Prvek: oheň
Signatura: Mars
Latinský název: Zingiber officinalis
Hlavní složky: silice, pryskyřice
Božstva: Tiamat - babylónská vládkyně moří, oceánů a chaosu, Aspu - babylónský vládce sladkovodních vod a prázdnoty
Polarita: mužská
Vlastnosti: hřejivé a vysušující
Jiné názvy: dumbír, ginger
Zázvor byl vždy uctíván jako léčivé koření a jeho schopnosti znali ve starověké Číně, Řecku, Římě a dokonce i v Indii.
Staří Řekové dokonce přidávali zázvor do chleba při jeho výrobě.
Již v roce 500 př. n. l. si prý zakladatel čínského náboženství Konfucius kořenil každé jídlo zázvorem.
Od denního užívání tohoto koření si sliboval dlouhý život. V tropické Asii se zázvor pěstuje přes 3000 let.
Prvním Evropanem, který v Číně na vlastní oči spatřil zázvorovitou rostlinu, Zingiber officinale, byl Marco Polo.
Po svém návratu do vlasti ji také popsal. Na Středním východě a v Evropě byl zázvor oblíbený už před vznikem římského impéria.
Byl prvním kořením asijského původu, které proniklo do Ameriky již na počátku 16. století.
Do Afriky se dostal díky Portugalcům a do západní Indie jej v 16. století přivezli Španělé.
Anglie si zázvor oblíbila za doby své nadvlády nad asijskou oblastí během 19. století.
Také je používán jako přísada k různým protijedům.
Popis byliny: Původem je z Indie a Číny, ale znám byl i na Jamajce a v dalších tropických oblastech. Je to trvalá bylina, která roste v teplém podnebí a právě její kořeny se užívají jak v kuchyni, tak v léčitelství. Zázvor je půldruhého metru vysoká rostlina se žlutými květy, která je známá především díky svým oddenkům. Oddenky zázvoru mají příjemnou a intenzivní pikantní chuť s nádechem exotiky. Typickou chuť zázvoru způsobují různé esenciální oleje; zázvor obsahuje celkem 640 různých chemických látek. V Česku je zázvor možné snadno sehnat ve všech větších obchodech. Nejlepší zázvor ale seženete u Vietnamských obchodníků, kteří mají zázvor vždy čerstvý a neseschlý.
Pěstování: Zázvor není běžně k dostání jako pokojová rostlina, ale je velmi snadné si ho vypěstovat. Kupte si čerstvý, neseschlý oddenek zázvoru, na kterém jsou vidět pupeny (zázvor se množí výhradně vegetativně, tzn. z rozrůstajících se oddenků). Naplňte květináč směsí substrátu a rašeliny a položte na ni kus oddenku pupeny směrem nahoru. Zasypte směsí substrátu a rašeliny právě tak, aby oddenek nebyl vidět. Květináč dejte na teplé a slunné místo a půdu udržujte vlhkou. Oddenek vyklíčí za 2-3 týdny a pak už zázvorovník poměrně rychle poroste. Po několika měsících začne schnout. To je naprosto v pořádku, v tuto chvíli můžete oddenek vyjmout, část sníst a část znovu zasadit. Celý proces opakujte mnoho let. Protože zázvorovník je cizokrajná rostlina původem z teplých oblastí Asie, v našich českých podmínkách vykvete jen výjimečně.
Použití v kuchyni a v kosmetice: koření, zázvorové bonbóny, žvýkačky, limonáda ale také pivo. V obchodech je známý zázvor černý (oddenky neloupané), zázvor bílý (oddenky oloupané) a v Japonsku se používá růžový zázvor (nakládané oddenky) hlavně do pokrmu suši. Je důležitou součástí řady orientálních směsí koření včetně kari a tandoori
Lékařské použití:
Nachlazení, katary, špatný krevní oběh, omrzliny, zimomřivost, nízký tlak, závratě, deprese, trudnomyslnost, bolesti nejen v kostech, artritida, ale také zažívací potíže, menstruační křeče způsobené prochlazením.
