Prvek: Voda
Vlastnosti: Hřejivé a zvlhčující
Latinský název: Valeriana officinalis
Signatura: Merkur
Hlavní složky: Éterické alkaloidy, silice, kyselina valeriánová
Polarita: Ženská
Jiné názvy: baldrán, čertikus, dřevěnák, kozelec, odolen, paldran, valeriana
Valeriana - pochází z lat. = síla, zdraví. Součást lektvarů lásky. Bylina měla ochraňovat od blesků a uhranutí. Pachem kozlíku jsou přitahovány nejen krysy ale i kočky. Čarodějnice nazývaly tuto bylinu kočičí prackou. Američtí indiáni používali byliny k léčbě paralyzovaných končetin a epilepsie. Jako sedativa se používalo ve druhé sv. válce na nervové otřesy způsobené výbuchem bomb. Oleje se užívalo k léčení cholery. Culpeper doporučuje kořen při morových epidemiích.
Pěstování: Vysoká bylina roste v zamokřené půdě, ale jinak není náročná na kvalitu půdy. Kořeny se dobývají ve 2-3 roce na podzim. Dorůstá výšky 1,5 m. Kvetoucí stonky se odřezávají pro podporu oddenků
Sběr: Vlastníte-li doma kočku, pečlivě uschovejte zásoby této byliny !!! Sbírá se kořen a to v období od listopadu až do března
Lékařské použití: Nejsilněji působící bylina na nervový systém. Velmi účinné sedativum, ale i hypnotikum, antismaspodikum. Tlumí bolesti a má lehce narkotické účinky. Lze jej využít při chronických i náhlých onemocněních, kdy je zapotřebí uklidnit celý organismus (chronická únava, nespavost, migréna, bušení srdce, křeče, závratě). Je vhodný pro ženy, které se snaží zbavit návykových prostředků (alkohol, drogy, barbituráty). Při opatrném dávkování může být dosaženo nezávislosti na návykovém preparátu. Lze využít při silných bolestech revmatismu, artritidy, ledvin, neuralgie či pásových oparů. Kozlíková tinktura rozpuštěná ve vlažné vodě tlumí menstruační bolesti, tiší šokové stavy z potratu, vážném úrazu či úleku. Dále se jej užívá jako podpůrný prostředek k odstranění okamžité bolesti.
POZOR: Vyšší dávky mohou způsobit bolesti hlavy, lehkomyslnost, halucinace, křeče, nervozitu!! Používat nejdéle tři dny a poté na tři dny vynechat.
Emocionální použití: Napomáhá odstraňovat obavy, které blokují kreativitu a sebe-vyjadřování. Kozlík dává dohromady lidi. Usmiřuje konflikty, zažehnává hádky, pomáhá zpevňovat vztahy a přivolává osudové lásky. Vhodné pro lidi zavalené strachem, naplněni hrůzou a jež mají sklony řešit problémy povzbuzujícími prostředky. Ženy často ztrácejí důvěru ve vlastní sílu a odvahu. Malé množství byliny uklidňuje emocionální stavy. Dodává odvahu a životní sílu, pomáhá nalézt rovnováhu mezi myslí a emocemi, vnáší mezi ně určitou harmonii. Přesouvá nahromaděnou energii ze solárního plexu do místa srdeční čakry, tedy do vyšší oduševnělejší oblasti. Tím, že napomáhá vyrovnávat světlé a stinné aspekty duše, může redukovat hrůzu, panující v podvědomí, jež se projevuje ve snech, v obavách z duchů apod. Dovoluje jedinci vidět reálně obraz sama sebe. Máte-li pocit strachu z temnot a zlých sil či nepopsatelné tísně, připravte si odvar z kořene kozlíku či naplňte malý polštářek touto bylinou a vložte jej pod polštář.
Magické a rituální použití: Kozlík lékařský se užívá při práci s magickými zrcadly, při hledání vlastní minulosti, při věštění, očistě, ochraně a k rituálům lásky. Napomáhá čarodějkám ponořit se hlouběji a jít až za hranice obvyklých možností. Odbourává kletby a očarování, pomáhá proti nežádoucím bytostem a démonům. Při astrálním cestování (v závěrečné fázi) pomocník/průvodce/asistent zapálí kozlík jako vykuřovadlo, aby jste se bezpečně vrátili zpět do svého těla a poté vykoupali pro v kozlíkové koupeli.
Z kozlíku si připravte čaj. Najděte si klidné místo, kde nebudete rušeni po dobu 20-30 minut. Zapalte tři modré svíce. Na žhavou plotýnku položte sušený kozlík a sečkejte až se vzduch naplní jeho dýmem. Pohodlně se posaďte a uvolněte své tělo. Soustřeďte se na místo mezi svým obočím. Několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte, zkuste si uvědomit místo kde se nacházíte. Představte si, že jste tak uvolněni, že se vznášíte. Stoupáte vzhůru, Vaše tělo zůstalo pod Vámi, ale vy stoupáte dál, přes strop, střechu vysoko nad naši Zemi do vesmíru. Zde chvíli zůstaňte, zkuste si uvědomit jeho nekonečnou rozlehlost. Pak se pomalu spusťte na zem, a když přistanete, budete se nacházet na jiném místě a v jiném čase. Můžete jej v klidu prozkoumat, neboť víte, že se můžete kdykoliv vrátit. Po 10 -15 minutách se pomalu opět vznesete do prostoru. Dopřejte si čas na očistu od právě zaznamenaného prožitku a pak se volným tempem vraťte zpět do svého pokoje a do svého těla. Otevřete oči a zážitky zapište.
