Prvek: Oheň/Voda
Signatura: Mars/Venuše
Polarita: Ochlazující a zvlhčující
Latinský název: Ocimum basilicum
Původ jablek je neznámý. Pomineme-li, že kvůli jablkům byli Adam a Eva vyhnáni z ráje, tak ve Středomoří znali jabloně už 2000 let př.n.l. Staří Řekové rozeznali jablka sladká, letní, zimní a planá. Jedny z nejvzácnějších druhů jablek jsou kanadské renety. Rostou za teplého počasí a vyznačují se 5 hranami.
Jabloň je jedním ze sedmi stromů, který patří k posvátným stromům Keltů. Vždy byla symbolem života, lásky, dokonalosti a plodnosti.
Symbolem spojení člověka s přírodou, mezi životem a smrtí, mezi tímto a duchovním světem. V Číně byly květy jabloně vždy opěvovány nejen v básních nejslavnějších básníků. Jabloň má úžasnou sílu, kterou ráda předává dál. Jablko je symbolem královské moci.
Božstva: Apolón (řecký a římský bůh slunečního jasu, poezie a léčení), Athéna (řecká bohyně vítězné války a moudrosti), Diana (římská bohyně Měsíce a lovu), Dionýsos (thrácko-řecký bůh vegetace, vína a plodnosti), Flora (římská bohyně kvetoucí přírody), Gaia (řecká bohyně Země), Héra (řecká vládkyně nebes), Hermés (řecký posel bohů), Venuše (římská bohyně lásky, původně bohyně jara a vegetace), Zeus (nejvyšší bůh)
Polarita: ženská
Jiné názvy: jablko, sladká jablka; planá: hořčata, hořčátka, hořká pouchňata, zmrzlata, zmrzlátka, plody: jablka, jabka
Svátky: Samhain, Svátek bohyně Diany (13.8.) - probouzení jabloní
Hlavní složky: Draslík, železo, vitamín A, B1, C, cukry, ovocné kyseliny, pektin, minerály.
Kuchyňské potužití:
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10614805433-herbar/7081-recepty/2069-stavnaty-salat-z-jablek-celeru-a-hroznoveho-vina/
https://recepty.vareni.cz/vanocni-peceny-caj/
Pěstování: Pěstuje se v zahradách.
Sběr a sušení: Na jaře se sbírají květy, v létě a na podzim pak plody - jablka.
Lékařské použití: Jablka regulují trávení, povzbuzují chuť k jídlu, léčí žaludeční a střevní katary a posilují nervovou soustavu. Pomáhají hojení ran a snižují cholesterol. Obsahují mnoho vitamínu C a řadu antioxidantů, které chrání naši DNA v buňkách člověka. Snižují tak riziko vzniku rakoviny, podobně jako vláknina ve střevech. Další látky obsažené v jablkách chrání mozek před Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou. Dále působí na snížení krevního tlaku a hladiny cholesterolu, krevních tuků, posilují imunitní systém, srdce a krevní oběh, stabilizují hladinu cukru v krvi, čistí střeva a posilují dásně.
Emocionální použití: Posvátný strom. Jabloň má zvláštní postavení mezi stromy. Pomáhá při pocitech nečistoty a hanby. Stimuluje harmonii a vnitřní očištění. Podporuje plodnost, dlouhověkost, posiluje nervovou soustavu a srdce. Rozvíjí dlouhotrvající vnitřní mládí a blaženost člověka. Jabloň obsahuje silný ženský princip. Rozvíjí jemnost a cit ženy. Jabloň má unikátní schopnost pomáhat trpícím. Kdo se bojí smrti, tomu jabloň vrátí životní odvahu. Ten kdo se cítí nebo cítil utlačovaný, neuměl se bránit nebo snášel ponižování, ten by měl využít energie jabloně, která mu pomůže zharmonizovat tyto strasti. Pro klidnou jasnost a vnitřní sílu. Pomůže vám být „klidně aktivní a aktivně klidní“ uprostřed víru životních činností. Pro ty, kdo má tendenci pochybovat, bát se o své zdraví, pomáhá posilovat zdravé návyky. Chronické zdravotní problémy, slabá vůle. Účinek: silná vůle, zdravé návyky, vnitřní síla.
