Prvek: vzduch a oheň
Vlastnosti: stabilizující, uklidňující, tišící
Povaha: Horká<
Latinský název: Anethum graveolens L.
Signatura: Merkur
Hlavní složky: Silice, limonen, phellandrin, bílkoviny, aminy, organické kyseliny, flavonoidy, vitamín C, karoteny, železo, minerální látky, olej, provitamín A. Hlavní obsahovou látkou jsou silice, obsahující karvon limonen a phelandrin. Obsah silice v plodech je 2-4%, v nati pouze 0,5-1,5%
Polarita: mužský
Božstva: ...
Přiřazení: Tarot - Mírnost, svátek - Beltane a Comhain
Jiné názvy: císařský kořen, koprek, šír
V antice se používal jako kořenitá zeleninová přísada do nejrůznějších jídel, polévek, masitých omáček, ba i do pečiva. Bylo to především pro vůni a také z důvěry, že kopr posiluje, a proto jej dostávali řemeslní atleti do všech jídel, jak sděluje Gargilius Martialis. Leč Plinius varuje před přílišným požíváním kopru, neboť prý zeslabuje zrak i potenci. Neupírá mu však léčivé účinky, jež byly prý velmi rozmanité. Dával se např. hysterickým ženám do koupelí a vyráběla se z něho pověstná mast „anethine" na vředy. V Evropě se pěstuje od 15. století. Cukráři ho přidávají do cukrovinek místo anýzu. V průmyslu se užívá silice, z kopru vyrobené k parfémování toaletních mýdel a pomád na vlasy.
Pěstování: Pochází o Orientu - Íránu a Indie. U nás se pěstuje jako zelenina, ojediněle i zplaňuje. Pěstování: Vysévá se v řádcích nebo na malé plochy na jaře a začátkem léta znovu na slunná, dobře odvodňovaná místa. Pěstujeme jej dost daleko od fenyklu, který se s koprem snadno cizosprašně opyluje. Může se pěstovat i v truhlíku nebo v květináři v místnosti.
Sběr: Listy se sbírají těsně před květem nebo za květu ke kuchyňským účelům. Odlamují se ovšem jen z dolních částí lodyh. Ke kuchyňským účelům lze použít také mladou nať, vytrhanou při probírání kultury. Semena, méně často nať. Plody (semena, nažky) sbíráme v srpnu až září, před úplným dozráním, aby se nevysypaly. Sbírají se celé okolíky, semena se poté vytlučou. Nať se sbírá v květnu až červenci, je poněkud chudší na účinné látky. Semeno lze sklízet dvojím způsobem. Buď se otrhají jen okolíky postupně tak, jak dozrávají nebo se nechá celá kultura stát až do září a potom se uřeže. Nechá na poli doschnout, pak se vymlátí. Semeno se ukládá v plátěných pytlích a je třeba ho občas přesypat, aby neplesnivělo!
Použití v kuchyni: Mladé listy se sbírají kdykoli a používají čerstvé, rovněž květy se mohou přidávat do polévek.
Kombinace s ostatními bylinami: Především do směsí, anýz, heřmánek, kmín, fenykl.
Lékařské použití: Hypotenzivum, kardiotonikum, karminativum, spasmolytikum, laktagogum, diuretikum, anthelmintikum Snižuje krevní tlak. Zlepšuje prokrvení srdečního svalu, v léčbě anginy pectoris, v prevenci ischemické choroby srdeční, doléčování po infarktu myokardu. Proti nadýmání, tlumí břišní křečovité bolesti, zlepšuje trávení. Podporuje sekreci mateřského mléka, léčivé látky přecházejí i do mateřského mléka, děti netrpí na větry, lépe spí a jsou celkově klidnější. Močopudný účinek, desinfekce v oblasti močových cest. Proti střevním parazitům, zejména u dětí.
Emocionální použití: V čaji nebo kadidle pomáhá pročistit mysl a posílit vlastní schopnost soustředění.
Magické a rituální použití: Přidává se do rituální očistné lázně a do vody pro očistu posvátného prostoru. Proti negativním vlivům se používá olej kopru, kterým se pomažou ochranné talismany, vchody, okna. Posvátná bylina Beltane a Letního slunovratu - součást kadidel, vhazuje se do ohně, do rituálních pohárů. Také součástí zásnubního poháru.
Přelijeme 4 KL koprových semen 2 šálky vroucí vody, necháme luhovat 10-15 min. Scedíme. Užíváme při nespavosti - pijeme 2 šálky před spánkem. Při zažívacích obtížích, plynatosti, pro uklidnění při stresu a pro tvorbu mateřského mléka pijeme 2-3 šálky denně.
1 díl natě kopru se zalije 5 díly 40% alkoholu. Louhuje 2 - 3 týdny, 1x denně výluhem protřepte. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 10-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody.
20g celerové nati, 20g kopru, 20g estragonu, 20g lístků černého bezu, 20g lipového květu a 1 bobkový list. Vše zalijeme 1 litrem octa a 2-3 týdny necháme macerovat. Scedíme a slijeme do čisté láhve.
Smícháme fenykl nať (sušená nebo čerstvá) 15g, kopr nať 15g a jablečník nať 5g. Směs nasypte do lahve a zalijte 1 litrem vína. Tuto bylinkovou směs vařit asi 5 minut ve víně na velmi mírném plameni, scedit a horkou plnit do lahví. Dospělí užívají 3x denně 1 šálek. Děti 3x denně 1 KL.
225 g másla, 1 PL smetany na šlehání bez laktózy, 4 PL nasekaného kopru, sůl, čerstvě mletý pepř, dle chuti, 1 KL růžového pepře. Změklé máslo vyšlehejte se všemi ingrediencemi, pouze růžový pepř přidejte nakon a vmíchejte jej do másla ručně. Máslo vtlačte do formiček a nechte ztuhnout v ledničce.
1 PL Kopru (semeno), 1 PL Anýzu (plod), 1/2 PL Heřmánku květ. Směs přelijeme šálkem vroucí vody, necháme 10 min vyluhovat. Ráno a večer šálek oslazený medem, při duševním rozrušení a neklidu. Zdroj: J.Janča, J.A.Zentrich/Herbář léčivých rostlin.
2 PL kopru přelijeme šálkem vroucí vody, necháme 15 minut vyluhovat. Pijeme 2x denně šálek.
Smícháme 10g semene kopru, 10g semeno petržele, 30g natě medvědice, 30g natě průtržníku. Přelijeme 2 PL směsi 2 šálky vody, povaří se 5 min, scedíme do termosky a během dne vypijeme.
Smícháme 5g květu heřmánku a 3g semen kopru. Směs přelijeme šálkem vroucí vody, necháme 10 min louhovat, scedíme. Užíváme každé dvě hodiny 1 KL nálevu.
https://www.femina.cz/koprova-polevka-se-smetanou/
300g ředkviček (1 svazek), 50g vyzrálého sýra čedar, 6 PL sekaného kopru, 6 PL podmáslí, 2 stroužky česneku, sůl. Ředkvičky operte, nakrájejte je na co nejtenčí plátky. Čedar nastrouhejte na nudličky. Kopr nasekejte a smíchejte v misce s rozmačkaným česnekem, podmáslím a trochou soli. V misce smíchejte ledabyle ředkvičky se sýrem, zalijte koprovým dresinkem a podávejte.
Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Magické rostliny/Lavender, Franklin