Prvek: voda
Vlastnosti: ochlazující a zvlhčující
Latinský název: ..
Signatura: Měsíc, Venuše
Hlavní složky: slizovité látky, asparagin, lecitin, fytosterin, sacharidy, škrob, pektin, třísloviny, lipid, silice, vitamin C
Polarita: ženská
Božstva: Afrodíta, Seléné (řecká bohyně měsíce), Venuše (římská bohyně lásky, původně bohyně jara a vegetace)
Jiné názvy: Ibiš, ajbiš, ibišek, slézová růže, římský sléz
Pěstování: Proskurník roste na vlhkých slaných půdách, na pasekách, při okrajích řek a houštin, na okraji bažin apod. Upřednostňuje půdy, které jsou bohaté na živiny, vlhké, těžké a zřídka i písčité. Pěstuje se i jako okrasná rostlina.
Sběr: Kořeny se vykopávají v říjnu a v listopadu, mohou se ale sklízet i časně na jaře, obsah slizu je však nižší. Sklízejí se kořeny dvou nebo tříletých rostlin, přičemž se horní část oddenku s pupeny odřezává a používá k vegetativnímu množení v příštím roce. Nasucho se očistí kartáčem (vodou se slizy vylouhují!), případně se silnější kořeny podélně rozkrojí a rychle se suší při teplotě do 50 °C buď ve slabých vrstvách na lískách nebo navlečené na provázku. Při sušení vyšší teplotou žloutnou. Správně usušené kořeny jsou na lomu bělavé, mají charakteristický pach a nasládle slizovitou chuť. Listy se postupně sklízejí před rozkvětem 3 až 4 krát během vegetačního období, od května do července, vždy pouze za suchého počasí. Suší se nejlépe v sušárně při teplotě do 50 °C. Droga je mdle slizovité chuti a nemá obsahovat ztmavlé listy a jiné části matečné rostliny. Dnes se sbírají listy a kořeny výhradně z pěstovaných rostlin.
Doporučené kombinace: Společně s proskurníkem se v těchto směsích vyskytuje divizna, sléz, podběl, černý bez, jitrocel či lékořice.
Lékařské použití: Slizovité látky obsažené v droze mají změkčující a protizánětlivý účinek (droga se s úspěchem používá hlavně v dětském lékařství). Používá se při zánětu žaludku, hyperaciditě, žaludečních vředech, kolikách, průjmech, při zánětech ledvin a močového měchýře. Slizovité látky chrání kůži a sliznice před působením škodlivých činitelů. Kromě toho kořeny účinkují i expektoračně při zánětech dýchacích cest – laryngitidě, angíně, akutní a chronické bronchitidě a černém kašli. Také je součástí řady sirupů k léčbě kašle. Slizy a další látky ulehčují odkašlávání a chrání sliznice. Slizy vytvářejí na zanícené sliznici ochrannou vrstvu a mírní dráždění sliznice. Používá se při katarech horních cest dýchacích, kašli či při onemocněních průdušek. Také je vhodný při při průjmu, zejména při těžkých průjmech u dětí. Zevně se používají ve formě záparu na obklady při zánětech oční sliznice. Zevně se proskurník může použít jako kloktadlo při zánětech mandlí a ústní dutiny. Příznivě působí také na nehojící se rány, poleptání a popálení.
Emocionální použití: ..
Magické a rituální použití: Semena se přidává do kadidel vymítání, ochrany. Spojena se zásvětím. Ovšem také se přidával do kadidel v době zásnub. Semena se také používala v tantrické magii nebo přidávala do masti Velkého rituálu. O svátku Lughnasa býval proskurník součástí rituálního pokrmu.
Zdroj: Kniha Světla Kultu Bohyně, Magické rostliny/Lavender
1 díl proskurníku se zalije 5 díly 40% alkoholu. Louhuje 2-3 týdny, 1x denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 10-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody.
Sliz se nejlépe získá macerací ve studené vodě, v níž se dobře rozpouští (luhuje se 6 až 8 hodin). Berou se obvykle 2 čajové lžičky na sklenici vody, macerát se lehce přihřívá. Při zánětu střev se připraví odvar z 20 g drog na ½ l studené vody, která se přivede k varu a nechá se 10 minut vyluhovat. J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 4.
4 KL čerstvých listů proskurníku, 2 KL rostlinného oleje, několik kapek anýzového nebo hřebíčkového oleje, 1 KL semen proskurníku, 1 KL včelího vosku. Semena a listy mírně povařte 20 min v rostlinném oleji. Sceďte do hrnce a rozpusťte v oleji vosk. Odstavte z ohně a nalijte do sklenic míchejte tak dlouho, doku nezačne tekutina tuhnout. Přidejte několik kapek hřebíčkového/anýzového oleje.
Smícháme 150g mařinky vonné, 50g jalovce, 100g proskurníku, 100g slézu, 150g břízy, 150g kopřivy, 50g třezalky, 50g jmelí bez bobulí, 50g fenyklu, 50g meduňky, 50g máty. Do 1 litru vody dát 2 PL bylin. Vařit 1 minutu, nechat stát 10 minut, scedit. Litr čaje si uvařte do termosky a pijte jej během dne po dobu 1 měsíce. Pak následuje 14 dní přestávka a opět měsíční kúra.
Smícháme divizna květ 25g, Sléz květ 25g, Jitrocel kopinatý list 25g, Jablečník nať 25g, Proskurník kořen 10g. 1 KL směsi na šálek vroucí vody. Poté 2x přecedíme přes kávový filtr (úplné odstranění dráždivých chloupků). Při akutním zánětu dýchacích cest (bronchitidě), 3-4x denně, můžeme sladit medem. Zdroj: M. Mičánková, J. Lejnar: Léčivé rostliny III
Smícháme proskurník kořen 60g, divizna květ 15g, anýz plod 15g, sléz list s květem 15g. 1 KL směsi povaříme 1 minutu ve 1/4 l vody, necháme 10 minut vylouhovat. Poté 2x přecedíme přes kávový filtr (úplné odstranění dráždivých chloupků). Užíváme po 1 šálku ráno a večer. Zdroj: M. Mičánková, J. Lejnar: Léčivé rostliny III
Výplach na záněty v ústech Smícháme Kořen proskurníku 10g, Květ slezu 10g, Květ divizny 10g a Květ černého bezu 10g. 1 PL směsi přelijeme šálkem vody a vaříme 10 min, scedíme a vlažným odvarem vyplachujeme několikrát denně ústa.