Z kozlíku si připravte čaj - uvedenou bylinu přelít 500 ml vroucí vodou a 5 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme. Lze použít též kadidlo.
15g šťávy, vytlačené z čerstvého kořene se smísí s 15g čistého lihu. Užívá se 3x denně pět až deset kapek. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 10-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody.
Čerstvý kořen umyjeme pod tekoucí vodou a potom ho nakrájíme nadrobno a zalijeme 60 % lihem (80g kořene + 250g lihu). Luhujeme 14 dní a každý den protřepáváme, potom přefiltrujeme přes papírový filtr a můžeme užívat.Kozlík lékařský roste i divoce u potoků, kořen sbíráme nejlépe na podzim (jaro). Užíváme 10-20 kapek do vody na nervovou soustavu, trávení, spánek.
Smícháme kořen kozlíku 4g a kořen anděliky 16g. Přelijeme 80g kvalitní vodky nebo bílým rumem. Macerujeme 36 - 48 hodin, scedíme a užíváme 2x denně 5 kapek na cukr nebo do sklenice vody.
Smícháme po 20g pelyněk, benedikt, zeměžluč, pomeranč. kůru, kůru chininovou, kořen anděliky a kořen kozlíku. Směs přelijeme 120g kvalitní vodky. Necháme macerovat v dobře uzavřené nádobě 1 týden, scedíme. Užívá se před jídlem 10 kapek. Tento přípravek je všeobecně znám pod názvem "Besterovy" žaludeční kapky.
Po jednom dílu: lapačo, kondurando, chmelové šišky, meduňka, kozlík, dobromysl, ginko, mateřídouška, třezalka, světlík a heřmánek. 2 lžičky směsi přelít 500 ml vroucí vodou a 15 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme. Každé ráno jeden šálek. Všechny složky se dají běžně koupit v lékárnách.
Smícháme Pomněnka 20g, Jitrocel 15g, Pampeliška 20g, Kozlíkový kořen 25g a Fenykl 10g. 1 KL směsi přelijeme šálkem vroucí vody, necháme 10 min louhovat, scedíme a pijeme ráno a večer.
15 g kozlíku lékařského; 15 g rozinek; 15 g anýzu; 15 g lékořice. Byliny přelijte vodou a přiveďte k varu. Čaj je vhodný přisladit medem.
5 - 7 kapek kozlíkové tinktury. Rozpusťte v šálku vlažné vody, tlumí menstruační bolesti, tiší šokové stavy z potratu, vážném úrazu či úleku.
1/2 KL pelyňku černobýl, 1 KL meduňky a 1 KL kozlíku. Směs se přelije 1/2 l vroucí vody a nechá se pod pokličkou 10 min louhovat. Přecedíme do termosky. Vypijeme po doušcích během dne. Kůra ale nesmí překročit dobu šesti týdnů. Čaj není vhodný pro těhotné a kojící ženy.
8 - 12 kapek kozlíkové tinktury; 100 g oleje lisovaného za studena. Řádně promíchejte.
Smícháme Jablečník 15g, kořen Kapusty červené 10g, Vrbina 15g, Kručina 5g, Kozlík 10g, Meduňka 10g, Svízel 10g, Benedikt 5g a Hořec 10g. 1 PL směsi zalijeme 2 šálky vroucí vody a necháme 15 min louhovat. Scedíme a pijeme 3x denně asi 30 min před jídlem. Čaj se pije neslazený. Pozor! Nesmí pít těhotné ženy!
Smícháme kořen kozlíku 10g, kořen hořce žlutého 5g, list meduňky 20g, list jitrocele 20g a květ lípy 30g.
Dá se lžíce na 1 1 vody a vaří se tak dlouho, až se svaří na 1/4 1. Pije se 3x denně šálek studeného odvaru.
Proti bolestem hlavy lze také použít obkladů, namáčených v desetiminutovém odvaru 10 g kořene kozlíkového v 1/8 1 bílého vína.
kořene kozlíku 10 g listu pomerančovníku 15 g listu máty peprné 15 g listu meduňky 15 g Jedna polévková lžíce směsi se vaří 3 minuty v 1/2 1 vody. Odvar se nechá stát půl hodiny v přikrytém hrnci a užívá 3x denně tři polévkové lžíce.
Smícháme nať meduňky 50g, nať majoránky 50g, kořen anděliky 40g, nať třezalky 30g, nať dobromysli 30g, kořen kozlíku 20g. 2 PL směsi zalijeme 0,5 l vroucí vody a necháme asi 20 minut přikryté vylouhovat. Čaj přecedíme, můžeme ho podle chuti osladit medem nebo hroznovým cukrem, a pijeme ho 2-3x denně.
kořene kozlíku 20 g listu máty peprné 15 g listu pomerančovníku 10 g listu vachty třílisté 5 g Polévková lžíce této směsi se spaří v 1/4 1 vody, povaří 1 minutu, nechá 10 minut odstát a vypije polovička ráno a polovička večer.
Při migréně se používá odvaru 10 g kořene kozlíkového ve 200 g vody. Vaří se 2 minuty, nechá 5 minut odstát a užívá za 2 hodiny lžíce.
Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky