Latinský název: Artemisia vulgaris L.
Signatura: Venuše
Hlavní složky: Silice, které mají antiseptické účinky. Eukaptol, hořčinu artemisin, inulín, cholín, organické kyseliny, třísloviny, sliz, cineol a jedovatý thujon.
Polarita: Ženská
Živel: Voda
Božstva: Čandra, Artemis (řecká bohyně, vládkyně přírody), Diana (římská bohyně Měsíce a lovu), Hekaté (řecko-thrácká bohyně Měsíce a podsvětí, vládkyně tajemných sil), Seléné (řecká bohyně měsíce)
Kámen: Měsíční kámen, Perla
Znamení: Býk, Váhy
Kuchyňské použití: Koření. Používá se v nádivkách. Černobýl je možno přidávat nejenom do tučných jídel, na grilovanou drůbež a ryby, ale také do kapusty, bílého zelí, hub, špenátu, řepy, vepřového sádla a husích drůbků.
Posvátná bylina starých Germánů. Jedna z nejstarších rituálních bylin.
Jiné názvy: Alchemilka, hvězdoš, husí noha, rosička, zindava, přívratník, bylina sv., Jana, černobeje, černobejlí, dietní pepř, masové koření, matka bylin, nechráše, palina, pamatůjček, pamětníček, pás sv. Jana, peklíček, peklínek, pelunka, peluň, peluňka, permutějček, peruňka, polyně, stříbrník velký, stříbřík
Pěstování: Roste planě na kamenitých svazích. Vytrvalá bylina dorůstá výšky 1,5 m. Rozmnožuje se dělením starých trsů.
Sběr: Sklízí se kvetoucí nať. odřezáváním horních částí rostlin v délce asi 25 cm, někdy se sbírají jen listy, zcela ojediněle se sbírá i kořen (na jaře nebo na podzim). Aromaterapie: silice - parovodní destilace natě. Nať se suší rychle ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 40 °C.
Doporučené kombinace: Santal, borovice, ylang - ylang, máta peprná, levandule, anýz
Lékařské použití: Nejznámější prostředek k urychlení menstruace (při nedostatečné menstruaci nebo příliš dlouhém krvácení). Byl používán ke kontrole porodu )při dlouhotrvajícím začátku a retenci placenty). Pelyněk černobýl podporuje trávicí činnost (bere se proto např. při nechutenství), tlumí křeče a to zejména střevní, zmírňuje menstruační bolesti. Osvědčil se při nemocech žlučníku a pomáhá i při dýchacích potížích (chronický zánět průdušek). Při stagnaci jater a pomalém zažívání. Vhodný jako doplněk proti střevním cizopasníkům. Obvykle se podává ve formě nálevu (1 KL sušené byliny na 1/4 l vroucí vody, podává se 1-2x denně), kořen se podává ve formě prášku. POZOR: černobýl je drogou mírně jedovatou, neměl by se nikdy užívat dlouhodobě (otrava se projevuje poklesem krevního tlaku, poruchami srdečního rytmu, případně poškozením nervového systému). Neužívat během těhotenství, protože způsobuje překrvení pánevních orgánů a může vyvolat porušení plodu nebo potrat!
Emocionální použití: Černobýl je spojen s čelní čakrou neboli třetím okem, které nám dává jasnozřivou sílu, schopnost vidět do budoucna, a také s krční čakrou, vyjadřující tvořivost a seberealizaci. Umožňuje lidem, aby se napojili na své vlastní vnitřní zdroje síly a moci, posílili je a stabilizovali. Černobýl umožňuje vhled do vlastního nitra, probouzí vnitřního rádce, pomáhá překonat těžké životní etapy a změny, je to typická bylina přechodu, od jednoho k druhému, od minulosti do budoucnosti. Budete-li potřebovat jasné myšlení a sílu, připravte si čaj z černobýlu a pijte jej před spaním. Předtím než začnete s jakoukoli výše uvedenou činností, vypijte silný čaj z černobýlu nebo jej přidejte do své rituální koupele.
