Logo Magica

Libeček

Signatura:  Slunce

Živel: oheň

Latinský název: Levisticum officinale

Hlavní složky: silice s ftalidy, terpinolem, karvakrolem a dalšími složkami, a dále kumariny, pryskyřice, cukry aj, Libeček lékařský obsahuje silice, třísloviny, organické kyseliny, furokumariny, vitamíny C, A, hořčiny, pryskyřici, cukry.

Polarita: Mužská

Božstva: 

Doporučené kombinace:  V urologii - rdesno, přeslička, máčka, jehlice. V oblasti trávicího traktu - fenykl, puškvorec, pampeliška, kmín, benedikt, jablečník. Gynekologie- kontryhel, řebříček. Nekombinuje se s jalovcem, obě drogy působí dráždivě na ledviny.

Kuchyňské použití:  Chuť listů, je často přirovnávána k chuti maggi, proto se mu také někdy říká "rostlina maggi". Čerstvé i sušené listy jsou skvělým kořením na dochucení polévek a omáček, do pomazánek, masových pokrmů, hodí se i do salátů. Oddenky libečku a jeho oloupaný čerstvý kořen se dají upravovat jako zelenina, nejlépe pokrájené a přidané do polévky. Plody - semena libečku mají o něco sladší chuť než listy. Používají se jak k dochucování jídla, tak na ochucení bylinných likérů, které tím získají kořenitou chuť.

Jiné názvy: lobeček, lubeček, opich, vlstek, apich, vopych.

Pěstování:  Nejrychleji vypěstujete libeček z darovaných kořenových puků. Rostlině rozdělení kořenů nevadí a nově zasazená část vytvoří v krátkém čase pěkný trs. Vymezte libečku dostatečný prostor, jde o mohutnou rostlinu, dorůstající. Semena lze vysévat ve dvou obdobích, buď brzy zjara (březen a duben), případně koncem léta v srpnu a září. V teplejších oblastech lze výsev posunout až do konce října. Semeno potřebuje asi třícentimetrovou hloubku, řádky by měly být šedesát centimetrů od sebe. Kvete v červenci až srpnu. Libeček pomalu klíčí, takže mějte trpělivost. Jakmile rostliny dorostou asi deseti centimetrů, protrhají se na patnácticentimetrovou vzdálenost. V té době můžete mladý libeček vysadit na trvalé stanoviště, přebytečné sazeničky rozdejte. Pro jednu domácnost bohatě vystačí jedna rostlina. Lze pěstovat i v místnosti.

Sběr:  Sbírají se nejen listy, ale i semena. Vůbec nejúčinnější jsou kořeny. Ze zahrady ho pak budete mít k dispozici od časného jara až do prvních mrazíků, po nich se rostlina zatáhne do země. Mladé listy bez středového vřetene sklízíme již prvním rokem, duté hlavní stonky před květem. Kořeny dvouletých nebo tříletých rostlin vykopané na podzim, očistí se, podélně rozříznou a suší ve stínu nebo umělým teplem do 35°C. Zralé nažky sbíráme na podzim po úplném dozrání. Pokud libeček použijete k přípravě esenciálních olejů, pak trhejte listy pouze před kvetením. Semena sbírejte ihned po dozrání a uschovejte je v suchu, nejlépe ve skle. Z rostliny pravidelně odstraňujte hnědnoucí listy a nečekáte-li na semínka, pak v létě seřízněte květní lodyhu asi 30 cm nad zemí, abyste podpořili růst listů. Listy, které nevyužijete v kuchyni, klidně nastrkejte do zahradních holínek. Libeček totiž funguje jako skvělý deodorant.

Lékařské použití:  Příznivý vliv na zažívání. Zlepšuje trávení a stimuluje produkci trávících šťáv. Nálev ze semen či oddenku se užívá při kolikách, nadýmání, nechutenství, nedostatečné činnosti žaludku a žlučníku, při pocitu plnosti po jídle atd. Odstraňuje z organismu nežádoucí zplodiny a toxiny. Pomáhá při revma, artróze a dně, čistí krev. Čaj z libečku má výrazně močopudné a tím také čistící účinky. Za tímto účelem můžeme použít všechny části rostliny, ale nejvýraznější účinek má v tomto případě kořen. Krátkým povařením sušeného kořene si připravíme čaj, který pijeme několikrát denně. Kořen se dá ale konzumovat za čerstva, stačí když ho oloupeme a vaříme jako zeleninu, např. v polévce. Detoxikační působení se může projevit i lehce zvýšením pocením po jeho konzumaci, kdy z těla odcházejí škodlivé látky. Často se přidává do bylinných směsí proti potížím s močením, ledvinami a prostatou. Koupel s přídavkem silného odvaru z kořene a listů. na kloubní potíže. Chladný nálev se užívá jako kloktadlo.

POZOR: Není vhodný pro dlouhodobé podávání. NEUŽÍVAT V TĚHOTENSTVÍ a PŘI LEDVINOVÝCH POTÍŽÍCH!!!

