Logo Magica

Dub

Prvek:  Oheň

Signatura:  Jupiter

Latinský název:  Quercus robur a Quercus petraea

Božstva:  Alláh, Arianrhod, Artemis, Baldr, Blodeuwedd, Brigid, Cerrnunnos, Ceridwen, Kybelé, Dagda, Dianus, Donar, Erató, Erínye, Hádes, Hekaté, Hérakles, Hern, Hor, Indra, Janizot, Janus, Jehova, Jupiter, Kirké, Lir, Nephtys, Nymfy, Odin, Pan, Pluto, Rhea, Tannus, Taranis, Ukko, Višnu, Zeus, Perun.

Polarita:  Mužská

Král lesa. Obrovský a žije po staletí. Říká se, že kořeny dubu sahají do země tak hluboko, jak je široká jeho koruna, čímž představuje dokonalý symbol Boha. Dubu jsou přiřazeny tyto kameny: Ametyst, Měsíční kámen, bílý karneol, Lazurit. Pro svou velikost, dlouhověkost a mnohostranný užitek byly uctívány už od nepaměti. Jeho totemovými zvířaty jsou: Střízlík, Vlaštovka, Orel, Datel, Býk. Ogam: Duir. Je to živá představa zákona"Jak nahoře, tak dole". Dřevina nížin, která potřebuje dostatek vláhy. Dub často roste na křižovatkách cest, spodních vod nebo energetických drah. Zajímavé je, že v dobách bídy si člověk vždy vzpomněl na duby a využíval jejich bohatství – dřevo a žaludy jako náhražku kávy. V dobách hladomorů sloužily pražené žaludy jako káva a nahrazovaly i mouku. Žaludy se pekly, vařily i pražily. Také se míchaly s cukrem a kakaem na žaludové kakao.

Jiné názvy:   Dub letní - Křemelák,  letňák, drvák. Dub zimní - rnák, drvák, zimák, zimnák. Plody u všech druhů: bublenky, bublínky, dubinky, duběnky, dubovky, gallae, galles, kulky dubové, šišky dubové, žaludy

Hlavní složky:   Kůra obsahuje až 20 % tříslovin, kyselinu galovou, elagovou, hořčiny a fytoncidně působící látky. Žaludy obsahují krom tříslovin i značné množství škrobu, dále cukry, bílkoviny a olej. Pražením obsah tříslovin klesá, takže žaludy jsou poživatelné.

Dřevo a jeho využití:   Dub je lesnicky významný strom, který poskytuje kvalitní, kruhovitě pórovité dřevo s tmavým jádrem. Pro svou tvrdost a odolnost se používá k výrobě nábytku, parket, dýh, pražců, sudů a využívá se také ve stavebnictví atd. Žaludy slouží jako krmivo. Dubová kůra, (a také dřevo), má vysoký obsah tříslovin a používá se k výrobě třísla pro zpracování kůží.

Pěstování:   Duby jsou mohutné, až 40 metrů vysoké stromy. Žaludy představovaly důležitou složku potravy nejen zvěře, ale i praobyvatel Evropy a již ve starověku byla kůra, listy i duběnky používány k léčebným účelům. Dub letní neboli křemelák je rozložitý strom s nepravidelnou korunou a křivolakými větvemi. Mladá borka je stříbřitě šedá až nahnědlá, lesklá, později silně rozpukaná a brázditá, hnědo až černošedá. Krátce řapíkaté listy jsou tuhé, kožovité a u řapíku vykrojené nebo uťaté. Květy jsou jednodomé, samičí jsou po dvou až po pěti na dlouhých stopkách v paždí listů. Mají červené blizny. Samčí květy tvoří až 4 cm dlouhé převislé jehnědy, které se rozvíjejí současně s listy. Pyl je přenášen větrem. Kvete od května do června. Plody „žaludy” jsou velké jednosemenné nažky, usazené spodní částí ve zdřevnatělých šupinovitých číškách po několika na dlouhých stopkách. Dub zimní neboli drnák se od dubu letního liší štíhlejší korunou s téměř rovnými větvemi, listovou čepelí klínovitě zúženou k dlouhému řapíku a kratšími přisedlými žaludy. Kvete v květnu. Vyskytuje se téměř v celé Evropě s výjimkou nejjižnějších a nejsevernějších oblastí. U nás je rozšířen od nížin do podhůří v původních doubravách i smíšených porostech. Dává přednost kyselým půdám, často roste i na skalách. Pěstuje se pro tvrdé kvalitní dřevo.

