Prvek: Oheň
Latinský název: Cinnamomum zeylanicum
Signatura: Slunce
Vlastnosti: Hřejivé avysušující
Hlavní složky: Obsahuje až 2 % silice, sacharidy, sliz, třísloviny a beta-sitosterol. Silice také charakterizují rozdíl mezi skořicovníkem cejlonským a čínským. Silice pro druh cejlonský je až 4 % a hlavní složka je skořicylaldehyd. V této silici je přítomen eugenol, kdežto druh čínský až 2 % - neobsahuje eugenol.
Polarita: Mužská
Božstva: Asklépios (řecký bůh medicíny), Hélios (řecký bůh Slunce), Venuše (římská bohyně lásky, původně bohyně jara a vegetace), Diana (římská bohyně Měsíce a lovu)
Jiné názvy: Čínské dřevo, skořicové dřevo.
Doporučené kombinace: rů
Ostatní použití: Ve farmaceutickém průmyslu - upravuje nepříjemnou chuť léků. V likérnictví - výroba žaludečních likérů, kořeněných a bylinných likérů a vína. V parfumerii - pro svoji charakteristickou vůni. V kosmetice - výroba mýdla, přípravky pro ústní hygienu.
Popis byliny: Skořice je kůra stromu. Skořice se v podobě, v jaké ji známe, získává ze stromu zvaného skořicovník, je vlastně jeho kůrou. Ten se pěstuje v různých tropických oblastech, podle toho se rozeznávají hlavní druhy. Z tohoto pohledu je za nejkvalitnější považována skořice pocházející ze Srí Lanky, z ostrova Cejlon. Dále se skořicovník pěstuje i na jihu Číny, v Thajsku a Indonésii (rostlina se jmenuje skořicovník čínský a mimo skořice poskytuje i jako koření své plody – nazývané kassiové květy). Tento druh má zase hrubší kůru a je zabarven více do červena, také oproti prvně zmiňovanému netvoří typické svitky, ale spíše jen pruhy. Obvykle se první úroda sklízí ve 2 až 3 letech stáří rostliny. Dobrou skořici poznáte podle charakteristické červeno-žluto-hnědé barvy, pružnosti a samozřejmě podle specifické vůně.
Skladování: Správné skladování skořice je velice důležité pro zachování typické vůně i chuti. Svitky i mletou skořici je proto vhodné vložit do skleněné nádoby nejlépe tmavé, která jde uzavřít, a tu posléze uchovávat při pokojové teplotě na místě, kde nebude na skořici pražit slunce.
Lékařské použití: Skořice resp. skořicová silice má antibakteriální a fungicidní účinky, což znamená že zabraňuje růstu bakterií. Skořice se přidává do některých gelů a krémů proti celulitidě, protože má dobrý účinek na prokrvování. Jelikož látky obsažené ve skořici prokrvují vnitřní tkáně, nechalo by se s trochou nadsázky říci, že má mírné afrodiziakální účinky. Dále se přidává v lékárnictví do prostředků, které se používají jako doplněk stravy při nemocech zažívacího traktu. V kombinaci s medem je dle rad, které se tradují z generace na generaci, zaručeným receptem na to, jak snadno porazit angínu nebo chřipku. Díky svému unikátnímu složení je skořice typickým kořením podzimního a zimního období. Dokáže totiž prohřát organismus, který je chladem sužován, a mimo to má již zmiňované antibiotické účinky podporující a nabuzující imunitní systém.
V homeopatii se skořice využívá e.c. při nervových poruchách.
Skořice se často přidává do zeleného čaje, do černého čaje, do africké byliny rooibos, do green maté ...
Nedoporučuje se těhotným ženám a lidem s nemocnými ledvinami. U citlivých osob může skořice při nadměrném množství vyvolat i alergické reakce (vyrážky). Doporučená dávka max 3 gramy denně.
Emocionální použití: Skořice je emocionální stimulant. Skořicový esenciální olej působit povzbudivě a zároveň zlepšit náladu.
