Prvek: Voda
Vlastnosti: Ochlazující a zvlhčující
Latinský název: Chrysanthemum leucanthemum
Signatura: Měsíc
Hlavní složky: sacharid inulin, triterpeny, silice (pine, bornylacetát), látky označované jako seskviterpenové laktony, oyrethrin, třísloviny, flavonoidy
Polarita: ženská
Božstva: Thor, Artemis (řecká bohyně, vládkyně přírody), Jupiter (římský nejvyšší bůh), Zeus (nejvyšší bůh)
Jiné názvy: rmenec, husička, slunéčko, čáp, svatojánské kvítko, margaréta
Ve starém Řecku byla kopretina zasvěcena bohyni Afroditě, v křesťanství Panně Marii, jejíž slzy symbolizuje. Od pradávna je používána jako orákulum lásky. Lístky květu se jeden po druhém odtrhávají, aby byla zodpovězena věčná otázka: " Má mě rád, nemá mě rád.." Kytice kopretin přináší do domu harmonii, jas a radost.Používají se jako léčivky, potraviny, pícniny, okrasné květiny. Jsou významnou skupinou medonosných rostlin.
Pěstování: Na našem území se přirozeně vyskytují tři druhy kopretin. Nejrozšířenější je víceletá kopretina irkutská (Leucanthemum ircutianum) rostoucí nejčastěji na loukách, v příkopech a na náspech od nížin až do horských poloh. Na mezofilních loukách často vytváří rozsáhlé porosty a její výskyt má mnohdy až plevelný charakter. Dalším druhem, který má těžiště výskytu v nejteplejších částech naší republiky, je diploidní kopretina bílá (L. vulgare). Jedná se o dvou až čtyřletý druh vyskytující se původně zejména v nivách velkých řek (například v Pomoraví a v Podyjí). Posledním původním druhem je hexaploidní kopretina panonská (L. margaritae), jejíž rozšíření je omezeno na několik oblastí v sz. Čechách a na jižní a střední Moravu. Kopretiny dosahují zpravidla výšky 30 až 80 cm. Vyznačují se rozvětvenými podzemními oddenky (rhizomy) a silnými adventivními kořeny. Kořeny kopretin jsou schopny vytvářet symbiózu s endofytními houbami, které po odstranění kopretin setrvávají v půdě a mohou poškozovat následně pěstované plodiny. Kopretina se rozmnožuje převážně generativně prostřednictvím nažek schopných vytvářet dlouhodobou semennou banku. Kopretina nejlépe klíčí při relativní vlhkosti půdy 60%. Jakmile relativní vlhkost půdy dosahuje nad 75% snižuje se klíčivost nažek na polovinu a méně. V létě převažuje vegetativní (klonální) rozmnožování pomocí vytrvalých oddenků. Kopretiny se dále vyznačují nízkým obsahem živin a rychlou lignifikací. Při jejich vyšším zastoupení v přijímané píci ztrácí kravské mléko dokonce svou charakteristickou chuť.
Sběr: Sbírá se kvetoucí nať i listy.
Lékařské použití: Kopretina se odedávna využívala v lidovém léčitelství, jako lék proti dávivému kašli, černému kašli, nervovému rozrušení, migréně a astmatu. V dnešní době se z ní vyrábí různé esence, katary a sirupy. Používáme proti horečce, rozšiřuje cévy. Zmírňuje různé bolesti, působí protirevmaticky. Nejvýznamnější je však její antimigrenózní účinek. Výborně se také osvědčila při menstruačních bolestech. Z drogy můžeme připravit nálev, který pijeme 3-5x denně 1 šálek. Nebo tinkturu, kterou užíváme při nástupu migrény 5-10 kapek každou půl hodinu. Konzumací čerstvých listů kopretiny se může předejít záchvatům, ovšem tato bylina má nahořklou chuť. Obsahuje Partenolid -látku, která ničí kmenové buňky leukemie. Informoval o tom americký internetový časopis Science Daily. Pomádá při nervovém rozrušení. Z květů se připravuje tonizující nápoj k omezení nočního pocení.Doporučuje se při migréně, protože snižuje bolest a rozšiřuje cévy. Podporuje žaludeční aktivity a protirevmatické působení. Užívá se proti závrati, při ušních šelestech, teplotách, bolestech zubů či žaludečních potížích.
