Prvek: Vzduch
Vlastnosti: Zvlhčující, hřejivé
Signatura: Jupiter
Latinský název: Salvia officinalis
Hlavní složky: Listy - silice, saponiny, třísloviny (katechin), glykosidy, hořčiny, živičnaté látky, vosky, aminokyseliny, vitamin C, karoten, fytoncidy, terpeny ...
Polarita: Mužská
Božstva: Consus (římský blůh žní), Jupiter (římský nejvyšší bůh),Zeus (nejvyšší bůh)
Kuchyňské použití: K masu.
Listy šalvěje jsou od antiky pokládány za symbol věčného života. Především ve středověku si pak šalvěj získala velkou prestiž. Říkalo se, že komu roste na zahradě šalvěj, ten nezemře - tolik se věřilo v její léčivé schopnosti. Jako oblíbenou léčivku ji nechal i Karel Veliký pěstovat v Capitulare de villis. V šestnáctém století se šalvějové listy používaly i v kosmetice - jako "zubní kartáček". Šalvěj byla také používána k přípravě černého barviva na vlasy. Kvetoucí šalvěj je důležitou medonosnou rostlinou. Šalvějový med je velice chutný a ceněný. Obsah silice je možno při pěstování ovlivnit současným pěstováním kopřivy. (J. Korbelář, Z. Endris) Šalvěj se používá jako koření např. do mastných jídel. Šalvějový čaj (teplý) je vhodný po tučných jídlech a přejezení. Šalvěj muškatelová se používá ke zlepšení chuti vína, v kosmetice a parfumerii.
Jiné názvy: Babské ucho, koníčky, smrtky
Pěstování: Šalvěj je vytrvalý polokeř s rozvětvenými, naspodu zdřevnatělými a v horní části bylinnými, čtyřhrannými a chlupatými lodyhami. Dosahuje výšky do 1 metru. Listy jsou vstřícné, podlouhlé nebo kopinaté, vespod zúžené, tupě zubaté s dvěma malými palisty a se síťovitou žilnatinou. Mladší listy jsou šedě plstnaté, straší jsou zelené. Květy jsou velké, modrofialové s 30 mm korunou, 6-12 květů se nachází na vrcholu stonku. Kalich je trubkovitě zvonkovitý, dvojpyský. Horní pysk koruny je téměř rovný, dolní je trojdílný. Tyčinky jsou 2. Plod tvoří 4 tvrdky, které se při dozrání rozpadají. Celá rostlina specificky voní a kvete od června do července. Šalvěj se pěstuje na teplých slunných místech, nejlépe na vápencových půdách. Pěstuje se v různých formách a množí se buď ze semen vysetých časně zjara (březen) do pařeniště, kde se předpěstují semenáčky, které se později přesazují, nebo dělením trsů či řízků v dubnu až květnu, které dobře zakořeňují. Výsev od března do pařeniště, ven v květnu nebo v říjnu. Konce výhonků často zaštipovat (podpoří se keřovitý růst), u kvetoucích kultivarů vždy po odkvětu ostříhat květy, žloutnoucí listy značí nedostatek místa v zemi, jednou za 4-5 let obnovovat, starší dřevnaté trsy hluboce seřezávat. Zazimování - přikrývá se chvojím. Jinak lze po celý rok pěstovat v bytě na světlém a slunečném místě.
Sběr: Listy sbíráme před rozkvětem květů. Suší se ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 40 °C: Pokud se listy používají pro získání silice, sbíráme je v době plného květu (červen-červenec). Nejvyšší množství silice obsahují dvou až šestileté rostliny. Droga je světle zelená, příjemně voní a je štiplavě hořká. Uskladňuje se na stinném, vzdušném a suchém místě.
Lékařské použití:
Šalvěj má velmi výrazné antibakteriální i antimykotické účinky. Pokud nás přepadne rýma, kašel, nachlazení, chřipka, angína, trávící potíže včetně otrav jídlem čaj ze šalvěje nám může být velkým pomocníkem.
Při krvácení dásní pomáhá nálev ze šalvěje ve formě kloktadla. Šalvěj má celkově zklidňující účinky na organismus, při nervovém vypětí, stresu a nespavosti. Zlepšuje krátkodobou paměť.
Přípravky z ní zeslabují vylučovací funkce – snižují exkreci (vylučování) potních žláz a používají se při nočním pocení nemocných s tuberkulózou, jako i při pocení způsobeném vegetativními poruchami a klimakteriem.
