Prvek: vzduch
Vlastnosti: stabilizující, uklidňující, tišící
Latinský název: Lavandula angustifolia
Signatura: Merkur
Hlavní složky: silice, třísloviny, hořčiny
Polarita: mužská
Božstva: Cernunnos, Hadí Bohyně, Hekaté (řecko-thrácká bohyně Měsíce a podsvětí, vládkyně tajemných sil), Kirké (řecká bohyně – čarodějka), Médeia (řecká bohyně, v pozdějších pověstech osudná čarodějka), Saturnus (římský, původně, bůh hojnosti a žní)
Jiné názvy: devandula, dulenka, spikanard, špikrnát
Lavatio - lat. umýt. Bylina je zasvěcena bohyním Hekaté, Médei a Kirké. Čarodějky nazývají levanduli Elfím listem. Je používána k zahánění zla.
Latinský název Lavandula je odvozen z latinského slova lavare, což znamená mýti se. Už staří Řekové a Římané ji používali ke koupelím, které celkově uklidňují a zbavují napětí, ale zároveň osvěžují, oživují a povzbuzují. Pacienti s nízkým tlakem, kteří trpí na závratě a hučení v uších, by si měli občas dopřát levandulovou koupel; nesmí být ale ani příliš horká ani dlouhá.
Symbol čistoty. Už odpradávna je levandule spojována s čistotou, umýváním, parfumerií a kosmetikou. Má uklidňující a harmonizující účinky na celý organismus, napomáhá sladkému spánku. Je přísadou do koupele při zevní léčbě funkčních oběhových poruch a samozřejmě je hojně využívaná v kosmetice. Do skříní vkládáme pytlíky se sušenou levandulí k odpuzování molů. Sušená levandule k provonění prostorů, sáčky s levandulí vkládáme nejen do skříní, ale při nespavosti k postelím či pod polštář.
Pěstování: Pěstuje se v suché, odvodněné a kamenité půdě na slunném stanovišti. Dorůstá výšky 90 cm. Množí se na jaře stonkovými řízky.
Sběr: Sbírají se květy a to v období od června do srpna, těsně před rozkvětem. Listy dle potřeby.
Lékařské použití: Tento malý polokeř pocházející z oblasti Středomoří obsahuje mnoho léčivých substancí, jako jsou silice, jemné třísloviny (zejména kyselina rozmarýnová s protizánětlivými a antivirovými účinky), kumariny a flavonoidy. Levanduli používáme při obtížích s usínáním, nervozitě a stavech neklidu. Stimulant trávicího ústrojí a bílých krvinek. Působí příznivě na činnost jater, posiluje žaludek a redukuje nadýmání a špatnou absorpci jídla. Snižuje vysoký krevní tlak, uklidňuje bušení srdce a tlumí návaly horka. Neužívat při potížích s nízkým tlakem. Působí dobře na osoby trpící katalepsií. Levandule je výborným antiseptikem vnějším i vnitřním. Odstraňuje z krve nečistoty, škodlivé látky a toxiny. Jako kloktadlo se doporučuje při zánětech mandlí, bolestech v krku. Jako ústní voda působí blahodárně na dásně, afty a tlumí bolesti zubů. Dále se této byliny využívá zejména na uklidnění nervového systému - nespavost, fyzická únava či ke zklidnění myšlenek, jež jsou příčinou nespavosti. Během dne působí jako stimulant. Je výborným lékem při léčbě migrény, jak záchvatů tak dlouhodobě přetrvávajících bolestí. Tuto bylinu lze rovněž využít při častém omdlévání a při potížích se závratí a nevolností při cestování (autem, letadlem atd.). Esenciální olej byl s úspěchem použit při léčbě některých druhů rakoviny kůže. Dalším významným využitím byliny je podpora léčby odvykání návykových potíží. Nedoporučuje se vysazení předepsaných léků!!! Poradit se s lékařem. POZOR: Diabetici závislí na inzulínu by neměli levanduli užívat !!!