Magické a rituální použití: Posvátný strom druidů. Jeho květy se používají při kouzlech na lásku. Pálí se jako vůně. Jablečný mošt je možné použít ke všem dávným kouzlům, kde se vyžaduje krev nebo víno. 13.srpna se v Řecku na svátek Bohyně Diany (Venuše v Římě) připravovalo obřadní jídlo, jehož součástí byla jablka, která ještě visela na větvích jabloní. A svátek Samhain kultu Wicca se na oltáře pokládají jablka, protože jsou považována za jedno z jídel zemřelých. Z tohoto důvodu je Samhain někdy nazýván Slavností jablek. Jablko je symbol nesmrtelnosti. V keltské mytologii byla větev jabloně obalená poupaty, květy nebo zralými plody součástí kouzla, které umožňovalo vstup do země bohů, do podsvětí. V tradicích kultu Wicca je jablko symbolem duše. Jablka jsou zahrabávána do země, aby ti, kdo se mají na jaře znovu narodit, měli během studených zimních měsíců co jíst. Jablka se vždy používala při kouzlech lásky. Květy bývaly součástí talismanů, mastí a kadidel. Též se vařily na měkkou růžovou kaši, ta se scedila, aby se z ní pak připravovaly svíce. Ze dřeva jabloní se vyrábějí kvalitní kouzelné hole, které se hodí obzvláště pro emotivní magii a milostné rituály. Tam, kde je ve starých receptech požadována krev, lze místo ní použít šťávu z jablek. Dřevo či jablka jsou využívány pro výrobu figurek. Dále je také známým symbolem lásky, proto je součástí všech substancí, které ji podporují. Polití kořenů jablečnou šťávou je obětí za usmíření stromů při obřadech. Dřevo jabloní je součástí ingrediencí pro dlouhověkost a nesmrtelnost a je také mimořádně vhodné pro magické hole. Když rozkrojíte jablko, uvidíte pentagram, proto je tento plod také symbolem ochrany.
100 ml jablečného octa, 2 PL čerstvých listů eukalyptu, 2 PL routy, 3 špetky soli, 900 ml vody. Sůl vsypte do litrové láhve s vodou. Bylinky ponořte do octa a ponechte 48 hod vylouhovat na parapetu. Poté sceďte a vlijte do láhve se solí. Směs používejte k omývání předmětů jako například klenotů, amuletů, rituálních pomůcek. Pro očistnou koupel vlijte půl šálku do koupele.
1 PL jabloňových květů a 3 dl 60% lihu. Květy zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě macerovat. 1-2x denně protřepáme lahvičkou. Po uplynutí této doby přecedíme, slijeme do tmavé sklenice a po dobu 5 týdnů užíváme 3x denně 20 kapek nakapaných do 2 dl vody nebo na kostku cukru. Pomáhá při celkové vyčerpanosti organismu, zánětech očí a hrtanu, chrapotu, horečce a kašli, ale i při onemocněních ledvin a kožních neduzích.
1 PL čerstvých květů jabloně (20g sušených), 3 dl vody. Květy přelijeme vroucí vodou a necháme 15 min louhovat. Potom scedíme, nalijeme do termosky a po doušcích pijeme během celého dne. Kůra trvá 10 dní. Pomáhá při celkové vyčerpanosti organismu, zánětech očí a hrtanu, chrapotu, horečce a kašli, ale i při onemocněních ledvin a kožních neduzích.
Přelijeme 10g čerstvých nebo sušených jablečných slupek šálkem vroucí vody, několik min louhujeme a scedíme. Pijeme 2-3 šálky denně. Užívá se při horečce, zánětech a při zvýšeném vylučování kyseliny močové. Čaj můžeme pít i pro osvěžení.
