Prvek: vzduch
Signatura: Jupiter (dle E. Brooke)
Latinský název: Agrimonia eupatoria
Hlavní složky: silice, třísloviny, flavonoidy, hořčiny, kyselina křemičitá, vitaminy P(nikotinamid), vitamin C, organické kyseliny a stopy manganu
Polarita: mužská
Řepík lékařský byl velmi oblíbenou léčivkou v antickém Řecku. Nejvíce se používal při léčbě psychických a duševních poruch, přidával se do koupelí nebo se pil jako čaj. Uvádí se, že jako protijed zachránil život pontskému králi Mithridatu Eupatorovi – odtud i jeho latinské označení – při otravě jater.
Znamení: Střelec, Ryby
Jiné názvy: Řepíček, Útrobník, Konopěnec, Eupatoria, Truňk sv. Kunhuty, Boží bič
Doporučené kombinace: m
Botanický popis: Řepík je trvalá bylina se vzpřímenou, chlupatou lodyhou vysokou do 1 metru. Listy jsou přetrhovaně lichozpeřené, zubaté, na rubu šedé a chlupaté. Květy jsou oboupohlavní, drobné, žluté, složené do dlouhých, klasovitých soukvětí. Kalich a koruna jsou pětidílné a mají pět až dvacet tyčinek a dva semeníky. Plod je lepkavá, rýhovaná, kulatá a dvojsemenná nažka. Čerstvá droga nepříjemně zapáchá. Rostlina kvete od července do září. Řepík roste zejména na vápencových půdách, v křovinách, na loukách, pasekách, v řídkých lesích, na okrajích cest apod.
Pěstování:suché, světlé louky a pastviny, zahrady, okraje lesů, při cestách Jedlé části jsou: mladé listy, květenství Doba sběru: mladé listy na jaře, květenství v plném květu
Sběr: Pozor, při sběru seřezáváme bylinu výš nad zemí, aby naším zásahem rostlina nezahynula, sbíráme nadzemní část rostliny bez hrubých zdřevnatělých částí v době květu (červenec-září). Suší se ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 40 °C. Vysušená droga má štiplavou chuť. Uskladňuje se na stinném, suchém a vzdušném místě, protože je náchylná na zapaření.
Lékařské použití:Látky obsažené v řepíku vykazují silné protizánětlivé účinky – ty se uplatňují především při problémech s dásněmi, hlasivkami, bronchitidě, nastuzení. Dobře působí i při revmatismu. Intenzivně stimuluje činnost žlučníku a pomáhá s detoxikací jater. Zlepšuje také metabolismus tuků a udržuje správnou hladinu cholesterolu. Řepík pomáhá trávení potravy, harmonizuje střevní sliznice. Formou mastí, obkladů a koupelí používáme rostlinu i zevně, příznivě působí na pokožku těla, zaceluje otevřené rány a urychluje léčení zánětlivých procesů kůže.
Emocionální použití: Koupel pro pozitivní energii, náladu.
Magické a rituální použití:Zahání negativní energie a entity způsobující duševní poruchy
Po 1 KL poměnka (květ i nať), rožec jednoletý roční, meduňka lékařská, řepík lékařský, heřmánek, kakost luční (horní část s květem). 2 PL směsi se zalije 1 l vody. Vaří se 5-7 min a pak se nechá 10 min louhovat. Denně se pije 1-3 šálky. Může se pít i studený.
1 díl řepíku se zalije 5 díly 40% alkoholu. Louhuje 2-3 týdny, 1x denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 10-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody.
Smícháme po 1 PL heřmánek, šalvěj a řepík. Vlijeme borovou vodu. Přivedeme k varu, odstavíme a necháme 30 min louhovat. Scedíme přes plátno či len a nalijeme do nádržky nosní sprchy nebo do konvičky pro nosní výplach.
Smícháme po 1 dílu Heřmánek, Řepík a Šalvěj. 1 PL přelijeme šálkem vroucí vody a necháme 10 min louhovat. Scedíme a vlažným odvarem vyplachujeme ústa několikrát denně. Při hodně silné paradentóze do směsi nastrouháme trochu kamence.
15g sušeného listí řepíku přelijeme šálkem vroucí vody, necháme 10 min louhovat, scedíme a vlažným odvarem kloktáme.
Smícháme po 1 PL: Máta, Řepík, Heřmánek a Šalvěj. Směs povaříme 3 min ve 2 šálcích vody, necháme chvíli louhovat, scedíme. Kloktáme teplým odvarem 3x denně.
Smícháme Heřmánek 1 KL, Řepík 2 KL a Šalvěj 1 KL. 1 PL směsi přelijeme 125 ml vody, a přivedeme k varu, odstavíme a necháme mírně vychladnout, vlažný odvar kapeme do ucha.
Na pomoc při tvrdnutí jater připravíme čajovou směs z 2 dílů rozdrceného semene ostropestřce, 1 díl kořene čekanky, 1 díl natě řepíku, 1 díl třezalky, 1 díl vlaštovičníku a 1 díl listu jaterníku. 2 PL směsi dáme do studené vody a necháme 12 hodin macerovat. Čaj pijeme 2-3krát denně.
