Logo Magica

Tymián

Latinský název:  Thymus vulgaris

Signatura: Venuše

Hlavní složky: silice, cymol, karvakrol, a-pinén, linalol, borneol a cineol, třísloviny, organické kyseliny, hořčiny, saponiny, flavonoidy

Polarita: Ženská

Živel: Voda

Božstva: Helios

Kuchyňské použití: k uzení masa, sýry, sekané maso, zvěřina, saláty, nakládání okurek, do omáček, k zelenině a na pizzu.

Již staří Egypťané znali konzervační vlastnosti mateřídoušek - používali je při balzamování. A více než 4 000 let se mateřídoušky používají jako koření i léčivky. Ve středověku byl tymián obecný (thymus vulgaris) používán mimo jiné například k "vyhnání mrtvého porodu". Jeho nejdůležitější léčivá látka thymol byla až do počátku 18. století považována za kafr. A mateřídouška tymián (thymus serpyllum) byla po 15. století nazývána "rostlinou Panny Marie", protože se začala dosti používat k léčbě ženských nemocí.

Jiné názvy: demut, římská mateřídouška

Doporučené kombinace: bergamot, hřebíček, rozmarýn, čajovník, citrusy, jalovec, meduňka, šalvěj

Botanický popis: stále zelený nízký polokeř, hojně větvený, trvalka, výška až 30 cm, světle fialové až růžové či bílé květy v létě. Oblíbené u včel. Malé, oválné, šedozelené listy plodem elipsoidní tvrdky, po čtyřech v každém květu.

Pěstování: Vhodná pro pěstování na balkóně či za oknem - přímé slunce, teplo, sucho, kameny, ochrana před prudkým větrem, chudší prostředí (pro větší aroma listů). Půda - lehká, suchá, dobře propustná, písčitohlinitá, mírně vápenitá, raději alkalická. V březnu až dubnu přímo na místo do řádků vzdálených asi 40 cm na povrch půdy, semena jen lehce přitisknout (klíčí za světla), výsev v březnu až dubnu přímo na místo do řádků vzdálených asi 40 cm na povrch půdy, semena jen lehce přitisknout (klíčí za světla). Rozmnožuje se semeny, ale i dělením trsů, řízkováním a hřížením. Vyžaduje teplejší polohy a lehčí vápnité půdy s dostatkem živin. Množení buď stonkovými řízky 5-8 cm dlouhými ze starších keříků, kdykoliv během roku kromě zimy nebo rozdělením trsů, zakořeněné poléhavé lodyhy se oddělují na jaře nebo na podzim. V chladných oblastech na zimu seříznout a zakrýt chvojím, jinak lze po celý rok pěstovat v bytě.

Sběr: Sbírá se nať před květem v období červenec - srpen a suší se ve stínu na vzdušném místě při t. max. 35 °C. Pro aromaterapii - silice se získává : parovodní destilace kvetoucí natě. - listy se odtrhávají v létě, nejlépe v poledne za suchého počasí (nejaromatičtější jsou v době počátku květu rostliny); kdykoliv se sklízí celá nedřevnatá nať

Lékařské použití:   formou čaje: podporuje zažívání, uvolňuje hlen, omezuje nadýmání, mírní průjmy, podněcuje tvorbu bílých krvinek pro ochranu před infekcí, snižuje nespavost, zbavuje svalových bolestí; tonizující a stimulující čaj z listů k léčbě zažívacích a dýchacích potíží, s medem proti dusivému kašli, nachlazení a chrapotu. Formou obkladů, koupelí a vdechování: na kožní onemocnění, rány, vředy apod., léčí dýchací potíže, zlepšuje krevní oběh ve vlásečnicích, povzbuzuje fyziologické funkce organismu. Odvar s medem pomáhá proti astmatu, působí tišivě v při zánětech krku a kašli. Olej se používá při inhalacích. Blahodárné účinky má tympánový med s mlékem.

Emocionální použití:   Spolu s majoránkou formou odvaru - lázeň, která smývá neduhy a trápení minulých dní.

Magické a rituální použití:   rituály zdraví, psychické síly, lásky, očisty a ochrana spánku. Jedno z nejstarších vykuřovadel, které bylo v Řecku rituálně spalováno pro tymián zdraví, léčení a očistu. Svěcení chrámů a svatých míst. Používán také ke zvýšení jasnozřivosti. Zapaluje se před obřadem k vyčištění prostoru (přesněji k desinfekci, protože výpary thymolu mají prokazatelně fytoncidní účinky). Posvátné byliny druidů. Magickou očistnou koupel jde připravit, že do vody přilijeme odvar z Mateřídoušky a Majoránky. Polštářek nacpaný Mateřídouškou léčí noční děsy. Když jdete na pohřeb, mějte u sebe snítku Mateřídoušky, abyste zapudili vlivy truchlících.