Emocionální použití: Kouř levandule uspává a přináší úlevu. Levandule je bylinou solárního plexu, který se zabývá přijímáním zejména vnějších podnětů. Pokud se nekontroluje způsob přijímání, je člověk schopen přijmout všechny pocity, emoce a vibrace, které se mu nabízejí. Dokud se neusměrní jednání z oblasti srdečního a mozkového centra, je člověk ovládán touhami, neposuzuje věc objektivně a nezaujatě. Bylina napomáhá regulovat příjem podnětů, uzavření tohoto centra, jeho ochranu a absorbování pouze těch impulsů, jež jsou pro danou osobu prospěšné a užitečné. Žena lehce ovlivnitelná svým okolím, si uvědomuje, jak násilí a zloba a zášť narušují její vnitřní vyrovnanost.
Magické a rituální použití: Využití rostlinných sil - láska, ochrana, spánek, štěstí, mír, cudnost, očista, dlouhověkost. Čarodějky házely květy levandule do svatojánských ohňů - dým podporuje vidění a inspiraci. Inhalování levandulové vůně vyvolává stavy transu a jasnozřivosti, rozvíjí představivost, je výborným prostředkem na posílení koncentrace mysli, chceme-li se soustředit na konkrétní úkol. Při rituálech lásky velmi mocně působí na muže. Vhodná před meditací. Při letním Slunovratu se vhazuje do ohně.
Levanduli sesbíranou během letních měsíců lze využít následujícího roku k přivítání jara. Nejvhodnější jsou ranní meditace, kdy svět je ještě pohroužen do ticha, všude panuje klid, nový den se teprve probouzí, stále je však zahalen rouškou nočního tajemství. Levandule je bylina vonící čerstvostí - představuje ideje, které se dosud nenarodily a zaklínadla jež je nutno vyslovit. Přivítejte jaro levandulovým ohněm, vodou s esencí této byliny omyjte posvátné místo a magické předměty.
1 díl květů levandule se zalije 5 díly 40% alkoholu. Louhuje 2-3 týdny, 1x denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 10-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody.
10g mateřídoušky, 20g kořene anděliky, 25g heřmánku, 30g mařinky, 50g pomerančové kůry, 30g květů levandule. Bylinky smíchejte a podrcené vložíme do litrové lahve, zalijeme 0,75l kvalitní jemné vodky nebo bílým rumem. Necháme při pokojové teplotě cca 4 týdny macerovat, občas protřeseme. Přecedíme, necháme usadit a opatrně slijeme přes plátýnko. Přidáme vychladlý cukerný sirup z 300g třtinového cukru zcela rozpuštěného v 300 ml horké vody.
2 snítky čerstvé bazalky, 3 snítky čerstvé šalvěje, 3 snítky čerstvé levandule, 1 hrst čerstvých heřmánkových květů nebo 1 PL sušeného, 1 snítka rozmarýnu se zasype 200g třtinového cukru a zalije 0,7l kvalitní vodky nebo bílým rumem. Necháme stát na slunném místě 6 týdnů, 1-2x týdně protřepeme lahví. Poté se přefiltruje a slije do čisté lahve. Podáváme dobře vychlazené.
Půl hodiny před uložením do postele pijte levandulový čaj či si vetřete kapku éterického oleje do spánků a nebo jím lehce pokapejte polštář.
Připravíme si po 1 PL mateřídoušky, levandule, meduňky, kozlíku kořen, anděliky kořen a kokošky. Smícháme podrcené kořeny a 1/4 KL kořenové směsi povaříme 3-5 min na mírném plameni. Odstavíme. Ostatní bylinky smícháme a 1/2 směsi přelijeme šálkem vroucí vody, louhujeme 10-15 min. Slijeme oba šálky a scedíme do termosky. Pijeme přes den po doušcích při psychické zátěži, kdy ztrácíme nadhled.
