o
Prvek: Vzduch
Vlastnosti: Stabilizující, uklidňující, tišící
Latinský název: Origanum vulgare L.
Signatura: Merkur
Hlavní složky: Silice, thymol, třísloviny a hořčiny.
Polarita: Mužská
Božstva: Jupiter (římský nejvyšší bůh), Persefona (řecko-fénická bohyně podsvětí), Proserpina (římská bohyně podsvětí), Venuše (římská bohyně lásky, původně bohyně jara a vegetace), Afrodíta, Osiris, Thor
Přiřazení: Znamení Skopec, Tarot - Poháry
Jiné názvy: Červená lebeda, zimní majoránka, voněkras, dobrá mysl a pamajorán, dobráček, dobromysel, dobrotnice, divoká marjánka, obecní origanum, oregano, oreganum, plané origanum, saský balzám, voněkras, zimní majoránka, zimní marjánka.
Pěstování: Je to vytrvalá, chlupatá bylina 20 až 60 cm vysoká. Plody jsou tvrdky. Celá rostlina příjemně aromaticky voní. Kvete v červenci a v srpnu. Dobromysl je hodně rozšířená v Evropě a Asii. U nás roste v křovinách, ve světlých lesích, na pasekách, na slunných stráních a na půdách spíše alkalických. Často se pěstuje v zahradách, na balkonech i v místnostech.
Sběr: Nať s listy nejlépe v červnu a v červenci kolem poledne, kterou seřízneme asi 5 cm nad zemí. Rostlinu nikdy nevytrháváme s kořenem, abychom ji nevyhubili. Vhodným nářadím ke sklizni je nůž. Suší se ve slabé vrstvě nebo ve svazečcích ve stínu. Přítomnost plodů a dřevnatých spodních lodyh je nežádoucí. Droga je příjemně aromatická a má poněkud nahořklou chuť. Silnější lodyhy odstraňujeme.
Použití v kuchyni: Dobromysl je více známa jako výborné koření do polévek a omáček. V obchodech ji dostaneme pod názvem OREGANO.
Lékařské použití:
Nálev z lístků Dobromysl je lékem na kašel, černý kašel, chřipku, vyčerpanost, menstruační křeče, nervové bolesti hlavy, podrážděnost.
Čaj může zabránit mořské nemoci. Zevně se nálev používána infikované řezné ranky, otoky, bodnutí hmyzem. Při potížích při senné rýmě.
Inhalování páry nálevu z listů pomůže při zánětu mandlí, kašli, astmatu a zánětu průdušek. Ústní vodu nebo kloktadlo při ústních infekcích.
Žvýkání čerstvých listů pomáhá při bolestech zubů. Slabší čaj uklidní tělo i mysl. Uleví při nesnadném usínání. Nálev z listů nalijte do uklidňující koupele.
Neužívejte v těhotenství!!
Emocionální použití: Pro harmonizaci a rozjasnění srdeční čakry se sušená dobromysl se šňupe, pálí v kadidle, připravuje se z čaj. Jako kadidlo napomáhá nalezení své vlastní cesty a zorientování se v životě a životních situacích.
Magické a rituální použití: Dobromysl je spojována s Bohyněmi lásky. Dává se do věnců a kadidel při zásnubách a při vzývání a uctění Bohyň lásky. Vkládá se do čaje, kadidel a koupelí v době smutku a bolesti nad ztrátou osoby. Kadidlo očišťuje od negativních a zlých energiích, nejlépe na večer, protože uklidňuje a přináší klidný spánek. Hlavní úkolem je očišťovat prostor i jeho obyvatele. Jako kadidlo při rituálech na řešení finančních problémů. Dobromysl se používala i v invokační a evokační magii formou kadidel k přivolání bohyň lásky (nejčastěji Afrodity a Venuše).
10g lapačo, 10g kondurando, 10g chmelové šišky, 10g meduňka, 10g kozlík, 10g dobromysl, 10g ginko, 10g mateřídouška, 10g třezalka, 10g světlík a 10g heřmánek. 1 PL směsi přelít 500 ml vroucí vodou a 15 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme. Každé ráno jeden šálek. Všechny složky se dají běžně koupit v lékárnách.
Připravují se 4 varianty a to v poměru (1:1), (1:3) a (1:5) dobromysl:40% alkohol a (1:5) dobromysl:60% alkohol. Louhuje 2-3 týdny, 1x denně výluhem protřepte. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 2-3 ml/10-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody tinktura v poměru (1:5). U tinktury 1:5 70% alkoholem 6 ml/40 kapek 3x denně. Při teplotě do 25 °C, v dobře uzavřeném obalu, v temnu a suchu vydrží extrakt nejméně 2 roky.
