Logo Magica

Chrpa

Prvek: Voda

Latinský název: Centaurea cyanus L.

Signatura: Saturn/Venuše

Hlavní složky: Modrou barvu podmiňuje glykosidicky vázaný cyanin. Dalšími glykosidy v drogách jsou centaurin a cichoriin. Mezi doprovodné látky patří sliz, cukry a organické kyseliny. Dříve uváděné alkaloidy nebyly nověji potvrzeny. Polyiny a polyeny (centaur X a centaur Y), izolované z natě, jsou obsaženy také v listenech zákrovů, tedy i v droze z celých úborů. Rovněž pravděpodobná je i přítomnost lignanového glykosidu arktiinu.

Polarita: Ženská

Božstva: Flora (římská bohyně kvetoucí přírody), Pugs

Kuchyňské použití: Zdobení dortů, nápojů, salátů. Lze jí obarvit dortový krém, tedy krásně přírodně bez chemie, rozmixováním květů do krému.

Jiné názvy: čekánek, charba, charpa, charva, jesenec, modráček, modrák, nevaza, sinokvět, světlák, modračka.

Svátky: Podzimní rovnodennost, Herfest

Pěstování: Chrpa polní, nazývaná také chrpa modrá, je jednoletou, zřídka i dvouletou bylinou s výškou do 90 cm. Má přímou, větvenou lodyhu s hranatým profilem. Lodyhu pokrývají měkké chloupky a střídavé, čárkovitě kopinaté lístky šedozelené barvy. Dolní listy jsou řapíkaté, nedělené, odděleně zubaté až lyrovitě peřenosečné. Kořen rostliny je jednoduchý nebo větvený, s četnými postranními výběžky. Chrpa kvete od konce června do září. Pronikavě modré květní úbory, typické právě pro chrpu, mají v průměru až 3 cm. Vyrůstají na konci větviček lodyhy. Květní úbor tvoří trubkovité oboupohlavní květy v modrofialové barvě, které obklopují větší samičí květy v modré, vzácně i růžové nebo bílé barvě. Plody představují podlouhlé, stříbřité, hedvábitě plstnaté nažky s chmýrem.

Sběr a sušení:  Sbíráme od června do srpna, nejlépe po ránu (ale za suchého počasí a pouschnutí rosy). Následně sušíme na stinném, dobře větraném místě, bez přístupu slunce. Tak si chrpa zachovává všechny své léčivé vlastnosti a samozřejmě, svou výjimečnou modrou barvu.

Lékařské použití:  - protizánětlivé účinky, - podporuje tvorbu žluči - nálev ulevuje při zánětu spojivek, případně, nechává odpočinout unavené oči - doporučuje při nechutenství či trávicích potížích - univerzální léčivka, kterou lze přidat do jakékoli bylinné směsi. Nemá vedlejší účinky.

Emocionální použití:  ...

Magické a rituální použití:  Chrpy symbolizují stejně jako vlčí máky dary Matky úrody, která jimi sice přivádí ze svého lůna na svět další život, ale také současně zabíjí Pána obilí. V den podzimní rovnodennosti se kněží a kněžky zdobí chrpovými věnci Květy se přidávají do kadidel i do rituálního poháru. Nálev z chrpy slouží jako koupel čakry Třetí oko, což je rituál zdokonalení jasnozřivého pohledu. Rituály lásky. Ženy nosí tuto květinu na hrudi, aby si přivolaly lásku muže. Chrpu lze nosit též v kapse. Buď zvadne anebo obnoví svou svěžest (podle úspěchu v milostném úsilí).


Recepty

Modré kapky

1 díl chrpy se zalije 5 díly 40% alkoholu. Louhuje 2-3 týdny, 1x denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 10-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody.

Oční kapky

2 KL květu chrpy, 1 Kl nati světlíku, 1 KL květu měsíčku a 1 KL drceného fenyklu. Odvar používáme jako univerzální čaj pro oční výplachy při všech očních zánětech. Ulevuje při zánětu spojivek. Lze také namočit odličovací tampony a přiložit na unavené oči.

