Latinský název: Alchemilla xanthochlora
Signatura: Venuše
Hlavní složky: až 8 % tříslovin, kys. salicylová, flavonoidy, hořčiny, vitamín C, sliz, škrob, silice, karoten, minerální látky, fosfor, draslík, hořčík
Polarita:
Živel:
Božstva:
Kuchyňské použití: Kontryhelové listy mají lehce nahořklou chuť. Používají se do polévek, salátů, do nádivek, do majonéz a pomazánek. Pro minerální látky, které kontryhel obsahuje, jej přidáváme do jídel, nejlépe v syrovém stavu. Mladé kontryhelové lístky můžeme syrové přidávat do jarních salátů z planých rostlin (můžeme přidat taktéž pampelišku, jitrocel, řeřichu, medvědí česnek, ptačinec žabinec a další.) Kontryhel přidáváme také do pomazánek, polévek, špenátu a karbanátků.
Do bílého jogurtu přidejte nasekaný kontryhel, prolisovaný česnek a semínka koriandru. Takto připravený jogurt podávejte k přílohám i k masu.
6 lžic drobně nasekaného kontryhele, pažitka, 1 stružek česneku, sůl, voda 1 tvaroh. Tvaroh rozetřeme s trochou vody, solí a česnekem, přidáme kontryhel a trochu pažitky, osolíme a mažeme na čerstvý chléb nebo placky. Zdroj: slunecnyzivot.cz
Jiné názvy: Alchemilka, Zlatodějka, Divý muškát, Přívratník, Rosička, Lví noha, Husí nožka, Husí noha, Hvězdoš, Kondolík, Konrádek, Kontrhel.
Název pochází z arabštiny a znamená Malý alchymista. Kontryhel po ránu vylučuje šťávu, která usedá na listy v podobě kapek.Pěstování: Kromě sběru se jej vyplatí i pěstovat – dnes je možné zakoupit i semena, nebo si jej můžeme divoký vyrýpnout a zasadit do bylinkové zahrádky. Je to vytrvalá bylina, velice hojná na zahradách, loukách. Má v přírodě více variet, které lze od sebe jen těžko rozeznat. Vůbec to nevadí, protože účinky jsou totožné. Lze ji sbírat nebo i pěstovat na zahrádce, balkoně nebo doma. Má také okrasnou funkci díky zajímavým listům a vyjímá se hlavně v době květu. Je to vytrvalá bylina s ochlupeným a rozvětveným oddenkem, který dosahuje výšky až 0,30 metrů. Spodní listy jsou dlaňovitě devítilaločné s dlouhými řapíky, horní listy jsou na krátkém řapíku anebo přisedlé. Květy jsou žlutozelené, drobné, se čtyřmi tyčinkami a nacházejí se na vrcholu stonku v malých, okolíkům podobných soukvětích. Plod je nažka zavřená v květním lůžku. Kontryhel kvete vytrvale od května do září. Přezimuje díky kořenům. Nadzemní část přes zimu odumírá a na jaře zase roste nová. Potřebuje lehčí půdy s dostatkem vláhy. Pěstuje se na slunci i v polostínu.
Sběr: Celou rostlinu i s kořeny sbíráme v době květu (květen-září). Sbírá se celá nadzemní část rostliny – listy i květy. Nejvíce účinných látek má v období květu. Na jaře a v létě je sběr lepší, protože na podzim už mohou listy kontryhele trpět padlím. Kontryhelové listy lze také sušit. Můžeme si tak udělat zásobu na čaj přes zimu. Suší se ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 45 °C. Vysušená droga má hořce štiplavou chuť a nevoní. Natrhaná nať se rozprostře a ve stínu se velmi pomalu suší. Lépe než na papírech se suší na sítech, jelikož je vzduchu umožněno pronikat k bylině z obou stran a tím je zabráněno zapaření. Proti zapaření je vhodné navíc kontryhelovou nať obracet. Správně usušený kontryhel si zanechává svěží zelenou barvu, je bez zápachu a chutná mírně hořce. Usušený kontryhel je křehký a snadno se drobí, proto je třeba s ním zacházet opatrně při balení a skladování. Balí se do papírových obalů. Skladuje se na suchém místě, chráněném před světlem. Oddenek se sbírá na podzim. Vyrýpne se, dobře omyje, po délce rozkrojí a suší na kamnech. Uskladňuje se na stinném, suchém a vzdušném místě.