Smícháme Řepíku 1 PL, Podbělu 1 PL, Květu černého bezu 1 PL, Máty 1/2 PL, Jablečníku 1 PL, Plicníku 1 PL a Šalvěje 1/2 PL. 1 KL směsi přelijeme šálkem vroucí vody, necháme 10 min louhovat, scedíme a užíváme 2x denně ráno a večer.
Smícháme Řepíku 1 PL, Meduňky 1 PL, Měsíčku 1/4 PL, Diviznu 1/4 PL, Jitrocele 1 PL, Heřmánku 1 PL a Máty 1/4 PL. 1 KL směsi přelijeme šálkem vroucí vody, necháme 10 min louhovat, scedíme a pijeme ráno a večer.
Smícháme 1 PL natě rozrazilu, 1 PL řepíku, 1 PL přesličky, 1 PL pelyňku, 1 PL kořene čekanky a 1 PL pampelišky. 2 PL směsi dáme do 1/2 1 vody a necháme 12 hodin macerovat. Potom uvedeme do varu a necháme přikryté vychladnout. Horký čaj pijeme v malých dávkách během celého dne.
Smícháme 2 PL natě vlaštovičníku a 2 PL řepíku, 1 PL listu vachty, 1 PL jablečníku a 1 PLkořene čekanky. 2 PL směsi dáme do 1/2 1 vody a necháme 12 hodin macerovat. Potom uvedeme do varu a necháme přikryté vychladnout. Horký čaj pijeme v malých dávkách během celého dne.
Smícháme 1 PL kořene pampelišky, 1 PL čekanky, 1 PL puškvorce, 1 PL natě zeměžluče a 1 PL řepíku. 2 PL směsi dáme do studené vody a necháme 12 hodin macerovat. Přivedeme k varu a necháme přikryté vyluhovat. Do hotového čaje přidáme ještě lžičku vlaštovičníkové tinktury a pijeme 1/2 hodiny před každým hlavním jídlem.
2 šálky čočky, 2 šálky nadrobno nakrájených listů řepíku, 2 PL mouky, 2 PL oleje, 1 cibule, sůl, dobromysl, 2 stroužky česneku nebo několik listů česneku medvědího. Řepík dusíme na osmažené cibuli asi 15 min. Čočku uvaříme, zvlášť lépe je namočit ji den předem s bobkovým listem. Smícháme a podáváme za tepla, možno s vejcem. Zdroj: Slunečný život
Na kloktadlo budete potřebovat nejen řepík, ale také šťávu z bílého zelí, cca půl litru. Do šťávy přidejte 2 lžíce sušeného nebo 3 lžíce čerstvého řepíku a jednu lžíci mletého fenyklu. Povařte na mírném plameni a pak nechejte odstát. Přeceďte a přidejte lžíci tinktury z šalvěje. Pro lepší chuť můžete přidat med a citron. Kloktejte každé ráno a večer, menší množství můžete i pro lepší účinek polykat.
Použijte nať i květy řepíku (cca 3 lžíce) a stejné množství kostivalu (kořen). Dejte do 1/4 litru vody a nechejte povařit. Poté vypněte a nechejte vychladnout. Obklad nejen ve výluhu namáčejte, ale převařené bylinky vložte mezi plátýnko. Poté obklad přikládejte po dobu 30 minut. Obklad je hojivý na rány i na kožní choroby, či unavené oči.
Smíchejte řepík, třezalku a mátu ve stejném poměru. 2 lžíce směsi vystačí na 1/2 litru čaje. Nechejte povařit a poté vychladnout. Pokud nemáte rádi hořkou chuť čaje, nechejte louhovat maximálně 15 minut.
Na mast použijte nať řepíku, přibližně 2 plné hrsti. Vmíchejte do 250 g rozpuštěného vepřového sádla a nechejte dojít k varu. Poté musí směs zchladnout a pomalu ztuhnout. Nechejte odpočívat do druhého dne a poté opět rozpusťte, přeceďte přes sítko a přelijte do vymytých připravených nádob.
Řepík usušte a pomelte na jemný prášek. Ten pak přidávejte do nápojů dvakrát denně jednu kávovou lžičku po dobu 4 týdnů. Pročistíte si játra, žlučník a celkově zlepšíte trávení.
Z řepíku si můžete vyrobit i vynikající víno s blahodárnými účinky nejen na náladu, ale hlavně na zdraví. Nádobu naplňte směsí řepíku a světlíku a to nanejvýš do 1/2 jejího objemu. Následně láhev dolijte bílým vínem a nechejte 3 týdny odstát. Občas směs protřepejte. Nakonec vše přeceďte a můžete užívat, nejlépe na lačno.
Kniha Světla Kultu Bohyně, Kniha stínů/E. brooke, Magické rostliny/S. Lavender