Snižují též laktaci kojících matek. Působí protizánětlivě při akutních a chronických onemocněních trávicího traktu (kolitida, gastritida, vředy nadýmání, průjem), žlučových cest a jater, přim ledvinných a močových kamenech.
Šalvěj lékařská se používá jako kloktadlo při angíně a zánětech ústní dutiny, při bronchitidě ve formě inhalací silice ze šťávy šalvěje lékařské, při vykašlávání krve, při hemoroidech, dlouhotrvající menstruaci a ve formě obkladů při špatně se hojících ranách a ekzémech.
Šalvěj je slabě toxická! Nedoporičuje se dlouhodobé užívání nebo užití ve velkých dávkách!!!
Emocionální použití: Pravda, jež obsahuje, očišťuje a dává sílu. Zvyšuje touhu po pravdě a čistotě. Vhodná pro lidi, kteří stále omlouvají své nedostatky, i když vnitřně cítí napětí. Je to stav člověka, který je přistižen při lži a místo přiznání chyby se bude obhajovat. Poznávací znak je přílišná těkavost a nestálost v názorech. Přesto jejich duch vytváří tlak, který se projevuje občasnými výbuchy sebelítosti a mnohdy i touhou po nápravě. Člověk pod vlivem šalvěje má sklon více k platonické lásce a rozvíjí svoji intuici.
Magické a rituální použití: šalvěj se používá už tisíce let pro její neutralizační účinky. Kouřem z bílé šalvěje čistili indiáni svá obydlí a svatá místa od negativní energie. Šalvěj uvolňuje do vzduchu záporné ionty, které můžete najít ve vzduchu po bouřce nebo u oceánu. Ve starém Řecku a Římě se tradovalo, že kouř předává moudrost a duševní bystrost. Kouř bílé šalvěje vám pomůže pročistit vaši domácnost a zbavit místnost špatných emočních energií. Pokud potáhnete kouř jemně kolem vašeho těla a aurického pole, můžete neutralizovat veškeré negativní energie. Vhodná pro očistné rituály. Šalvěj je bylinou očisty, její kouř očisťuje auru, obřadní místo i magické pomůcky. Doutná pro podporu léčení a spirituality. K očistě pomůcek slouží i šalvějový nálev. Při půstu se pije slabý šalvějový čaj pro očistu těla i mysli. Šalvěj např pomocí dutinek vykuřují mágové pro spojení s energií rostlin. Šalvěj má velikou magickou moc, např. podporuje plodnost žen a napomáhá vracet částečně teplo do odumřelých částí těla.
Kniha Světla Kultu Bohyně
Zapalte svíce, přineste do místnosti čerstvé květiny a oblékněte si bílý šat, zapalte sladce vonící kadidla a oleje (myrha, jasmín, šalvěj). Otevřete všechna okna a je-li noc rozsviťte světla. Obložte mrtvého květinami (myrha, jasmín, šalvěj) a pohlížejte naň jako na duši, která je připravena opustit svoji fyzickou schránku. Připravte drobné pohoštění a oslavte osvobození ducha zemřelého z jeho pozemského života.
Posaďte se pohodlně a vezměte šalvěj do ruky. Zavřete oči a uvolněte se. Zkuste s bylinou splynout, představte si, fialový květ šalvěje, jak se otevírá v teple slunečních paprsků za krásného letního rána. Pociťte teplo slunce, jeho laskavost a zdravou sílu. Nyní se soustřeďte na hlasivky, vzdáleně připomínající květ šalvěje. Sluneční paprsky tento květ rozevírají, uvolňují, obnovují jejich potenci a uzdravují. Vydržte v této pozici 5 -10 minut. Opakujte denně po dobu dvou týdnů.
1 díl šalvějových listů, 2 díly olibana, 1/2 dílu rozmarýny. Přísady smíchejte a zapalte na dřevěném uhlí.
