Prvek: Oheň
Signatura: Slunce
Latinský název: Rosmarinus officinalis L.
Hlavní složky: Éterické oleje, pryskyřice, kafr, třísloviny
Polarita: Mužská
Božstva: ...
Jiné názvy: Merdov
Runou této byliny je Jera. Dekorativní použití. Studentky starého Řecka si vplétaly do vlasů větvičky rozmarýnu - zlepšuje paměť. V kostelech byl používán jako levná náhražka kadidla. Jako bylina plodnosti byla užívána při svatebních obřadech. Okrasný, vytrvalý stále zelený polokeř. Symbol věrnosti a přátelství.
Kuchyňské použití: Z rozmarýnu se jako koření používají buď čerstvé či sušené lístky. Stejně tak i snítky, které se ještě před pečením položí k masu či do něj zapíchnou. Usušené lístky mají silné, kafrovité aroma a nahořklou, kořenitou chuť. U rozmarýnu, jako u mnoha bylinek, platí heslo všeho s mírou. Doporučená dávka je jedna kávová lžička sušených lístků jako koření do pokrmu pro čtyři osoby. Nejvýrazněji se uplatňuje ve středozemní kuchyni, ale najdete ho zastoupený i v anglických, amerických či mexických jídlech. V Řecku se z něho vyrábí už od starověku i víno účinkující proti srdeční slabosti. Neuděláte chybu, když jej přidáte do marinád a grilovacích směsí, do obalovacích těstíček, k ochucení pečených ryb a vepřového masa, mletého masa, zeleninových jídel především z rajčat a lilků, salátů i polévek. Ochutit s ním můžete oleje i octy. Několik větviček položených na dřevité uhlí dodá grilovanému masu kořenitou vůni. A vhodíte-li do krbu větvičku rozmarýnu, připomene vám její vůně letní večery.
https://recepty.rohlik.cz/1739-nadychana-focacciaNadýchaná Focaccia
Čerstvé listy a boční výhonky mají jemné aroma, sušené listy mají výraznou chuť. Nikdy jej nepoužíváme společně s bobkovým listem.
Pěstování:
Často jako pokojová rostlina či v přenosných nádobách, které přes léto dáváme na balkón či zahradu.
V zimě ji umístíme do světlé bezmrazé místnosti. Množí se v létě z vrcholových řízků asi 10 cm dlouhými či semeny. Dorůstá až do výšky 2 metrů. Teplomilná rostlina. Vůně kafrová.
Rostlina má ráda slunečné stanoviště. Nejvhodnější je propustný, hlínito-písčitý pěstební substrát. Během vegetace vyžaduje pravidelnou zálivku a přihnojování.
Nejvhodnější je rostliny zalévat odstátou vodou pokojové teploty do misky, tak se voda nasaje do půdy a při dostatečném množství prosákne až na povrch
zeminy v květináči. Málo nebo naopak mnoho vody způsobuje poruchy v růstu rostliny. Rozmarýn je náchylný k houbovým chorobám - nekropíme jej proto na listy.
V létě rostlinu hnojíme jednou za čtrnáct dní doporučenou dávkou speciálního tekutého hnojiva (nejlépe organického), které zředíme ve vodě.
Rozmarýn vyžaduje každoroční přesazování do většího květináče. Při přesazování je nutné dbát na to, aby se neporušily kořeny.
Rozmarýn se množí vegetativně - vrcholovými řízky, které necháme zakořenit ve vodě. Jakmile vyrostou kořínky, přesadíme je do zeminy.
Můžeme jej množit také semeny, tento způsob je časově náročnější.
Rozmarýn by měl přezimovat na světlém místě při pokojové teplotě nebo v chladnějších prostorech (nejméně 10°C) a při omezené zálivce.
Sběr: Sbírají se listy a nedřevnatá nať v době květu a suší se v tenké vrstvě ve stínu při teplotě 35 °C. Uchováváme v tmavé uzavřené nádobě. Zhotovujeme mast, olej a odvar. Aromaterapie: silice - parovodní destilace listů - používán k posílení mysli.
