Logo Magica

Saturejka

Prvek:  Vzduch

Vlastnosti:  Stabilizující, uklidňující, tišící

Latinský název:   Satureja hortensis L.

Signatura:  Merkur

Hlavní složky:  silici (asi 0,2%) s karvakrolem, cymolem, tujonem, cineolem, a dále třísloviny (asi 8,5%), pryskyřice, slizy a minerální látky.

Polarita:  Mužská

Božstva: Satyrové

Jiné názvy:  čabr, čibr, saturej, satureja, cabr, marulka, pamětník, klinopád

Kuchyňské použití:  Saturejka je nedílnou součástí balkánské kuchyně, ale oblíbená je i v staročeské kuchyni. Charakterizuje ji peprná chuť, která však nedráždí žaludek. U lidí, kteří nemohou pepř, rostlinka skvěle nahradí jeho aroma.

Pěstování:   Rostlinka se pěstuje poměrně snadno, miluje slunná stanoviště. Daří se jí jak na zahradě, tak i v květináči. V zahradě se saturejce daří v kypré, chudší půdě. Do květináčů a truhlíků se hodí běžná zemina. Jednoletou saturejku na podzim zlikvidujte, víceletou každým druhým rokem na jaře přesaďte. Saturejku, která roste v květináčích nebo v truhlících, zalévejte pečlivě, ale nechte zeminu mezi jednotlivými zálivkami lehce vyschnout. Přihnojujte každých 14 dnů slabou dávkou hnojiva. Saturejce nevadí sucho, ale potřebuje dostatek světla a tepla. Vyséváme ji do poloviny května na záhon a zahrneme jen slabou vrstvou půdy, protože semena klíčí na světle. Výborně nám ale vyklíčí i na okenním parapetu v lehkém výsevním substrátu.

Sběr:  Sklízí se v době květu, výhonky se stříhají u země, aby se rostlina rozkošatila. Největší množství účinných látek obsahuje v době nakvítání a během květu.

Lékařské použití:   Účinky na organismus má při křečích, ulevuje při žaludečních potížích, nadýmání a špatném trávení. Působí protizánětlivě a snižuje krevní tlak. Má uklidňující vliv na nervovou soustavu a působí močopudně. Povzbuzuje chuť k jídlu a čistí pleť.

Emocionální použití:   Posiluje mysl

Magické a rituální použití:   Využití rostlinných sil - duchovní síly. Součást kadidel lásky a kadidla léčení.

Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky, Magické rostliny/Lavender

Recepty

Kadidlo LÉČENÍ

3 díly santálového dřeva, ½ dílu saturejky, ½ dílu tymiánu, ½ rozmarýn, ½ dílu skořice, 1 díl kadidlovníku, 6 kapek oleje růžové dřevo. Směs je vhodná pro léčivé rituály. Skořice, kadidlovník, santálové dřevo mají i silné ochranné účinky. Směs provensálských bylin podporují vyslání léčebných energií.

Tinktura ze saturejky

1 díl saturejky se zalije 5 díly 40% alkoholu. Louhuje 2 - 3 týdny, 1x denně výluhem protřepte. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 10-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody.

Čaj na uklidnění nervů

Smícháme Světlík 1 PL, Meduňka 1/2 PL, Dobromysl 1 PL, Mateřídouška 1 PL, Kořen anděliky 1/2 PL, Libeček 1/2 PL, Saturejka 1 PL. Přelijeme 1 KL směsi šálkem vroucí vody a přivedeme k varu a necháme krátce přejít varem. Odstavíme a 10 min louhujeme, scedíme do termosky. Ráno vypijeme polovinu, večer druhou.

Čaj na zvýšení potence

Smícháme 1 PL saturejky, 1 PL mateřídoušky, 1/2 PL yzopu, 1/4 PL rozmarýny a 1/4 PL anděliky. Přelijeme 1 KL směsi šálkem vroucí vody, 10 min louhujeme, scedíme a pijeme 1x denně.

Letní směs koření

1 KL šalvěje, 1 KL tymiánu, 1 KL saturejky, 1 KL estragonu a 1/2 KL černobýlu.


Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky

  zpět na Byliny Merkuru