2 lžičky sušené byliny přelijte horkou nikoli však vroucí vodou. Louhujte 15 min a poté sceďte a pijte po doušcích na slabé nervy. Častější pití čaje přispívá k posílení celého těla a jeho obranných sil, zabraňuje (samotný i ve spec. směsích) záchvatům mrtvice a obrně, je to účinné geriatrikum. Odvar pijeme při onemocněních míchy, žláz s vnitřní sekrecí a při chvění končetin. (2 šálky denně - po doušcích.) Šalvěj obsahuje látku, která (na rozdál od mnoha jiných bylin) potlačuje sekreci žláz. Pomáhá ale i při nedostatečné funkci některých žláz, protože obsahuje látky estrogenového typu. Šalvěj příznivě ovlivňuje činnost jater a žlučníku. Používá se při různých nemocích jater a při jejich narušené funkci. Povzbuzuje činnost jater, podporuje činnost žlučníku a léčí některá onemocnění těchto orgánů. Jako koření se šalvěj používá do mastných jídel. Šalvěj pročišťuje krev a odvádí hleny z dechových orgánů a žaludku.
1 díl šalvěje se zalije 5 díly 40% alkoholu. Louhuje 2 - 3 týdny, 1x denně výluhem protřepte. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 10-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody.
Šalvěj a měsíček naložené do 60% lihu nebo vysokoprocentní vodky. Tahle tinktura funguje jako skvělý desinfekční a hojivý prostředek na mokvavé ekzémy, hnisavá poranění, vřídky a vůbec všelijaké obtížné kožní defekty a to především a téměř zázračně u zvířat. Okvětní lístky měsíčku a lístky šalvěje v poměru 3 : 1 naložíme do lihu tak, aby byly byliny sotva ponořené, asi jako vidíte na fotce. Sklenici uzavřeme víčkem, dáme na tmavé a chladné místo a 3 x denně protřepáváme. Po dvou týdnech tinkturu přefiltrujeme a uložíme do tmavé lahvičky a do chladničky. Používáme podle potřeby.
2 snítky čerstvé bazalky, 3 snítky čerstvé šalvěje, 3 snítky čerstvé levandule, 1 hrst čerstvých heřmánkových květů nebo 1 PL sušeného, 1 snítka rozmarýnu se zasype 200g třtinového cukru a zalije 0,7l kvalitní vodky nebo bílým rumem. Necháme stát na slunném místě 6 týdnů, 1-2x týdně protřepeme lahví. Poté se přefiltruje a slije do čisté lahve. Podáváme dobře vychlazené.
80g šalvěje macerujem 10 dní v 1 l sladkého vína poté přecedíme přes plátýnko. Podáváme 1 pol. lžíci po jídle k posílení psychiky u vnitřně labilních lidí.
5 lžic (maximálně 80 gramů) sušené drogy macerujeme v litru červeného vína typu Muškát. Rozmícháme a v uzavřené nádobě odložíme na 6 až 10 dnů na suché a chladné místo. Denně důkladně protřepeme. Hotové víno přelijeme jemným sítkem. Užívání: Jednou až řikrát denně pijeme jednu sklenku (0,05 - 0,20 litru, ženy a staří lidé polévková lžíce - 0,10 litru). Dávkované po jedné polévkové lžíci po jídle, uvolňuje trávení a posiluje psychiku. Pacienti s broblémy slinivky nejvýše jednu polévkovou lžíci 1x denně. Šalvějové víno není vhodné pro těhotné a kojící matky.
10g černobýlu (listy), 10g levandule, 10g majoránky, 10g máty peprné a 10g šalvěje. Zalijeme 1 l bílého vína a necháme 8 dní v uzavřené láhvi. Potom scedíme a slijeme do lahví. Užíváme 4 lžičky denně na posílení žaludku a povzbuzení chuti k jídlu, vždy hodinu před jídlem.
Svaříme-li trochu šalvěje ve čtvrtlitru dobrého vína a popíjíme po doušcích z termosky během dne, přestane obvykle v krátké době nepříjemný zápach z úst.
5 PL (maximálně 80 gramů) sušené šalvěje louhujeme 14 dní v litru kvalitního vinného nebo jablečného octu
120 g medu, 100 g třtinového cukru, 2 lžíce nadrcených sušené šalvěje, šťáva z poloviny citronu. Med, cukr, šalvěj (nebo lípu či mátu) a citronovou šťávu povaříme. Hmota je hotová, jakmile kapku z ní vyndáme mimo hrnec a ztvrdne. Pak hmotu vylijeme na navlhčenou nebo namaštěnou desku, mokrým nebo namaštěným nožem krájíme na kostičky a po ztuhnutí ji ukládáme do sklenic pod víčko, aby nezvlhly. Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10614805433-herbar/7081-recepty/2068-domaci-salvejove-bonbony/
1 KL pampeliškových listů, 1 KL šalvěje, 1 KL sporýše lékařského. Směs přelijeme vařící vodou a necháme 10 minut louhovat. Pijeme 2x denně.