Doporučené kombinace: bergamot, levandule, majoránka, dobromysl, jalovec, heřmánek, meduňka, růže, máta peprná, citrón, pomeranč, bazalka.
Lékařské použití: Rozmarýn působil divy při hadích uštknutích a bodnutí hmyzem. Vhodná na revmatismus, duševní únavu, svalové bolesti, fyzickou slabost a na problémy s játry a žlučníku. Jako nervový stimulant má schopnost vybudit mozek a zvýšit výkon paměti. Stimuluje činnost srdce a krevního oběhu. Nejúčinněji stimulující esenciální olej. Velký úspěch je zaznamenán při léčbě ztráty vlasů. V případě srdeční slabosti vetřete olej postižené osobě na místo nad srdcem. POZOR: Není vhodná při vysokém krevním tlaku, při epilepsii, s nemocnými ledvinami, v těhotenství a pro děti do 6 let.
Emocionální použití: Rozmarýn působí na srdeční čakru, čistí auru a zahání černé myšlenky. Otevírá srdce a umožňuje teplu poledního slunce roztavit zlobu, nenávist a hořkost. Pomáhá rozčarovaným lidem, než se rozčarovanost a zklamání změní v zatrpklost a ukřivděnost, která staví neproniknutelnou zeď coby ochranu zklamané osoby. Rozmarýn se dostává velmi hluboko k podstatě problému a vyplaví jej na povrch. V poznání věci uvolní napětí.
Magické a rituální použití: Využití rostlinných sil: ochrana, láska, smyslnost, duchovní síly, exorcismus, spánek, mládí. Očišťuje prostory. Očistné lázně. Náhražka kadidla. Rozmarýn spalte pro ochranu, exorcismus, očistu, léčení, přivolání spánku, k omlazení, k přivábení lásky a k posílení intelektuálních sil. Důležitou bylinkou při rituálech konaných při narození, sňatku či úmrtí. Snítka rozmarýny slouží jako kropítko při křtu novorozeně. Při sňatku se vplétá do věnců a vkládá do rituálního poháru. Na smutečním obřadu se pálí s kadidlem. Účastníci pohřbu házejí snítky rozmarýny do ohně, také rozmarýna vložená do poháru s vínem koluje mezi smutečními hosty. Rozmarýna je bylina očisty, odpuzuje negativní energie. Přidává se do vody určené k očistě svatyně, oltáře či rituálních pomůcek. Přidává se i do koupele k očistě osob. Čaj z rozmarýny posiluje auru a obnovuje vyčerpané psychické síly. Šálek čaje před rituálem očišťuje mysl a zlepšuje paměť. Úlitba bohům. Sušené listy se vykuřují před cestou do světů. Rozmarýn zavěšený nad lůžkem funguje jako indiánský lapač snů, který zahání noční můry a přivábí krásné sny.
1 díl rozmarýnu se zalije 5 díly 40% alkoholu. Louhuje 2-3 týdny, 1x denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 10-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody.
čerstvé květy a listy, láhev bílého vína. Ponechte několik dnů louhovat, sceďte a nalijte do čisté láhve. Pijte či natírejte končetiny pro obnovení částečné citlivosti.
10 kapek rozmarýnového oleje, 4 kapky růžového oleje, 1 kapka mátového oleje. Směs přidáme do koupele tehdy až v ní budeme. Doba koupele je zhruba 15-20 min.
2 snítky čerstvé bazalky, 3 snítky čerstvé šalvěje, 3 snítky čerstvé levandule, 1 hrst čerstvých heřmánkových květů nebo 1 PL sušeného, 1 snítka rozmarýnu se zasype 200g třtinového cukru a zalije 0,7l kvalitní vodky nebo bílým rumem. Necháme stát na slunném místě 6 týdnů, 1-2x týdně protřepeme lahví. Poté se přefiltruje a slije do čisté lahve. Podáváme dobře vychlazené.