Recepty

U dětí do 1 roku je nutno dávku snížit na 0,5–1g nati pro odvar aplikovaný max. 3x denně.

RITUÁL K ODEHNÁNÍ STRACHU

str. 86 - Léčivé rostliny a planety / E. Brooke

RITUÁLNÍ OČISTNÁ KOUPEL

4 KL levandule, 4 KL rozmarýnu, 3 KL tymiánu, 3 KL bazalky, 2 KL fenyklu, 2 KL yzopu, 1 KL máty, 1 KL rozrazilu. Směs přelijte vroucí vodou a po 15 min louhování přeceďte do koupele. V koupeli setrvejte 15 min. Ideální před veškerými rituály. Adaptovaný recept z šalamounova klíče.

LETNÍ OČISTNÁ KOUPEL

3 PL majoránky a 3 PL tymiánu. Směs přelijte vroucí vodou a po 15 min louhování přeceďte do koupele. V koupeli setrvejte 15 min. Používejte ji během jara a léta, abyste na jaře smyli chlad zimy a v létě ke své letní očistě.

PŘEDVĚŠTECKÁ KOUPEL

3 KL tymiánu, 2 KL řebříčku, 2 KL růže, 1 KL pačuli, 1 KL muškátového oříšku. Směs přelijte vroucí vodou a po 15 min louhování přeceďte do koupele. Používejte ji přímo před praktikováním jakékoli formy věštění, k uklidnění vědomé mysli a stimulaci psychického vědomí.

TYMIÁNOVÁ TINKTURA

Připravují se 4 varianty a to v poměru (1:1), (1:3) a (1:5) tymián:40% alkohol a (1:5) tymián:60% alkohol. Louhuje 2-3 týdny, 1x denně výluhem protřepte. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 2-3 ml/10-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody tinktura v poměru (1:5). U tinktury 1:5 70% alkoholem 6 ml/40 kapek 3x denně. Při teplotě do 25 °C, v dobře uzavřeném obalu, v temnu a suchu vydrží extrakt nejméně 2 roky.

TYMIÁNOVÝ OLEJ

Základem jsou za studena lisované oleje, tedy olivový, slunečnicový, konopný, ale také je výborný i mandlový nebo sezamový. Do litru oleje přidáme velkou hrst sušeného tymiánu, nádobu uzavřeme a umístíme na místo na slunci. Takto na slunci necháme 2-3 týdny. Poté olej scedíme a tymián prolisujeme přes jemné síto. Při teplotě do 25 °C, v dobře uzavřeném obalu, v temnu a suchu vydrží extrakt nejméně 2 roky.

TYMIÁNOVÝ MASÁŽNÍ OLEJ

Nerozkvetlou čerstvou nať tymiánu zalijete livovým olejem. Nádobu se širokým hrdlem pečlivě uzavřete a postavte ji na slunné místo. Macerujte 2-3 týdny. Poté přeceďte macerát přes gázu do lahvičky z tmavého skla. Užívejte vždy, když pocítíte bolest kloubů či svalů po sportovních aktivitách.

TYMIÁNOVÝ MASÁŽNÍ OLEJ S LEVANDULÍ

Uvolní svalové napětí a bolest. Smíchejte 10 kapek tymiánového oleje s 5 PL levandulového oleje.

TYMIÁNOVÉ MÝDLO

500g mýdlové hmoty, vonný olejíček z tymiánu, tymián. Rozpustíme mýdlovou hmotu a dodáme vonný olejíček a bylinku. Naplníme formičky nebo vytvoříme koule kolem šňůrky. Pak necháme ztuhnout. Zdroj: ceskatelevize.cz/herbar

TYMIÁNOVÝ SIRUP

500 ml vody, 300g přírodního cukru, plná hrst opraného tymiánu, šťáva z 2 citronů. Vodu s cukrem zahřejte do rozpuštění. Přidejte tymián a směs přiveďte k varu. Vařte tak dlouho, až zredukujete asi 1/3 vody. Sirup odstavte, nechte mírně zchladnout a přimíchejte šťávu z citronů. Přeceďte sirup přes jemné sítko nebo přes plátýnko a nalijte do čistých láhví. Sirup nechte zchladnout a uchovávejte ho v chladničce.

