Prvek: Země, Vzduch
Signatura: Mars
Latinský název: Pinus silvestris L.
Božstva: Dionýsos (thrácko-řecký bůh vegetace, vína a plodnosti), Pan (řecký bůh přírody), Poseidón (řecký bůh moře), Silvanus (římský bůh přírody), Venuše (římská bohyně lásky, původně bohyně jara a vegetace), fryžský bůh vegetace ATIS, CERNUNNOS, VELKÁ MATKA, HERNE
Znamení: Panna
Rod: Mužský
Svátek: Zimní slunovrat, Jarní oslava bohyně Kybelé
Popis:
Borovice je stromem věčného života, neporazitelnosti, mužské energie, má velkou schopnost dodávat sílu a zvyšovat vitalitu. Borovice patří mezi nejstarší stromy, které v našich zemích rostou již desítky tisíc let.
Její léčivou moc znal už Hippokrates, který požíval hlavně pryskyřici, a to jednak na desinfekční účinky a jednak jako prostředek na vyhánění zlých duchů. Naši předkové odedávna věřili v magickou moc tohoto stromu. Borovice byla považována za strom nosící štěstí.
Keltové ji považovali za "matku moudrosti" a za strom zdraví. Pro Kelty byla borovice spolu s jedlí symbolem zimního slunovratu. Zdobili tyto dva stromy pentlemi a oslavovali je jako stromy nastávajícího světla, doby, kdy Bohyně znovu porodí svého slunečního syna.
Z pryskyřice borovic pochází jantar, nazývaný též sluneční kámen, zkamenělé slzy borovice či zlato severu. Ve starém Římě měla ozdoba z jantaru cenu otroka.
Nejčistší vzduch můžeme dýchat v borovém lese. Jestliže v městském prostředí vzduch obsahuje více než 30 000 bakterií v krychlovém metru, můžeme borový les s obsahem 200 - 300 bakterií ve stejném objemu vzduch považovat za sterilní.
Zasluhují se o to éterické oleje a pryskyřice v borovém jehličí.
Jedná se o stálezelený strom, dříve nazývaný „nejsladším z dřev“. Je to typická pohřební rostlina - strom nesmrtelnosti.
Z jejího dřeva se dělají rakve, větvemi se přikrývají hroby - připomínají živým, že život je věčný a smrt je jen přechod do jiné úrovně skutečnosti.
Kouř z jehličí borovice přináší harmonii a klid truchlícím. Borovice je strom míru severoamerické Irokézské indiánské konfederace.
Borovice je také jedinou dřevinou, z níž mohou být vyrobeny rakve pro pohřby ortodoxních Židů.
Borovice rostoucí na písčitém nebo kamenitém podloží, jejíž kořeny jsou chráněny před nadměrnou vlhkostí a hnilobou, se může dožít mimořádně vysokého věku. Stáří nejstaršího exmpláře borovice osinaté bylo vypočítáno na 4700 let.
Na počátku minulého století byla vysazována v Polabí k upevňování písků. Borovicové dřevo je výborným palivem, ale používalo se především na výdřevy a pražce.
Z praktického hlediska pro nás byla dříve významná nejen svým dřevem, ale i smolou. Pochodně a louče vyzařují výrazné jasné světlo - to borovicová smůla hoří tak výrazným plamenem.
Měla řadu využití, byla důležitým lepidlem a používala se k utěsnění všeho možného, domů, lodí i sudů.
Jak dobře věděli už staří mastičkáři, je ale také léčivá, stejně, jako další části tohoto ztepilého stromu.
Sdělení stromu: „Jsem zde – jako skála stojím pevně v zemi, dávám teplo a sílu. Hledím do nitra stvoření již po celé věky. Jsem očistný Oheň věčného života. Jsem borovice.“
Svátek: Samhain, Zimní slunovrat, Ostara
Jiné názvy: bor, borčí, mladé boroví, borec, chvoj, chvůj, chvůje, lesní vlna (vymáčené jehličí), německý terpentýn, sosna, špendličí, balzám z Gileadu, borovica, nejsladší dřevo
Hlavní složky: Pryskyřice, silice (tvoří 15-30% balzámu), alfa-pinen, třísloviny, hořčiny, glykosidy, organické kyseliny )mladé výhonky i kyselinu askorbovou).
Botanický popis: Za příznivých podmínek dorůstá až do padesátimetrové výšky, dosahuje až metrové tloušťky kmene a dožívá se až 500 let. Strom začíná kvést až po patnácti letech vždy v květnu a červnu. Plody jsou vejčité, až 7 cm dlouhé šišky s křídlatými semeny, která dozrávají za 2 roky.
Pěstování: Borovice roste po celé Evropě od Středomoří až k polárnímu kruhu. Mladé stromky lze koupit v každé školce. Má ráda lehké písčité kyselé půdy. Může dosáhnout až 40 metrů, ale můžeme ji pěstovat i ve větší nádobě, potom dosahuje menšího vzrůstu.