Sběr a sušení:   Kůra dubu. Nejlépe se strhává z poražených stromů na jaře (březen–duben) před vyrašením listů. Sbírá se pouze mladá a hladká kůra z maximálně 15 cm silných větví nebo kmenů, které se suší do 50 °C. Droga je tvořena nanejvýš 6 mm silnými stočenými kusy kůry bez zbytků dřeva. Má slabý, po navlhčení však zřetelný tříselní pach a nahořklou, silně svíravou chuť

Lékařské použití:   Kůra se používá jako svíravý a proti krvácivý prostředek a má i protizánětlivé účinky. Dnes už se zřídka pije odvar při průjmech, žaludečních a střevních katarech. Kůra je součástí čajoviny, která se používá jako pomocný lék při hemeroidech. V lidovém léčitelství se používá odvar zevně ke koupelím při omrzlinách, otocích, popáleninách a zejména proti pocení nohou. Kůra se používá ve veterinárním lékařství, je součástí medicinálního lizu a pro vysoký obsah tříslovin slouží i jako technická surovina při zpracování kůží. Také dřevo obsahuje třísloviny, takže ve vodě nehnije, pouze tmavne. Je velmi tvrdé, těžké a houževnaté a dobře se opracovává. Čaj z dubové kůry zvenku i zevnitř pomáhají na křečové žíly, na omývání boláků a podrážděné kůže. Oplachy vlasů proti lupům. Kůra se sloupává výhradně mladá a hladká, nejlépe na jaře ještě před vyrašením listů. Žaludy se sbírají zralé a list od jara do konce léta, tj. v době, než začne na podzim měnit svou barvu. Kůra působí svíravě a protizánětlivě, užívá se zejména při průjmech a při zánětech trávicího ústrojí, brání průniku nákazy z trávicího ústrojí do močových cest a pohlavních orgánů. Zevně lze dubové kůry použít při hemeroidech, otocích, kožních zánětech, na slabší popáleniny nebo naopak omrzliny nebo jako prostředek zmírňující pocení nohou. Kloktání dobové kůry pomáhá při zánětech ústní dutiny nebo hrtanu. Žaludy obsahují nejen výživné složky, ale i bioflavonoidy, které zvyšují kvalitu masa a zdraví prasat, které se jimi živí. Jejich svalovina pak obsahuje nejen flavonoidy, ale, vedle tuků nasycených, také polynenasycené.

Emocionální použití:   Je vhodný pro ty z nás, kteří pracují na „hranici svých sil“. Ignorují pocit odpočinku, těžce tělesně či duševně pracují, jsou udření, zničení, nebo pracují z pocitu povinnosti. mají přehnaný pocit odpovědnosti, který stále nutí překonávat překážky spojený s nekončícím vyčerpáním. Dává najevo všem "Jsem duchovní síla." Dodává nám sílu a harmonii po delší nemoci, povzbuzuje náš krevní oběh. Kdo „čerpá“ s dubu, bude také ovládat lépe své soustředění. Slouží nám jako zdroj životní energie. Strom, který bez kompromisu předává zdraví a sílu. Utváří v nás rozhodnost a jeho vlastní energii nám vlévá přímo do našeho myšlení. Poskytuje ochranu malým a slabým lidem. Pomůže Vám stát se sám ( sama ) sebou v případě, že prožíváte zoufalství nebo malomyslnost. Rozvíjí odvahu. Jeho energie je tak silná, že se nedá pokořit, pouze ji lze používat. Dub vám může pomoci s řešením vašich problémů. Též nám poskytuje oporu, když my sami jsme oporou pro druhé.

Magické a rituální použití:   Posvátný strom druidů. Dub byl v posvátném háji králem stromů. Z jeho dřeva se dělali kouzelnické hůlky. Při magických úkonech byly používány žaludy, kterým se říkalo hadí vejce. Druidové a kněžky naslouchali šustění dubového listí a duchům na stromech, aby zaslechli vzkazy od bohů. Pálení dubového listí pročišťuje vzduch. Dub je strom nesmírně mocný a silný, proto si nikdo nedovolil vzít z něho cokoliv, aniž by stromu zanechal nějaký dar, i když třeba jen v duchovní rovině (třeba šlo jen o několik veršů nebo prostě jen pár vlídných slov).


Recepty

Žaludová káva I

Zalijeme 1 PL sekaných žaludů šálkem vroucí vody, 30 min vylouhujeme v zakrytém šálku, scedíme. Pijeme 1-2x denně při chudokrevnosti, nočním pomočování a lámavosti kostí.

Žaludová káva II

Žaudy oloupeme, nasekáme, nasypeme na pánev a opatrně pražíme. Poté vysypeme do hmoždíře a rozdrtíme (můžeme použít i mixér). Hotovou drť skladujeme v dobře uzavřené nádobě. Kávu připravíme přelitím 1 KL drti šálkem vroucí vody. Léčebný účinek posílíme, když tuto kávu ještě 10 min povaříme. Pijeme 1-2x denně při otocích lymfatických žláz, při onemocnění močového měchýře či k celkovému posílení organismu. Pro zlepšení chuti můžeme do kávy přidat mléko či kakao.

Dubový vinný odvar

Čerstvé listy povaříme na mírném plameni v červeném víně. Tímto odvarem lze ústa vyplachovat při viklajících zubech, dásně hojí, stahuje a zavírá. Hojí rychle nepodebrané rány.