1KL sušených březových listů, 1KL sušených levandulových květů, 1 litr ovocného octa, 10 kapek éterického levandulového oleje. Byliny a ocet vložíme do nádoby a uzavřeme. Ponecháme louhovat 1 týden. Scedíme a přidáme éterický levandulový olej. Smícháme 1 díl březového octa s 2 díly vody. Směsí masírujeme pokožku hlavy i vlasy. Ponecháme 10 minut a opláchneme.
Přidejte pět kapek levandulového oleje do lázně a dýchejte její vůni. Představujte si, že pocity, kterých se chcete zbavit, z vás vyprchávají stejným způsobem jako pára z vaší koupele.
Dáme 5 hrstí levandulové natě na 5 litrů vody. Nať spaříme a necháme 20 minut pod pokličkou ustát. Pak přecedíme a vlijeme do koupele. Teplota maximálně 37°C! Koupel celkově posiluje a osvěžuje, léčí i kožní plísně a po poradě s lékařem si ji mohou dopřát i ochrnutí pacienti po mrtvici.
Připravíme si květ levandule, list rozmarýny, nať mateřídoušky a květ heřmánku, vše po 30g. Celé množství krátce svaříme se 3 litry vody a necháme 15 minut táhnout. Poté přecedíme a vlijeme do připravené lázně. Koupele mají být jen příjemně teplé a nemají trvat déle než 15-20 minut. Po koupeli je vhodné se neutírat, ale pouze se zabalit do osušky a zůstat v posteli podle možnosti půl až jednu hodinu. Nejlepší je brát koupele na noc.
Smícháme po 1 PL Levandule, heřmánek, šalvěj, mátu a puškvorec, přelijeme 0,5l vroucí vody, necháme 15 min louhovat a scedíme do koupele. Lázeň je uklidňující a působí proti bolesti hlavy a nespavosti.
Hrstka čerstvých květů měsíčku, listů šalvěje a čerstvých či sušených kvítků levandule, slunečnicový či mandlový olej, 70 ml vodky, destilovaná voda. Čerstvé byliny sesbíráme hned ráno, protože v té době je v nich nejvíce olejů. Předtím, než dáme byliny macerovat, je v ruce pomačkáme. Vložíme je do skleněné nádoby a přelijeme je mandlovým nebo slunečnicovým olejem. Olej musí pohltit směs bylin a květů zcela. Nádobu zavíčkujeme, lehce protřeseme a umístíme na 24 hodin k oknu, kam svítí slunce. Druhý den macerát scedíme vymačkáme bylinky, které vyhodíme. Do oleje vložíme novou dávku promačkaných bylin, opět necháme 24 hodin macerovat. Tento proces opakujeme 1-2 týdny do doby, než olej počne silně vonět. Pak do vzniklého voňavého oleje bez bylin a květů nalijeme alkohol. Několikrát pořádně promícháme a umístíme zpět ke slunnému oknu a necháme to odpočívat do doby, než alkohol klesne na dno. Pak stříkačkou nebo kapátkem natáhneme alkohol a přelejeme do nádobky s dávkovačem. Zdroj: ceskatelevize.cz/herbar.
1 kg domácího sádla se 100g včelího vosku ohřejeme na vodní lázni na teplotu 80°C, přidáme 250g čerstvých levandulových květů a asi 10 min mícháme, odstavíme a necháme pod pokličkou do druhého dne. Pak mast mírně rozehřejeme jen tak, aby se mast dala přecedit přes gázu. Mast skladujeme v menších kelímcích či skleničkách na tmavém a chladném místě.
500g mýdlové hmoty, vonný olejíček levandulový, kvítka levandule. Rozpustíme mýdlovou hmotu a dodáme vonný olejíček a bylinky. Naplníme formičky nebo vytvoříme koule kolem šňůrky. Pak necháme ztuhnout. Zdroj: ceskatelevize.cz/herbar
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10614805433-herbar/7081-recepty/3212-pletova-maska/
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10614805433-herbar/7081-recepty/4819-sumive-koule-do-koupele/
Zalijeme 10 g květů 1l studené vody, krátce povaříme, odstavíme, zakryjeme a 10 minut vyluhujeme. Několikrát denně přehodíme přes hlavu ručník a inhalujeme páry.
