Logo Magica

Sporýš

Latinský název: Verbena officinalis

Signatura: Venuše

Hlavní složky: Hořčiny, silice, rostlinné slizy, třísloviny

Polarita: Ženská

Živel: Země/Voda

Vlastnosti: Hřejivé a vysušující

Božstva:  Aradia (římská čarodějná bohyně), Diana (římská bohyně Měsíce a lovu), Hermés (řecký posel bohů), Jupiter (římský nejvyšší bůh), Mars (římský bůh války), Merkur (římský bůh obchodu a zisku, božský posel), Venuše (římská bohyně lásky, původně bohyně jara a vegetace), Cerridwen, Isis, Juno, Thor

Kuchyňské použití: Ochucení likérů a nálevů např. okurky

Doporučené kombinace: Bergamot, vavřín, nerol, myrta, rozmarýn.

Posvátná bylina Keltů. Bylina čarodějnic jako bylina laskavosti přidávána do směsi lásky. Aromaterapie. Egypťané věřili, že sporýš pochází ze slz bohyně Isis.

Jiné názvy: Čaganka, slza, verbena, železník, vrbina

Botanický popis: Sporýš lékařský je trvalka s tuhou, přímou lodyhou, dorůstající výšky asi půl metru. Lodyha je čtyřhranná, drsná, v horní polovině větvená. Listy má vstřícné, dolní řapíkaté a podlouhlé, až dvakrát peřenosečné. Horní listy bývají přisedlé, podlouhle kopinaté, celokrajné nebo vroubkované. Klasy drobných květů jsou listenaté, kalich trubkovitý, nestejně pětiuštý, koruna řepicovitá, světle růžová. Plodem jsou čtyři tvrdky.

Pěstování: Není náročná na kvalitu půdy, dobře se jí daří na slunci. Miluje slunce a půdy vlhké až vysýchavé, živé humózní, zásadité i neutrální, písčitohlinité. Množí se semeny nebo koncovými řízky.

Sběr a zpracování: Nejvhodnější dobou pro sběr je letní slunovrat. Letní suché období. Silice - parovodní destilace natě (aromaterapie).

Lékařské použití:   Posílení nervového systému - pocit úzkosti, deprese, strach, nespavost, podráždění, bolesti hlavy, všeobecná přecitlivělost, slabost. Napomáhá odolávat stresům, bázni a posedlosti. Je velmi vhodná pro lidi, kteří přecházejí z komerčních sedativ k homeopatické léčbě. Působí příznivě na činnost jater a celého zažívacího traktu - trávicí potíže, žaludeční vředy, zánět tlustého střeva, pálení žáhy, cirhóza, žloutenka, vleklá virová onemocnění jater a myalgická encefalomytida. Sporýš podporuje potivost - infekční horečky, úpal. Po dlouhodobých horečkách podporuje regeneraci organismu. Příznivě působí na ženské orgány - předmenstruační migrény, menstruační bolesti. Zvyšuje tvorbu mateřského mléka. Lehce ovlivňuje činnost dělohy. Antismasmodikum - křečové potíže, astma, černý kašel. Omezuje kazivost zubů a příznivě působí na dásně - ústní voda. Také se uplatní při obličejové neuralgii, bolestech v krku, zánětech mandlí. Zpevňuje zrakový nerv, odstraňuje neostrost vidění, je součástí očních kapek. POZOR: Začíná však působit až po měsíčním užívání. Nepřekračovat doporučené dávky! Sporýš je účinnou bylinou vyvolávající dávení, při překročení dávek může dojít k zadušení. Nepoužívat v těhotenství, protože ovlivňuje činnost dělohy!

Emocionální použití:   Působí na oblast solárního plexu a krční čakry. Vhodné pro lidi, kteří utrpěli trauma, násilí, náhlou smrt blízké osoby, po hlubokém a bolestivém zásahu do jejich duše. Vhodná také pro lidi trpící přílišnou horlivostí, fanatizmem, neschopností odpočívat pro přílišné zaneprázdnění mysli. Upevňuje, koncentruje a uklidňuje emoce, vyrovnává duševní napští, nesoustředěnost, roztržitost. Doporučuje se flegmatikům. V tomto případě užívat 5 kapek sporýšové tinktury denně či 1 šálek sporýšového čaje denně. Napomáhá ženám vybudovat si vlastní systém ochrany a odolávat nepříznivým vlivům.

