Logo Magica

Jalovec

Prvek: Oheň

Latinský název: Juniperus communis L.

Signatura: Slunce

Hlavní složky: Silice, terpeny, pinen, kadinen, terpinol, cukry, pryskyřice, třísloviny, flavonoidy, fytoncidy, hořčiny, juniperin, vitamín C, organické kyseliny, vápník, draslík, kaučuk.

Polarita: Mužská

Božstva: Erínye (Lítice, řecké bohyně božské odplaty), Pán (řecký bůh přírody), Diana (římská bohyně Měsíce a lovu)

Jiné názvy: Boleraz, bor, borovec, chvojka, borovička, jalovčí, jadlovec, borovka.

Doporučené kombinace: růže, geránium, levandule, bergamot, citron, majoránka, nerol, ylang-ylang, rozmarýn. Drcené jalovčinky do čajových směsí spolu s: vřes, jehlice, lékořice, libeček, rdesno ptačí.

Jalovcový prut sloužil jako zbraň proti zlým duchům. Hranice z jalovcových polen hořely před branami měst při morových epidemiích. Jalovcovými plody se vykuřovaly světnice. U starogermánských kmenů se vykuřování jalovcovým dřevem stalo součástí pohřebního rituálu. Léčivé vlastnosti jalovce znali již Hippokrates, Galenos a abatyše Hildegarda.

Pěstování:  Sázíme na podzim nebo na jaře do dobré, propustné půdy na otevřeném prostranství. Množí se semeny vysévanými na jaře do studeného pařeniště nebo na podzim řízkováním. Roste na slunci, ale snáší i polostín.

Sběr:  Sklízíme plody - jalovčinky. Plod se sbírá se na podzim, v září až říjnu, kdy se bobule snadno oddělují od stopek. Otrhávají se v rukavicích, nebo se setřásají do plachet. Sběr se pak vytřídí, odstraní se z něho nedozrálé i přezrálé, zelené a zhnědlé bobule i různé nečistoty. Suší se v tenké vrstvě ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 35°C. Správně usušená droga kořenitě voní a má slabě svíravou chuť. Při dobrém uložení vydrží i 3 roky. U nás je sběr zakázán, pro farmaceutické účely se dováží. Dřevo se sbírá na podzim a v zimě.

Kuchyňské použití:  Používají se k dochucení masa, omáček a nádivek. Většinou se používají rozdrcené k uvolnění jejich chuti. Obvykle se používají k ochucení masa s výraznou chutí, jako jsou pokrmy z divočiny, tučné maso. Ke korigování pachu zelí, kapusty a červené řepy. Jsou součástí rybích marinád, koření na divočinu a jiných speciálních směsí. Přísada ginu, borovičky a likérů. Dřevo se pálí při konzervaci masa uzením.

Lékařské použití:  Vhodný proti jakýmkoliv jedům v těle (toxické či infekční působení), Jako diuretikum, ale silně dráždí ledviny, proto se od této indikace ustupuje. Dezinfekční prostředek na močové cesty, silně močopudní - odvádí z těla přebytečnou vodu a zvyšuje tvorbu moči. Povzbuzuje energii a celkovou vitalitu - dlouhé nemoci, deprese. Je možné, že zlepšuje zrak tím, že posiluje nervová vlákna oka. Pročišťuje krev - artritida, revmatismus - léčba bolestí kloubů a páteře, prochlazení. Jako mazání nebo přísada do koupele při léčbě revmatismu. Jalovčinky pomohou i při léčbě kožních nemocí (lupénka, ekzémy). Zvyšuje prokrvení a snižuje bolestivost. Podporuje látkovou výměnu, proti dně. Schopnosti jalovce podporovat látkovou výměnu i v oblasti kloubů, kdy se zvyšuje jejich překrvení, snižuje bolestivost a tím má blahodárný vliv na degenerativní onemocnění kloubů (tzv. artrózy). Zlepšuje trávení, odstraňuje bolesti žaludku spojené s nedokonalým trávením, proti nadýmání. Zlepšuje hospodaření organismu se žlučí.

Nyní se užívá proti kašli.