Zázvor pomáhá zejména na trávicí ústrojí, kde zvyšuje tvorbu zažívacích šťáv a neutralizuje kyseliny, potlačuje zvracení.
Skvěle potlačuje nevolnost. Dokonce je dobré ho užít před operačními zákroky, kdy po zákroku snižuje nevolnost a zvracení.
Také pomáhá od nevolností způsobené chemoterapií.
Potlačuje příznaky spojené s kinetózou (tj. nevolnost při jízdě automobilem, autobusem, vlakem a při mořské nemoci).
Také zklidňuje pocity závratě.
Používá se také proti plynatosti a to buď čerstvě nastrouhaný, nebo obsažený v potravinových doplňcích.
Zázvor má výborné protizánětlivé a analgetické účinky, proto pomáhá tišit bolest jak svalů, tak kloubů.
Proto také pomáhá mírnit křeče průdušek, které jsou zřejmé při nachlazení, nebo chřipce.
Pomáhá zahnat nevolnosti v těhotenství a to v dávce 250mg v prvních měsících těhotenství, musí to být však konzultované s lékařem. Dá se užít čerstvý, nebo v tobolkách.
Také se při nachlazení, nebo chřipce doporučuje žvýkat čerstvý zázvor, nebo pít zázvorový čaj. Dobré dát si lžičku medu se zázvorovou šťávou
POZOR: Nepoužívat při potížích s vysokým krevním tlakem, žlučníkových vředech a střevními záněty. Zázvor tyto nemoci podporuje. Doporučená denní dávka zázvoru jsou 4 g.
Emocionální použití: Působí v oblasti čakry solar plexu. Pomalu zahřívá zatuhlé pocity, uvolňuje napětí, odstraňuje lhostejnost, chladnost, povýšenost a rezervovanost. Vhodné pro lidi nedůvěřující okolnímu světu, flegmatiky a melancholiky. Díly svým vlastnostem zahřívá flegmatiky. Potřebujete-li zmobilizovat své síly, vypijte čaj dle E. Brooke z kořene zázvoru.
Magické a rituální použití: Využití rostlinných sil: peníze, láska, štěstí, síla. Zajišťuje úspěch při magické operaci. Požívá se před rituálem - získáte větší sílu a dynamiku.
2 palice česneku, stejné množství zázvoru, bílé nebo červené víno na dolití, 70% alkohol – líh. Stroužky česneku oloupeme, zvážíme, a odměříme stejné množství zázvoru, a nasekáme je do sklenice. Nastrouháme zázvor a zalijeme vínem (víno naléváme z odměrky, abychom věděli jeho přesné množství). Necháme měsíc macerovat. Poté přidáme stejné množství alkoholu jako vína. Po 24 hodinách slijeme a můžeme užívat.Zdroj: Ceskatelevize.cz
1 díl jemně nastrouhaného zázvoru se zalije 5 díly 40% alkoholu. Louhuje 2 - 3 týdny, 1x denně výluhem protřepte. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 10-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody.
