Logo Magica

Jilm

Prvek: Země (dle Lavender/Franklin)

Latinský název: Ulmus laevis

Signatura: Saturn

Hlavní složky: Kůra obsahuje až 3,5 % tříslovin, dále hořčiny a slizové látky, pryskyřice, kyselinu tannovou, ulmain, fytosterin a další látky.

Polarita: Ženská

Božstva: Orfeus (řecký bůh hudby), Elves, Honi, Lodur, Odin.

Harmonické vztahy: Totem: Havran.

Jiné názvy: červený jilm, indiánský jilm

Jilmy mají velmi kvalitní kruhovitě pórovité dřevo, někdy s tmavým jádrem, které je velmi pevné, dobře ohebné, nesnadno se štípe. Využívalo se proto v nábytkářství, zejména k výrobě ohýbaného nábytku. Jilmy se také často pro svůj charakteristický habitus vysazují v zahradách a parcích.

Pěstování:  Jilm je statnější strom se svalcovitým, štíhlým kmenem a s otevřenou, nepravidelnou, široce klenutou korunou. Na kmeni jsou hojné výmladky (tzv. „vlky") a boule a na bázi kmene najdete výrazné ploché kořenové náběhy. Dosahuje výšky 30 až 35 metrů, průměr kmene přesahuje jeden metru a dožívá se nejvíce 400 let.

Borka je šedohnědá, zvláště u starších stromů hluboce rozbrázděná. Listy jsou střídavé s velmi krátkými řapíky, obvejčité až eliptické, dvakrát zubaté se zuby směřujícími dopředu, na bázi výrazně nesouměrné a na spodní straně hustě chlupaté. Dlouze stopkaté květy rostou v převislých svazečcích.

Plodem jilmu jsou oválné až vejčité křídlaté nažky, které jsou na okraji hustě obrvené. Semeno je uloženo uprostřed nažky. Jilm vaz je stinná dřevina, zvláště v mládí. Roste dobře na suchých půdách, ale i v luzích s vysokou hladinou spodní vody. Vždy však vyžaduje kvalitní, živinami obohacenou dusíkatou půdu.

Ze všech jilmů zatím nejvíce odolává jilmové grafióze, která u nás prakticky zdecimovala populace jilmu habrolistého Ulmus minor i jilmu horského Ulmus glabra. Jilmy se tak staly v krátké době dřevinou ohroženou vymřením.

Sběr a sušení:  Od března do dubna můžete sbírat kůru z mladých větví. Jilm můžete vysadit na zahradě a to na co nejvlhčí místo. Kůru je nutné loupat pouze z mladých větviček, protože stará, popraskaná borka silnějších větví účinné látky téměř neobsahuje. Kůry vám stačí opravdu málo, a takové množství strom nijak nepocítí. Sušte ji co nejrychleji ve stínu, nevadí jí ani sušení na slunci.

Lékařské použití:  Jilmové dřevo se cení zejména díky schopnosti chránit před prudkou bolestí. Má dezinfekční účinky. Působí svíravě. Snižuje podrážděnost trávicího traktu. Pomáhá při poruchách trávení.

Emocionální použití:  Působí v oblasti čakry solárního plexu. Jilm bude ve vás rozvíjet velkorysost, pilnost, tvůrčí sílu, smysl pro spravedlivou míru. Bude ve vás rozvíjet energii pro pomoc druhým, pomůže vám překonat strach. Rozvine ve vás dobré smýšlení. Je také vhodný na slabé okamžiky v životě silných lidí, kteří mají chvilkovou slabost. Dodá jim sílu, aby vše dobře zvládli. Je určen pro lidi, kteří zůstávají v jakési stagnaci s pocitem žití v začarovaném kruhu. Jilm pomůže všechno rozproudit, rozpohybovat, odnaučí lpět na věcech, především materiálních, a vnese do života jakýsi tvořivý neklid. Pomáhá rozvinout vaši kreativitu a komunikaci s ostatními, především tu, která jaksi ‚zamrzla‘. Jilm poskytuje ponaučení jak najít sílu k odpovědnosti a splnění závazků - formou koupele či kadidla. Jilm je stromem inspirace a oblíbenou fřevinou lesních duchů.

Magické a rituální použití:  Rituály - láska, peníze, spánek, očista, ochrana a intuice. Jilm bývá spojován s bohyněmi plodnosti a Země, a je považován za sídlo tzv. „faeries“ tedy nadpřirozených bytostí. Jilm dává kouzlům stabilitu a uzemnění. Ochrana proti pomluvám. Keltové věřili ve vzácnou léčivou moc jilmů a připravovali ze sušené kůry prášek jako základ léčivých placek na poškozenou pokožku. Ty léčily neuvěřitelně rychle, měly i protizánětlivé účinky.


Recepty

Tinktura z kůry

Tinktura z kůry se užívá při některých alergických kožních onemocněních.

Prášek z jilmové kůry při průjmu

1/2 KL prášku z kůry smícháme s šálkem studené či vlažné vody. Při průjmu užíváme 2x denně.

Prášek na žaludek a střeva

Pečlivě rozmícháme 1 KL jemného prášku v malém množství vody, dolijeme vodou do 300 ml a krátce povaříme, necháme 20 min louhovat, scedíme do termosky. Užíváme 3x denně 100 ml.

Čaj z kůry při žaludečních a střevních potížích a artritidě

Zalijeme 2 KL kůry šálkem studené vody, necháme 4-6 hodin měknout, povaříme, 10 min vylouhujeme, scedíme a pijeme 2x denně. Užívá se při žaludečních a střevních potížích, průjmu, artritidě a skrofulóze. Kůra je jedním z nejlepších regulátorů trávicích pochodů a výborným léčivem při nepříjemných dyspeptických obtížích. Jemně mletá kůra pomáhá neutralizovat překyselené žaludeční šťávy a ve střevech vstřebává hnilobné plyny. Její působení je tak jemné, že ji tolerují i velmi citliví lidé. Při trávení mléka pomáhá tak, že izoluje kaseinovou složku. Odvar působí při špatném krevním obrazu, je močopudný a tudíž pomáhá při poruchách ledvin a dně.

Obklad z jilmové kůry

Přelijeme 2 PL kůry 2 šálky vody a 15 min udržujeme v mírném varu. Potom přidáme špetku boraxu. Užíváme k léčení chronických kožních vyrážek jako obklad, k vymývání hnisavých a těžce se hojících ran.

Jilmové listové obklady

Na oteklé nohy se přikládá utlučené mokré listí (potlučte paličkou na maso) zabalené do gázy.

Koupel z jilmové kůry

Zalijeme 300g kůry 1 litrem studené vody a vaříme asi 20 min na mírném ohni, scedíme a přidáme do koupele. Používá se proti hemoroidům, kožním onemocněním a při revmatických potížích.

Jilmové kloktadlo

Zalijeme 2 KL kůry šálkem studené vody, necháme 4-6 hodin měknout, povaříme, 10 min vylouhujeme, scedíme a užíváme jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny a hltanu.

Vlasové tonikum

Kůra stahuje a je proto lékem při vypadávání vlasů. Přelijeme 4 PL kůry 4 šálky vody a 20 min udržujeme v mírném varu. Odstavíme necháme vychladnout a jemně vmasírujeme do pokožky hlavy.

Proti otokům a boulím

Pryskyřice je dobrá proti otokům a boulím.

 

Kniha Světla/Morticie, Magické rostliny/Lavender a Franklin, Léčivé rostliny a planety/Brooke

 

  zpět na Byliny Měsíce