2 PL květů zalijeme šálkem vroucí vody a necháme 20 min louhovat, potom přecedíme do tmavé lahvičky. Tento kosmetický přípravek má velmi regenerující účinky.
2 hrsti okvětních lístků jabloně přelijeme 500 ml destilované vody a pod pokličkou uvedeme na mírném plameni k varu. Nádobu odstavíme a pod pokličkou necháme vychladnout. Poté lístky vymačkáme, scedíme do lahvičky. Přidáme 10 kapek jabloňového květového oleje.
2 PL květů jabloně, 2 PL tučného tvarohu, 3 kapky citrónové šťávy, půl lžičky tekutého medu. Všechny uvedené ingredience společně rozmixujeme, vzniklou směs nanášíme na obličej a dekolt a vše necháme 20 minut působit. Poté opláchneme.
Oloupeme 1-2 jablka, nastrouháme a vmícháme 1 polévkovou lžíci medu. Kaši naneseme na obličej a necháme 20 minut působit, potom opláchneme vlažnou vodou. Osvěžuje pleť, má protizánětlivé účinky.
4 hrstky okvětních plátků jabloní přelijeme vroucí vodou a přiklopíme, mírně vaříme 10-15 min. Nalijeme do koupele a relaxujeme. Můžeme přidat 15 kapek jabloňového oleje. Koupel má blahodárné účinky na kůži i naše duševní rozpoložení. Dokáže zmírnit pocity napětí a uvede nás do stavu příjemné harmonie.
Čerstvě nastrouhané jablko zabalíme do gázy a přiložíme na postižené místo, především krevní výrony.
2 hrstky květních plátků jabloně, 4 hřebíčků, kousek celé skořice, na špičku nože mletého zázvoru, 3 špetky mletého muškátového ořechu, 250g třtinového cukru, 200g medu, 500 ml bílého rumu nebo calvadosu, 500 ml litru vody. Koření a 1 hrstku květů přelijeme vodou, přivedeme k varu a vaříme 15 min. Přidáme cukr a necháme jej zcela rozpustit, povaříme na mírném ohni 5 min. Ještě vřelé vše přecedíme přes plátno. Přidáme med a dobře rozmícháme. Necháme dokonale vychladnout a přilijeme alkohol. Slijeme do dobře uzavíratelné nádoby, přidáme zbylé květy a necháme 2 týdny macerovat. Přecedíme. Pak přelijeme do lahví, zazátkujeme a necháme ještě 4 týdny dozrávat. Podáváme jen jednu malou sklenku jako dezertní odpolední likér.
250 ml Calvadosu, 250g jablek, 100 ml sirupu cukrového (100g třtinového cukru rozpuštěného v 100 ml vody), 500 ml šťávy jablečné 100%. Omytá jablka osušíme, rozkrojíme, zbavíme stopek a jádřinců, nakrájíme je i se slupkou na plátky silné asi 1 cm a vložíme je do hrnce. Zalijeme je jablečnou šťávou a zahřejeme - max 80°C. Nevaříme. Jen krátce prohřejeme. Horkou směs rozmixujeme a propasírujeme přes plátýnko. Šťávu necháme stát cca 2 hodiny, dokud se neustálí kal. Potom čistou šťávu stáhneme. Na 1 l likéru smícháme 650 ml šťávy s 250 ml calvadosu a 100 ml cukrového sirupu. Pode chuti přidáme kyselinu citronovou.
1 hrstka květů jabloní, 1 hrstka plátků šípkové růže. Hrstka směsi květů šípkové růže, jabloní a růže stolisté na dekoraci, 750 ml růžového vína, 750 m1 šampaňského nebo sodovky, 5 PL třtinového cukru. Květy jabloní a šípkové růže rozmačkáme s cukrem, přilijeme 1/2 vína a necháme 2-4 hodiny macerovat. Scedíme, víno vlijeme do bowlové nádoby, zalijeme vychlazeným zbylým vínem. Těsně před podáváním dolejeme sekt či sodovku. Nakonec přidáme směs květů na dekoraci a necháme je plavat na povrchu.