20g yzopu, 20g skořice, 20g šalvěje, 20g anýzu a 20g lékořice (možno použít kousek pendreku). Směs vařit ve vodě a pít teplé ráno a večer.
Smícháme Řepíku 1 PL, Podbělu 1 PL, Květu černého bezu 1 PL, Máty 1/2 PL, Jablečníku 1 PL, Plicníku 1 PL a Šalvěje 1/2 PL. 1 KL směsi přelijeme šálkem vroucí vody, necháme 10 min louhovat, scedíme a užíváme 2x denně ráno a večer.
Při odstavování dítěte pijte čaj, který omezuje tvorbu mléka. 1 PL sušené šalvěje vařte 5 min v odkryté nádobě ve 250 ml vody, nechejte zhruba 10 min odkryté louhovat a pak slijte. Ráno a večer vypijte šálek tohoto čaje.
Smícháme po 1 PL heřmánek, šalvěj a řepík. Vlijeme borovou vodu. Přivedeme k varu, odstavíme a necháme 30 min louhovat. Scedíme přes plátno či len a nalijeme do nádržky nosní sprchy nebo do konvičky pro nosní výplach.
Smícháme po 1 KL Heřmánek, Řepík a Šalvěj. Směs přelijeme šálkem vroucí vody a necháme 10 min louhovat. Scedíme a vlažným odvarem vyplachujeme ústa několikrát denně. Při hodně silné paradentóze do směsi nastrouháme trochu kamence.
Smícháme rozrazil 10g, květ heřmánku 5g a šalvěje 10g. Povaříme 2 min ve 2 šálcích vody, přecedíme a přidáme špetka kamence. Kloktáme nebo vyplachujeme ústa dle potřeby.
Smícháme po 1 PL: Máta, Řepík, Heřmánek a Šalvěj. Směs povaříme 3 min ve 2 šálcích vody, necháme chvíli louhovat, scedíme. Kloktáme teplým odvarem 3x denně.
Smícháme po 1 KL šalvěje, pelyňku, máty peprné a macešky polní. Směs přelijeme 2 šálky vroucí vody, necháme 10 min louhovat, scedíme. Teplým nálevem kloktáme 2-3x denně.
Smícháme Šalvěj 1 KL a Dubová kůra 1 Kl. Směs přelijeme 100-125 ml vody, a přivedeme k varu, odstavíme a necháme vychladnout, scedíme a studené přikládáme na ucho.
Smícháme Heřmánek 1 KL, Řepík 2 KL a Šalvěj 1 KL. 1 PL směsi přelijeme 125 ml vody, a přivedeme k varu, odstavíme a necháme mírně vychladnout, vlažný odvar kapeme do ucha.
Desinfekčně působí, hojí, čistí a působí protizánětlivě, když 20g šalvěje přelijeme litrem vroucí vody a necháme 10 min louhovat, scedíme a odvarem vyplachujeme ústa.
Při vhodném použití šalvěje nemusí vždy dojít k operaci mandlí. Jeho působení můžeme podpořit např. ještě teplými obklady (tvarohový s česnekem nebo cibulový), olejovými nosními kapkami s třezalkou (jánský olejíček) nebo s Tea Tree Oil.