POZOR: Nepodávejte velmi slabým lidem, zesláblým nemocí, se zánětem ledvin, těhotným ženám, kojícím matkám, dětem a starším lidem. Užívat maximálně 3 týdny, poté na tři týdny léčbu přerušit a poté dokončit. Nevhodné pro lidi, kteří prodělali ledvinové onemocnění nebo trpícím vysokým krevním tlakem.

Emocionální použití:  Jalovec je bylinou základní čakry v níž je uložena hadí síla (kundalini), je vhodný zejména pro zemní typy (kozoroh, býk a panna), jimž chybí vzletnost a odvaha riskovat. Vhodné pro lidi hledající duchovnější způsob svého života a kteří chtějí využít sílu ohně. Oheň ukazuje směr, energizuje vůli a dodává odvahu. Základní čakra je spojována s těmi, kteří omezují své jednání na úkony nutné pro přežití, ať již ze strachu, obavy, zloby či nenávisti. Jalovec umožňuje posuzovat věci více nezaujatě. Odpoutává od utkvělých představ a zášti, od zloby a násilí. Jeho energii čerpejte vždy, když máte pocit jakéhokoliv duchovního ohrožení. Jeho energie je silně zahřívající. Energeticky působí na orgány, které souvisí s vyměšovacím ústrojím člověka jeho souvislostmi. Působí proti obavám flegmatiků, proti depresím melancholiků. Jalovec stimuluje mentální pochody.

Magické a rituální použití:  Jalovec byl od pradávna považován za magickou bylinu. Využití rostlinných sil: ochrana, láska, exorcismus, proti krádeži. Odpuzuje hady. Meditace o vlastní sexualitě - jalovcový rituál, vykuřovadlo šamanů. Listy hoří i v čerstvém stavu - libá vůně. Užívá se hlavně při léčivých rituálech. Bobule se dávají do amuletů a čajů, čerstvé jehlice do kadidel nebo koupele. Na nový rok (Samhain). Už ve starověkém Řecku se tato rostlina používala k uctívání bohů. Při této příležitosti se spalovali plody a větvičky jalovce. Dnes se z něj vyrábí gin. Posvátný strom druidů. Bobule byly používány s tymiánem v druidských hájích a jeskyních, aby vyvolaly vidiny. Zralé jalovcové plody jdou navléci na šňůru a pověsit v domě, aby přitahovaly lásku. Pálení jalovce očišťuje a chrání. Tato bylina posiluje psychické schopnosti a přitahuje lásku. Rituálně se s ním zametá obřadní místo.

Recepty

Kadidlo plodnosti reproduktivní i myšlenkové

Smíchejte myrhové krystalky, olej ze santalového dřeva, černobýl, řebříček a podrcné bobule jalovce. Směs macerujte nejméně po dobu dvou týdnů v lihu nebo víně. Pak ji přeceďte a usušte poblíž tepelného zdroje. Nasypte kadidlovou směs na dřevěné uhlí nebo rozpálenou plotnu a meditujte nad příčinami, které blokují vaši kreativitu. Přemýšlejte o věcech, kterých byste si přáli dosáhnout, učiňte tyto představy konkrétnějšími. Na černý papír napište stříbrnou tužkou představy o svém následném tvořivém činu. Srolujte jej a zavažte červenou stužkou. Zasvěťte své konání bohyni Artemis a spalte papír nad ohněm svíčky. Představte si, že semínka vašeho přání se rozptýlila do celého světa, kde zakoření a porostou.

Solární výluh pro očistu

2 PL kapradí, 2 PL jalovce, 2 PL rozmarýnu, 1 PL kmínu, 1 PL hřebíčku, 1 PL pepře, 1 PL routy. Rozemleté, smíchané, posílené rostliny vložte do červené láhve a zpola naplňte čistou vodou (pramenitou). Umístěte na místo, kde bude celý den na slunci. Přeceďte a kropte svůj dům.