čerstvé květy a listy rozmarýny nebo dvě polévkové lžíce sušené rozmarýny, láhev bílého vína, dvě polévkové lžíce sušeného brutnáku lékařského. Ponechte několik dnů louhovat, sceďte a nalijte do čisté láhve.
50g rozmarýny dáme do 3 l dobrého přírodního vína. Necháme 3 dny macerovat. Užíváme na osvěžení stařeckého srdce, které ještě není nemocné, ale už není tak výkonné. Pijeme 2x denně po 1 dl.
60g nati nebo kořene máčky, 50g listu rozmarýny a 15g koření hřebíčku vložíme do 0,7 l Veltlínského. Necháme 10 dní macerivat. Užívá se jen jednorázově ve dvou dávkách: 1) 0,5 dcl asi půl hodiny "Před" a 2) těsně "Před" znovu stejnou dávku, v žádném případě více.
Smícháme 1 PL saturejky, 1 PL mateřídoušky, 1/2 PL yzopu, 1/4 PL rozmarýny a 1/4 PL anděliky. Přelijeme 1 KL směsi šálkem vroucí vody, 10 min louhujeme, scedíme a pijeme 1x denně.
Stejné díly rozmarýnu, levandule, máty a řebříčku obecného. Čaj užívejte 2x denně před jídlem.
2 polévkové lžíce rozmarýnu vložte do plátěného sáčku či zabalte do čistého kapesníku. Nechte louhovat ve vaně. V lázni setrvejte cca 15 minut. Podobným způsobem se dá vyrobit i rozmarýnová mast, kde rozmarýn působí také jako desinfekce a čistící činidlo. Místo skořice použijte rozmarýn.
1 díl anýzu, 1 díl kapradí, 1 díl myrty, 2 díly růžových okvětních plátků, 4 díly rozmarýnu. Za použití rostlinného tuku vyrobte mast. Před zrcadlem natírejte mastí tělo s představou, jak chcete vypadat.
150g kokosového oleje, 2 PL medu, 3 PL vilínového extraktu, 10 kapek pomerančového oleje, 10 kapek rozmarýnového oleje, 1 PL strouhaného zázvoru. Kokosový olej zahřejeme ve vodní lázni s medem. Vmísíme vilínový extrakt a oba esenciální oleje a smícháme se zázvorem. necháme vychladnout. Potíráme problematické partie krouživými pohyby jednou denně.
Smícháme mátu 25g, snítku rozmarýny 25g, šalvěj 25g, kořen anděliky 5g a hřebíčku 5g. Směs naložíme do 1l octa jablečného nebo vinného.
500g mýdlové hmoty, vonný olejíček z rozmarýnu, jehličky rozmarýnu. Rozpustíme mýdlovou hmotu a dodáme vonný olejíček a bylinky. Naplníme formičky nebo vytvoříme koule kolem šňůrky. Pak necháme ztuhnout. Zdroj: ceskatelevize.cz/herbar
Rozmarýn použít ve formě kadidla. Soustřeďte se na místo uprostřed hrudníku a otevřete si srdeční čakru. Uvědomte si, jakým způsobem ji otevíráte a uzavíráte. Představte si že ji zahřívají zlaté sluneční paprsky, stáváte se silnějšími. Uvědomte si jakým způsobem otevíráte a zavíráte srdeční čakru a několikrát proces opakujte. Zkuste vylíčit rozdíly mezi plně otevřenou a plně zavřenou čakrou. meditaci opakujte denně po dobu jednoho měsíce, od úplňku do úplňku.