Smícháme po 1 dílu levanduli, heřmánek, šalvěj, mátu a puškvorec. Přelijeme vroucí vodou, necháme louhovat a scedíme do koupele. Lázeň je uklidňující a působí proti bolesti hlavy a nespavosti.. Koupel má uklidňující, protizánětlivý, ovlivňuje bolesti hlavy a nervozitu, harmonizuje vegetativní nervovou soustavu, což lze ocenit zejména u klimakterických obtíží, jako jsou návaly krve do hlavy, potivost, bušení srdce, je vhodná na inhalace, kloktání, ošetření dutiny ústní a ošetření drobných ran. Proti následkům a příznakům duševní i fyzické zátěže. Není třeba být ve vodě celý ponořen, někdy je dokonce vhodnější polévání horní části těla. Zejména staré a nemocné osoby delší pobyt ve vodě s ponořením nad úroveň solaru nebo koupel příliš teplá či delší než 15 - 20 minut může vysilovat. Jako večerní koupel je šalvěj vhodná zejména pro kojence a malé děti, zejména jsou-li večer uplakané, podrážděné, při rozmrzelosti způsobené neklidem, únavou či zánětlivým stavem, začíná-li zánět (např. rýma nebo zánět průdušek), při alergických stavech (např. při pití kravského mléka) a při a po braní antibiotik. Šalvěj pro děti můžeme střídat s heřmánkem, který působí rovněž velmi příznivě, ovšem může alergizovat a pleť vysušuje více než šalvěj. Kojence také nemusíme ponořit do lázně celého - horní část těla postačí polévat - účinek bylin bude stejný nebo i větší. Působení vody na pleť, zejména u malých dětí můžeme zmírnit přidáním koupelového olejíčku. Šalvějová koupel není vhodná pro kojící matky.
Je určena osobám trpícím záněty močového měchýře. Rozmícháme 10 kapek březového oleje a 5 kapek šalvějového oleje v 1-3 PL medu a vlijeme do připravené koupele.
Silice šalvějová (éterický olej) patří mezi nejvíce ceněné při: angína, astma, hlava, zuby, dna, chřipka, frigidita, nachlazení, pohlavní nem., výtok, záněty, potíže mladých dívek, které začínají menstruovat, potom při potížích v období klimaktéria
Smíchejte 10g pelyňku, 10g šalvěje a 10g máty peprné s medem tak, aby vznikla hustá pasta, kterou nanesete na plátno a přiložíte na oblast podbřišku. Není vhodný pro těhotné ženy.
Smícháme mátu 25g, snítku rozmarýny 25g, šalvěj 25g, kořen anděliky 5g a hřebíčku 5g. Směs naložíme do 1l octa jablečného nebo vinného.
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10614805433-herbar/7081-recepty/2013-domaci-parfem-z-mesicku-levandule-a-salveje/
1 KL šalvěje, 1 KL tymiánu, 1 KL saturejky, 1 KL estragonu a 1/2 KL černobýlu.
Pokud je příčinou bolesti hormnonální nerovnováha, přináší úlevu inhalace éterického šalvějového oleje - obsahuje totiž estrogeny rostlinného původu (fytoestrogeny, viz též chmel, jestřabina, květ černého bezu aj.). Do 1/2 l horké vody přidejte 15 - 20 kapek oleje, zamichejte a jakmile voda zchladne na přijatelnou teplotu, přehoďte si přes hlavu ručník a 10 minut vdechujte páru. Opakujte 3x denně. Lze opakovat max. 2 další dny (celkem 9 inhalací) v jednom měsíci. J. A. Zentrich doporučuje jako účinnou formu šalvějové víno, v prevenci 1-2x denně, p 0,05 litru.
Jakmile vás přepadne "bežná" bolest hlavy (ne migréna), vmasírujte si do oblasti spánků pár kapek šalvějového oleje a pokračujte, dokud obtíže nezmizí. Podle potřeby můžete opakovat několikrát za den.
Účinné látky v šalvěji potlačují pocení a proto pomáhají také při návalech horka v období přechodu. Vyzkoušejte 4-týdenní šalvějovou kůru: Ráno a večer vypijte velký šálek šalvějového odvaru (1/4 l). J. A. Zentrich doporučuje jako účinnou formu také šalvějové víno, v prevenci 1-2x denně, po 0,05 litru. Obsahem fytoestrogenů je rostlina vhodná také u mužského přechodu (např. v kombinaci s chmelem, dobromyslí a jestřabinou), kdy organizmus strádá rovněž snížením obsahu lidského estrogenu v tkáních (vysoušení sliznic, obtížné vykašlávání aj.). Droga působí v mnoha směrech jako účinné geriatrikum, nezapomínáme ovšem na její toxicitu, která se projeví spíše v záparech než odvarech a spíše při dlouhodobém užívání bez přestávek nebo při pití zbytečně silných čajů.
Uklidňující účinky má šalvějový čaj s chmelem, který dokáže i zvednout náladu. Do šálku dejte 2 lžičky šalvěje, 1 lžičku chmele a zalijte 1/4 l vroucí vody. Zakryjte pokličkou a po 15 minutách louhování sceďte. Během dne vypijte tři šálky.