KUNDALINI - RITUÁL 1. ČAKRY

Vhoďte 5 jalovcových bobulek na rozpálené dřevěné uhlí vždy když nastane nov po východu první hvězdy. Meditujte o ohni života, který způsobuje existenci vesmíru a udržuje svět v pohybu. Představte si, že jiskřička tohoto ohně zapálí energii, kterou ukrýváte ve své základní čakře. Dovolte své představivosti, aby v průběhu meditace zformovala podobu, jež by reprezentovala vaši spiritualitu. Tato podoba či symbol vám umožní poznat, jakým způsobem můžete začlenit svou spiritualitu do každodenního života. Nechejte se ovlivnit a podpořit svým vlastním duchovním ohněm. Praktikujte po dobu tří měsíců. Poznamenejte si změny, k nimž došlo ve vašem duchovním životě.

Kadidlo Bohyně

K rozinkám, namočeným po tři dny a noci ve víně, přidáme jalovčinky, trnovník akát, hennu a kořen puškvorce. Vše promícháme a necháme 24 hodin odstát. Suchou směs utlučeme v moždíři a přidáme k jiné směsi, skládající se z řečíku lentišku, máty peprné, bobkového listu, ibišku, skořice, galgánového kořene, fialkového kořene a santálového dřeva, kterou rovněž zpracujeme v moždíři. Celou hmotu dobře promícháme, přidáme práškovou myrhu a med. Směs rozprostřeme na plech a necháme usušit. Pálíme na dřevěném uhlí.

Rituál k získání větší duševní energie

Začněte v období, kdy Měsíc stojí v novu. Palte výše uvedené kadidlo každý večer po východu první hvězdy. Nad vůní kadidla meditujte o ohni života, který způsobuje existenci vesmíru a udržuje náš svět v pohybu. Představte si, že jiskřička tohoto ohně zapálí energii, kterou ukrýváte ve své základní čakře. Dovolte své představivosti, aby v průběhu meditace zformovala podobu, jež by reprezentovala vaši spiritualitu. Tato podoba nebo symbol vám umožní poznat, jakým způsobem můžete začlenit spiritualitu do každodenního života. Nechte se ovlivnit a podpořit svým vlastním duchovním ohněm. Zdroj: E. Brooke/Léčivé rostliny a planety

Tinktura z jalovčinek

Hrst jalovčinek zalijeme 500 ml lihu 40-50%, necháme dobře uzavřené 2 týdny macerovat. Poté přefiltrujeme. Užíváme vnitřně 2x denně 20 kapek na cukr, při revmatismu 3x denně 10 kapek, zevně k potírání bolavých míst při revmatismu a neuralgických bolestí.

Jalovcová ALPA

20g jalovčinek zalijeme 100 ml Alpy. Louhujeme 2-3 týdny, 1x denně výluhem protřepeme. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá k potírání bolavých míst při revmatismu a neuralgických bolestí.

Jalovcová olejová tinktura

1 balení jalovčinek, 250 ml olivového oleje nebo slunečnicového. Jalovčinky podrťte a přelijte vroucí vodou, ihned sceďte a naložte do oleje. Macerujte 3-6 týdnů. Sceďte. Uložte v tmavé láhvi - vydrží cca půl roku. Pro močopudné účinky užijte 4x 3 kapky na cukr.

Jalovcový masážní olej

10 ml jalovcového oleje a 90 ml glycerinu. Smíchejte a slijte do 100 ml tmavé lahvičky. Masírujte postižené místo 2-3x denně. Při revmatismu 5 minut vtíráme do kůže nad bolestivým místem.

Masážní mast na oteklé klouby

Do vhodného masťového základu (lanolinu nebo domácího vepřového sádla) vmícháme 5g jalovcové silice, 5g rozmarýnové silice a 5g muškátového mletého oříšku. Dle potřeby používáme k masážím a vtírání na oteklé klouby. Zdroj: Zentrich/Speciální metody fytoterapie

Hojivé mazání

1 balení jalovčinek, 250 ml olivového oleje nebo slunečnicového, 4 PL včelího vosku. Jalovčinky podrťte a přelijte vroucí vodou a nechte louhovat přes noc. Sceďte a nasypte do oleje a na vodní lázni nechte mírně probublávat, dokud olej neztmavne. Sceďte. Na vodní lázni rozehřejte včelí vosk a poté vlijte jalovcový olej. Důkladně promíchejte a naplňte kelímky nebo tmavé skleničky. Uchovávejte v chladničce. 2-3x denně mažeme poškrábanou kůži.

