Prvek: voda
Vlastnosti: Ochlazující a zvlhčující
Latinský název: Salix alba
Signatura: Měsíc
Hlavní složky: Obrovské množství alkaloidů salicinu v mladých větvích a kůře. Kromě toho, v kůře obsahuje glykosidy, třísloviny, pektin, kyselinu askorbovou a řadu dalších vitaminů, kyseliny salicylové, minerálních látek, flavonoidy
Polarita: Ženská
Božstva: Artemis (řecká bohyně, vládkyně přírody), Belili (sumerská bohyně podsvětí a Měsíce), Ceres (římská bohyně setby a úrody), Európa (řecká matka Mínótaura), Hekaté (řecko-thrácká bohyně Měsíce a podsvětí, vládkyně tajemných sil), Héra (řecká vládkyně nebes), Hermés (řecký posel bohů), Kirké (řecká bohyně – čarodějka), Merkur (římský bůh obchodu a zisku, božský posel), Persefona (řecko-fénická bohyně podsvětí), Poseidón (řecký bůh moře), Proserpina (římská bohyně podsvětí), Psyché (řecká manželka Eróta), Zeus (nejvyšší bůh) Belin, Belinos, Brigantia, Brigit, Callisto, Isis, Kundalini, Lakšmí, bohyně Luna, Osiris.
Využití: Vrba je významný medonosný strom, poskytuje již brzo na jaře bohaté množství pylu i nektaru pro včelí pastvu. Pro okrasné účely se ořezávají "kočičky" (nejkrásnější najdeme na vrbě jívě).
Splývající větve vrby připomíná truchlící postavu v zármutku nakloněnou k zemi, proto bývá vrba symbolem smutku a oplakávání zemřelých.
Ze všech opadávých stromů je vrba na jaře první kdo obráží a obrůstá list jako z přebytku energie. Symbolizuje tak jarní síli a obrodu života.
Protože po odřezání větví rychle vyrůstají nové, bývá také symbolem nevyčerpatelné schopnosti regenerace a uzdravování.
Jiné názvy: bělice, potočnice.
Pěstování: Vrba je menší strom či mohutný keř s hustou košatou korunou a křivým kmenem. Vrby se vyznačují velikou proměnlivostí tvarů a je jich mnoho druhů. Vrba bílá, křehká, popelavá, košařská, smuteční a řada dalších - u nás v Čechách jich je asi 18 a na celém světě 200 druhů. Je nejvíce 10 až 12 metrů vysoký a dožívá se maximálně 50 až 60 let. Borka je v mládí šedohnědá, někdy s lehkým žlutým odstínem, ve stáří podélně rozpukaná. Řapíkaté, čtyři až 11 centimetrů dlouhé listy jsou eliptické nebo vejčité, nepravidelně slabě pilovité, na líci tmavozelené, na rubu šedě plstnaté. Vrba je dvoudomá, květy rozkvétají před rašením listů, jsou to chlupaté semeníky známé jako „kočičky". Plodem je podlouhlá tobolka obsahující značné množství drobných ochmýřených semen. Vrba jíva je velmi náročná na světlo.
Od jiných vrb se liší především tím, že roste i na sušších lokalitách a silně zamokřenou půdu nesnáší. Je nenáročná na půdu a dobře odolává extrémním klimatickým výkyvům a imisím. Vtroušena roste v lesích všude, kde je dostatek světla, tedy na pasekách, v mlází, na okrajích porostů, v příkopech atd. Osídluje lehce stanoviště poznamenané hospodářskou činností člověka, jako jsou skládky, výsypky, haldy, náspy, pískovny, zbořeniště, lomy atd.
Sběr: Kůra vrby bílé (Cortex salicis) se sbírá na jaře, nejlépe v březnu - dubnu (v době začínající vegetace), kdy se nejsnadněji loupe z 2-3letých větviček. Kůra se nařeže a loupe v pásech cca 25 cm dlouhých. Suší se na slunci stejně dobře jako ve stínu. Lze ji sušit i v sušičce při 40-60 °C. Vrbová kůra nevoní a chutná hořce.
Lékařské použití: Kůra vrby obsahuje jednu z velmi důležitých látek – Salicin. Salicin je glykosid, který je základem pro výrobu aspirinu. Z její kůry se připravuje odvar, který můžeme používat jak vnitřně tak na vnější potíže. Kůra vrby je tedy takovým přírodním aspirinem. Vnitřně působí proti bolestem a horečce, zároveň dokáže hubit některé mikroorganismy, jakožto původce infekčních chorob. Tlumí bolesti postižených kloubů a tkání, ale funguje i protizánětlivě. Je dobrá na nemoci z nachlazení, spojených s vysokou teplotou, bolestmi hlavy, kašlem a rýmou, při chřipce, angíně i hnisavé angíně. Díky svému dezinfekčnímu účinku působí a při průjmech a katarech v zažívacím ústrojí. Staví průjmy a zklidňuje střevní koliky. Pomáhá také v případech revmatu a dny. Protizánětlivý a antiseptický účinek se uplatňuje při hnisavých a špatně se hojících ranách, bolácích apod. Léčí i plísňové (mykotické) infekce kůže. Dříve vrbová kůra často sloužila jako první pomoc při poranění v přírodě, kdy se drcená aplikovala přímo na ránu jako dezinfekce, podobně fungují i rozmačkané listy vrby. Odvar z kůry můžeme nasadit i v boji proti lupům. Odvar též můžeme aplikovat na kůži k potírání akné, jako pleťovou vodu. Vrba je účinná i na posílení nervů, u neurasteniků se osvědčila proti nespavosti. Zmenšuje u dětí hyperaktivitu způsobenou lehkými záněty a tyto záněty léčí.