Bolesti v krku a kašel při zánětech dýchacích cest zmírní inhalace: Pět lžic šalvěje přelijte 1 litrem vroucí vody a po mírném zchladnutí vdechujte páru asi 10 minut. Výborné je i kloktání šalvějovým olejem - do sklenice vlažné vody přidejte 5 kapek oleje, zamíchejte a roztokem kloktejte nejméně 3 min. Stejně poslouží také vlažný šalvějový čaj: 3 lžičky šalvěje vsypte do 1/4 litru studené vody a pomalu přiveďte k varu. Pak sejměte z plotýnky, nechte 15 minut louhovat a slijte. Po zchladnutí na tělesnou teplotu čajem asi tři minuty jemně kloktejte (intenzivním kloktáním může dojít k nežádoucímu překrvení a podráždění nemocné tkáně). Kloktání nebo inhalaci opakujte 3-5x v průběhu dne. J. A. Zentrich doporučuje jako osvědčenou ke kloktání kombinaci šalvěje a heřmánku v poměru 2:1.
Při nedostatečné činnosti žlučníku nebo při zánětech, ale i na doléčení po olejové kůře proti kamenům či po operacích žlučníku pomáhá mírnit obtíže šalvějové víno (před operací a den po ní nesmí být v organizmu přítomen žádný alkohol).
Hořčiny obsažené v šalvěji povzbuzují činnost jater. Čtyři lžičky šalvěje zalijte 1/4 l šedesátiprocentního alkoholu a tento nálev nechte 8 dní odstát. Denně důkladně protřepejte. Poté slijte. V poledne a večer přidejte do sklenice vody 15 až 20 kapek výluhu a vypijte k jídlu
Cucání šalvějových ledových kuliček působí protizánětlivě, mírní otoky a dezinfikuje ústní dutinu. Vezměte 3 lžičky sušené šalvěje, zalijte 1/4 l vroucí vody a pod pokličkou nechte 15 minut louhovat potom slijte. Po vychladnutí nalijte čaj do speciálních sáčků na ledové kuličky a dejte zmrazit. Podle potřeby pak nechte v ústech zvolna rozpustit tři až pět těchto kuliček za den. Touto kuličkou můžeme také potírat opar na rtech. Po 2 minutách opar vysušíme ubrouskem a pomastíme speciálními mastmi na opar. Můžeme také použít olej nebo mast s příměsí šalvějové silice (15 kapek na 20 ml základu). Šalvějovou silici můžeme přidávat i do oleje na mlgání (výplach ústy olejem) např. při parodontóze. Šalvěj se používá při začínající angíně a ve stomatologické praxi (krvácení dásní, viklání zubů, pooperační ošetřování).
Šalvěj je vhodným prostředkem na zanícené a hnisavé rány. Drobná poranění se vyléčí rychleji, pokud na ně budete přikládat šalvějové obklady. Ty pomáhají i proti zánětům kůže. Obklady přikládáme na 15 minut a opakujem 3-4x denně.
(inkontinence, pomočování). Kromě pití teplého šalvějového čaje se doporučuje pít ohřáté víno, jídla kořenit vinným octem. Tím způsobem se zahřeje v žaludku i v měchýři. Dávkování pro děti: Víno ohřáté na ohni užívat dvakrát až třikrát denně 1 čaj. lžičku. Všechna jídla kořenit trochou vinného octa: 3 až 5krát denně 3 až 4 kapky vinného octa kápnout na jazyk a 1 až 2 malé šálky slabého šalvějového čaje vypít denně. Dávkování pro dospělé: 3 až 5krát denně jednu likérovou sklenku vína ohřátého na ohni. Všechna jídla kořenit vinným octem. Tak často, jak je to možné, užívat vinný ocet po kapkách. Denně vypít 1 až 2 velké šálky šalvějového čaje.
Šalvěj byla důležitou součástí "octa čtyř zlodějů", kterým se v čase morových epidemií natírali zloději, aby mohli bez nebezpečí nákazy okrádat mrtvoly. Můžeme tedy předpokládat, že tento přípravek vedle svého antiseptického a možná i imunitu stimulujícího působení zejména odpuzuje blechy, které morovou nákazu přenášejí. Možná by stálo za to vyzkoušet repelentní účinek šalvějové silice i na komáry a další hmyz, který může přenášet závažná onemocnění.
Návaly horkosti a noční pocení
Tinktura na podlitiny