Prvek: Oheň
Signatura: Slunce
Latinský název: Calendula officinalis L.
Hlavní složky: Hořčiny, saponiny, steroly, slizy, klejopryskyřice
Polarita: Mužská
Božstva: Xochiquetzal
Kuchyňské použití: Od dob starověkého Říma se její čerstvé nebo sušené okvětní plátky používaly jako náhražka šafránu. Okvětní lístky do polévek, rýžových a sýrových pokrmů. V 16. století se také používala nať na vykuřování a šťáva z rostliny při bolení zubů. V 17. století byl měsíček považován za nejvhodnější bylinu na léčení moru. Ve středověku se sušenými jazykovitými květy měsíčku falšovalo jedno z nejdražších druhů koření - šafrán. U nás se měsíček začal objevovat ve 12. století.
Jiné názvy: Kalendule, krusíček, nehtík, pampalík, pazourek, sluníčko, umrlčí karafiát, pampalík
Pěstování: Slunná stanoviště s půdami střed., humózními, s dostatkem vápníku. Bohatá a lehká půda. Snadno se sám vysemeňuje. Vysévá se na podzim či na jaře. Semena se nezahrnují - potřebují ke klíčení světlo. Jednou vysetá zůstává věrná zahradě samovýsevem, s léty ztrácí na velikosti květu, barvy a plnosti, v suchém roce bývá napadán houbovitými chorobami - výšku byliny zkrátit na velikost dlaně - vyrazí zdravé výhonky.
Vysévejte přímo na místo na plné slunce nebo do světlého stínu, a to na jaře pro pozdější kvetení nebo (raději) na podzim, aby přezimoval a další rok vytvořil statné rostliny, které dlouho pokvetou. I když se jim nejlépe daří v těžší půdě, k přirozenému nasemenění mají sklon většinou v lehkých půdách. (V ČR jen jako letnička, nesnáší mráz.)
Sběr: Sbírají se květy, nejlépe v poledních hodinách. Suší se rychle ve stínu. Uchovávat v temnu v uzavřených nádobách. Aromaterapie - extrakcí okvětních lístků oranžově kvetoucí formy se získává silice.
Doporučené kombinace: Růže, geránium, levandule, bergamot, citron, majoránka, nerol, ylang-ylang, rozmarýn.
Lékařské použití: Vhodný proti jakýmkoliv jedům v těle (toxické či infekční působení, silně močopudní - odvádí z těla přebytečnou vodu a zvyšuje tvorbu moči. Dezinfekční prostředek na močové cesty. Povzbuzuje energii a celkovou vitalitu - dlouhé nemoci , deprese. Působí proti obavám flegmatiků, proti depresím melancholiků. Jalovec stimuluje mentální pochody. Je možné, že zlepšuje zrak tím, že posiluje nervová vlákna oka. Pročišťuje krev - artritida, revmatismus, prochlazení. Jalovčinky pomohou i při léčbě kožních nemocí (lupénka, ekzémy). S oblibou užíván v aromaterapii. Má protirakovinné účinky.
Emocionální použití: Působí na solární plexus a krční čakru. Doporučuje se lidem váhavým a nesmělým, bojácným nebo opatrným. Uplatňuje se při stavech zuřivosti, sebeosočování, náladách. Napomáhá nalézt sebejistotu. Lidé, jejichž pohled na život je tak říkajíc v záporu, svět je špatný, nic nefunguje a každá námaha je zbytečná. Pokud tento stav trvá déle, dokážou se pesimisté propracovat až k depresím, ojediněle k sebevražedným myšlenkám. Měsíček dokáže tyto stavy eliminovat. Je spojen s prohřátím celého organizmu, vyjasněním mysli a dává naději na lepší zítřky.
Magické a rituální použití: Rituály odvahy, vytrvalosti, dlouhé cesty, ochrany, věštecké sny, duchovní síly. Bylina svatojánských ohňů, u nichž se scházely ženy, vyvolává prorocké sny - zvlášť účinné při hledání zloděje. Vykuřování při obřadech. Nechybí na svátcích Slunovratu - květy jako příměs do kadidel. Posvátná roslina druidů. Měsíčková voda se dělá z květů. Když si jí potřete víčka, pomůže vám spatřit nadpřirozené bytosti. Květy, které přidáte do podušky nebo polštářku, přivolají jasnovidecké sny.
2 PL květů měsíčku se zalije 10 PL 40% alkoholu. Louhuje 2-3 týdny, 1x denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 10-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody.
1 PL šalvěje a 1 PL měsíčku naložené do 10 PL 60% lihu/vysokoprocentní vodky. Tahle tinktura funguje jako skvělý desinfekční a hojivý prostředek na mokvavé ekzémy, hnisavá poranění, vřídky a vůbec všelijaké obtížné kožní defekty a to především a téměř zázračně u zvířat. Okvětní lístky měsíčku a lístky šalvěje v poměru 3 : 1 naložíme do lihu tak, aby byly byliny sotva ponořené, asi jako vidíte na fotce. Sklenici uzavřeme víčkem, dáme na tmavé a chladné místo a 3 x denně protřepáváme. Po dvou týdnech tinkturu přefiltrujeme a uložíme do tmavé lahvičky a do chladničky. Používáme podle potřeby.