Emocionální použití:  Pro pocit čistoty fyzické i duševní. Olej z libečku zvyšuje osobní magnetismus a přitažlivost.

Magické a rituální použití:  Libeček v očistné koupeli zachovává pocit fyzické i duševní očisty. Nálevem se očisťují rituální pomůcky a obřadní místnosti. Vložením sáčku s libečkem nebo přidáním odvaru z něj do koupele zvýšíte svou přitažlivost. Zejména je účinný před setkáním s novými lidmi. Silný odvar ze semen či listů v koupeli působí jako přírodní deodorant. Tuto lázeň lze použít také jako očistu před rituálem. Tarot: Svět.

Recepty

Čaj na revma a na dnu

Smícháme 30g březových listů, 30g kořene libečku, 30g tužebníku, 30g kopřivy, 30g oddenku pýru a 50g zlatobýlu. 4 PL směsi zalijeme 1 litrem vroucí vody a pod pokličkou ponecháme 15 minut vyluhovat. Scedíme a pomalu popíjíme. Toto množství představuje denní dávku. Kůra je 2 týdenní. Pro opakování kůry nutno dodržet dvoutýdenní přestávku mezi kůrami.

Libečková MAGGI pasta

130 g libečku, 20 g soli ((Fleur de sel (solné květiny) nebo jiná hrubší mořská sůl), 4 lžíce kvalitního olivového oleje. Nať libečku vyperte a lehce osušte v papírových utěrkách. Listy nasekejte a vhoďte do mixéru. Přidejte sůl a lžíci oleje a začněte sekat. Pomalu přilívejte zbytek oleje, až vznikne konzistence hrubé pasty. Libeček by měl být stále jen rozsekaný na kousky. Lžičkou natlačte směs do vypařené a suché sklenice, nahoře vytvořte slabou hladinku oleje a sklenici uzavřete. Uložte ji nejlépe do chladničky a pastu postupně odebírejte. Do směsi ponořte vždy čistou lžičku a sklenici pevně uzavřete. Pamatujte na to, že pasta je slaná, takže úměrně tomu osolte základní pokrm. Libeček dokáže vyrůst až do 1,5 m. Je to odolná trvalka a během roku se dobře vypořádá s častým řezáním listů. Na zimu rostlina nad zemí úplně odumře, ale na jaře znovu obrazí. Dejte na ni pozor, a místo si zprvu označte. Nejlépe je jí v polostínu, ve vlhké, propustné půdě. Poslední listy sklízím právě teď. Venku je krásně, takže si můžete vyrobit libečkovou pastu přímo na zahradě. Budete potřebovat jen olej, sůl, mixér a šikovné skleničky. Listy okrájím, a společně se solí a olejem zpracuji do hrubší konzistence. Stonky však nevyhodím. Buď je přidám do vařících se brambor a samozřejmě do polévky, a pokud se to nehodí, nastrkám je do hrnku se solí. Klidně tam počkají na další využití. Libečkovou pastu namačkám lžičkou do nízkých sklenic. Ne, nějak dramaticky, ale je dobré, když je hmota kompaktní. Nakonec nahoru naleji hladinku oleje, aby k směsi nešlo tolik vzduchu. Sklenice pak uchovám uzavřené v chladu a temnu.

Pokud libeček použijete k přípravě esenciálních olejů, pak trhejte listy pouze před kvetením.

Libečkový prášek

suchý kořen pomeleme a rozdrtíme na prášek, prosejeme na sítku. Použití:  3x denně na špičku kulatého nože.

Čaj na uklidnění nervů

Smícháme Světlík 1 PL, Meduňka 1/2 PL, Dobromysl 1 PL, Mateřídouška 1 PL, Kořen anděliky 1/2 PL, Libeček 1/2 PL, Saturejka 1 PL. Přelijeme 1 KL směsi šálkem vroucí vody a přivedeme k varu a necháme krátce přejít varem. Odstavíme a 10 min louhujeme, scedíme do termosky. Ráno vypijeme polovinu, večer druhou.

Trotulin proti menstruačním bolestem

Smíchejte po 1 PL bobule jalovce, petržel, fenykl, libeček a šantu kočičí. Zalijte 0,7 l bílým vínem. Před použitím mírně ohřejte.

Čaj na mírný katar močového měchýře z podchlazení

Libeček kořen 25g, Medvědice list 25g, Len semeno 25g, Bedrník kořen 25g 1 až 2 šálky odvaru denně. Zdroj: M. Mičánková, J. Lejnar: Léčivé rostliny III

Čaj na lepší vyměšování

Libeček kořen 20g, Pýr kořen 20g, Jehlice kořen   20g, Smetanka kořen 20g, Lékořice kořen 20g. Polévková lžíce směsi na 200 ml vody, povařit 4 minuty, vyluhovat 10 minut. Užíváme 1 šálek ráno i večer. Zdroj: M. Mičánková, J. Lejnar: Léčivé rostliny III


Bylinka ve směsích

Menstruační bolesti 3


Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Magické rostliny/Lavender

  zpět na Byliny Slunce