Vrba má dobrou energii pro léčení „vodních orgánů“ v našem těle. Kdo trpí potížemi ledvin, močového měchýře či žaludku, může vrba pomoci. Celkově je dobrá na zažívací potíže a tlusté střevo. Kdo tímto trpí, měl by určitě využívat hojně tuto energii. Čerstvé listy vrby se doporučují na změkčení mozolů. Rovněž čerstvé listy tohoto stromu se používají k podpůrné léčbě tuberkulózy.
Nedoporučuje se užívat v těhotenství a pokud je používán aspirin. Vnitřně se nemá vrbová kůra užívat při vředové chorobě žaludku a dvanáctníku, protože by místním drážděním mohla poškodit sliznici. Stejný problém je i s užíváním Acylpyrinu (u vrby je dráždění mnohem slabší).
Extrakt by neměl být užíván dva týdny před a dva týdny po chirurgické operaci. K nežádoucím účinkům patří při dlouhodobém užívání vysokých dávek žaludeční vředy, krvácení do žaludku, jaterní toxicita, závratě a selhání ledvin.
Emocionální použití: Vrba má jednu unikátní schopnost, na kterou je potřeba si dát pozor. Její energie míří přímo na srdce bytosti, a násobí ve vás city, které v sobě zrovna v tu chvíli máte!! Jestliže budete přistupovat k vrbě pro energii, nikdy to nedělejte ve zlobě !!! Mohlo by vás to zničit. Vrba je jen odrazem, zrcadlem. Má tak dobrou duši, že je těžké to pochopit. Ostatní duševní stavy jako např. smutek, žal, štěstí, atd, nejsou nebezpečné. Též je už z hloubi naší existence prokázané, že vrba je dobrým psychiatrem. Trápí vás například deprese ? Nebo třeba nevidíte ve svém životě žádný smysl? Běžte za vrbou, a čerpejte její energii. „Svěřte se jí“ svým vnitřním citem a ona vám bude naslouchat. Poproste ji o pomoc a ona vám pomůže. Probudí ve vás ozdravný duševní proces, a plně vám nahradí sezení u psychiatra. Vrba má unikátní schopnost pronikat až na dno lidské duše, a vyjeví vám i to netušené a nepřiznané, co v sobě máte. Pomůže vám s tím. U mnoha lidí vrba vyvolává pocit smutku a zoufalství, ale nenechte se zmást tímto pocitem. Je to jen její obrovská pokora, a hlubokost její moudrosti, ve které se ztrácíme. Může ve vás rozvíjet schopnost nazírání do budoucnosti, a ochraňovat vás před zlými vlivy. Dá vám svěžest, klid a mír. Moudrost a inspiraci. Pomáhá lidem trpící zatrpklostí, vnitřním hněvem, pocitem oběti osudu, sebelítostí, šířením pesimismu.
Magické a rituální použití: Jeden ze sedmi irských posvátných stromů. Také posvátný strom druidů. Vrba je měsíční strom zasvěcený Bílé Paní. Vrbové háje byly považovány za tak magické, že pod vrbami sedávali kněží, kněžky, a všechny typy umělců, aby získali výřečnost, inspiraci, schopnosti a umění věštby. Pokud chcete, aby se vám splnilo tajné přání, jděte k vrbě, uvažte na ní uzlík a přitom říkejte, co si přejete. Když se vaše přání splní, vraťte se k vrbě a uzlík rozvažte. Nezapomeňte vrbě poděkovat a nechat jí dárek. Symbol smutku, ale také obnovy a víry ve znovuzrození. Také symbol moudrosti, inspirace a schopnost vidět budoucnost. Také je považována za strážce, neboť chrání před zlými vlivy. Všechny části vrby chránily před zlem. Vrbové dřevo se odvrací působení špatných myšlenek.
2 díly santálového dřeva a 1 díl vrbové kůry. Zapalte na oltáři k vyvolání přítomnosti dobrých energií během rituálu.
1 díl vrby se zalije 5 díly 40% alkoholu. Louhuje 2 - 3 týdny, 1x denně výluhem protřepte. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 10-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody.