100 g nastrouhaného kořene se přelije 1 l vody, přidá se citr. kůra a přivede k varu. Za mírného varu se vaří 60 min. Poté se přecedí a přidá se na každých 600 ml tekutiny 450 g cukru a šťávu z 1 malého citrónu. Vařit 10 min. Zároveň se odstraňují nečistoty. Po vychladnutí lze sirup stočit do lahví. Užíváme 1-2 čaj. lžičky dle potřeby
Sirup se vyrábí za studena, takže většinu léčivé zázvorové síly uchová, i když samozřejmě i zde oxidací dochází k určitým malým ztrátám. Zhotovíme ho bez nějaké větší námahy, práci by mělo s mírnou nadsázkou zvládnout i malé dítě. Budeme potřebovat sklenici, zázvor v množství takovém, aby jí vyplnil přibližně ze čtyřech pětin, med a jeden až dva citrony – záleží to od velikosti sklenice. Citron omyjeme, oškrábeme, ještě jednou omyjeme a nakrájíme na tenké plátky. Zázvor opatrně oloupeme a nakrájíme na kostky. těmi naplníme na střídačku s citronovými plátky sklenici a vše zalijeme medem. Pokud nemáme dostatečné množství medu a nebo jsme koupili nějaký medupodobný produkt ze supermarketu, můžeme použít místo něj stejné množství třtinového cukru. Sklenici uzavřeme a odstavíme na nějaké chladnější místo, ale ne do lednice, na tři dny. Po uplynutí této doby slijeme zázvorový sirup, který se nám vytvořil. Pro posílení imunity podáváme každý den. Dětem stačí jedna lžíce ráno, dospělí si mohou dát ještě druhou i večer. Zázvorový sirup je velmi zdravý, ale bohužel není vhodný pro každého. Neměl by se podávat nejmenším, také by se mu měly vyhnout těhotné a kojící ženy. Lidé, kteří trpí problémy se žaludkem či dvanácterníkem nebo refluxem,
500 ml vroucí vody, 200 ml červeného vína, 200 ml rumu, 50 ml pomerančové šťávy, 4 lžičky medu, 1 lžíce kvalitního sypaného černého čaje, 20g čerstvého zázvoru, 5 ks hřebíčků, 4 ks koleček pomeranče na ozdobení, 2 malé kousky skořice. Čajové lístky zalijeme vroucí vodou a necháme 3 minuty louhovat, pak čaj scedíme do menšího hrnce. Zázvor nastrouháme a vymačkáme z něho šťávu. Do čaje přilijeme rum, červené víno, zázvorovou i pomerančovou šťávu, ochutíme medem, přidáme hřebíčky a skořici, pak zahřejeme k bodu varu, ale nevaříme. Potom horký punč nalijeme do sklenic, které ozdobíme plátkem pomeranče.
Usaďte se do pohodlné polohy, napijte se zázvorového čaje nebo užijte sirup. Pak se několikrát zhluboka nadechněte a při výdechu se zkuste co nejvíce uvolnit. Zaměřte svoji pozornost do svého nitra a představte si, že jste
500 ml vodky, 125 g medu (6 PL), 125 g čerstvě nastrouhaného zázvoru, 1 citron oloupaný a nakrájený na plátky, 1 pomeranč oloupaný a nakrájený na plátky, 1 lusk vanilky. Vše naložíme do vodky a necháme 1 týden - 1 měsíc louhovat. Přecedíme a slijeme do lahví. Vložit můžeme pár koleček zázvoru a vanilkový lusk. Spotřebujte do 12 měsíců. Usazený „zázvorový kal“ není na závadu.
vodka 500 ml(Finlandia/Absolut), rum bílý jamajský 100 ml, pomeranče 3 ks, citron 1 ks, čerstvý zázvor 200 g, vanilkový lusk 1 ks, svitek skořice 1 ks, hřebíček 5 ks, 6 lžic sirupu z aloe. Pomeranče a citron oloupeme, důkladně je zbavíme bílé spodní kůry a pecek a nakrájíme na tenká kolečka. Zázvor oloupeme také a nakrájíme ho na plátky. Do nádoby, ve které budeme likér macerovat, nalijeme vodku a rum, přidáme aloe sirup. Pak přidáme všechny ostatní ingredience (lusk podélně rozkrojíme), uzavřeme a necháme louhovat cca 2 měsíce. Poté ho slijeme do menších lahví. Vložíme do nich hřebíček, plátky zázvoru, spirálky pomerančové a citronové kůry a vanilkový lusk na ozdobu.
500 g rebarbory, 300 g třtinového cukru, 30 g čerstvého zázvoru, 2 citrony. Rebarboru nakrájíme na malé kousky a oloupeme ji. Slupky uchováme pro další vaření. Obsahují celkem dost pektinu, takže sirup bude mít správnou konzistenci. Rebarboru rozmixujeme a spolu se slupkami vložíme do hrnce. Přidáme oloupaný a najemno nastrouhaný zázvor, kůru z 1/2 citronu a celé množství cukru. Zahřejeme a necháme krátce přejít varem. Odstavíme a přidáme šťávu z citrónu. Sirup přes jemné plátno slijeme do připravených, vroucí vodou vylitých a vysušených sklenic. Před uzavřením necháme téměř zchladnout. Do každé láhve lze přidat na povrch sirupu 1 PL lemon vodky/likéru. Uchováme v lednici.