Zalijeme 4 čajové lžičky květů 500 ml vařící vody a 5 minut vyluhujeme. Přikládáme horké.
2 PL sušené levandule přelijeme 0,5 l vroucí vody a necháme louhovat 10-15 min. Poté scedíme a osladíme medem dle chuti. Nalijeme do skleněného džbánu, přidáme 0,5 l studené vody nebo minerálky a citronovou šťávu ze 4 citronů. Necháme vychladit, můžeme přidat i kostičky ledu se zamraženými kvítky fialky a meduňky.
10 klasů čerstvé levandule opláchneme vodou a vložíme do džbánu, zalijeme 1 l perlivé/neperlivé vody a dáme na 1-2 hod chladit do lednice.
10 klasů čerstvé levandule opláchneme vodou a vložíme do skleněného džbánu, doplníme 1 l perlivé/neperlivé vody a osladíme levandulovým sirupem. Pro změnu můžeme přidávat hrstku malin, meduňky, květy fialek. Doporučujeme přidávat jen jemné bylinky a ovoce. Výraznější aroma či chuť by přebylo levanduli.
Čerstvou nebo sušenou levanduli nasypeme do lahve a zalijeme polosuchým bílým vínem a necháme macerovat. Scedíme do vyvařené lahve. 2-3x denně vypít jednu likérovou sklenku levandulového vína.
Levandule lékařská 20 g, víno 1l. Čerstvou nebo sušenou levanduli vařit 5 až 10 minut ve víně, scedit, horké naplnit do vyvařené lahve. 2-3x denně vypít jednu plnou likérovou sklenku teplého levandulového vína. Onemocní-li játra ze smutku, například při nějakém úmrtí, lze je léčit uvedeným způsobem. Játra se ponejvíce ohlašují tupou bolestí pod pravým obloukem žeberním. Přesnou diagnózu ovšem musí vždy stanovit lékař!
Levandule lékařská 20 g, voda 1l, med 20g. Čerstvou nebo sušenou levanduli vařit 5 až 10 minut ve vodě s medem, scedit, horké naplnit do vyvařené lahve. Dvakrát až třikrát denně vypít jednu plnou likérovou sklenku teplého levandulového vína.
12 kusů odkvétající růže, 4 ks klasů levandule, 1 l vody, 250g cukru třtinového, 3 jablka, 1 citron, 1 balení Dr. Oetker 2:1. První den: Okvětní plátky růže zbavíme bílé spodní části, propláchneme studenou vodou a necháme okapat. Do většího hrnce nalijeme 1,0 litru vody, přisypeme okvětní plátky a přivedeme k varu. Vaříme na mírném ohni cca 5 minut. Odstavíme a necháme do druhého dne odstát. Druhý den: Zbavíme jablka slupek a jádřinců, pokrájíme na kostičky. Pokrájená jablka smícháme s 250 g cukru krupice a přidáme šťávu z jednoho citronu (pozor jen šťávu). Tuto směs přivedeme k varu (pokud není možné jablka rozvařit, použijeme ponorný mixer). Z výluhu plátků růží vyjmeme vařené plátky růží (vymačkat co nejvíce výluh z plátků). Výluh obohatíme pouze o květy levandule. Výluh s květy levandule přivedeme k varu a přidáme směs vařených jablíček. Už žádný cukr! Přidáme Dr.Oetker 2:1 a důkladně jen rozmícháme. Provedeme test na talířek. Pokud na talířku zavařenina drží tvar, rozlijeme jí pomocí trychtýře do zavařovacích sklenek. Sklenky necháme 5 minut dnem vzhůru, potom otočíme a necháme vychladnout.
1 lžička na šálek vody, spařit a nechat ustát. Pije se obden.
2 lžičky na šálek, čaj se pije po malých doušcích 2x denně pouze obden.
smíchat stejným dílem s heřmánkem a mátou peprnou, 2 lžičky na 1/4 l vody, spařit. Pít 2x denně před jídlem.
smíchat s meduňkou, hlohem, hluchavkou bílou.