Dubový odvar

50g kůry na 1 litr vody (3 PL) přelijeme 2 šálky vody, vařit 5 min. Odvar je úspěšným prostředkem k zastavení krvácení a k hojení ran, především hnisavých až páchnoucích procesů, hemoroidů a ekzémů. Dr. Stach doporučuje pít odvar z listů před spaním proti nočnímu pomočování.

Starý recept proti zvracení

Povařit čerstvé listí dubové ve vinném octě nebo ve bílém víně s výraznou kyselinkou. Poté namočíme plátno a přikládáme na na žaludek. Nutno často obnovovat.

Dubová voda na hojení ran

Kůra z mladých větviček dubu, 200 ml pálenky, 1 l vody. Dub má skvělé účinky na hojení ran. Abychom vyrobili dubovou vodu, musíme na jaře sebrat dostatek kůry z mladých větviček dubu. Ty usušíme. Hrst kůry vložíme do 1 l vody, vaříme 10–15 min, půl hodiny spařujeme. Zchladíme, přecedíme a vmícháme 200 ml pálenky. Promícháme a nalijeme do hezké lahvičky. Zdroj: ceskatelevize.cz/herbar

Prášek z kůry

2-5x denně na špičku nože, zapít vodou při střevních katarech a průjmech.

Dubové kloktadlo

Hrst pěkných zralých žaludů podrťe a povařte 20 min v 1l vody a poté pečlivě přecedíme. Používá se na záněty ústní dutiny, hrtanu a na afty. Pomáhá při krvácení dásní a kataru hltanu. Kloktáme několikrát denně.

Gel z dubové kůry

10g dubové kůry, 50ml rostlinného glycerinu. Dubovou kůru nasekejte na drobno. Nasypte do hrnce a zalijte troškou vody. Povařte a nechte 10 min louhovat. Přelijte přes kávový filtr či papírovou utěrku. Smíchejte 50ml glycerinu a 10 ml výluhu z dubové kůry a zamíchejte. Zdroj: home-made.cz

Chronické záněty moč. měchýře

Časté záněty močového měchýře a ledvinových pánviček jsou často způsobeny plísní Candida, která se vyskytuje v tlustém střevě, někdy dokonce prorůstá jeho stěnou, dále v močovém měchýři i v ledvinách, kde působí záněty - je likvidována tříslovinami v dubové kůře. 1 KL přelijeme šálkem vody, mírně povaříme a necháme loihovat. Užívejte 3- 6x denně šálek.

Dyshidrotický exém

čaj z dubové mladé kůry

Tělový olej proti celulitidě

Do sklenice s širokým hrdlem (malá od přesnídávky) vlijeme 200 ml panenského olivového oleje, vsypeme do něho 20g dubové kůry v prášku a 20g listů vilínu virginského a necháme přes noc macerovat. Druhý den zahřejeme a odstavíme, vylouhujeme na vychladnutí. Přecedíme, slijeme do vhodné nádoby a dobře uzavřeme. Olejem masírujeme postižené tělesné partie, které následně omýváme střídavě horkou a studenou vodou.

Pleťová voda z dubové kůry

Vaříme 10g kůry asi 10 min v 250 ml vody, poté vylouhujeme a scedíme. Získáme pleťovou vodu s antiseptickými a adstringentními účinky, která čistí a odmašťuje pleť. Lze ji také použít jako vodu po holení

Čaj z dubové kůry

Zalijeme 1 KL drobně pokrájené kůry šálkem studené vody, 10 min vaříme a poté scedíme. Pijeme 2x denně po malých doušcích. Odvar pomáhá při chronických zánětech ledvin, při zánětech střevních či žaludečních sliznic, při krvácení do žaludku, krvavém kašli, otravách, ale také při žloutence nebo jiných onemocněních jater.

Koupel s dubovou kůrou

Přelijeme 1 kg kůry z mladých větví 2-3 1 vody a vaříme asi hodinu na mírném ohni, poté scedíme a vlijeme do připravené koupele. Doba koupele nemá překročit 20 min, na koupel nohou stačí 15 min. Léčí anální pištěl a hemoroidy, vředy, ekzémy a obtížně se hojící rány. Vždy dbáme na to, aby hladina vody byla níž než srdce!

Obklady z dubu

Přelijeme 2 PL kůry z dubu 250 ml studené vody, vaříme 10 min a poté slijeme. Užívá se k ošetření ran. K odstranění bradavic přikládáme obklady po dobu několika týdnů.

Píchání v uších - obklad

Smícháme Šalvěj 1 KL a Dubová kůra 1 Kl. Směs přelijeme 100-125 ml vody, a přivedeme k varu, odstavíme a necháme vychladnout, scedíme a studené přikládáme na ucho.

Žaludové sušenky

http://www.paukertova.cz/view.php?nazevclanku=zaludove-cookies&cisloclanku=2015040009


Bylinka ve směsích

Nachlazení s horečkou

Koupel v období menopauzy


Kniha Světla/Morticie, Magické rostliny/Lavender a Franklin, Léčivé rostliny a planety/Brooke


  zpět na Byliny Jupitera