Drink zázvorovo rebarborový: 1 KL zázvorovo rebarborového sirupu, 50 ml Ginu, 100 ml Prosecca, led.
hrst zázvoru, dvě kapky pačulového oleje, tři špetky kardamomu, kapku oleje ze santalového dřeva. Do rendlíku nalijte 2 dcl vody, zázvor, kardamom, nakapej pačulový a santalový olej. Uveďte k varu, po celou dobu vaření lektvar míchejte a vizualizujte si své zážitky, které si přejete nebo na které rádi vzpomínáte. Potom lektvar sceďte, nechejte jej vychladnout. POZOR! Nepije se, ale přidává do koupele. I v koupeli se uvolněte a vizualizujte. Nyní jste připravení vyrazit do společnosti, na rande...
Z oddenku zázvoru uřízněte zhruba dvoucentimetrový kousek, slupku ostrouhejte škrabkou a kousek oddenku nastrouhejte rovnou do čajové konvice. Nastrouhaný zázvor zalijte asi litrem vroucí vody, přidejte hřebíček. Hotový čaj přeceďte a pokud chcete, ještě dochuťte medem a šťávou z citronu nebo pomeranče. Pokud čaj ochladíte, získáte zázvorovou limonádu.
je originální pochoutka k čaji. Nejprve oddenek zázvoru oškrabejte škrabkou, poté nakrájejte na plátky. Lupínky povařte cca v čisté vodě cca 20 min. Poté do menšího množství vody nasypte tolik cukru, kolik vážil použitý zázvor. Vařte další asi půl hodiny, až se značná část vody odpaří a kousky zázvoru ztmavnou a zároveň jakoby zprůhlední. Tyto kousky pak obalte cukrem a nechte usušit buď na vzduchu nebo v troubě. Užívejte při cestovatelské nevolnosti. Zdroj: zazvor.info/kandovany.php
Připravte malé množství koncentrovaného zázvorového vývaru podobně jako při přípravě zázvorového čaje. Malým množstvím vařící vody zalijte zázvor, nastrouhaný přímo do konvice, minutu povařte v mikrovlnce, přeceďte, oslaďte a ochlaďte. Přidejte přesně tolik vodky, kolik chcete přidat a podle chuti brusinkový, pomerančový, jablečný nebo jiný džus.
Nastrouhaný zázvor ponechte týden louhovat ve vodce a poté přeceďte.
Jednu lžičku nastrouhaného kořene zázvoru přelijeme 3 dl vroucí vody a necháme 20 min louhovat, pak přecedíme a vymačkáme. Používáme k oplachování pokožky obličeje, dekoltu, rukou a nohou. Taková týdenní kúra udělá s pletí zázraky, dokonale jí prokrví, vypne a rozzáří.
Mrkve 400g, ořechů vlašských 50g, brusinek 100g, medu 1 KL, citrón, pomeranč, zakysané smetany bez laktózy 1 malý kelímek, bílého jogurtu bez laktózy 1 malý kelímek, sůl, čerstvý zázvorový kořen 5 cm. Brusinky pokud jsou sušené zalijte vroucí vodou a nechte stát. Citrón a pomeranč dobře omyjte a z každého nastrouhejte polovinu kůry. Zázvor oloupejte, najemno nastrouhejte a smíchejte s kůrou. Z citrónu i pomeranče vymačkejte šťávu a přidejte ji do zázvorové směsi. Vmíchejte smetanu a jogurt a uložte do chladu. Brusinky sceďte a nechte okapat. Mrkev oloupejte, nastrouhejte a smíchejte s brusinkami. Do salátu vmíchejte zálivku, podle chuti oslaďte, osolte a nakonec vmíchejte nahrubo nasekané ořechy.