Oloupeme 2 jablka, ponoříme do 500 ml červeného vína, přidáme kůru z chemicky neošetřeného citronu a 1 PL cukru či medu a necháme vzkypět. Přecedíme, nalijeme do čisté láhve a skladujeme v chladničce. Jablečné víno pijeme po dobu 2-3 dnů v malých dávkách po hlavním jídle. Zklidňuje nervy a posiluje vyčerpaný organismus, pomáhá při zácpě.
2 hrstky květů jabloní, 750 ml bílého vína, 750 m1 šampaňského nebo sodovky, 5 lžic třtinového cukru. 1 hrstku květů rozmačkáme s cukrem, přilijeme 1/2 litru bílého vína a necháme přes noc macerovat. Scedíme, víno vlijeme do bowlové nádoby, zalijeme vychlazeným zbylým vínem a těsně před podáváním dolijeme sekt či sodovku. Nakonec přidáme zbylou hrstku květů a necháme je plavat na povrchu. Přidat můžeme listy meduňky nebo jiné bílé jedlé květy.
1,5 l jablečná šťava, 500 ml vodky, 200 ml meruňkovice, mandlové aroma, 1/2 balíček vanilkový cukr. Vše smícháme a podáváme dobře vychlazené.
Vodka, jablkový likér, jablkový sirup, jablko Branny Smith. Vodku/džin promícháme v šejkru s ledem. Potom přidáme jablkový sirup a likér. Jablko nakrájíme a vykrojíme jadřinec. Nařízneme našikmo a naaranžujeme na okraj sklenice.
Do džbánu nasypeme červená jablíčka, posypeme třtinovým cukrem, nalijeme jablečný mošt a citronovou šťávu. Důkladně vše promícháme, přidáme perlivou vodu, led, plátky citronu nebo pomeranče a nalijeme do sklenic. Zdobíme meduňkou.
4 hrsti okvětních lístků jabloně, 1 kg cukru třtinového, 1 citron. 2 hrsti květů macerujeme v půl litru vody přes noc. Druhý den scedíme a vymačkáme. Nasypeme zbylé 2 hrsti květů, svaříme a necháme 2-4 hod. louhovat. V dalším půl litru svaříme cukr a na mírném plameni vaříme 5 minut. Přilijeme jabloňový odvar, přidáme přecezenou šťávu z jednoho citronu. Dalších 5 minut vaříme. Ještě vřelý sirup nalijeme do lahví s dobře vypařenými zátkami. Květový jabloňový sirup je vynikající k přípravě nápojů ke slavnostním příležitostem a vděčná přísada do míchaných nápojů. Použijte jej na slavnost PROBOUZENÍ JABLONÍ.
Nakrájíme 1 kg jablek na čtvrtky, uvaříme doměkka v 1 l vody a šťávu vymačkáme. Přidáme 1 KL lžičku medu a vaříme na mírném ohni, dokud šťáva nezačne houstnout. Denně užíváme až 4 čajové lžičky. Podává se při kašli, chrapotu či horečce, posiluje oslabený organismus. Sirup je velice chutný a obzvlášť vhodný k uklidnění nervózních dětí.
Do džbánu nasypeme plátky kyselých jablíček, nalijeme zelený čaj, citronovou šťávu a nasypeme třtinový cukr. Důkladně vše promícháme, přidáme perlivou vodu, led, plátky citronu a nalijeme do sklenic. Zdobíme meduňkou.