Tinktura na svědivou pokožku hlavy

Čerstvé květy chrpy (mohou být i sušené) napěchujeme do skleničky, zalijeme vodkou, uzavřeme a necháme 2-3 týdny v teple a na světle macerovat, potom přecedíme, květy vymačkáme, tinkturu slijeme do tmavé sklenice a uchováváme v chladu a temnu Před použitím naředíme tinkturu destilovanou vodou v poměru 1 díl tinktury na 10 dílů vody, po umytí vlasů vmasírujeme do vlasů. Zdroj: lecivapriroda.cz

Chrpová květová pleťová voda

Hrst okvětních chrpových plátků, 250 ml kojenecké vody. Okvětní lístky chrpy vložte do hrnce, přelijte vroucí vodou a nechte pod pokličkou vychladnout. Přes sítko zceďte vodu do připravené vysterilizované uzavíratelné skleničky.

Chrpové pleťové tonikum

5 PL okvětních lístků, 5 PL destilované vody. Nasbírejte okvětní lístky chrpy. Omyjte je a rozložte, zkontrolujte broučky. Na dno hrnce nasypte lístky a zalijte filtrovanou vodou (poměr 1:1 tj na 1 gram kvítků 1 gram vody). Doprostřed hrnce umístěte zapékací malou misku. Dejte na plotýnku a na mírném plameni pomalu přiveďte k varu. Na hrnec dejte pokličku – obráceně – kondenzovaná květinová voda bude stékat do malé misky. Na vrch obrácené pokličky položte led v sáčcích. Připravte si dostatečné množství ledu. Podle množství použité vody celý proces trvá 1-2 hodiny. Finální květinovou vodu slijte do nádobky, uchovávejte v chladu. Takto připravenou květovou vodu používejte na pleť ráno pro osvěžení pomocí tamponu. Lze ji mít u sebe v lahvičce s rozstřikovadlem a obřas si pleť osvěžit. Domácí pleťovou vodu uchovávejte v lednici a spotřebujte zhruba do deseti dnů. Zdroj: Slunečný život.cz

Podrážděné nebo uslzené oči

1 PL květů chrpy smíchejte s 2 PL květů heřmánku. Směs zalijeme vroucí vodou a necháme 5-7 min louhovat. Scedíme přes kávový filtr. Na oči přikládáme formou obkladů - plátýnko nebo odličovací tampon namočíme a příložíme na oči.

Chrpová oční lázeň

1 PL květů chrpy zalijeme vroucí vodou a necháme 5-7 min louhovat. Scedíme přes kávový filtr. Po vychlazení vyplachujeme pomocí oční vaničky.

Chrpové gelové obklady na oči

20ml hydrolátu z chrpy (můžete si ho vyrobit sami anebo koupit), 20ml glycerinu, 4g Agar-Agar (prodejny zdravé výživy), 2g modrého jílu, 1g vitaminu C, 1g vitaminu E a 2 kapky konzervantu kalium sorbát. Do misky nalijte hydrolát, glycerin a nasypte Agar Agar. Zahřejte ve vodní lázni, nechte spojit, pak odstavte. Nechte mírně vychladit. Přisypte modrý jíl, Vitamin C, Vitamin E, 2 kapky konzervantu. Gel nalijte do formiček a nechte v lednici ztuhnout. Vyklepněte z formy. Vychlazené přikládejte na oči, pro výživnou kúru, nechte působit alespoň 5 minut. Zdroj: home-made.cz

Regenerační oční sérum z chrpy

100 ml glycerinu, 10g květu chrpy, 1g Xanthanu (Arabská guma - k zahuštění a stabilizování výrobků na vodní bázi), 10ml mandlového oleje. Květy chrpy ponořte do glycerinu a nechte macerovat 3 týdny. Velmi pečlivě přeceďte. Xanthan nechte plně dispergovat v macerátu. Mandlový olej pomocí míchátka postupně zamíchejte do macerátu. Aplikujte jemným poklepem na oční okolí, ráno a večer, nebo dle potřeby. Oční séra obecně napravují již vzniklé poškození v okolí očí. Pomáhají omezovat viditelné známky stárnutí a používají se jako intenzivní kůra pod oční krém. Zdroj: home-made.cz

Glycerinový exkrakt z chrpy

100 ml glycerinu, 10g květu chrpy. Květy chrpy ponořte do glycerinu a nechte macerovat 3 týdny. Velmi pečlivě přeceďte. Zdroj: home-made.cz

Při chřipce na pocení

50g chrpy, 35g květu bezu, 25g květu heřmánku. 2 PL směsi přelijte šálkem vroucí vody. Nechte louhovat pod pokličkou 7-10 min. Pijte teplé.


Kniha Světla, Magické rostliny/Lavender

  zpět na Byliny Saturnu