10-25g prášku z usušené vrbové kůry naložený v bílém víně užíváme při různým uvolnění pro stahující účinky, při krvavém průjmu, zvracení a plivání krve.
Vrbovou kůru namočíme přes noc v červeném víně, které pak po doušcích přes den po hodině pijeme při vodnatelnosti.
Vrba zklidňuje podrážděné klouby, tlumí bolesti kloubů a zároveň působí protizánětlivě. 2 KL vrbové kůry zalijeme 1/4 litru studené vody. Ponecháme 4 hodiny louhovat. Přivedeme k varu a zvolna vaříme cca 10 min. Scedíme do termosky, sladí se medem nebo ovocnou šťávou a pijeme po douškách zvolna 1 šálek denně (cca 1 PL po 2 hodinách).
2 KL vrbové kůry zalijeme 1/2 litru studené vody. Ponecháme 4 hodiny louhovat. Přidáme 2 KL hlohu, přivedeme k varu a zvolna vaříme cca 10 min. Přidáme 2 KL meduňky a louhujeme 5-7 min. Scedíme, sladí se medem nebo ovocnou šťávou a pijeme po douškách zvolna 1 šálek denně.
8 KL vrbové kůry zalijeme 1 l studené vody. Necháme 4 hodiny nebo přes noc louhovat, přivedeme k varu a zvolna vaříme cca 20 min. Necháme vychladnout. Scedíme, oplachujeme hlavu po každém mytí.
4 KL vrbové kůry zalijeme 1/2 l studené vody. Necháme 4 hodiny louhovat, přivedeme k varu a zvolna vaříme cca 10-15 min. Necháme vychladnout. Scedíme, užíváme k omývání mastné a nečisté pleti s rozšířenými póry a vřídky.
Velmi jemně umletá kůra se užívá 2-3x denně v množství na špičku nože.
20g sušené kůry vrby, 600 ml vody, 100g cukru, 1 lžičku kyseliny citronové, jemné filtrovací plátýnko, láhev. Vrbu naložte přes noc do vody a nechte louhovat. Další den zahřejte a na mírném plameni povařte 10 min a pak sceďte. Přidejte cukr a kyselinu citronovou. Povařte 10 min, nechte zchladit a přelijte do láhve a zazátkujte ji. Dávkování je 1 lžička. Rozestupy mezi jednotlivými dávkami nechť jsou minimálně 2 hodiny.
Tlumí horečku, působí proti bolestem (bolesti hlavy, menstruační obtíže) a břišním křečím. Pravidelné užívání snižuje riziko infarktu a ischemické mozkové mrtvice. Oproti aspirinu se u kůry vrby bílé udává méně dráždivý účinek na žaludeční sliznici, přesto by NEMĚLA být kůra užívána lidmi s prokázanými žaludečními vředy a těhotnými ženami.
Při očistné kúře trávicího a vylučovacího ústrojí, ledvin, plic a jater použijeme čajovou směs z: bříza list, pampeliška kořen, bez černý květ, majoránka nať, vrbová kůra, vřes obecný nať, truskavec nať, celík zlatobýl nať, andělika lékařská kořen, echinacea kořen, petrklíč květ, jitrocel kopinatý list, klanopraška čínská plod, zeměžluč nať.
3 koncové větvičky smrku, břízy, dubu a vrby dlouhé 10–12 cm, hrst kopřivy, 1 polévkovou lžíci přesličky. Směs zalijeme dvěma litry studené vody, přivedeme k varu a vaříme 15 minut. Poté přecedíme do vany s vodou, která by měla mít příjemnou koupelovou teplotu. Doporučuje se koupel o délce 20 minut. Po koupeli se zabalíme do přikrývky a relaxujeme.
Koupele rukou a nohou v odvaru z vrbového listu 10-15 minut denně po dobu šest týdnů s tím, že každý třetí den koupel vynecháme. Současně vypijeme po doušcích 2-3 šálky denně odvaru směsi: 100g květu vřesu, 50g nati mateřídoušky, 50g vrbové kůry, 25g kořene jehlice, 25g nati rdesna. Opět po dobu 6 týdnů. tato směs by Vám na tuto dobu měla vydržet. Pokud Vám dojde dříve, další dávku již neaplikujte.
25g vrbové kůry namočíme přes noc v 0,5 l vody. Druhý den přivedeme k varu a 10-15 min zvolna vaříme. Odvar nalijeme do sedací koupele.
5 PL nasekané čerstvé kůry vaříme v 1 litru vody cca 30 min. Poté nalijeme do lavoru a naředíme studenou vodou na příjemnou koupel nohou. V lázni pro odstranění svalové únavy setrvejte 10-15 min.
K přípravě obkladů se používá koncentrovaný odvar. Obklady tlumí zánětlivé procesy, a proto se hodí ke zklidňování kloubních zánětů a revmatických obtíží.
Kniha Světla, Babiččiny zápisky, Magické rostliny/Lavender, Léčivé byliny a planety/Elisabeth Brooke