Lékařské použití:
Švýcarský farář Künzle zdůrazňuje, že dvě třetiny operací ženského lůna by byly naprosto zbytečné, pokud by ženy dlouhodobě popíjely kontryhelový čaj.
Účinek drogy je především adstringentní (stahující) a hemostiptický (zastavující krvácení).
Kontryhel pomáhá ženám s mnoha gynekologickými problémy. Jedná se tedy o přírodní alternativu různých chemických léčiv. Dle mnoha výzkumů se přitom jedná o skutečně účinnou pomoc.
Předepisuje se při onemocněních ženských pohlavních orgánů:
– zklidňuje bolestivou menstruaci a snižuje nadměrné krvácení, společně s řebříčkem (1:1) pomáhá upravovat cyklus při nepravidelné menstruaci. Rostlina umí pomoci i při nepravidelné menstruaci a také v případech, nedostaví-li se cyklus vůbec (tzv. amenorea).
- zhoršená funkce vaječníků.
- zánětlivá onemocnění pochvy.
- výtok.
- blahodárné účinky na dělohu.
- kladný vliv proti výskytu děložních myomů (nezhoubných nádorů). Tuto komplikaci přitom dokáže také potlačovat, pokud se již vyskytne.
- pomáhá v těhotenství i při problémech s otěhotněním. Posiluje a zpevňuje ženské pohlavní orgány a pomáhá zabránit potratům, dokáže pomáhat s udržením plodu (prevence potratu) a pozitivně účinkuje při vyhřeznutí dělohy. Použití se doporučuje také v období šestinedělí, a to i po těžkém porodu. Po porodu napomáhá navrátit pevnost děložnímu svalstvu a tlumí poporodní krvácení
- může pomoci ženám v době klimakteria, kdy tlumí hormonální výkyvy u žen.
Pomáhá při hemoroidech.
Droga má i mírný spazmolytický, protizánětlivý a močopudný účinek při onemocněních trávicích orgánů, žlučníkové dyskinéze, písku v ledvinách a žlučníku, katary žaludku a střev, staví průjmy, pomáhá při zánětech močových cest, vaječníků
Zevně se používá ve formě obkladů při revmatizmu.
Odvar kontryhelu se používá při rýmě a krvácení z nosu.
Kontryhel je netoxické sedativum a nemá žádné vedlejší účinky. Kontryhel posiluje srdce a celkovou tělesnou výkonnost. Je vhodný pro děti, které jsou svalově slabé i když dobře jedí. Kontryhel také prohlubuje spánek a tak pomáhá lepší regeneraci organismu přes noc.
Hojí rány, chladí a odhání horkost (zánět) z ran otevřených i zavřených, vnitřních i zevních úrazů. Pomáhá při teplotách a vnitřních zraněních, hojí hnisavé vředy a těžko se hojící rány.
Kromě toho podporuje zdravý spánek a zklidňuje nervy. Posiluje nervovou soustavu.
Čičistí krev a doporučuje se i při otylosti a cukrovce
Je dobrým prostředkem i k vymývání očí při zánětech.
Emocionální použití: Kontryhel dodává energii a sílu, posiluje mysl a odvahu, pomáhá nalézat nové nápady.
Magické a rituální použití: Jako amulet se nosila k přivolání lásky. ochrana stavení před bleskem. Slzy víl nebo nebeská rosa - kapičky z kontryhele: díky vědeckému výzkumu víme, že opravdu nejde o rosu, ale o aktivní výměšek listu - tedy o velkou koncentraci účinných látek byliny (dr. Theiss).