1 PL květů jabloně, 1 PL květů třešně, 1 PL květů rozmarýnu, láhev jablečného octa. Květy vložíme do láhve s kvalitním jablečným octem. Zazátkujeme a necháme 2-3 týdny macerovat na slunném místě. Denně protřepáváme. Po uplynutí této doby přecedíme, slijeme do skleněné lahve a skladujeme na chladném a temném místě. Květový ocet vyživuje vlasové kořínky. Tento bylinný přípravek lze pravidelně vtírat do vlasové pokožky, necháme 10 minut působit a pak opláchneme vodou.
100 ml vody (může být i vývar s 3 hřebíčky), 2 šálky najemno nakrájených jablek se slupkou bez jadřinců, třtinový cukr, citron, 20g želatiny v prášku. Dejte jablka do hrnce a zalijte trochou vody/vývarem. Na mírném ohni duste do změknutí cca 30 min a občas promíchejte. Přebytečnou vodu slijte a uvařená jablka rozmixujte. Ovocnou kaši zvažte a přidejte stejné množství cukru třtinového, citronovou šťávu a želatinu v prášku. Dejte opět do hrnce a za stálého míchání jemně provařte cca 30 min. V okamžiku kdy je směs rosolovitá a drží pohromadě, neodděluje se, je hotová. Ještě teplou směs nalijte do formiček ve výšce 1 cm nebo rovnoměrně rozlijte na pečící papír a nechte vychladnout a proschnout. Poté formičky vyklopte či na pečícím papíru hmotu rozkrájejte nožem na malé čtverečky a můžete je obalit v cukru, rozdrcených mandlích, kakau, kokosu nebo je nechat jen tak. Zabalte je do kousků pečícího papíru a skladujte v těsnící skleněné doze či krabičce. Zamezení přívodu vzduchu je uchová vláčné i několik týdnů.
Oloupaná a vypeckovaná jablka nakrájejte na velmi tenké plátky a usušte v sušičce nebo troubě na 40-50°C. Po usušení je skladujte v suchu a temnu.
1 kg jablek, 200g brusinek, 500g třtinového cukru, 2 KL skořice, 4 ks badyánu, 5 ks hřebíčku, asi 1 dcl calvadosu nebo rumu, 1 citron nebo pomeranč. Ovoce umyjeme. Jablka nakrájíme na kostičky a dáme do hlubšího pekáčku. Přisypeme brusinky, zasypeme cukrem, přidáme všechno koření a promícháme. Pečeme v předem vyhřáté troubě na 180 ºC asi 30 minut. Během pečení dvakrát či třikrát promícháme. Hned po upečení přidáme alkohol, rychle promícháme a horkou směsí plníme nahřáté skleničky. Ty zavíčkujeme a otočíme dnem vzhůru. Zhruba po dvaceti minutách je můžeme otočit a nechat vychladnout.
2kg ovoce (1kg jablek namíchaných s několika hruškami a 1kg směsi pomerančů, mandarinek), 2 citrony nebo limety, kousek čerstvého zázvoru, 750g třtinového cukru, 8 ks hřebíčku, 4 ks badyánu, 2 KL mleté skořice, 2 dl kvalitního rumu. Troubu vyhřejte na 200°C. Do pekáčku nakrájejte ovoce. Jablka a hrušky se slupkou a citrusy oloupané a zbavené blanek. Přidejte pár koleček jemně nakrájeného zázvoru a vše důkladně promíchejte. Ovoce zasypejte cukrem, přidejte koření a směs promíchejte. Pekáček zakryjte víkem, vložte do trouby a pečte 30 minut bez otvírání a míchání. Vyjměte z trouby zalijte směs rumem, promíchejte a ještě horkou plňte do malých skleniček. Zavíčkujte je a otočte dnem vzhůru. Ponechejte je tak, až do vychladnutí.