TYMIÁNOVÝ SIRUP NA ČERNÝ KAŠEL

200g tymiánu vložte do nádoby a přelijte litrem horké vody, přikryjte. Ponechte na velmi teplém místě 12 hodin louhovat. Přeceďte, přidejte 2 kg třtinového cukru. Mírně zahřejte do rozpuštění cukru. Slijte teplé do lahviček. Užívá se 1 KL každé tři hodiny.

TYMIÁNOVÝ SIRUP NA ČERNÝ KAŠEL 2

Při černém kašli se doporučuje tento sirup smíchaný z 10 ml tymiánové lihové tinktury, 20 ml medu a 70 ml tymiánového sirupu. Užívá se 1x za hodinu 1 KL.

TYMIÁNOVÝ SIRUP NA KAŠEL

Do 600 ml tymiánového nálevu ( 4 lžičky sušeného tymiánu zalijte vroucí vodou a nechte 10 minut vylouhovat) přidejte 490 g medu. Tymiánový sirup je vhodný při mírnění kašle. Podávejte v 5 ml dávkách.

TYMIÁNOVÝ SIRUP PROTI KAŠLI A NACHLAZENÍ

500 ml vody, 300g přírodního cukru, plná hrst opraného tymiánu, 1/2 hrsti opraného slézu, šťáva z 2 citronů. Vodu s cukrem zahřejte do rozpuštění. Přidejte tymián a sléz a směs přiveďte k varu. Vařte tak dlouho, až zredukujete asi 1/3 vody. Sirup odstavte, nechte mírně zchladnout a přimíchejte šťávu z citronů. Přeceďte sirup přes jemné sítko nebo přes plátýnko a nalijte do čistých láhví. Sirup nechte zchladnout a uchovávejte ho v chladničce.

TYMIÁNOVÝ KOKTEJL

Do sklenic dejte kostky ledu asi do 1/3 výšky, zalijte je čerstvě vymačkanou citronovou šťávou, tymiánovým sirupem a dolijte vodkou. Přidejte 2 snítky tymiánu.

TYMIÁNOVÁ LIMONÁDA

Do karafy dejte kostky ledu, několik koleček citronu a pár snítek čerstvého tymiánu. Přilijte sirup a minerálku. Množství sirupu dejte dle své chuti, může být maličko sladší, protože čerstvý citron chutě vyrovná. Vhodit můžete na ozdobu snítku tymiánu.

ÚSTNÍ VODA MEDUŇKOVÁ

K vyplachování úst se hodí dobře příjemná ústní voda smíchaná z 3 ml oleje tymiánového, 44 ml lihu meduňkového, 2 ml oleje mátového a 2 ml oleje benedyktového. 5 kapek směsi do sklenky vody.

ÚSTNÍ VODA BYLINKOVÁ

K vyplachování úst se hodí dobře příjemná ústní voda smíchaná z 2 ml oleje tymiánového, 1 ml oleje fenyklového, 2 ml oleje mátového a 1 ml oleje anýzového s 44 ml vinného lihu. 5 kapek směsi do sklenky vody.

PASTILKY PROTI KAŠLI

15g tymiánu, 15g fenyklu, 15g pobělu. Směs přelijte třemi šálky horké vody. Ponechte přes noc louhovat. Přeceďte a přidejte 1 šálek medu nebo javorového sirupu a povařte do zhoustnutí. Nalijte na plech a po vychladnutí nakrájejte na centimetrové kostičky. Dávkování: max. 5 pastilek denně po dobu 10 dnů.

TYMIÁNOVÁ MAST

Nejdříve rozpustíme v hrnku asi 200 g sádla, přidáme hrst květů tymiánu (nebo jiné bylinky), promícháme a zchladíme. Necháme odstát asi jeden den, pak opět jemně zahřejeme a přecedíme přes plátno. Uzavřeme v kelímku a uložíme do lednice. Tymiánový balzám nebo mast je výborná především na různé virózy či chřipky. Nejčastěji se maže pod nosem, na spánky nebo na hruď, rozpouští hustý hlen a usnadňuje vykašlávání. Mast je vhodná i při potížích se spánkem, únavě či nadměrném stresu. Často se používá u dětí při rýmách a nachlazeních. A když bolí klouby či svaly, jednoduše potřeme bolavé místo.

TYMIÁNOVÝ BALZÁM

Do tymiánového oleje přidáme ohřátý všelí vosk. Zamícháme a naplníme skleničky/kelímky.

MAZÁNÍ NA SVALOVÉ KŘEČE

Při svalových křečích si často natírejte postižené svaly mazáním vzniklým smícháním 3 ml oleje tymiánového, 3 ml oleje rozmarýnového s 94 ml francovky ALPY klasické či lesany.

