Prvek: voda
Vlastnosti: stabilizující, uklidňující, tišící
Latinský název: Glycyrrhiza glabra
Signatura: Merkur
Hlavní složky: slizy, flavonoidy, saponiny, glukoza, kumariny, hořčiny oestrogenické složky
Polarita: mužská
Božstva: Kálí Má
Jiné názvy: lékořina, likořice, osládl, pendrek, sladké dřevo, sladký kořen
Glukos řecky sladký, riza - kořen. Též nazývána skytka. Lékořice je považována za ženskou obdobu kořene žen-šen (podobné složení látek i účinky) žen-šen je více stimulující, lékořice je spíše harmonizující.
Kuchyňské použití: bonbóny, nápoje
Pěstování: Kořen lze zakořenit v dobré písčité hlíně. Dorůstá výšky 1,2 m.
Sběr: Kořen na podzim
Lékařské použití: Vyčištění plic, zjasnění hlasu. Protizánětlivé a protirevmatické vlastnosti - záněty plic, astma, peptické vředy. Snižuje žaludeční kyselost, zvyšuje produkci ochranných slizů trávicího ústrojí a respiračních cest, zvyšuje vylučování žluči - podpora jater. Tlumí křeče hladkého svalstva a dýchacího systému. Sráží horečku a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Nejčastěji se této byliny užívá ve směsích proti kašli - svoji sladkostí vyrovnává hořkost ostatních přísad - je vhodná pro suchý a dráždivý kašel. Podporuje činnost chemikálií v těle - minerály, vitamíny, hormony, jakékoliv drogy. Ovlivňují funkci nadledvinek, zvyšují vitalitu, obranyschopnost, odolnost proti stresům. Vhodný doplněk hormonální léčby - nepravidelná menstruace, puberta, menopauza, neplodnost, nedonošení plodu.
POZOR: Delší užívání lékořice může způsobit zvýšení krevního tlaku (hlídat hodnoty !) a nedostatek draslíku (užívat smetanku)
Emocionální použití:
Lékořice je temným a tajemným kořenem. Je spojován s vášní ve všech jejích podobách (láska, nenávist, žádostivost, pomstychtivost, zuřivost, šílenství zrozené ze sexuálních posedlostí). Bylina působí zejména na způsob projevu základních instinktů. Její síla je magická, ukrytá a těžce přístupná. Lékořice vyvolává rozpolcenost, odděluje mysl od cítění, cítění od fyzické skutečnosti. Působí v oblasti základní čakry, podněcuje energii kundalini, která může být vyvolána externími prožitky a jež dokáže zároveň tvořit i ničit. Lékořice stimuluje využití sexuální síly k tvořivosti a léčení. Užívejte kořen lékořice v případech, kdy jste ovládáni sexuální vášní, nedokážete se zbavit pocitu žárlivosti, nenávisti či chtíče. Lze jej využít i v opačném případě. Žvýkání kořene vyvolává vášeň.
POZOR :
Nepodávat ženám, které jsou plaché, nesmělé či bojácné - bylina může vyvolat velmi silné cítění, může se stát, že tento druh energie nebudou schopny zvládnout.
Magické a rituální použití: Rituály ochrany a lásky. Kálí Má byla hinduistická bohyně tvořivosti, ochrany i ničení. Je známá svoji destruktivní schopností, neboť požírala vnitřnosti svého druha Šivy (bývá zobrazována s kobrou kolem pasu, což znázorňuje sílu a vražednost ženského lůna, blízkou spojitost mateřství se smrtí. Tantrismus je systém rituálů a cvičení, které mají sloužit k pohlavnímu sebepoznání. Jde o jakousi sexuální magii, která poskytuje slast, energii i sebekontrolu. Ženy mají více duchovní energie než muži. A proto chce-li muž dosáhnout vyššího duševního potenciálu, může tak učinit pouze spojením se ženou. V učení TAO - čínské větvi tantrismu, se muži učili zadržet ejakulaci, aby nevyčerpávali svoji životní energii a dokázali tak posílit svou slabší povahu jang absorbováním síly jin z ženina orgasmu. Činili tak proto, že si byli vědomi silnější energie žen, kterou by vlastní extází jen umocňovali. Ze dřeva se vyrábějí kouzelné hole.