(nervového původu): se srdečníkem, třezalkou, chmelem, 2 lžičky na 1/4 l, 2x denně.
hlavu voholiti, listí levandule s vínem stlouci a teplým hlavu tříti a hlavu obložiti, čepičku kuní vložiti, napíti se levandule vařené s vínem, lehnouti a spáti nedati. (Černý) Při vnitřním užívání ve větších dávkách nebo dlouhodobě není levandule zcela neškodná. Může vyvolat omámení i silnou nevolnost. Je výhodnější ji používat ve směsích, kde se bylinky navzájem doplňují a působí lépe.
Použijeme 3 polévkové lžíce sušených květů nebo 6 polévkových lžic sušené kvetoucí natě na 1 litr vody. Spaříme a necháme ustát. Používáme na ekzémy, kožní plísně a špatně se hojící rány. Přikládáme při křečích, revmatismu, po obrně nebo při pohmožděninách.
Výborné mazání po mrtvici, při dně, revmatismu a zánětech nervů - 25g levandule naložíme do 250g kvalitního oleje (lihu, octa) a necháme 14 dní stát, pak přecedíme do tmavé lahvičky.
50g levandule vložíme do 1/3l olivového nebo slunečnicového oleje . Necháme dva týdny na teplém místě,občas protřepeme.Potom scedíme a uzavřeme do tmavé skleněné láhve. Použití: Revmatické bolesti, ischias a dna.(Užívá se 4-5 kapek denně při nadýmání, nechutenství,proti bolestem hlavy ,zevně se používá k mazání při bolestech)
Malé pytlíčky z řidší tkaniny naplníme sušenou kvetoucí natí levandule, případně smícháme s meduňkou, mateřídouškou nebo voňavým pelyňkem bro- tánkem. Klademe si je na noc vedle hlavy nebo pod polštář, aby nám jejich vůně přinesla klidný spánek a pěkné sny.
Ve větší láhvi smícháme hrst čerstvých levandulových květů a 100g lihu. Občas protřepeme. Asi za týden už můžeme květy přecedit a vylisovat. Hotovou voňavku nalejeme do malých skleniček a dobře uzavřeme. Levandulová voňavka mívala magickou přitažlivost! Šaty z levandulí provoněného šatníku přitahovaly lásku. Milostné dopisy se psaly na papíru vonícím levandulí.
levandulový olej, mentol, kafr (bolesti páteře, mimo- kloubní revmatismus).
levandule, meduňka, dobromysl
2 kg borůvek, 1 kg krystal cukru, 2 malé citrony a svazek levandule. Když džem dostatečně a rychle odvaříte, nemusíte přidávat žádný pektin. Dejte si malý talířek do mrazáku. V širokém hrnci vařte 10 až 15 minut borůvky, potom přisypte cukr a přilejte šťávu ze dvou citronů. Vhoďte svázaný svazek levandulových květů a přiveďte opět k varu. Zprudka vařte dokud džem nezhoustne. Kápněte na talířek z mrazáku trochu marmelády a zjistěte, jestli dostatečně ztuhne, jestliže ne, pokračujte ještě chvíli ve vaření a zkoušku zopakujte. Vyndejte levanduli. Slijte marmeládu do čistých, vařících skleniček, uzavřete a buď otočte na víčko nebo sterilujte 20 minut na 80 stupňů v troubě. Budete mít asi 15 skleniček o obsahu 200 ml. Marmeláda vydrží klidně rok (samozřejmě ji sníte daleko dříve) a je stále moc dobrá. :-) Udělejte si doma v neděli palačinky nebo ji namažte na chleba s máslem a poslouchejte chválu od ostatních členů rodiny. Dobrou chuť! :-) V eshopu je tento džem zde http://goo.gl/LN4zKB Najdete tam i několik jiných produktů s borůvkami.