Jalovcový likér

100g čerstvých jalovčinek podrťe, vsypte do láhve se širokým hrdlem a přelijte 500 ml 80% vodky. Nechte 2 týdny macerovat. V 250 ml vody rozpusťe za 300g třtinového cukru, krátce povařte do úplného rozpuštění. Nechte vychladnout a vlijte do macerátu. V dobách chřipkových užívejte jako prevenci panáka ráno a večer.

Žaludeční likér

60g zeměžluči, 35g drcených jalovčinek, 35g práškovaného kořene rebarbory, 20g řebříčku, 10g puškvorce a 5g pelyňku přelijeme 1 litrem lihu a macerujeme 2 dny. Poté rozpustíme 300g cukru ve 300ml převařené vody a přivedeme do varu, odebíráme pěnu. Necháme vychladnout a přilijeme k lihovému macerátu. Uložíme k dozrání ještě 4 týdny. Na závěr přecedíme do lahví a užíváme 20 ml při žaludečních potížích.

Jalovcové Víno

Na 500g usušených rozdrcených jalovčinek se přidá 300g cukru, 10g kyseliny citrónové a půl balíčku živné soli. Směs se doplní vodou na 5 litrů, dá se do láhve, uzavře kvasnou rourkou nebo kvasným kloboučkem a nechá kvasit. Víno lze připravit i tím způsobem, že 15 g rozdrcených jalovčinek polijeme 1 litrem červeného vína a macerujeme 48 hodin v mírném teple a potom scedíme. Užíváme k posílení žaludku, na podporu trávení. Zdroj: Bodlák, Zentrich/Léčivá síla bodláků

Víno pro posílení žaludku

Zalijeme 15 g drcených jalovčinek 1l červeného vína, necháme 48 hodin macerovat na mírně teplém místě a nakonec scedíme.

LEDVINOVÝ POSILUJÍCÍ LÉK

100g čerstvých listů a kořene smetanky lékařské, 100g čerstvých listů broskvoně, 100g čerstvých kořenů a natě petržele a 100g jahodových listů. Listy pomačkáme a přelijeme 2 l vody. Celá směs se uvede do varu, přidáme 20 drcených kuliček jalovce a 100g cukru. Slijeme do demižonu a necháme kvasit. Po vykvašení stočíme do lahví.Užíváme dvakrát denně 1 dcl.

Jalovcový sirup

Jalovčinky se ve zralém stavu zhruba rozdrtí a nalije se na ně tolik vody, aby v ní byly ponořeny. Potom se 30 minut vaří, přecedí přes síto a potom přes pláténko. Takto získaná šťáva se povaří s cukrem a medem, až je vláčná. Použití: proti nadýmání, podporuje vylučování potu a působí diureticky. Užívá se s přírodním vínem v poměru 1 lžíce lektvaru ke 3 lžícím vína před jídlem a před spaním. Zdroj: Bodlák, Zentrich/Léčivá síla bodláků

Odvar z kůry

1 KL kůry zalijeme šálkem studené vody, přivedeme k varu, necháme vařit 5 minut, 10 minut vyluhujeme. Užíváme 2x denně šálek pro podporu látkové výměny, na dnu, revmatismus, při vodnatelnosti.

Speciální kůra dr. R.F.Weisse ři artróze:

První den si nemocný vezme 3x denně 1 jalovčinku, dobře ji rozkouše a sní. Druhý den 3 x 2 jalovčinky, třetí den 3 x 3 atd. až do maximální dávky 3 x 10 jalovčinek. Potom opět zpátky, tj. 3 x 10, 3 x 9 až po konečných 3 x 1 jalovčinku. Každou dávku jalovčinek je třeba zapít 1/2 litru nějakého močopudného čaje. Kůru lze podstoupit 1x roka!

Močopudný čaj

Jalovec plod 25g, Petržel kořen 25g, Lékořice kořen 25g, Jehlice kořen 25g. Dvě KL přelijeme šálkem vroucí vody. Užíváme 3 - 5 šálků denně. Zdroj: Mičánková, Lejnar/Léčivé rostliny III

Čaj na bělotok

Smícháme Jalovec 15g, Kořen anděliky 20g a Jitrocel 30g. 1 KL směsi přelijeme šálkem vroucí vody, pod pokličkou louhujeme 15-20 min. Scedíme a teplý pijeme 2x denně ráno a večer.

Pro plodnost

Smícháme 150g mařinky vonné, 50g jalovce, 100g proskurníku, 100g slézu, 150g břízy, 150g kopřivy, 50g třezalky, 50g jmelí bez bobulí, 50g fenyklu, 50g meduňky, 50g máty. Do 1 litru vody dát 2 PL bylin. Vařit 1 minutu, nechat stát 10 minut, scedit. Litr čaje si uvařte do termosky a pijte jej během dne po dobu 1 měsíce. Pak následuje 14 dní přestávka a opět měsíční kúra.

Trotulin proti menstruačním bolestem

Smíchejte po 1 PL bobule jalovce, petržel, fenykl, libeček a šantu kočičí. Zalijte 0,7 l bílým vínem. Před použitím mírně ohřejte.

Jaterní choroby

Jalovec na játra, srdce a odtučňování. Smíchejte bobulí jalovcových 20g, natě přesličky 20g a natě pelyňku 20g. 1 KL směsi na šálek čaje a pije 2x denně.

Dobré odtučňovací thé

Smíchejte bobulí jalovcových 15g, natě přesličky 20g a listu kopřivy 15g. 1 PL směsi se vhodí do 1/2 1 vařící body, nechá přejít varem, 10 min louhovat, scedit do termosky a přes den vypít na třikrát.

Močopudný jalovcový čaj

30g roztlučených jalovčinek přelijeme 1/2 1 vody, povaříme 2 min a scedíme do termosky. Behěm dne vypijeme.

Nedostatečné vyměšování žaludečních šťáv

Smíchejte 4g jalovcového dřeva, 4g pelyňku, 12g skořice, 20g puškvorce, 100g cukru. Vše se dobře roztluče na prášek, kterého se užívá 3x denně na hrot nože.

Srdeční čaj na zvýšení odměšování moče

Smícháme tlučených jalovčinek 20g, kořene lopuchového 20g, kořene petržele 20g a semene petržele 20g. 1 PL směsi přelijeme 3 šálky vroucí vody. Louhujeme 7-10 min. Scedíme do termosky a během dne vypijeme.

Koupel proti neurastenii

Jalovec plod 30g, Heřmánek květ 30g, Levandule květ 30g Bazalka nať 20g, Ořešák list 20g, Dobromysl nať 20g, Mateřídouška nať 20g, Máta peprná list 10g, Kozlík kořen 10g, Přeslička nať 10g. 5 PL směsi přelít 500 ml vroucí vody, 20 min louhovat, scedit do koupele. Zdroj: Bodlák/ Praktická Fytoterapie

Pleťová voda proti akné a na mastnou pleť

Smícháme 5 kapek jalovcové silice s růžovou vodou a denně potíráme obličej.

Kompot s hruškami a jalovcem

Rozkrájíme 4 hrušky na čtvrtky, oloupeme a vykrojíme jádřince. Na pánev vlijeme 150 ml červeného vína, 150 ml čerstvě vymačkané po merančové šťávy, přidáme 4 rozdrcené jalovčinky a 50g surového cukru, přivedeme k mírnému varu, vložíme hrušky a zvolna 15 min dusíme. Podle potřeby podléváme vodou a občas zamícháme.

Jalovcová povidla

Mají močopudné účinky. Užíváme 3x denně 1 PL povidel


Bylinka ve směsích

Menstruační bolesti 3

 

Kniha Světla/Morticie, Magické rostliny/Lavender a Franklin, Léčivé rostliny a planety/Brooke

 

  zpět na Byliny Slunce