Magické a rituální použití: Scott Cunningham ve své encyklopedii považuje skořici za "koření lásky", které se často znásobuje tím, že se kombinuje s jablkem a tím se prý zdvojnásobuje jeho "milostná síla". Skořice se také k afrodiziakálním účinkům přidává do jablečného protlaku. Cunningham doporučuje skořici i rituálům "finanční magie". V keltské magii se skořice používala při některým rituálech - při svátku Yule, při zásnubách, při keltském velkém rituálu a nebo i při rituálech měsíce, které jsou určeny k léčení. Skořice se přidává do kadidel pro zvýšení magických vibrací a k vytvoření pokojné energie. Je proto vhodná pro používání při rituálech hojení a věštění. Pro tyto účely je také užitečné pít skořicový čaj k vyladění a pročištění mysli. V sexuální magii se natírá pokožka těla zředěným skořicovým olejem pro povzbuzení mužské potence.
směs: citrónová tráva, skořice a růže přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme.
Nachází-li se měsíc ve vzdušném nebo zemním znamení, najděte si později v noci klidné místo, kde nebudete rušeni po dobu 15 minut.
Zapalte tři svíce: bílou, modrou a žlutou. na žhavou plotýnku položte sušený oman či podběl a sečkejte až se vzduch naplní jeho dýmem.
Pohodlně se posaďte a uvolněte své tělo. Soustřeďte se na místo mezi svým obočím.
Několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte, zkuste si uvědomit pramínek světla, který vychází z tohoto místa.
Posvítí Vám na oblasti vašeho života, jež potřebují být vyjasněny.
Nechejte se zaplavit různými představami a pocity, nerozebírejte, neanalyzujte ale ani je neodmítejte.
Dopřejte si čas k objevování. Pokud máte pocit že jste skončily, vraťte se zpět do místnosti v níž meditujete.
Otevřete oči a zážitky zapište. Je možné, že k nalezení řešení budete potřebovat několik meditací.
Podpora rozvíjení jasnovidectví: Divizna smíchaná s černobýlem.
6 trubiček skořice, 100 ml olivového oleje, 1 sáček želatiny agar, 2 kapsle vitamínu E 400 mg, 1 lžička čerstvé citronové šťávy.
Nejprve si uděláme ze skořice výtažek, tak že skořici necháme macerovat v oleji po dobu 1 dne.
Po tuto dobu udržujeme olejovou lázeň teplou do 80*C. Skořice se nesmí v oleji spálit. Pro lepší výsledek můžeme skořici hrubě umlít.
Po uplynutí doby macerace přeceďte olej a nechte ho vychladit.
Podle návodu připravte želatinu agar a také ji nechte zchladit na stejnou teplotu jako je zchlazen skořicový olej.
V misce rozmixujte želatinu, skořicový olej, 2 kapsle vitamínu E a lžičku citronové šťávy až vznikne hladká krémová emulze. Tu pak používejte jako běžný mastný krém na svou pokožku.
Zbytek masti uzavřete do vhodné nádoby a nechte v temnu a chladnu nejlépe v lednici, spotřebujte do měsíce.
V místech aplikace skořicové masti se podpoří krevní oběh a tím i rychlejší prohřátí zevní tkáně. Výborná je pro revmatiky.
Může pomoci při lokální desinfekci pokožky svými antibakteriálními a desinfekčními účinky.
Skořice a med = účinná prevence nachlazení.
Díky antibiotickým a protiinfekčním účinkům je skořice společně s medem považována za nejvhodnější přírodní prevenci a případně i terapii při chřipce, nachlazení nebo třeba angíně.
Med je označován jako přirozené antibiotikum, jeho síla je tak v kombinaci se skořicí ještě zesílena.
Připravte si 1 polévkovou lžíci medu a rozmíchejte v ní zhruba necelou polovinu kávové lžičky mleté skořice.
Důkladně promíchejte, aby se obě složky dobře spojily, a nechte 5 minut odstát.
Přidejte pár kapek citronové šťávy, opět zamíchejte a zkonzumujte. Užívejte 5 dní ráno a večer.
Ulevit od projevů nachlazení by se vám mělo již druhý max třetí den.
Pro lepší vitalitu pokožky a podporu boje proti celulitidě smíchejte kelímek bílého jogurtu s 2 lžícemi tvarohu, 1 lžičkou olivového oleje a cca 5 lžičkami mleté skořice.