Z oddenku zázvoru uřízněte asi dvoucentimetrový kousek a ostrouhejte ho škrabkou na brambory. Kousek oddenku pak nastrouhejte rovnou do konvice. Nastrouhaný zázvor zalijte malým množstvím vařící vody a nechte několik minut vylouhovat. Přeceďte, přidejte třtinový cukr a nechte vychladit. Dolijte minerální nebo neperlivou vychlazenou vodou, podle chuti přidejte šťávu z citronu, pomeranče nebo limetky.
Ztráta sexuální touhy může být způsobena řadou faktorů, včetně vyčerpanosti, stresu, přemíry kofeinu. Svoji roli hraje i rytmus menstruačního cyklu. Velmi důležité je naučit se relaxovat. Výborné jsou bylinné směsi s pověstí afrodiziak, dále s povzbuzujícími a výživovacími vlastnostmi. Vitalitu může zvýšit 10 kapek zázvorové tinktury ve sklence teplé vody.
500g zázvoru, 250g želírovacího cukru, 1/2 citrónu. Zázvor oloupeme a nadrobno nakrájíme. Vložíme ho do hrnce s cukrom, citrónovou šťavou a 10 minút vaříme. Potom teplotu snížíme a vaříme 30 minut za občasného promíchání. Odstavíme a plníme ji do sklenic, uzavřeeme a ješte na 10 minut vložíme do vroucí vody.
600g meruněk, 7 cm oddenku zázvoru, 400 ml horké vody, větší palice česneku, 4 papričky čili, 1 l červeného vinného octa, 2 KL soli, 100g tamarindové pasty. Všechny přísady rozvaříme v kastrolu na kaši, kterou můžeme přepasírovat přes sítko. Dobře okořeníme a plníme do horkých lahviček, které dobře uzavřeme. Sterilizujeme podle velikosti asi dvacet minut při 90°C. Podáváme nejlépe k rybám či drůbeži.
200 ml bílého jogurtu bez laktózy, 2 PL žluté curry pasty, špetka chilli, sůl, drcený růžový pepř, citronová šťáva, 1 PL nastrouhaného zázvoru.
Malá sklenička pomerančové marmelády, 1 PL nastrouhaného zázvoru, 3 PL sójové omáčky, 1 PL olivového oleje, 1 KL sladké papriky, 3 posekané stroužky česneku. Vše smíchat.
30g čerstvého zázvorového oddenku, 500g krystal cukru, 5 l horké vody, 2 citrony, sušené pivní kvasnice. Čerstvý zázvor oloupeme, velkým nožem naplocho jej na prkénku rozdrtíme a vložíme do velké mísy. Zasypeme odváženým cukrem a zalijeme pěti litry vroucí vody. Nakonec přilijeme šťávu ze dvou citronů. Sušené pivní kvasnice v hrníčku zalijeme vlažnou vodou. Necháme tři až čtyři minuty oživit a vlijeme do zázvorové směsi. Promícháme a necháme 24 hodin stát. Přecedíme do čistých lahví přes plátno a uzavřeme je korkovou zátkou. Nad hladinou musí zůstat nejméně 3 cm volného prostoru na tvořící se oxid uhličitý.
1 kg rebarbory, 125 ml vody, šťáva z jednoho citrónu, 3 cm čerstvě oloupaného zázvoru, 750g cukru, 60g kandovaného zázvoru, 2 PL jemně nasekané čerstvé máty. Rebarboru oloupeme a nakrájíme na přibližně stejné kousky (cca 1 cm). Vložte do hrnce, přidejte citrónovou šťávu a vodu a přiveďte k varu. Čerstvý zázvor nastrouhejte. Za častého míchání vařte až do změknutí rebarbory. Přidejte cukr a míchejte, až se rozpustí. Přiveďte směs opět k varu a míchejte až do zhoustnutí. Odstraňujte postupně pěnu. Přidejte nadrobno nasekaný kandovaný zázvor a nasekanou mátu. Zamíchejte a ihned plňte do sklenic. Zavíčkujte a obraťte dnem vzhůru a nechte zchladnout.