Vlasová voda proti padání vlasů

Kořen lopuchu, kořen kopřivy a nať tymiánu po 1 PL smícháme, přelijeme 500 ml vody a přivedeme k varu a ihned odstavíme. Necháme zchladnout. Přecedíme a vlasy po mytí oplachujeme tímto odvarem.

TYMIÁNOVÝ MACEROVANÝ MED

Dobře usušený tymián vložte na dno sklenice a zalijte medem až po okraj. Dobře uzavřete a otáčením zavařovací sklenice smíchejte med s bylinkami. Louhujte po dobu 2-3 týdny. Pokud se začnou byliny vyplavovat nahoru, pak sklenici otočte. Sceďte med do čisté sklenice a uložte na chladném a tmavém místě.

OBKLAD PRO KRÁSNÁ PRSA

Ráno krátce osprchujeme prsy studenou vodou. Večer obložíme prsy na 20 minut strouhaným jablkem. Po odstranění jablka naneseme vatičkou nálev z tymiánu a necháme uschnout. 2 PL natě v šálku studené vody zahřejeme a odstavíme, pomecháme 15 min louhovat a poté scedíme.

ČAJ NA ZÁNĚTY PLIC A MOČOVÉ TRUBICE

25g tymiánu a 25g medvědice lékařské přelijte 1,2 l horké vody. Louhujte 15 min. Po zcezení pijte ve formě horkého čaje po celý den. Opakujte následující 3 dny, dokud obtíže nevymizí.

ČAJ PROTI KŘEČÍM ŽALUDKU A MENSTRUAČNÍM

Pomáhá nálev z 15g tymiánu ve 100 ml studené vody, které zahřejeme a odstavíme, pomecháme 15 min louhovat a poté scedíme. Pijeme 3x denně mezi jídly.

ČAJ NA BOLEST HLAVY SPOJENOU S DÁVIVÝM KAŠLEM

Pomáhá nálev z 15g tymiánu ve 100 ml studené vody, které zahřejeme a odstavíme, pomecháme 15 min louhovat a poté scedíme. Osladíme tymiánovým medem. Pijeme 3x denně mezi jídly.

ČAJ NA ASTMA

50g proskurníku a 50g tymiánu. 3 KL směsi zalijte 3 šálky vody a 5 min povařte na mírném plameni. Poté nechte louhovat přikryté cca 10 min. Sceďte do termosky. Během dne směs po doušcích.

ČAJ NA ASTMA 2

15g tymián, 10g rybízu černého, 10g jitrocele, 10g lékořice, 15g macešky trojbarevné, 20g kaštanovníku jedlého, 20g rosnatky. 3 KL směsi zalijte 3 šálky vody a 5 min povařte na mírném plameni. Poté nechte louhovat přikryté cca 10 min. Sceďte do termosky. Během dne směs po doušcích.

ČAJ NA ASTMA 3

20g tymián, 20g violka vonná, 20g kaštanovník jedlý, 20g rosnatka. 3 KL směsi zalijte 3 šálky horké vody a nechte louhovat přikryté cca 10 - 15 min. Sceďte do termosky. Během dne směs po doušcích.

ČAJ NA KAŠEL

20g tymián, 20g bez, 20g proskurník, 10g rosnatka, 10g anýz. 3 KL směsi zalijte 3 šálky horké vody a nechte louhovat přikryté cca 10 - 15 min. Sceďte do termosky. Během dne směs po doušcích.

ČAJ NA KAŠEL 2

květ podbělu 5g, divizna 5g, sléz 10g, květ máku vlčího 10g, proskurník list 10g, proskurník kořen 10g, podběl list 10g, tymián 10g, badyán 5g, lékořice kořen 25g. 3 KL směsi zalijte 3 šálky horké vody a nechte louhovat přikryté cca 10 - 15 min. Sceďte do termosky. Během dne směs po doušcích.

KAŠEL ÚPORNÝ

anýz 10g, fenykl 10g, lněné semeno 15g, tymián 15g. 3 KL směsi zalijte 3 šálky horké vody a nechte louhovat přikryté cca 10 - 15 min. Sceďte do termosky. Během dne směs po doušcích.

Na dusivý kašel

Smíchejte 50g drceného fenyklu, 20g heřmánku, 30g tymiánu a 10g kořene omanu. 1 PL směsi přelijeme šálkem horké vody a louhujeme 7 min. Scedíme do termosky. Pijeme po doušcích.