Pokud bude výsledek příliš řídký, zahustěte ho ještě tvarohem. Poté naneste na nohy a ty pak následně zabalte do potravinové fólie a ručníku.
Pusťte si příjemnou hudbu, zapalte svíčky a alespoň hodinu takto relaxujte. Výsledek poznáte již po 3 opakování.
20g yzopu, 20g skořice, 20g šalvěje, 20g anýzu a 20g lékořice (možno použít kousek pendreku). Směs vařit ve vodě a pít teplé ráno a večer.
1 díl skořice se zalije 5 díly 40% alkoholu. Louhuje 2 - 3 týdny, 1x denně výluhem protřepte.
Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 10-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody.
0,7 litru červeného vína, 3 ks svitky skořicové kůry, 6 ks hřebíčku, 1 citron, 1 pomeranč, cukr. Vymačkáme citron a pomeranč. Šťávu nalijeme společně s vínem do velkého hrnce. Přidáme skořici a hřebíček a povaříme asi 5 až 10 minut. Potom můžeme osladit a ještě horké pijeme.
1 PL nasekané natě a květů pcháče, 1 KL skořice, 1 KL utlučených hřebíčků, 2 utlučené badyány, 3 dl 40% kvalitního alkoholu. Vše nasypeme do láhve a zalijeme alkoholem.
Necháme 2-3 týdny macerovat. 1-2x denně protřepáváme lahví. Přecedíme a slijeme do skleněné lahvičky. Užíváme po dobu 4 týdnů, kdy ji 3x denně vtíráme na postižená místa.
5 velkých, chemicky neošetřených pomerančů, 1 svitek skořice, 2–3 tobolky kardamomu, 1 vanilkový lusk, 1 l vodky, 600 g krupicového cukru, pomerančová kůra, svitky skořice, kardamom a vanilkové lusky na ozdobení .
Pomocí škrabky na brambory tence oloupejte kůru z pomerančů; snažte se, aby na ní nezůstalo ani trochu bílé hořké části.
Kůru, skořici, kardamon a vanilku dejte do velké uzavíratelné sklenice nebo směs rozdělte do několika menších. Zalijte vodkou a nechte na tmavém místě týden stát, několikrát denně protřepejte.
Po týdnu uvařte půl litru vody a rozpusťte v ní cukr. Přidejte kořeněnou směs s vodkou a nechte trochu zchladnout. Přelijte zpět do sklenice, uzavřete a nechte uležet další týden.
Občas protřepte. Přeceďte do ozdobných lahví, pevné části vyhoďte. Uložte na tmavém chladném místě až do Vánoc. Před podáváním vložte pro efekt do lahve / sklenice trochu čerstvé pomerančové kůry a koření.
Likér vydrží až 6 měsíců.
Dvě polévkové lžíce jemně nalámané skořicové kúry zalijeme 3 dl 60% čistého lihu a necháme 14 dní louhovat na teplém místě. Pravidelně protřepáváme.
Po uplynutí této doby dobře přefiltrujeme, nalijeme do sklenice a uložíme na temném místě. Vnitřně skořicovou tinkturu podáváme při nachlazení, chřipce, zánětech, trávicích obtížích, nechutenství.
Užíváme 3x denně 10 kapek. Zevně je zase výborným prostředkem na záněty v dutině ústní, různé poranění a kožní neduhy.
Připravíme ho tak, že do sklenice vložíme 2 lžíce najemno nalámané skořice a přelijeme je 3 dl 60% lihu. Vše necháme dva týdny na teplém místě louhovat. Denně protřepáváme.
Po uplynutí této doby přecedíme a získáme koncentrát, který musíme následovně naředit. Na 2 dl destilované vody dáváme 1 polévkovou lžící základní tinktury. Skořicové tonikum čistí a regeneruje pokožku.
4 díly kadidlovníku, 2 díly myrhy, 2 díly skořice, 1 díl bobkového listu Zapalte během věšteckých a léčivých rituálů.
3 díly kadidlovníku, 2 díly myrhy, 1 díl skořice zapalte na oltáři jako obecné kadidlo k očistě prostoru oltáře.
1 díl skořice, 1 díl cedru, pět kapek cypřišového oleje zapalte během rituálů určených k přivolání lásky.