Základem jsou za studena lisované oleje, tedy olivový, slunečnicový, konopný, ale také je výborný i mandlový nebo sezamový. Do litru oleje přidáme velkou hrst sušené dobromysli, nádobu uzavřeme a umístíme na místo na slunci. Takto na slunci necháme 2-3 týdny. Poté olej scedíme a bylinku prolisujeme přes jemné síto. Při teplotě do 25 °C, v dobře uzavřeném obalu, v temnu a suchu vydrží extrakt nejméně 2 roky.
Do lahve suchého bílého vína (0,7 l) dáme 50g čerstvých květů dobromysli. Protřepeme, zavřeme a necháme 10 dní vylouhovat. Potom přecedíme přes plátno a uchováváme v temnu a chladu. Jedna sklenka po večeři uvolňuje tělo a upevňuje spánek.
Po velké hrsti lístků meduňky, lístků dobromyslu a vemi malé hrstky květů levandule, které sdrhněte. Vše vložte do 5 l hrnce, lístky pomačkejte. Přidejte 2 citrony pokrájené na plátky a zalijte 4 litry vody. Zahřejte a na mírném plameni vařte 5 min. Přikryjte a nechte louhovat 24 hodin. Poté obsah přecedíme přes plátno. Přidejte citronovou šťávu ze 3 citronů a 3kg cukru. Povařte 30 min. Horké plňte do lahví a uzavřete. Jedna sklenka po večeři uvolňuje tělo a upevňuje spánek.
Dobromysl usušíme a pomeleme na jemný prášek, který smícháme s medem na kaši. Užíváme jednu lžičku odpoledne při potížích se stolicí, při menstruaci, kašli a pro zlepšení dýchání.
100g usušené a pomleté drogy na prášek vmícháme do 50g vepřového sádla nebo vazelíny. Při rýmě vtíráme do nosu.
nakuřování dobromyslovou natí
Bolest hlavy neznámého původu: 1 KL dobromysli přelijte šálkem vroucí vody a nechte 20 min louhovat, sceďte do termohrnku. Pijte po deci 2x denně. Tento nálev není vhodný pro těhotné!
Předmedmenstruační a premenstruační potíže: Přelijte 2 čajové lžičky dobromysli obecné 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte, sceďte. Pijte 2 šálky denně.
Smícháme nať meduňky 50g, nať majoránky 50g, kořen anděliky 40g, nať třezalky 30g, nať dobromysli 30g, kořen kozlíku 20g. 2 PL směsi zalijeme 0,5 l vroucí vody a necháme asi 20 minut přikryté vylouhovat. Čaj přecedíme, můžeme ho podle chuti osladit medem nebo hroznovým cukrem, a pijeme ho 2-3x denně.
Smícháme světlík 1 PL, meduňka 1/2 PL, dobromysl 1 PL, mateřídouška 1 PL, kořen anděliky 1/2 PL, libeček 1/2 PL, saturejka 1 PL. Přelijeme 1 KL směsi šálkem vroucí vody a přivedeme k varu a necháme krátce přejít varem. Odstavíme a 10 min louhujeme, scedíme do termosky. Ráno vypijeme polovinu, večer druhou.
Smícháme 20g dobromysli, 20g meduňky, 20g třezalky, 20g brutnáku, 20g mařinky vonné. 3 KL směsi zalijeme 1/4 litru horké vody. Necháme zakryté stát asi 10 min.
Smícháme nať dobromysli 25g, nať řebříčku 25g, nať plavuně vidlačky 15g, nať kontryhelu 15g. 2 PL směsi zalijeme 0,5 l vroucí vody a necháme asi 20 min přikryté vylouhovat. Čaj přecedíme, můžeme ho podle chuti osladit medem a pijeme jej 2x denně po dobu 7 dnů.
35g heřmánku, 75g dobromysli (oregana), 25g slézu, 75g šípku, 50g macešek, 50g jablečníku, 75g čekanky, 50g mařinky, 100g řebříčku, 100g meduňky. 1 PL směsi zalít šálkem vroucí vody, louhovat 15 min. Pít nejlépe nalačno před snídaní a večer před ulehnutím. Měl by pomoci upravit cyklus a prokrvit sliznici dělohy. Musí se vypít nejméně jedna dávka.
Připravíme vylouhováním 6 PL v 1 l vroucí vody po dobu 20 minut pod pokličkou. Uklidňující koupel by měla trvat cca 15-20 min.
Připravíme vylouhováním 3 PL v 0,5 l vroucí vody po dobu 15 min. Používáme při bolestech zubů, zánětu dásní, bolestech v krku, kašli, zánětu průdušek.
Kniha Světla/Morticie, Magické rostliny/Lavender a Franklin, Léčivé rostliny a planety/Brooke