Logo Magica

Fenykl obecný

Prvek:  Voda

Vlastnosti:  Stabilizující, uklidňující, tišící

Latinský název:  Foeniculum vulgare

Signatura:  Merkur

Hlavní složky:  Silice, sacharidy, pektiny, škrob

Polarita:  Mužská

Božstva:  Apolón (řecký a římský bůh slunečního jasu, poesie a léčení), Dionýsos (thrácko-řecký bůh vegetace, vína a plodnosti), Prométheus (řecký, syn Titána Íapeta)

Jiné názvy:  Italský, římský, vlašský, sladký - kopr, úkrop

Kombinace:  Blahodárné účinky fenyklu jsou brutnákem. Dále lze kombinovat s úspěchem s třezalkou, mochnou husí, heřmánkem, měsíčkem a se zlatobýlem.

Kuchyňské použití:  Semena jako koření, listy k vepřovému masu, omáčkám, nádivkám.
Řapík fenyklu je v mnohých zemích oblíbený jako kulinářská lahůdka. Používá se v syrovém stavu, nakrájený do salátu. Po rozebrání řapíku na jednotlivá lůžka nám vzniknou jakési mističky, které můžeme plnit podle chuti a zapékat na mnoho způsobů.
Listy mají silnou anýzovou vůni a dají se přidávat například k nakládané zelenině místo kopru, do omáček a pomazánek. V jižní Evropě se tyto aromatické listy přidávají jako koření k pečeným a grilovaným rybám a jiným masovým pokrmům.
Používání semen fenyklu má dlouhou tradici v likérnictví, jsou nedílnou součástí výroby mnohých bylinných alkoholických nápojů, například některých absintů a žaludečních likérů.

Kuřecí směs s fenyklem
Fenyklový salát
Králík s rajčátky a fenyklem
Mrkev s fenyklem a olivami v nálevu
Mrkvová polévka s fenyklem
Fenyklové carpaccio s pomeranči
Gratinovaný fenykl
Fenyklový krém s pastisem
Bramborový salát s fenyklem
Fenykl zapečený s rajčaty a sýrem
Fenyklovo-ředkvičkový salát s pomerančem a vodou z pomerančových květů
Kuřecí salát s fenyklem

Pěstování:  Tato otužilá trvalka se pěstuje v dobře odvodněné půdě na slunném stanovišti. Na jaře se zasévají semena na stanoviště, poté vyjednotit nebo rozdělit kořeny.

Sběr:  Podzim, plody, semena. Mladé listy a lodyhy podle potřeby. Semena v září a říjnu. Kořen vyrýváme na podzim. Listy lze zamrazit, sušit, naložit do octa či oleje. Semena sušíme.

Lékařské použití:   Odstraňuje chlad a vlhkost z těla. Tlumí nadýmání a ulehčuje vnitřnostem od plynatosti, tlumí bolesti vzniklé plynatostí. Pije-li se fenyklový čaj v posledních dnech těhotenství a při kojení - zvyšuje tvorbu mléka. Silice fenyklu upravují trávení, zvyšuje chuť k jídlu při nechutenství. Napomáhá činnosti jater, sleziny, žlučníku. Plicní lék - utišuje hrubý podrážděný kašel, očišťuje dýchací cesty od hlenů - astma, bronchitida atd. Šťáva z byliny zlepšuje zrak. Napomáhá odstraňovat nejasnost a rozmazanost vidění, jakož i infekce oka - aplikuje se přímo do oka. V lidovém léčitelství se čaj ze semen používá pro vyvolání opožděné menstruace. Dříve se nálev z fenyklu také uplatňoval jako ústní voda pro zlepšení stavu dásní a osvěžení dechu. Za tímto účelem prý naši předkové dokonce žvýkali celá semena, jako my si dnes dáváme žvýkačku. Zeštíhluje, ale také dodává sílu.

Emocionální použití:   Fenykl má posilující a vyživující vlastnosti podobně jako mateřské mléko. Má uklidňující, utišující účinky a působí zejména na jemné, tvárné a klidné povahy. Pomáhá otevřít se lidem, kteří trpěli strachem, nedostatkem lásky a péče. Fenykl je výbornou bylinou pro prvorodičky, jež potřebují vytvořit pouto mezi sebou a dítětem. Pijte fenyklový čaj kdykoliv budete pociťovat potřebu uklidnit se.

Magické a rituální použití:   Rituál na oslavu zrození dítěte, ochrana, očista. Křtiny. Nápoj před rituálem, iniciací nebo při hrách a závodech pořádaných při svátku Lughnasa. Fenyklový věnec pro vítěze. Fenykl se při tomto svátku vhazuje do ohně jako bylina očisty a ochrany. Také bylina Letního Slunovratu - příměs kadidla. Fenyklový čaj se pije při půstu k utišení svíravého pocitu hladu a ke zmírnění šoku zažívacího ústrojí, který způsobuje dlouhodobé hladovění. Fenykl je spojován s dlouhověkostí a dodává odvahu a sílu. Taky odpuzuje negativní energie a poskytuje tak ochranu lidskému energickému poli. Zároveň posiluje i imunitu organismu. Za účelem ochrany před zlem a kouzly se dávaly větvičky fenyklu nad domovní dveře, nebo zasouvali do klíčových dírek. Fenykl symbolizuje, hrdinství, vítěztví, sílu, mužnost. Fenykl se přidává do očistných sáčků a léčebných směsí.


Recepty

Fenyklový sirup s lišejníkem islandským

Lišejník islandský dokáže uklidnit podrážděné sliznice. Na fenyklový sirup budeme potřebovat 3 KL fenyklu, 3 KL lišejníku islandského 1, 500 ml vody a 250gramů kandysového cukru. Bylinky přelijeme vodou, směs zahřejeme a vaříme, dokud se polovina tekutiny nevypaří. Scedíme a s cukrem svaříme na sirup. Užíváme 1 PL každé 3 hodiny. Zdroj: Zdravezdravi.cz

Kojenecký čaj pro spokojené bříško

Smícháme 20g anýzu, 20g heřmánku, 20g fenyklu, 20g máty, 20g maliníku. 1 KL směsi přelít šálkem horké vody. Louhovat 15 min. Podáváme kojencům neslazený po lžičkách nebo v láhvi při nadýmání.

VERMUT TORINO

1g hřebíčku, 1g kardamomu, hrstka máty peprné, 1/2 hrstky meduňky, 1g skořice, 2g černobýlu, 6g kořene hořce, 20g pelyňku, 2g fenyklu, 2g anděliky. Macerovat 48 hodin v 100 ml 60% alkoholu a 50 ml vinného destilátu. Výluh se přidá k 1,5 l světlého vína sladkého, v němž je rozpuštěn 1 kg cukru. Potom se doplní vínem na 5 litrů tak, aby obsah alkoholu neklesl pod 16 % objemových a obsah cukru pod 18 % váhových. Vermut ponechat 2-3 měsíce uležet.

Prášek na slinivku s andělikou

Smícháme 50g anděliky, 30g kmínu a 20g fenyklu. Vše promícháme, pomeleme na jemný prášek a podáváme po jídle na špičku nože. Zdroj: Janča a Zentrich

Prášek na slinivku s puškvorcem

Smícháme 50g puškvorce, 30g kmínu a 20g fenyklu. Vše promícháme, pomeleme na jemný prášek a podáváme po jídle na špičku nože. Zapíjíme vodou. Užíváme při mírnějších poruchách funkce slinivky břišní.

Světlíkové oční kapky

Smíchejte po 1 KL světlíku, heřmánku a fenyklu. Přelijte šálkem vroucí vody, přikryjte a nechejte vychladnout. Před použitím přeceďte přes jemné síto.

Pomněnkové oční kapky

Při zánětu očních spojivek smíchejte Pomněnka 8g, Fenykl 5g a Jitrocel 7g. 1/4 KL směsi přelijte šálkem vroucí borové vody, 10 min nechte louhovat, sceďte přes kávový filr. Ráno a večer se kape několik kapek do očí.

Čaj na slabost očí

Smícháme Pomněnka 20g, Jitrocel 15g, Pampeliška 20g, Kozlíkový kořen 25g a Fenykl 10g. 1 KL směsi přelijeme šálkem vroucí vody, necháme 10 min louhovat, scedíme a pijeme ráno a večer.

Trotulin proti menstruačním bolestem

Smíchejte po 1 PL bobule jalovce, petržel, fenykl, libeček a šantu kočičí. Zalijte 0,7 l bílým vínem. Před použitím mírně ohřejte.

Fenyklový med

Získáme jej smícháním včelího medu a fenyklového oleje (2 kapky oleje:1 PL medu).

Na dusivý kašel

Smíchejte 50g drceného fenyklu, 20g heřmánku, 30g tymiánu a 10g kořene omanu. 1 PL směsi přelijeme šálkem horké vody a louhujeme 7 min. Scedíme do termosky. Pijeme po doušcích.

Pro plodnost

Smícháme 150g mařinky vonné, 50g jalovce, 100g proskurníku, 100g slézu, 150g břízy, 150g kopřivy, 50g třezalky, 50g jmelí bez bobulí, 50g fenyklu, 50g meduňky, 50g máty. Do 1 litru vody dát 2 PL bylin. Vařit 1 minutu, nechat stát 10 minut, scedit. Litr čaje si uvařte do termosky a pijte jej během dne po dobu 1 měsíce. Pak následuje 14 dní přestávka a opět měsíční kúra.

Podzimní čajová kůra

Smícháme 10g březových listů, 10g rozdrcených fenyklových plodů, 10g potlučených šípků, 10g sušených květů ibišku, 10g sušených květů heřmánku, 10g drceného sušeného kořene pampelišky, 10g meduňky, 10g máty peprné. 1 PL směsi zalijeme šálkem vroucí vody a pod pokličkou ponecháme 10 minut vyluhovat. Scedíme a pomalu popíjíme.

Fenyklové mléko

Místo vody se k přípravě čaje používá vařící mléko. Místo vody se k přípravě čaje používá vařící mléko.


Bylinka ve směsích

Kojenecký čaj Proti prdíkům

Čaj na čištění krve 2

Menstruační bolesti 3

Močopudný čaj 1

Nechutenství a špatné trávení

Zácpa 1

Zácpa 2


Kniha Světla/Morticie, Magické rostliny/Lavender a Franklin, Léčivé rostliny a planety/Brooke

  zpět na Byliny Merkuru