kg borůvek, 1,5 kg krystal cukru, 2 citrony a svazek levandule. Dejte si malý talířek do mrazáku. V širokém hrnci vařte 15 minut borůvky, potom přisypte cukr a přilejte šťávu ze dvou citronů. Vhoďte svázaný svazek levandulových květů a přiveďte opět k varu. Zprudka vařte dalších 20 minut, abyste odpařili vodu a nemuseli přidávat pektin. Kápněte na talířek z mrazáku trochu marmelády a zjistěte, jestli dostatečně ztuhne, jestliže ne, pokračujte ještě chvíli ve vaření a zkoušku zopakujte. Vyndejte levanduli. Slijte marmeládu do čistých, vařících skleniček, uzavřete a buď otočte na víčko nebo sterilujte 20 minut na 80 stupňů v troubě. Budete mít asi 15 skleniček o obsahu 200 ml. Marmeláda vydrží klidně rok ( samozřejmě ji sníte daleko dříve) a je stále moc dobrá.😘 Udělejte si doma v neděli palačinky nebo ji namažte na chleba s máslem a poslouchejte chválu od ostatních členů rodiny. Dobrou chuť!😍
Každý rok, když vykvete levandule, upeču nějaký levandulový moučník. Letos jsem si vymyslela a upekla muffiny s levandulí a jsou bezva. Tak tady máte recept. LEVANDULOVÉ MUFFINY. Předehřejte troubu na 180 stupňů. V míse ušlehejte do pěny 150 g změklého másla, 90 g cukru moučky a dvě vejce. Do našlehané směsi vmíchejte 100 g nasekané bílé čokolády, 150 g hladké mouky s půlkou prášku do pečiva. Pokud je těsto moc suché, přilijte 1dl mléka a přidejte levanduli. Já dala 7 odrhnutých květů a myslím, že to bylo tak akorát. Těsto umíchejte jen tak, aby se spojilo a dejte ho do vymazaných formiček. Já mám silikonovou formu a určitě bych neměnila, protože se nemusí vymazávat a je opravdu praktická. Těsta je na 12 muffinů. Formičky plňte do 2/3 a pečte mírně dozlatova. Opět nic pracného, jen pár surovin a tahle levandulová dobrota stojí za to! :-)
500 g krystalového cukru 2 lžíce sušených levandulových květů Krystalový cukr rozmixujeme se sušenými levandulovými květy, stačí pouze krátce. Poté necháme ještě chviličku mixér uzavřený, dokud se bílý prach neusadí. Ochucený cukr uchováme v pevně uzavřené sklenici. Jeho trvanlivost je neomezená. Zpočátku vám může vůně připadat velmi intenzivní, ale časem bude cukr přesně, jak má být.
Letos si užívám meruněk plnými doušky. Zásilka z Moravy byla ohromná, takže teď jsou na řadě meruňkové recepty. Jako první jsem se pustila do meruňkového sorbetu s levandulí. Meruňky a levandule je vcelku obvyklá kombinace a musím říci, že také velmi chutná. Na 10 – 12 kopečků potřebujeme: 500 g meruněk šťávu z poloviny citrónu 400 g cukru krystal 200 ml vody 2 lžičky sušené jedlé, tj. chemicky neošetřené levandule Do nádoby na sporáku dáme vodu s cukrem a pokrájené meruňky. Množství cukru přizpůsobíme sladkosti meruněk. Přidáme balíček sušených levandulových květů, který vytvoříme buď z gázy nebo třeba z čajového filtru a pevně uzavřeme. Vše asi 10 minut povaříme a necháme zchladnout. Sáček s levandulí před vyjmutím z meruněk vymačkáme. Směs rozmixujeme do hladka a vložíme do nádoby, ve které ji budeme mrazit. Z mrazáku vyjmeme asi 45 minut před podáváním, abychom směs nechali povolit.