Tato skromná a nenápadná bylinka má jakési ženské, mateřské poslání. Posiluje totiž ženské pohlavní orgány, především dělohu. Velice dobře pomáhá při potížích (i nervových) v těhotenství a kolem porodu, jako jsou obavy z porodu, deprese po porodu i těhotenské zvracení. Héra je ochránkyně rodiček. Po dobu dvou měsíců pijte každý den jeden šálek čaje z kontryhele. Vyhněte se jakémukoliv alkoholu. Pijte značné množství vody. V době plodných dnů po očistě zapalte večer bílou svíci a nechejte ať měsíční paprsky prostoupí celým Vaším tělem. Zkuste si představit, že jste naplněna jeho stříbrnou září od hlavy až k patě.
Koupejte se v jeho plodné energii. Vyberte si symbol své plodnosti a soustřeďte se na něj, pozorujte jej jak se probouzí a je schopný života.
Apelujte na mateřskou stránku bohyně plodnosti:
Matko, volám Tě nyní, přijď, přijď a přines sebou ducha mého dítěte, splň mé přání, a já jej zasvětím Bohyni Moudrosti.
důležitá rozhodnutí, přetržení vzpomínek na minulost, jasné vidění a předvídání, posiluje u žen odvahu, překonání bolesti a zoufalství při úmrtí blízké osoby zejména dítěte. Pro ženy zneužité muži. (sakrální čakra). Jednu velkou polévkovou lžíci kontryhelu žlutozeleného vložte do plátěného pytlíčku a ponořte jej do koupele v níž setrvejte 10-15 min. Každý večer použijte suš. byliny jako kadidla nebo jím posypejte rozpálenou plotnu. Na chvíli se posaďte (10 minut) a přemýšlejte nad činností, kterou by jste chtěli rozvíjet. Nebojte se trošku si zasnít. Jak by se změnil Váš život atd. Zaznamenávejte si myšlenky.
200g listů kontryhele se zalije 1 l 40% alkoholu (lze připravit i v poměru 1:3 nebo 1:1). Louhujeme 40% roztok 2-3 týdny, 1x denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 15-20 kapek 1-6x denně na cukr či do sklenky vody.
100g listů kontryhele, 100g meduňky a 100g třezalky se zalije 1 l 40% alkoholu (lze připravit i v poměru 1:3 nebo 1:1). Louhujeme 40% roztok 2-3 týdny, 1x denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 15-20 kapek 1-6x denně na cukr či do sklenky vody.
200g kontryhelu zalijeme 1 l žitné 60% vložit 200g natě, macerujeme 10-14 dnů, při teplotě 20-30°C. Po scezení užíváme 4x-6x denně 15-20 kapek do vody.
Na desinfekci a čištění ran jako první pomoc venku v přírodě a při krvácení z nosu. Čisté listy pomačkáme a jejich šťávou ránu vyčistíme nebo použijeme jako obklad při krvácení z nosu.
2-4 KL kontryheli vhodíme do šálku vroucí vody a necháme jen krátce přejít varem, necháme 10 min louhovat. Pijeme 2 šálky denně. Jako čtrnáctidenní kúra se radí pít tento čaj při chorobné otylosti. Ovšem spolu s odlehčovací dietou!
25g sušené natě se přelije šálkem vroucí vody, nechá 5 min louhovat a užívá se 3x denně 2 PL.
20g sušeného podrceného kořene se přelije šálkem vroucí vody a 10 min vaříme. Scedíme, užívá se 3x denně 2 PL.
Smícháme 1 Pl kontryhelu s 1 Pl řebříčku. Přelijeme 2 šálky vroucí vody, 10 min louhujeme, slijeme do termosky, vypijeme během dne.
Smíchejte 1 PL kontryhelu s 1 PL měsíčku lékařského a 1 PL třezalky. Směs přelijeme 2 šálky vroucí vody, necháme pod pokličkou 15 min louhovat, poté scedíme do termosky. Vypijte po šálku ráno a večer.