1/4 kg sádla, 1,5 l měsíčkové šťávy z listů. Pečlivě smíchejte šťávu a sádlo, uložte ve skleněných nádobkách na chladném místě.
Do láhve dáme květy měsíčku, zalijeme olejem a postavíme na teplé místo na 2-3 týdny. Občas protřepte obsahem. Scedíme a užíváme na rány nebo k přípravě krémů na rozpraskané ruce, opruzeniny, popáleniny a omrzliny.
Smícháme po hrstce čerstvé květy měsíčku, šalvěji a čerstvé či sušené kvítky levandule, slunečnicový olej, 70 ml vodky. Čerstvé byliny sesbíráme hned ráno, protože v té době je v nich nejvíce olejů. Pro jeden parfém potřebujeme zhruba dva šálky bylin. Předtím, než dáme byliny luhovat, je zmačkáme rukama. Vložíme je do nádoby a přelijeme slunečnicovým olejem. Olej musí pohltit směs bylin a květů zcela. Nádobu zavíčkujeme, lehce protřeseme a umístíme na 24 hod na parapet, kam svítí slunce. Druhý den nálev zcedíme a budeme pracovat pouze s olejem, vyluhované byliny vyhodíme. Do oleje vložíme novou dávku promačkaných bylin, opět necháme 24 hod pracovat. Tento proces opakujeme jeden až dva týdny do doby, než olej začně silně vonět. Pak do vzniklého voňavého oleje bez bylin a květů nalijeme alkohol. Několikrát pořádně promícháme lžíčkou krouživými pohyby a umístíme zpět ke slunnému oknu a necháme to odpočívat do doby, než alkohol klesne na dno. Pak stříkačkou nebo kapátkem natáhneme alkohol a přelejeme do nádobky s dávkovačem. Zdroj: Česká televize - Herbář
1 KL listů pampelišky, 1 KL kopřiv a 1 KL měsíčku lékařského. Směs přelijeme 0,5 l vroucí vody a necháme 20 min louhovat. Scedíme do termosky a popíjíme během dne. Tato kůra by se měla dodržovat pravidelně po dobu 2-4 týdnů.
Na cysty vaječníku se užívá čajová směs kontryhel 4 díly, gotukola 2 díly, měsíček 2 díly, sporýš 1 díl a mateřídouška 1 díl. 1 čajová lžička se luhuje 10 minut a to 4x denně.
Smíchejte 1 PL kontryhelu s 1 PL měsíčku lékařského a 1 PL třezalky. Smšs přelijeme 2 šálky vroucí vody, necháme pod pokličkou 15 min louhovat, poté scedíme do termosky. Vypijte po šálku ráno a večer.
Smícháme Řepíku 1 PL, Meduňky 1 PL, Měsíčku 1/4 PL, Diviznu 1/4 PL, Jitrocele 1 PL, Heřmánku 1 PL a Máty 1/4 PL. 1 KL směsi přelijeme šálkem vroucí vody, necháme 10 min louhovat, scedíme a pijeme ráno a večer.
Toto časté virové bolestivé onemocnění postihuje obvykle oslabený organismus. Smícháme 1 díl květu heřmánku, 1 díl měsíčku, 1 díl listu kopřivy, 1 díl natě benediktu a 1 díl kořene nebo natě čekanky. Obvyklým způsobem připravený čaj pijeme 2-3x denně. Osladíme čekankovým sirupem. Zevně ošetřujeme postižená místa kašovitými obklady z rozvařené dubové kůry a šalvěje. K obkladům můžeme použít scezené vyluhované bylinky.
Pokud chcete slavit magicky, upečte si tuhle netradiční pochutinu na sluneční svátky. 1 hrnek + 1 PL okvětních plátků měsíčku, 2 dl mléka bez laktózy, 1 vejce, 3–5 hrnků mouky, 5 PL cukru, 1 KL prášku do pečiva, 6 PL másla, 1/2 hrnku kandované pomerančové kůry, 1 hrnek brusinek. 1 hrnek měsíčkových okvětních plátků vložte do hrnce a přilijte mléko. Pak přiveďte mléko do varu, sceďte měsíček a všlehejte do vývaru vejce. V jiné misce smíchejte mouku, cukr, prášek do pečiva, sůl a 1 lžíci okvětních plátků. Nakrájejte máslo a přidejte i pomerančovou kůru a rozinky. Do směsi pak přilijte i mléčný vývar a deset minut šlehejte. Pak vlijte do vymaštěné formy na vdolky a při 190 °C pečte 10–15 minut.