2 velká vejce 80 g cukru krupice 1/2 lžičky soli 140 g změklého másla Do mísy 150 g hladké mouky 1 lžička kypřicího prášku jemně nastrouhaná kůra z 1/2 bio citronu 1 lžíce drcených levandulových květů – nemusí být 1 balení vanilkového extraktu Ambrose, 5 ml 1. Ručním šlehačem prošlehejte vejce s cukrem do pěny. Přidejte sůl, změklé máslo a vypracujte hladkou hmotu. 2. Pak prosejte do další mísy mouku, vmíchejte prášek do pečiva, citronovou kůru a květy levandule rozmělněné v hmoždíři. Směs promíchejte. 3. Máslovou hmotu vložte do mísy k suchému základu, přidejte vanilkový extrakt a vše spojte do hladkého hustšího těsta. Mísu přetáhněte potravinovou fólií a dejte na 1,5 hodiny do chladničky. 4. Formu na madlenky vymažte máslem a poprašte hladkou moukou. Těsto pomocí pružné stěrky vmáčkněte do prohlubní tak, aby nebyly zcela plné. Těsto dost vyskočí. Madlenky dejte péct do předem vyhřáté trouby na 12 minut. Pečivo vyklepněte z formy a před podáváním jemně posypejte cukrem ovoněným vanilkou. Madlenky snězte čerstvé, piškotové těsto rychleji ztvrdne. Příprava těsta je strašně rychlá. Největší práci vám dá asi otrhání drobných kvítků. Veškerá práce s nimi je ale příjemná, protože se vaše kuchyně nádherně provoní. Bio citrony bez ošetřené kůry jsou jen o něco málo dražší než ty ostatní a dají se běžně koupit. Strouhejte jen po povrchu, abyste nenabrali hořkou bílou vrstvu kůry. Madlenky mají nenápadnou, jemnou chuť, takže jim neberte to podstatné, což je levandule, citron a vanilka. Ještě lepšího výsledku docílíte, pokud asi polovinu mouky nahradíte moukou mandlovou. Když ji nemám, peču takto.
1/3 šálku nasušené kůry z pomeranče 1 šálek nasušených plátků růžových růží a několik poupat vcelku 1 šálek nasušených levandulových květů 1 květ nasušené hortenzie 4 tyčinky celé skořice 2 lžíce drceného hřebíčku 1 květ nasušené pelargonie 8 kapek levandulového esenciálního oleje Z pomerančů sloupněte kůru, nakrájejte ji na uzoučké proužky nebo z části vykrájejte drobné kvítky pomocí tvořítka na cukroví. Je to takové to nejmenší, kterým vykrajujete prostředky do lineckého cukroví. Kůru dejte sušit a mezitím skládejte do větší misky všechny ostatní ingredience. Růže rozeberte na jednotlivé plátky, 3-4 poupata si ponechte vcelku. Půl šálku levandulových květů můžete nechat na stoncích, druhou půlku šálku naplňte vydrolenými kvítky. Květ hortenzie rozstříhejte na malé skupinky květů, tyčinky skořice rozlomte v půli (místo skořice lze použít i hvězdičky badyánu, jsou velice dekorativní) a pomocí hmoždíře rozdrťte 2 plné lžíce voňavého hřebíčku. Nakonec přidejte drobné kvítky pelargonie. Nyní přijde na řadu proces fermentace. Pot-pourri vložte do nádoby, která má pevně přiléhající víčko. Ideální je například tato, která má zabarvené sklo a ochrání rostlinky proti světlu. Fotila jsem v transparentním skle, abyste na všechno viděli; ale nádobu pak nechte v šeru. Než ji zavíčkujete, kápněte dovnitř 8 kapek levandulového oleje a uložte ji asi na 4-5 týdnů někam do klidu. Sklenicí občas zatřeste, aby se vůně usadila ve všech pórech rostlinek. Po této době vysypte část směsi do pěkné misky a umístěte ji na místo, kde budete vnímat jemnou kořeněnou vůni pot-pourri. Až směs vyčichne, oživte ji opět několika kapičkami levandulového oleje.