Smíchejte 1 PL kontryhelu, 1 PL měsíčku lékařského, 1 PL třezalky a 1 PL hluchavky. Směs přelijeme 2 šálky vroucí vody, necháme pod pokličkou 15 min louhovat, poté scedíme do termosky. Vypijte po šálku ráno a večer.
Smíchejte 1 PL kontryhelu, 1 PL měsíčku lékařského, 1 PL třezalky a 1 PL natě kokošky pastuší tobolky. Směs přelijeme 2 šálky vroucí vody, necháme pod pokličkou 15 min louhovat, poté scedíme do termosky. Vypijte po šálku ráno a večer.
Smícháme 1 KL kontryhel, 1 KL hluchavka bílá, 1 KL mochna husí, 1 Kl máta peprná. Směs přelijeme 2 šálky vroucí vody, necháme pod pokličkou 15 min louhovat, poté scedíme do termosky. Vypijte po šálku ráno a večer, hlavně na noc.
Pít nálev z kontryhelu, doplnit výplachy (nálev se připravuje v silnější koncentraci a vaří se 5 minut) a sedacími koupelemi.
Smícháme 1 PL kontryhele a 1 PL kokošky pastuší tobolky. Směs přelijeme 2 šálky vroucí vody, necháme pod pokličkou 15 min louhovat, poté scedíme do termosky. Vypijte po šálku ráno a večer.
Kontryhel působí proti výskytu děložních myomů. Ovšem pokud už se nějaký vyskytne, je velká pravděpodobnost, že se díky pravidelnému pití kontryhelového čaje zmenší, nebo úplně zmizí. Přelijeme 1 PL kontryhele šálkem vroucí vody a necháme 5-7 min vylouhovat. Při výskytu děložních myomů se pijí 3 šálky kontryhelového čaje po dobu 6 ti týdnů. Po této době by měl myom zareagovat – zmenšit se. Pokud ne, nemá už cenu dále kontryhel za tímto účelem pít. Pokud ke zmenšení došlo, je možno tuto kúru opakovat.
Na cysty vaječníku smícháme kontryhel 4 PL, gotukola 2 Pl, měsíček 2 PL, sporýš 1 Pl a mateřídouška 1 Pl. 1 KL směsi se přelije šálkem vroucí vody a louhuje 10 min. Užíváme 4x denně. Pijeme maximálně 14 dní.
Smícháme 1 PL kontryhele, 1 PL řebříčku a 1 PL měsíčku. Směs přelijeme 2 šálky vroucí vody, necháme pod pokličkou 15 min louhovat, poté scedíme do termosky. Vypijte po šálku ráno a večer.
Smícháme 3 PL kontryhelu, 3 PL řebříčku, 2 PL heřmánku, 2 Pl kokošky pastuší tobolky. 1 KL směsi se přelije šálkem vroucí vody a louhuje se 10 min. Pijeme až do odeznění příznaků, maximálně však 14 dní.
Při návalu horka smícháme 3 PL kontryhelu, 3 PL řebříčku, 2 PL heřmánku, 2 Pl kokošky pastuší tobolky, 2 díly šalvěje nebo yzopu. Pijeme až do odeznění příznaků, maximálně však 14 dní.
Pijí se pravidelně 1-2 šálky čaje z kontryhelu po 10 dní každý měsíc před počátkem menstruace.
Smícháme 1 PL kontryhelu, 1 PL světlíku lékařského, 1 PL třezalky, 1 PL mateřídoušky, 1 PL yzopu, 1 PL řebříčku, 1 PL tužebníku jilmového a 5 PL heřmánku. Přelijte 1 PL šálkem vroucí vody, necháme pod pokličkou 15 min louhovat, poté scedíme do termosky. Pijeme po jednom šílku prvních 7 dní PO MENSTRUACI nalačno ráno a večer, a zbylé dny 1x denně ráno nalačno. Během menstruace čaj nepijte. Doporučuje se užívat minimálně 3 menstruační cykly.