3 jablka, 3PL vody, 2PL cukru, kousek zázvoru, 1/2 chili papričky, 100ml portského, 1/2 ČL mleté skořice, 3 hřebíčky. Jablka oloupeme a dvě nastrouháme na jemno a jedno na hrubo. V kastrůlku si uděláme z vody a cukru řídký karamel. Přidáme nastrouhaná jablka, nastrouhaný zázvor, chili papričku, skořici, hřebíčky a necháme odvařit do požadované konzistence. Pokud je výsledek moc pikantní tak můžeme „naředit“ nastrouhaným jablkem a ještě chviličku provaříme. Je-li směs velmi hustá, odstavíme a vmícháme portské víno. Plníme skleničky.
500g jablek, 200g červené cibule, 50g čerstvé máty, 100 ml octa jablečného, 200g třtinového cukru, 1 KL černých hořčičných semínek, 2 hřebíčky, 2 čili papričky, 1/2 KL soli. Oloupejte a nakrájejte na kostičky kyselejší (nepříliš zralá) jablka. Dejte je do kastrolu, přidejte drobně nakrájenou cibuli a najemno nasekané lístky máty. Zalijte octem a zvolna vařte do částečného zhoustnutí. Přidejte cukr, černá hořčičná semínka, podrcené hřebíčky, sůl a podrcené čili papričky. Vařte do zhoustnutí, horké plňte do skleniček a sterilujte 10 min při 80°C.
250g dýně Hokaido, 1 velké jablko, 30g čerstvého zázvoru, 2 šalotky, 2 stroužky česneku, 1 chilli paprička, 1 KL kardamonu, 1 KL mleté kurkumy, 1/2 KL ml. kmínu, 1 PL kokosového oleje, 50 ml vody. V hrnci nechte rozpálit olej, na kterém osmahněte šalotku, česnek, zázvor a chilli papričku. Přidejte vyloupaná zrníčka kardamomu, kurkumu a kmín. Krátce orestujte na velmi mírném plameni za stálého míchání. Vhoďte nadrobno nakrájenou dýni a jablko. Podlijte vodou, přiklopte pokličkou a nechte dusit tak, aby se jablíčka rovařila ale dýňové kostky stále zachovaly tvar. Směs dolaďte jablečným octem, případně dalším kořením. Nechte vychladnout, naplňte skleničky a uložte do lednice. Zde chutney vydrží minimálně týden.
500g strouhané mrkve, 400 ml vody, 500g jablek, 500g cukru krupice, 300 ml bílého vína, 30 ml citrónové šťávy, špetka muškátového oříšku, špetka hřebíčku, 60 ml jablečné pálenky. Tuto marmeládu zkusí všichni, kdo mají rádi aromatické a chuťově překvapivé dobroty. Očištěnou mrkev nastrouhejte na jemno. Oloupejte jablka a nakrájejte na kousky. Mrkev vložte do hrnce a zalijte vodou. Na mírném ohni vařte asi 15 minut. Poté přidejte jablka, cukr, bílé víno, citrónovou šťávu a koření. Vařte dalších 5 min. Přimíchejte jablečnou pálenku a hotovou vřelou marmeládu naplňte do sklenic. Sklenice uzavřete a poté zavařte v páře nebo uzavřete rychlým způsobem s pomocí zapáleného alkoholu.
2,5 kg jablek, 900g cukru, 2 lžičky mleté skořice, 1/4 lžičky drcených hřebíčků, 1/4 lžičky soli. Jablka okrájíme, zbavíme jadřinců a nakrájíme na kostičky. Takto připravená jablka dáme do většího hrnce. Smícháme sypké suroviny a nasypeme na jablka, zamícháme. Přikryjeme pokličkou a za častého míchání vaříme hodinu. Poté snížíme teplotu a necháme vařit na mírném ohni dalších 10 hodin, až je hmota hustá a má tmavě hnědou barvu. Odstraníme pokličku a při stejně nízké teplotě povaříme další hodinu. Pokud chceme povidla jemnější, můžeme ještě rozmixovat tyčovým mixérem. Hotová horká povidla plníme do sklenic, otočíme na 5 minut dnem vzhůru. Pokud si chcete být jistější v trvanlivosti, můžete sterilovat. Ideálním pomocníkem pro vaření povidel je tzv. pomalý hrnec. Zajistí plynulé pomalé vaření, nepřipálí se, není třeba míchat.