500g rybízu, 500 ml vody, 1 kg cukru třtinový, 1 Gelfix Klasik 1:1 Dr. Oetker, snítka nakrájeného rozmarýnu. Rybíz s vodou asi 5 min povaříme. Odstavíme a necháme 10 min přikryté. Přecedíme přes hustý cedník. Odměříme 750 ml šťávy a přidáme do ní rozmarýn s Gelfixem Klasik a povaříme. Přidáme cukr a za stálého míchání přivedeme k varu. Vaříme 1 min. Želé ihned plníme do sklenic a uzavřeme víčkem. Do vychladnutí otočíme sklenice dnem vzhůru.
100g semínek bílé hořčice (2 balení), 100 ml bílého vína, 1/4 KL mořské nebo himalájské soli, 1-3 PL medu nebo jiného sladidla, 2 PL na jemno nakrájeného čerstvého rozmarýnu 3 PL extra panenského olivového oleje. Hořčičná semínka v misce zalijte polovinou objemu vína. Nechte přes noc nabobtnat. Druhý den semínka rozmixujte spolu s olejem a rozmarýnem. Přidejte druhou polovinu vína. Pokud chcete hořčici o něco hrubší a cítit v ní kousky semínek, nemusíte ji mixovat dohladka. Přidejte med/sladidlo a osolte. Dejte do uzavíratelné sklenice a skladujte v lednici. Pokud zachováte čistý proces přípravy, vydrží vám hořčice v lednici i 6 měsíců.
50g semínek bílé hořčice (1 balení) a 50g hořčice černé (1 balení), 100 ml bílého vína, 1/4 KL mořské nebo himalájské soli, 2-5 PL medu nebo jiného sladidla, 2 PL na jemno nakrájeného čerstvého rozmarýnu 3 PL extra panenského olivového oleje. Hořčičná semínka v misce zalijte polovinou objemu vína. Nechte přes noc nabobtnat. Druhý den semínka rozmixujte spolu s olejem a rozmarýnem. Přidejte druhou polovinu vína. Pokud chcete hořčici o něco hrubší a cítit v ní kousky semínek, nemusíte ji mixovat dohladka. Přidejte med/sladidlo a osolte. Dejte do uzavíratelné sklenice a skladujte v lednici. Lze ji konzumovat ihned, ale nejlepší je po rozležení t.j. po 2-3 týdnech. Pokud zachováte čistý proces přípravy, vydrží vám hořčice v lednici i 6 měsíců.
Olivový olej extra virgin, 2 palice česneku, 5 snítek sušeného rozmarýnu, 2 bobkové listy.
Stroužky česneku oloupeme, ale ponecháme poslední slupičku. Olej zahřejeme na teplotu mezi 65 a 70°C a s česnekem zahříváme 2 hodiny.
Poté vlijeme do sklenice, vložíme bobkové listy a rozmarýn. Necháme vychladnout a uložíme na chladnější místo, špajz nikoli do ledničky.
Takto upravený olej lze použít do salátů, jako základ do kteréhokoliv česnekového pokrmu, pomazánek.
Zdroj: toprecepty.cz
1 kg čerstvých jahod, 400 g želírovacího cukru 3:1, šťávu z 1 citrónu a z 1 pomeranče, 5 snítek čerstvého rozmarýnu. Stačí jahody pokrájet na čtvrtky, nasypat do hrnce a mírně rozmačkat šťouchadlem na brambory. Vložíme rozmarýn a vše lehce povaříme na vodní lázni. Přisypeme želírovací cukr a přidáme citrónovou šťávu. S cukrem vaříme na vodní lázni za stálého míchání asi 10-15 min. Zavařeninu plníme do horkou vodou vypláchnutých a vysušených sklenic. Uzavřené sklenice otočíme dnem vzhůru a necháme zchladnout.
2 díly, kapradí, 2 díly jalovce, 2 díly rozmarýnu, 1 díl kmínu, 1 díl hřebíčku, 1 díl pepře, 1 díl routy. Rozemleté, smíchané, posílené rostliny vložte do červené láhve a zpola naplňte čistou vodou (pramenitou). Umístěte na místo, kde bude celý den na slunci. Přeceďte a kropte svůj dům.