou necháme na teplém místě odležet. Asi po 2 týdnech lze tinkturu použít.


Lihové tinktury

řídké výtažky, zředěné lékařským lihem, do lahví se nasype hrstka bylin (hřebíček) přelije lékařským lihem až je koření pod hladinou necháme na teplém místě odležet. Asi po 2 týdnech (líh ztmavne) lze tinkturu použít (potírání štípanců od komára, vosy atd.).


Bylinkové polštáře

Nepoužívat chráněné rostliny. Byliny se mají trhat za přibývajícího Měsíce a za ubývajícího Měsíce plnit a zašívat.