Magické a rituální použití: rituály lásky a plodnosti, vykuřováním ke svěcení domů atd. Při oslavě nového roku jím je svěcena husa. Zavěšuje se pro ochranu na vstupní dveře. Černobýl je jednou z nejstarších magických a šamanských bylin používaný pro rituální účely. Zasvěcen je antické bohyni Artemis, na východě Šivovi. Jedná o jednu z nejsilnějších ochranných bylin vůbec, neutralizuje všechny negativní energie, působí proti černé magii. Silné očišťující účinky v jeho kouři lze využít např. před vstupem do jiné reality. Pomáhál přechodu z jednoho světa do druhého. Proto se s ním vykuřovalo při porodech, kde usnadňoval příchod nové duši a pomáhal rodičce při porodu, ale také při rituálu přechodu z ženy na stařenu či přechod ze světa živých do světa mrtvých. Vykuřuje se v místnosti zemřelého. Černobýl umožňuje vhled do vlastního nitra, probouzí vnitřního rádce, pomáhá překonat těžké životní etapy a změny, je to typická bylina přechodu, od jednoho k druhému, od minulosti do budoucnosti. Vhodný prostředek proti zauzlení a kletbám. Posvátná bylina druidů. Potřete čerstvou bylinou křišťálovou kouli a magická zrcadla, abyste zvýšili jejich moc. Je-li sbírána o letním slunovratu, je vhodný jako bylina pro štěstí. Účinné meditační vykuřovadlo, které otevírá a čistí všechny průchody našeho těla i duše.
Používá se také při moxování (prohřívání akupunkturních bodů speciálním zapáleným vykuřovadlem (moxu), jež se vyrábí z jemně nasekaného, sušeného pelyňku černobýlu).Prohlubování stavu transu, koncentrace a vizualizace. Kostival lékařský smíchaný s černobýlem ve formě čaje či kakdidla.
80g černobýlu macerujte v láhvi vína po 7 dní. Potom nápoj sceďte a uchovejte v lahvi. Pijte po malých dávkách, abyste získali schopnosti divinace a pro práci s křišťálovou koulí či černým zrcadlem.
Smíchejte myrhové krystalky, olej ze santalového dřeva, černobýl, řebříček a podrcné bobule jalovce. Směs macerujte nejméně po dobu dvou týdnů v lihu nebo víně. Pak ji přeceďte a usušte poblíž tepelného zdroje. Nasypte kadidlovou směs na dřevěné uhlí nebo rozpálenou plotnu a meditujte nad příčinami, které blokují vaši kreativitu. Přemýšlejte o věcech, kterých byste si přáli dosáhnout, učiňte tyto představy konkrétnějšími. Na černý papír napište stříbrnou tužkou představy o svém následném tvořivém činu. Srolujte jej a zavažte červenou stužkou. Zasvěťte své konání bohyni Artemis a spalte papír nad ohněm svíčky. Představte si, že semínka vašeho přání se rozptýlila do celého světa, kde zakoření a porostou.
Sušená divizna smíchaná s černobýlem v poměru 1:1 podporuje rozvíjení jasnovidectví.
Sušený černobýl rozemeleme velmi najemno. Užíváme na hrot nože 2-3x denně (proti střevním parazitům).
20g černobýlu se zalije 100 ml 60-80% alkoholu. Necháme macerovat 2 týdny, 1x denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje přes kávový filtr. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 20 kapek 3x denně na cukr či do sklenky vody jako velice účinný prostředek při dyspepsii, pálení žáhy, nadýmání, při průjmech, vodnatelnosti, při potížích jaterních a žlučových, proti hlístům.
1 díl černobýlu a 1 díl levandule se zalije 5 díly 40% alkoholu. Louhuje 2-3 týdny, 1x denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje přes kávový filtr. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 10-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody.
1g hřebíčku, 1g kardamomu, hrstka máty peprné, 1/2 hrstky meduňky, 1g skořice, 2g černobýlu, 6g kořene hořce, 20g pelyňku, 2g fenyklu, 2g anděliky. Macerovat 48 hodin v 100 ml 60% alkoholu a 50 ml vinného destilátu. Výluh se přidá k 1,5 l světlého vína sladkého, v němž je rozpuštěn 1 kg cukru. Potom se doplní vínem na 5 litrů tak, aby obsah alkoholu neklesl pod 16 % objemových a obsah cukru pod 18 % váhových. Vermut ponechat 2-3 měsíce uležet.
v 1 l bílého vína macerujeme 4 dny 30g špiček květů pelyňku černobýlu. Přecedíme a slijeme do menších lahví. Uchováme v chladu.
10 ml čerstvé šťávy, 40 dkg medu, 3 l červeného vína, zahřejeme. Horké plníme do lahví a dáme do sklepa.