500g vykrájených a oloupaných jablek rozvařte na kaši, přidejte 600g dobře zralých bezinek a také je rozvařte. Pak vmíchejte 600g třtinového cukru, povařte ještě deset minut, nakonec přidejte šťávu ze dvou citronů, půl lžičky mleté skořice a pět lžic rumu. Samotný jablkový džem nemá výraznou chuť, kombinace s bezinkami mu ale dodá pikantnost a okořenění skořicí a rumem také krásnou vůni.
6 plátků toustového chleba/vánočky, 1 vejce, 1 dcl mléka bez laktózy, pár kapek vanilkového extraktu, máslo s olivovým olejem na opečení toustů, skořicový cukr na obalení toustů, 6 jablek, 3 PL třtinového cukru, kus celé skořice, hvězdička badyánu, asi 6 hřebíčků. Jablka oloupeme, nakrájíme na osminky a zbavíme jádřince. Během loupání uchováváme kousky jablek ve vodě s několika kapkami citrónové šťávy, aby si zachovaly svou světlou barvu. Poté je slijeme a v hrnci na vaření pak přidáme vodu tak, aby zakrývala povrch jablek. Osladíme třtinovým cukrem a přidáme kus skořice, hřebíček a badyán. Jedna hvězdička bude na toto množství dostatečná. Jablka vaříme na mírném plameni do doby, než jejich povrch začíná být měkký, ale uvnitř jsou stále ještě pevná. V misce rozmícháme vejce, které jen velmi mírně rozředíme mlékem. Přidáme několik kapek vanilkového extraktu. Na pánvi rozehřejeme plátek másla společně se lžící olivového oleje. Plátek toustového chleba ve směsi vejce a mléka velmi rychle smočíme z obou stran a položíme na pánev. Opečeme z obou stran dozlatova a pak ještě horké obalíme ve skořicovém cukru. Na každý toust položíme několik jablečných dílků ještě teplého kompotu a navrch přidáme lžičku šípkové zavařeniny. Zdobit můžeme vanilkovou zmrzlinou.
1,5 l jablečné šťávy (100%), 500g želírovacího cukru 3:1, 5 snítek tymiánu, 1/2 hrstky lístků šalvěje. Do hrnce dáme jablečnou š., přidáme rozemnutou čalvěj a tymián a zahříváme. Pomocí vařečky čas od času bylinky v tekutině stiskneme, aby se vůně uvolnilo co nejvíce. Scedíme zpět do hrnce, přidáme želírovací cukr a necháme přejít varem (postupujeme dle návodu na sáčku). Sbíráme pěnu. Mírně zchladlou tekutinu vléváme do vroucí vodou vymytých a vysušených sklenic. Do každé sklenice můžeme pomocí kuchařské pinzety vložit vroucí vodou spařenou snítku tymiánu a lístek šalvěje. Jednak pro efekt a jednak proto, aby bylinková vůně byla ještě silnější. Sklenice pevně uzavřeme a otočíme dnem vzhůru. Takto nechávám sklenice až do úplného zchladnutí. Jablečné želé můžeme využít stejně jako kteroukoliv jinou zavařeninu, ale možná ještě lépe se hodí jako doplněk k sýrům nebo třeba k paštice. Skvělý dressing v salátu. Zdroj: mlsnakockablog.cz
Zalijeme 200 g lipových květů 750 ml jablečné šťávy a v zakryté nádobě necháme den stát. Šťávu přecedíme a smícháme v poměru 1:1 se želírovacím cukrem (cca 1 kg). Povaříme 4 minuty a želé naplníme do sklenic.
Kniha Světla/Morticie, Magické rostliny/Lavender a Franklin, Léčivé rostliny a planety/Brooke