Smícháme 5 PL nati kontryhelu, 2 PL nati řebříčku, 2 PL nati šalvěje a tinkturu ze jmelí. Přelijeme 3 PL 2 šálky vroucí vody, necháme pod pokličkou 15 min louhovat, poté scedíme do termosky. Přidáme 3 kapky tinktury ze jmelí. Vypijte po šálku ráno, v poledne a večer.
Smícháme 1 PL kontryhelu, 1 PL hluchavky a 1 PL řebříčku. Směs přelijeme 2 šálky vroucí vody, necháme pod pokličkou 15 min louhovat, poté scedíme do termosky. Vypijte po šálku ráno a večer. V letních obdobích si můžete připravit i ledovou osvěžující limonádu s přidáním citrónu, máty a ledu.
Přelijte 2 PL sušeného nebo čerstvého kontryhelu šálkem vroucí vody, nechte 10 min louhovat. Pijte v druhé polovině těhotenství pro klidný průběh nejen před a při porodu, ale také pro správné nastartování kojení a pro zpevnění svalstva podbřišku.
Smícháme 20g natě kontryhelu, 20g chmelových šištic, 30g třezalky tečkované, 30g meduňky. 2 KL směsi spaříme šálkem vroucí vody. Necháme 10 min louhovat. Pijeme šálek 2x denně, hlavně na noc.
Smícháme kontryhel nať 40g, hluchavka bílá 30g, bříza list 20g, maceška polní 30g. 3 KL směsi přelijeme šálkem vroucí vody, 15 min přikryté louhujeme. Pít šálek teplého čaje ráno a večer.
Smícháme bříza list 10 KL, kopřiva list 10 KL, bezinka květ 5 KL, trnka květ 5 KL. 3 KL směsi přelijeme šálkem vroucí vody, 15 min přikryté louhujeme. Pít šálek teplého čaje ráno a večer.
odvar s přídavkem světlíku, heřmánku, měsíčku a chrpy.
200 g sušených nebo dvě dvouhrstě čerstvých bylin dáme na noc do nádoby se studenou vodou. Následující den vše zahřejeme a tekutinu přilijeme do koupele. Koupel je vhodná pro zesílení slabších dětí, při gynekologických potížích, hemeroidech a proti svědění.
PZ kontryhele a hluchavky si připravte silný odvar, který nalijte do lázně a poté min. půl hodiny relaxujte. Koupel pomáhá zejména při problémech s výtokem a zánětech ženských pohlavních orgánů.
by měly mít také stahující efekt. Doporučují se i výplachy nosu při rýmách, kdy lze předpokládat celkem šetrné působení kombinované tříslovinové složky kontryhele na sliznici. Do proplachu nosu je vhodno přičiniti plnou čajovou lžičku kuchyňské soli na litr produktu pro zjemnění účinku.
magicky zrychlují zatažení dásně při vyjmutí zubu a potlačují paradentózu i záněty v krku a angíny.
Příslušné množství bylin rychle umyjeme, válečkem na nudle je na desce rozmělníme a pak přiložíme.
Zúžuje a upevňuje prsa obklad z odvar kontryhelu. 6 KL přelijeme 2 šálky studené vody, přivedeme k varu a 5 min povaříme.
Koupel v odvaru kontryhele koupání zhnisaných menších poranění. 8 KL přelijeme 2 šálky studené vody, přivedeme k varu a 5 min povaříme, necháme vychladnout. K vymývání ran a k obkladům se používá tento silnější odvar, ale studený.
Odvar z čerstvých listů slouží k večernímu omývání obličeje na čistění pleti.
zmírňuje svědění. Smícháme po 1 KL kontryhel, řebříček, máta peprná, řepíček a bezinkový květ.
především u malých dětí. Pro celkovou koupel bereme 200 g sušených nebo několik dvouhrstí čerstvých bylinek, dáme je na noc do nádoby se studenou vodou, následující den vše zahřejeme a tekutinu přilejeme do koupele.8 KL přelijeme 2 šálky studené vody, přivedeme k varu a 5 min povaříme, necháme trochu vychladnout, scedíme do koupele.