ČAJ NA ČERNÝ KAŠEL

Smícháme 20g tymiánu, 20g prhy, 20g květu divizny a 20g rosnatky. 1/2 KL směsi zalijte šálkem horké vody a nechte louhovat přikryté cca 10. Po scezení pijte šálek ráno a šálek večer.

Čaj na nachlazení

Smícháme hrst sušených: květů lípy, kvítků divizny, tymiánu, mateřídoušky, listů či květů podbělu, listů máty a květu bezu černého. 3 KL směsi přelijeme šálkem vroucí vody, necháme vyluhovat 3 minuty. Poté 2x přecedíme přes kávový filtr (úplné odstranění dráždivých chloupků). Užíváme jako kloktadlo i čaj.

TYMIÁNOVÝ ČAJ NA ZAŽÍVACÍ POTÍŽE

Odvar z tymiánové natě doporučují při zažívacích obtížích. 10g natě přelijeme šálkem a půl vroucí vody, přivedeme k varu a několikrát necháme přejít varem, odstavíme a 10 min louhujeme. Scedíme do termosky. Užívá se 3x denně půl šálku. U dětí do 1 roku je nutno dávku snížit na 0,5–1g nati pro odvar aplikovaný max. 3x denně.

URYCHLENÍ UZDRAVOVACÍHO PROCESU

2 díly eukalyptu, 1 díl myrhy, 1 díl tymiánu a 1 díl nového koření. Vše rozmělníme na velmi jemný prášek a roprašte v místnosti nemocného. Používá se k vyčištění prostoru (přesněji k desinfekci, protože thymolu obsažený v tymiánu má prokazatelně fytoncidní účinky).

TYMIÁNOVÁ HOŘČICE

100 g semínek bílé hořčice (dva balíčky), 100 ml bílého vína, roztok ze 100 ml jablečného octa a 100 ml vody, ¼ lžičky mořské nebo himalájské soli, 3 PL medu nebo agáve sirupu, 1/2 lžičky chilli, 2 PL čerstvého na jemno nakrájeného tymiánu, 3 PL extra panenského olivového oleje. Pokud chcete hořčici výrazněji ostřejší, můžete použít 150 ml bílého vína a 150 ml jablečného octa. Hořčičná semínka dejte do misky a zalijte polovinou objemu vína nebo roztoku octa s vodou. Pokud můžete, nechte přes noc nabobtnat, ale mixovat můžete i hned. Po nabobtnání je hořčice nepatrně jemnější. Semínka rozmixujte a přidejte druhou polovinu vína nebo octa s vodou. Pokud chcete hořčici o něco hrubší a cítit v ní kousky semínek, nemusíte ji mixovat dohladka. Přidejte med nebo vaše sladidlo, tymián, olej a osolte. Dejte do uzavíratelné sklenice a skladujte v lednici. Pokud zachováte čistý proces přípravy, vydrží vám hořčice v lednici i půl roku.

LETNÍ SMĚS KOŘENÍ

1 KL šalvěje, 1 KL tymiánu, 1 KL saturejky, 1 KL estragonu a 1/2 KL černobýlu.

TYMIÁNOVO CIBULOVÁ MARMELÁDA

800g červené cibule, 3 snítky tymiánu, 3 ks hřebíčku, 1 KL kmínu, 70 ml balsamikového octa, 1 KL soli. Marináda: 150 ml portského vína, 1 KL třtinového cukru, 3 PL medu. Promícháme suroviny na marinádu. Vložíme cibuli nakrájenou na jemné kroužky a dobře promícháme. Přikryjeme fólií a necháme 2 hodiny v lednici odležet. Z marinády vybereme cibuli, kterou vložíme do kastrůlku s bylinkami. Zalijeme octem a pomalu vaříme do zhoustnutí. Hustou marmeládu sundáme z tepla. Ještě horkou marmeládu rozdělíme do 4 sklenic (cca 200 ml), uzavřeme, obrátíme a necháme pod utěrkou chladit.

TYMIÁNOVO ČESNEKOVÁ PASTA

Stroužky česneku vložit do mixeru a zalít do 1/3 olivovým olejem. Zasypat podrceným tymiánem. Vše rozmixovat a přendat do malé skleničky. Zavíčkovat a uložit do lednice, kde ji lze uchovat dlouhou dobu. Při nachlazení, kašli 3 x denně namažte tuto pastu na chléb s máslem.

Bylinka ve směsích

Infekce s horečkou

Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky, Magické rostliny/Lavender, Léčivé rostliny a planety/Elisabeth Brooke

  zpět na Byliny Venuše