Magické a rituální použití:   Rituály ochrany, očisty, lásky, nabytí peněz, cudnosti. Kteroukoli část byliny lze nosit jako amulet. V domě se jí užívá na ochranu. Součást vykrápěcích směsí a kuřidel při vymýtání. Je běžnou složkou sáčků do koupelí. Bylina proti touze po druhém pohlaví. Očista oltářů. Při iniciačních obřadech byly dcery Druidů korunovány sporýšem na znamení určitého stupně zasvěcení. Koruna upletená ze sporýše ochraňuje mága při obřadu před negativními silami.

Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky, Magické rostliny/Lavender

 

Recepty

ČAJ NA LYMFATICKÉ OTOKY

1 KL pampeliškových listů, 1 KL šalvěje, 1 KL sporýše lékařského. Směs přelijeme vařící vodou a necháme 10 minut louhovat. Pijeme 2x denně.

CYSTA, CYSTY VAJEČNÍKŮ

Na cysty vaječníku se užívá čajová směs kontryhel 4 díly, gotukola 2 díly, měsíček 2 díly, sporýš 1 díl a mateřídouška 1 díl. 1 čajová lžička se luhuje 10 minut a to 4x denně.

ČAJ NA ZLEPŠENÍ NÁLADY

Podzimní dny, které se neustále zkracují, je chladno a zamračeno. Organismus kvůli tomu trpí nedostatkem světla. Výsledkem jsou zimní chmury. Využívejme každé chvilky slunečního svitu. UV světlo způsobuje ve značné míře vylučování hormonu štěstí. K tomu také pomáhá sporýšový čaj. 1-2 lžičky sušeného sporýše zalijeme šálkem vařící vody a necháme 10 minut odstát. Každý den si dejme 1 až 2 šálky.

OČNÍ PARNÍ LÁZEŇ

20 g světlíku, 20 g kozlíku, 10 g sporýše, 30 g bezového květu a 20 g heřmánku, vše dobře promíchat. Pět zarovnaných polévkových lžic této směsi bylin spaříme litrem horkého bílého vína a naplníme do čisté láhve. Po vychladnutí přecedíme a uložíme na tmavé a chladné místo. Před užitím odebereme malé množství a přivedeme k varu. Oční parní lázeň necháme působit na zavřené oči cca 15 min.

OČNÍ OBKLAD

Na oteklé oko, zánět víčka (ječné zrno, vlčí zrno). Jeden díl heřmánku, světlíku a sporýše. 1 polévková lžíce se zalije vařicí vodou, nechá 10 minut louhovat. Poté vezměte kosmetický vatový tampon a smočte ve výluhu. Přiložte teplý výluh na oko a nechte působít asi 15-20 minut. Toto opakujte 3x denně nebo i více krát. Při dalším ohřívání výluhu nepoužívejte mikrovlnnou troubu, ale ohřívejte na sporáku. Už nevařte. Mikrovlnná trouba by zničila zdravé látky ve výluhu.

BEDERNÍ OBKLAD

1 svazek čerstvého sporýše nasekejte nahrubo a uvařte s 1 šálkem octa. Vmíchejte ovesné vločky, aby vznikla kaše, kterou rozetřete mezi dva hadříky. Ty položte do bederní oblasti a tělo zabalte do vlněné deky, obklad nechejte působit 10-15 minut.

PŘEDMENSTRUAČNÍ SYNDROM

20 g kořene pivoňky, 5g usušené slupky mandarinovníku sladkého, 5g usušeného kořene lékořice lysé, 2g čerstvého zázvorového kořene, 10g usušeného sporýše lékařského, 2 g usušené máty peprné, 1 litr vody.

ÚSTNÍ A ZUBNÍ VODA

Hrst natě dáme do 0,5 l čistého alkoholu (min 70%) a necháme 5 až 7 dní vyluhovat. Poté nať vylisujeme a získanou šťávu slijeme s alkoholem a přefiltrujeme. Vždy po vyčištění zubů podáváme 1 polévkovou lžíci na dvou až tříminutový výplach ústní dutiny. Zásadně však nepolykáme.

TINKTURA ZE SPORÝŠE

1 díl sporýše se zalije 5 díly 40% alkoholu. Louhuje 2 - 3 týdny, 1x denně výluhem protřepte. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 10-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody.


Bylinky ve směsích

PŘEDMENSTRUAČNÍ SYNDROM

 

 


  zpět na Byliny Venuše