POZOR: Výtažek z kopretiny nesmí užívat těhotné ženy (působí na dělohu). U citlivých jedinců může vyvolat tvorbu vyrážky na ústech při přímé konzumaci. Dále jsou jako nežádoucí účinky uváděny suchý a bolestivý jazyk, ztráta chuti, nepříjemná hořkost v ústech, bolesti břicha, průjem, nevolnost a zvracení.
Emocionální použití Když přemýšlíme o mnoha věcech najednou nebo se soustředíme na dílčí otázky. Z různých částí dá dohromady jednotný celek a obecnější rozhled. Roztěkanost, přílišná analytičnost a zapojení intelektu. Syntéza, hlubší pohled, perspektiva, jednota. Kopretina představuje PŘEKÁŽKU a je symbolem trpělivosti.
Magické a rituální použití: Cestovatelé ji nosí při sobě jako ochranu proti nemoci i nebo proti nehodě na cestě. Při rituálech věštění. Lístky květů se dávají do rituálních kadidel při invokaci božstev spojených s kopretinou. V Dianině kultu slouží kopretina k uctění bohyně Artemidy, která je vlastně s Dianou totožná. Důležitou součástí kadidel ryze ženských rituálů. Koupel, čaj a kadidlo při blížící se menopauze. Přechod z plodných let do věku moudrosti.
3 hrstky kopretinových květů se zalijí 200 ml 40% alkoholu. Louhuje 2-3 týdny, 1x denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 10-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody.
Smícháme 10 ml tinktury z kopretiny s 10 ml tinkury z kozlíku a 5 ml tinktury z levandule. Smíchejte ve sterilizované lahvičce s kapátkem. Obvykle se užívá 15-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody. Opakujte v 15-60 min intervalech. Doplňková léčba: Vyzkoušejte, zda migrénu nezmírní studený obklad na hlavu. Pokud ano, může pomoci čaj z levandule. Na jiné typy migrény účinkuje horký ručník na čelo, v tomto případě pijte čaj z rozmarýny.
Základem jsou za studena lisované oleje, tedy olivový, slunečnicový, konopný, ale také je výborný i mandlový nebo sezamový. Do litru oleje přidáme velkou hrst sušeného tymiánu, nádobu uzavřeme a umístíme na místo na slunci. Takto na slunci necháme 1 týden. Poté olej scedíme a kopretiny prolisujeme přes jemné síto. Vložíme novou várku kopretin do oleje a necháme 2 týdny macerovat na slunci. Poté olej scedíme do čistých manších lahviček. Při teplotě do 25°C, v dobře uzavřeném obalu, v temnu a suchu vydrží extrakt nejméně 2 roky.
500g mýdlové hmoty, vonný olejíček kopretinový, kvítka kopretiny. Rozpustíme mýdlovou hmotu a dodáme vonný olejíček a bylinky. Naplníme formičky nebo vytvoříme koule kolem šňůrky. Pak necháme ztuhnout. Zdroj: ceskatelevize.cz/herbar
2 KL sušených nebo čerstvách květů či listů přelijeme šálkem vroucí vody. Užíváme k omezení nočního pocení, při chronickém kašli nebo při kataru průdušek.
Z kopretiny uvaříme malý šálek silného čaje. Přidáme med, cukr a citrónovou šťávu, vše povaříme. Hmota je hotová, jakmile kapku z ní vyndáme mimo hrnec a ztvrdne. Pak hmotu vylijeme do vymaštěných formiček nebo do ploché misky vyložené pergamenem, kde mokrým/namaštěným nožem krájíme na kostičky a po ztuhnutí je ukládáme do sklenic. Zavíčkujeme, aby nezvlhly.
Pomáhá při migréně, která se objevuje před menstruací a zmírňuje křečovité bolesti během menstruace. 1 KL čerstvé nadrobno pokrájené kopretiny nebo 1/4 KL sušené kopretiny bez dalších přísad. Čaj pijemem 1x denně po dobu 4-6 týdnů.
Smícháme 25g kopretiny, 5g máty a 20g bukvice lékařské. 3 KL směsi přelijeme šálkem vroucí vody, 10 min loihujte, sceďte. Čaj pijemem při pocitu unavených očí. Doplňková léčba: na oči si položte po plátku salátové okurky. Doplňte vitamin C a A. Snězte několik mrkví.
Kniha Světla Bohyně, Magické rostliny/Lavender a Franklin