5 citrony, 2kg tykví oloupaných a nakrájených na drobno, 2kg želírovacího cukru, 85 g čerstvého oloupaného zázvoru a nasekaného nadrobno. Z citronů škrabkou oloupejte kůru (vyhněte se bílé dřeni) a vymačkejte z nich šťávu. Tykev dejte do velkého hrnce se 2 lžícemi citronové šťávy a přiveďte k varu. Snižte plamen na střední a za častého míchání vařte, dokud tykev nezprůhlední a trochu nezměkne. Nemsmí být kašovitá. Přidejte cukr, zbytek citronové šťávy, citronovou kůru, zázvor a vložte do směsi. Míchejte, dokud se cukr nerozpustí. Přiveďte k varu a mírně vařte 10–15 minut, až tykev změkne a džem začne houstnout. Džem plňte do připravených sterilizovaných lahviček. Dopřejte mu odpočinek několik měsíců na chladném, tmavém místě, jeho chuť zintenzivní a vyzraje.
500g červené cibule, 50g čerstvého zázvoru, 300 ml červeného vinného octa, 500g jablek, 100g sušenych brusinek, 1 PL hořčičného semínka, 1 PL kari koření, 400g třtinového cukru, 2 PL soli, 700g rebarbory. Cibuli jemně nasekáme vložte do velkého hrnce, přidejte oloupaný a nastrouhaný zázvor a zalijte vinným octem. Přiveďte k varu a nechte lehce probublávat zhruba 10 minut. Jablka oloupaná, jadřinců zbavená nakráíjejte najemno. Do hrnce vložte všechny ingredience kromě rebarbory a za stálého míchání přiveďte k varu. Na mírném plameni opět nechte jen probublávat dalších 10 minut. Rebarboru oloupejte a nakrájejte na velmi malé dílky. Přidejte rebarboru a bez pokličky na mírném plameni vařte 15–20 minut dokud nebude čatní lepkavé a husté. Odstavte na 15 moinut z plotny a poté čatní naplňte do čistých a teplých sklenic. Zavíčkujte a uložte na měsíc do chladu. Využijete k tvrdým sýrům.
1 kg pevného čerstvého zázvoru, 2 citrony, 2 limetky, 2 PL bílého rumu/slivovice, 800g třtinového cukru, 4 badyány, 2 svitky skořice, 15 hřebíčků. Zázvor oloupeme a nakrájíme ho do vyššího pekáče na tenké plátky. Z dobře omytých citrusů okrájíme kůru (zbavíme bílé dřeně) a nakrájíme je na drobno, přidáme k zázvoru spolu s kořením. Skořici rozlámeme na menší kusy. Vše zasypeme třtinovým cukrem, zalijeme vodou do výše směsi a vložíme přikryté do trouby vyhřáté na 200°C. Pečeme zhruba 40 minut a dalších 20 minut odklopené. Cukr musí být zcela rozpuštěný a měla by se vytvořit trošku sirupovitá konzistence. Nakonec přidáme 2 PL rumu, promícháme a horké plníme do sklenek. Uzavřeme, obrátíme dnem vzhůru a necháme takto zcela zchladnout.
2 PL pomerančovo zázvorové marmelády nebo pomeračové a 1/2 strouhaného zázvoru, 2 PL ústřicové omáčky, 2 PL sójové omáčky, 2 PL rýžového vína (nebo suchého sherry), 1 KL zázvoru nastrouhaného, 1 stroužek česneku, škrob. Všechny tekuté suroviny vlijeme do pánve, přidáme nastrouhaný zázvor a česnek, prohřejeme a přilijeme vodu se škrobem. Promícháme, prohřejeme.
6 PL jablečného octa, 2 PL sójové omáčky, 1 PL jemně sekaného zázvoru, 1 KL škrobu, 1/2 hrníčku vody. Jablečný ocet se sójovou omáčkou přivedeme k varu. Přisypeme zázvor a opět necháme vařit. Ve vodě rozmícháme škrob a vlijeme do vařící směsi. Přivedeme těsně pod bod varu, ale už nevaříme, ale odstavíme. Omáčka v chladu vydrží 3 dny. Teplou omáčku podáváme na spojení zeleniny, studenou jako zálivku na zeleninové saláty.
1 kg čistých okrájených jablek, 750g cukru, 1 plechovka ananasu, 5-7 cm zázvoru, 1 citron. Zázvor nastrouháme na jemno. Rozmixujeme jablka, ananas i s nálevem a zázvor. Přidáme cukr, šťávu z citronu a vaříme pomalu cca 1,5 hodiny do zhoustnutí. Horké dáme čistých sklenic se šroubovacím uzávěrem a otočíme dnem vzhůru. Necháme vychladnout.
250g hladké mouky, 1 KL prášku do pečiva, 1 KL mletého zázvoru, 125g cukru, 1 vejce. Mouku promícháme s práškem do pečiva, cukrem, mletým zázvorem. Přidáme vejce a vypracujeme tužší těsto. Necháme je přes noc odležet. Rozválíme jej na pomoučeném vále na plát silný 5 mm a vykrájíme tvary. Necháme je na plechu vyloženém pečicím papírem odležet cca 2 hodiny. Pečeme 15 minut ve vyhřáté troubě na 150 °C.
150g hl. mouky, 1 KL prášku do pečiva, 150g cukru, strouhaná kůra z ½ citronu/pomeranče, 1 PL strouhaného zázvoru, 2 žloutky, 1 vejce. Mouku promícháme s práškem do pečiva, cukrem, strouhanou kůrou a zázvorem. Přidáme žloutky a vejce a vypracujeme tužší těsto. Necháme je přes noc odležet. Rozválíme jej na pomoučeném vále na plát silný 5 mm a vykrájíme tvary. Necháme je na plechu vyloženém pečicím papírem odležet cca 2 hodiny. Pečeme 15 minut ve vyhřáté troubě na 150°C. Po upečení nutno odležet cca 3-4 týdny.
100g semínek bílé hořčice (dva balíčky), 100 ml bílého vína, roztok ze 100 ml jablečného octa a 100 ml vody, ¼ lžičky mořské nebo himalájské soli, 3 PL medu nebo agáve sirupu, 1/2 KL chilli, 2 PL nastrouhaného čerstvého zázvoru, 1 PL extra panenského olivového oleje. Pokud chcete hořčici výrazněji ostřejší, můžete použít 150 ml bílého vína a 150 ml jablečného octa. Hořčičná semínka dejte do misky a zalijte polovinou objemu vína nebo roztoku octa s vodou. Pokud můžete, nechte přes noc nabobtnat, ale mixovat můžete i hned. Po nabobtnání je hořčice nepatrně jemnější. Semínka rozmixujte a přidejte druhou polovinu vína nebo octa s vodou. Pokud chcete hořčici o něco hrubší a cítit v ní kousky semínek, nemusíte ji mixovat dohladka. Přidejte med nebo vaše sladidlo, chilli, zázvor, olej a osolte. Dejte do uzavíratelné sklenice a skladujte v lednici. Pokud zachováte čistý proces přípravy, vydrží vám hořčice v lednici i půl roku.
Oloupaný zázvor nakrájíme na kostičky a zalijeme vroucí vodou. Louhujeme nejméně 2-3 hod. Zázvor trochu změkne. Přecedíme a nálev uchováme. Zvážíme zázvor, přidáme třtinový cukr ve stejné váze jako zázvor a s trochou nálevu vaříme za stálého míchání v nepřilnavé pánvi cca 45 minut. Vzniknou jantarové kousky, které se necháme na pečícím papíru trochu vychladnout a obalíme v moučkovém cukru, rozmarýnovém cukru...
Kniha Světla, Magické rostliny/Lavender a Franklin, Léčivé byliny a planety/Elisabeth Brooke