400 ml smetany ke šlehání 150 g zahuštěné slazené smetany vanilkový lusk nebo lžička přírodního vanilkového extraktu 2 lžíce levandulových kvítků 4 žloutky 100 g bílé čokolády 1. Do kastrolku dejte smetanu ke šlehání a zahuštěnou smetanu, přidejte vanilku, hrst levandulových kvítků a směs nechte mírně zahřát. Stále míchejte, aby se rozpustil cukr obsažený ve slazené smetaně. Dávejte pozor, aby mléko neprošlo varem. Směs odstavte z ohně, nechte zchladnout a dejte do chladničky. Levanduli je dobré louhovat ve smetaně do druhého dne. 2. Druhý den směs přeceďte, ušlehejte žloutky do pěny, přidejte je k levandulové smetaně a šlehejte do zhoustnutí. 3. Čokoládu rozpusťte ve vodní lázni a po kouskách zašlehejte do základu. 4. Zmrzlinovou směs vlijte do plastové dózy a vložte do mrazničky. Alespoň 1× za hodinu krém prošlehejte vidličkou, až do úplného zamrazení. Zmrzlinu podávejte další den.
250 g špaldové mouky 50 g ovesných vloček 1 větší cuketa 150 ml pohankového mléka 50 ml kokosového oleje kypřící prášek do pečiva bez fosfátů perníkové koření 2 polévkové lžíce kakaa sladidlo dle chuti, med, melasa či datlový sirup 2 snítky levandule Špaldovou mouku promísíme s vločkami, sladidlem a nastrouhanou cuketou. Přidáme kakao, perníkové koření a dále všechny tekuté složky. Nakonec vmícháme kypřící prášek a levandulové snítky. Vložíme do vymazané a vysypané formy a pečeme zhruba 60 minut na 180 °C. Perník krásně popraská a vytvoří neopakovatelnou čokoládovou strukturu. Jsme-li gurmány, tuto voňavou záležitost lze potřít směsí z rozmixovaného avokáda, karobu a banánu, čímž docílíme ještě hlubší čokoládové chuti.
140 g cukru lžičky vanilky 1 lžičku sušené levandule prášek do pečiva 3 vejce 125 g polohrubé mouky 3 lžíce mléka cukrovou polevu čerstvou levanduli Žloutky vyšlehejte s cukrem do pěny, přidejte rozpuštěné máslo, prosetou mouku s práškem do pečiva a vlažné mléko. Těsto dobře vyšlehejte a přidejte vanilku a lžičku sušené levandule. Nakonec přimíchejte sníh z bílků. Těsto vlijte do vymazané a vysypané formy a pečte na 180 °C asi 30 minut. Upečenou bábovku polijte cukrovou polevou a posypte čerstvou levandulí. https://www.zena.cz/volny-cas/kvety-ktere-muzete-snist-levandule-fialka-ruze/r~i:article:780398/
Levandule má silice, a může se lepit Připravíme si těsto na pracny tak jak ho v rodině tradičně děláme. Hladkou mouku přesejeme na vál, přidáme moučkový cukr, prášek do pečiva a změklé máslo. Nepřidáváme koření, které tam tradičně patří (hřebíček, skořice atd.), ale Levanduli - dáme do hmoždíře spolu s cukrem a utřeme na jemný prášek. Levanduli přidáme k ostatním ingrediencím a vypracujeme vláčené těsto. Necháme odpočinout 2 až 24 hodin. pracny děláme zcela tradičně - Formičky vymažeme máslem a vysypeme polohrubou moukou. Plníme těstem a pečeme ve vyhřáté troubě 180oC, podle velikosti formiček 15 až 20 minut. Ještě teplé vyklepneme. Obalujeme v cukru. kytkykjidlu.cz
http://fresh.iprima.cz/recepty/levandulovy-chia-pudink-s-boruvkovym-smoothie
10g černobýlu (listy), 10g levandule, 10g majoránky, 10g máty peprné a 10g šalvěje. Zalijeme 1 l bílého vína a necháme 8 dní v uzavřené láhvi. Potom scedíme a slijeme do lahví. Užíváme 4 lžičky denně na posílení žaludku a povzbuzení chuti k jídlu, vždy hodinu před jídlem.
Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky, Magické rostliny/Lavender