1 díl podrceného kořene lékořice se zalije 5 díly 40% alkoholu. Louhuje 2-3 týdny, 1x denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 10-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody.
30g čerstvého kořene dáme do 250 ml červeného vína a 3 dny macerujeme v uzavřené láhvi Potom scedíme, kořem prolisujeme a do získané tekutiny přidáme 250g cukru .Mírně vaříme až do zhoustnutí. Užívá se 4-6 lžiček denně při chorobách močového měchýře a tělesné slabosti.
1,2 l vody; 1 čaj. lžička lněných semínek; 25 g kořene lékořice; 100 g rozinek, 100g cukru, 1 pol. lžíce octa. První 4 složky vaříme tak dlouho, dokud nezískáme obsah 0,9 l. Přidáme cukr a ocet a řádně promícháme. Podáváme před spaním.
20g yzopu, 20g skořice, 20g šalvěje, 20g anýzu a 20g lékořice (možno použít kousek pendreku). Směs vařit ve vodě a pít teplé ráno a večer.
30 g kořene lékořice; 500 ml vody. Kořen zalijte studenou vodou, přiveďte k varu a vařte 15 minut. Používejte na afty a záněty ústní dutiny.
4 díly světlice; 4 d. meduňky; 2 d. lékořice; 2 d. květů černého bezu; 1 d. listů violky. Čajovou lžičku směsi vaříme 3 minuty ve třech šálcích vody a poté necháme 10 min stát. Dávkování : 3 x denně jeden šálek čaje
25g kořene proskurníku lékařského 25 g plodu fenyklu obecného 25 g kořene lékořice lysé 25 g květu heřmánku lékařského. Odvar: dvě kávové lžičky směsi na 200 ml vody, povařit dvacet minut, vyluhovat dvacet minut. Pije se šálek čaje před spaním. Lékořicový sirup proti kašli 25 g kořene lékořice 1 čaj. lžička lněných semínek 1/2 l vody 100 g rozinek 100g cukru 1/2 lžíce octa První 4 složky vaříme tak dlouho, dokud nezískáme obsah 0,9 l. Přidáme cukr a ocet a řádně promícháme. Podáváme před spaním.
20g lékořice 15 g kozlíku lékařského 15 g rozinek 15 g anýzu. Bylinky přelijeme vodou a přiveďeme k varu. Čaj je vhodný přisladit medem.
15g kořene a listů smetanky 15g kůry olše - řešetláku 15g lékořicového kořene 15g violky trojbarevné Namočte jednu polévkovou lžíci uvedené směsi bylin v 1 l studené vody a nechejte 3 hodiny louhovat. Pak směs přiveďte k varu, odstavte a přikryjte na 15 minut. Užívejte 2 polévkové lžíce denně.
30 g kořene lékořice 1/2 l vody Kořen zalijeme studenou vodou a přivedeme k varu a vaříme 15 minut. Používejte na afty a záněty ústní dutiny.
4 díly světlice 4 d. meduňky 2 d. lékořice 2 d. květů černého bezu 1 d. listů violky Čajovou lžičku směsi vaříme 3 minuty ve třech šálcích vody a poté necháme 10 min stát. Dávkování : 3 x denně jeden šálek čaje.
Koncentrát 1:5 z rostliny používáme: lokálně: natírat afty a herpes při vnitřním užití: 2 - 5 ml maximálně 3 - krát denně (můžete rozmíchat ve vlažné vodě, vývaru ze zeleniny, nebo zředěné ovocné či zeleninové šťávě)
Nezaměnitelná sladká chuť cukrovinky zvané pendrek je všem dobře známá. Jedná se vlastně zahuštěný a upravený extrakt z lékořicového kořene. Za studena je hmota křehká, za tepla se mění na ohebnou a tažnou.
Postup při výrobě pendreku:
kořen sklízíme na podzim,
očištěný kořen nakrájíme na drobné kousky, které rozmačkáme a umeleme v mlýnku,
získaný výtažek vaříme v měděném kotli až získá hnědočernou barvu a zhoustne,
před úplným ztuhnutím tekutinu slijeme do nádob,
tímto nám vzniknou velmi tvrdé bloky surové lékořice, které se při úderu rozlamují,
pro další použití surovou lékořici zředíme horkou vodou (glycyrrhizin je 50x sladší než řepný cukr)
Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Magické rostliny/Lavender, Franklin