10g černobýlu (listy), 10g levandule, 10g majoránky, 10g máty peprné a 10g šalvěje. Zalijeme 1 l bílého vína a necháme 8 dní v uzavřené láhvi. Potom scedíme a slijeme do lahví. Užíváme 4 lžičky denně na posílení žaludku a povzbuzení chuti k jídlu, vždy hodinu před jídlem.
Smícháme 1/2 KL pelyňku černobýl (nepřekračovat množství, jinak je čaj zbytečně trpký a hořký), 1 KL máty (upraví chuť i vůni čaje), 1 KL měsíčku (působí hojivě na celý trávicí trakt), 1 KL řepíku (podporuje činnost jater a žlučníku, působí proti průjmu1 KL). Směs se přelije 1/2 l vroucí vody a nechá se pod pokličkou 10 min louhovat. Užívá se 2x denně po lžičkách při dyspepsii a žaludečních křečích, na dobré trávení anebo při žaludečních a trávicích potížích. Kůra ale nesmí překročit dobu šesti týdnů. Čaj není vhodný pro těhotné a kojící ženy.
Smícháme 30g puškvorce, 10g heřmánku (květ), 10g kmínu, 40g máty peprné a 10g pelyňku. 2 KL směsi přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme 15 min pod pokličkou stát. Přecedíme do termosky. Užíváme 1 - 2 šálky denně.
Smícháme 1/2 KL pelyňku černobýl a 1 KL řebříčku. Směs se přelije 1/2 l vroucí vody a nechá se pod pokličkou 10 min louhovat. Přecedíme do termosky. Užívá se 2x denně po lžičkách při žaludečních a trávicích potížích po dobu 4-6 týdnů. Čaj není vhodný pro těhotné a kojící ženy.
Smícháme 1/2 KL pelyňku černobýl, 1 KL pampelišky a 1 KL čekanky. Směs se přelije 1/2 l vroucí vody a nechá se pod pokličkou 10 min louhovat. Přecedíme do termosky. Vypijeme po doušcích během dne. Kůra ale nesmí překročit dobu šesti týdnů. Čaj není vhodný pro těhotné a kojící ženy.
1/2 KL pelyňku černobýl, 1 KL břízy a 1 KL přesličky. Směs se přelije 1/2 l vroucí vody a nechá se pod pokličkou 10 min louhovat. Přecedíme do termosky. Vypijeme po doušcích během dne. Kůra ale nesmí překročit dobu šesti týdnů. Čaj není vhodný pro těhotné a kojící ženy.
1/2 KL pelyňku černobýl, 1 KL meduňky a 1 KL kozlíku. Směs se přelije 1/2 l vroucí vody a nechá se pod pokličkou 10 min louhovat. Přecedíme do termosky. Vypijeme po doušcích během dne. Kůra ale nesmí překročit dobu šesti týdnů. Čaj není vhodný pro těhotné a kojící ženy.
Smícháme 20g pelyňku černobýlu, 20g pelynňku a 20g máty polej. Směs se přelije 600 ml vroucí vody a nechá se pod pokličkou 20 min louhovat. Scedíme do termosky a pijeme během dne po doušcích. Čaj není vhodný pro těhotné.
Smíchejte 2,5g bukvic, máty polej a pelyňku s trochou vody a vína. Povařte, sceďte a pijte za horka.
Smíchejte 10g routy vonné, 10g černobýlu, 10g pelyňku, 600 ml oleje a 1 lžičku cukru. Směs povařte 30 minut - olej se nesmí přehřát, přeceďte a masírujte děložní oblast. Podpoříte tím stahování svalstva.
V 0,5 l vody povaříme 3 lžíce pelyňku. Nad párou z horkého odvaru nastavujeme nemocné ucho, aby se uvnitř prohřálo a uvolnilo. Páry z pelyňku pomáhají hojit ušní onemocnění.
1 KL černobýlu, 1 KL borovice a 1 KL máty se přelije 200 ml vroucí vody a 20 min pod pokličkou se louhuje. Poté se vlije do vany.
1 KL šalvěje, 1 KL tymiánu, 1 KL saturejky, 1 KL estragonu a 1/2 KL černobýlu.
Návaly horkosti a noční pocení
Kniha Světla, Magické rostliny/Lavender a Franklin, Léčivé rostliny a planety/Brooke