Sběr a sušení: K léčebným účelům se sbírají mladé borovicové výhony, které se suší a používají se k přípravě čajů. Sběr se provádí pouze na vyhrazených místech nebo na porostech určených k mýcení. Mladé výhony se odštipují časně zjara v období, kdy jsou ještě částečně zakryty šupinami. Suší se ve stínu v jednoduché vrstvě za častého obracení a dobrého větrání. Sušení na kamnech nebo v sušárně se nedoporučuje, protože pryskyřice přitom snadno vytéká. Po usušení má droga silně pryskyřičnou vůni a je ji nutné uchovávat v uzavřených nádobách. Vydrží pouze jeden rok.
Lékařské použití:
Expektorans, sedativum, antirevmatikum, nervinum.
Vnitřně se užívá při chronických bronchitidách, podpůrně při zánětu plic a při rozšíření průdušek. Posiluje nervovou soustavu, upravuje neklidný spánek a zlepšuje prokrvení kůže.
Borovicové pupeny obsahují jedny z nejsilnějších přírodních antibiotik, tak zvaných fytoncidů. Ty podporují prokrvení, zklidňují, tlumí záněty a ničí choroboplodné zárodky.
Éterické oleje borovice zmírňují kašel, ulehčují průduškám a jsou užitečné zejména v obdobích chřipkových epidemií.
Borovice má opravdu silné účinky, a proto je třeba ji užívat krátkodobě a s rozvahou. Energetické vyzařování borovice dodává vitalitu a působí blahodárně, posiluje zvláště průdušky a plíce.
Při astmatických potížích, kašli nebo bronchitidě, je borovice mimořádně prospěšná. Je vhodná i pro kuřáky z preventivního hlediska.
Též velmi vhodná pro rýmu. Borovice byla dříve také nazývána „medicinmanem“ mezi ostatními stromy.
Borovice působí protizánětlivé při zevním použití zvyšuje prokrvení pokožky. Také se osvědčila při revmatismu a různých kožních vyrážkách. Bylina má dezinfekční vlastnosti, způsobuje překrvení pokožky, a tím aktivizuje obranné síly organismu.
Při kožních chorobách (i hnisavých) se přidává do mastí na furunkulózy a jiné infikované kožní potíže.
V neposlední řadě se používá do směsí do koupele - dezinfekční, prokrvující a osvěžující koupele, koupele proti revmatismu.
Kůra i dřevo jsou protknuty pryskyřičnými kanálky s vonnou pryskyřicí, která se na vybraných lesních lokalitách těží.
Zčásti se používá k přípravě mastí a náplastí, zčásti se zpracovává na terpentýn, který je součástí různých protirevmatických a protineuralgických mastí, a také se inhaluje.
POZOR!!! Silice se nesmí používat při zánětu žaludku, střev a ledvin. Při vnitřním užívání ve větších dávkách může poškodit ledviny.
Terpentýnový olej obsažený ve dřevě vyvolává zčervenání neporušené kůže a hyperémii doprovázenou pálením. Stejně dráždí i sliznice.
Emocionální použití: U borovice je též nezanedbatelný vliv v její léčebné kořeněné vůni jehličí. Borovice zbavuje pocitu viny a tísnivých myšlenek (esenciální olej): neustálé výčitky svědomí, pocity viny, přílišná sebekritika, obviňování se za chyby druhých. Dodává vitalitu. Napomáhá člověku k opatrnosti. Na druhou stranu napomáhá pečlivosti a pilnosti, což je velmi vhodné u roztěkaných dětí. Celkově přináší poměrně rychle vyladění naší vnitřní rovnováhy. Pozor, borovice však v člověku napomáhá k opatrnosti. Dlouhodobá práce s její energií (několik měsíců), může vést k přílišné opatrnosti. Na druhou stranu napomáhá pečlivosti a pilnosti, což je velmi vhodné u roztěkaných dětí. Celkově uklidňuje nervy člověka, a přináší nám poměrně rychle vyladění naší vnitřní rovnováhy. V Bachově květové terapii se pak esence z borovice používá pro posílení sebedůvěry, přijetí sebe sama a k překonání pasivity.
Magické a rituální použití: Rituály - láska, peníze, spánek, očista. Zimní slunovrat. Kadidlo doutná pro peníze, očistu, léčení a exorcismus.Pro druidy je posvátná. Druidové borovici znali jako jeden ze sedmi vůdčích Irských stromů. Šišky mohou být použity při čarování za falické symboly, vhodné tedy pro rituálz oplodnění, při vzývání boha vegetace atd. Abyste vyčistili a zasvětili rituální místo venku, vymeťte zem borovicovou větví. Jehličí, smíšené rovným dílem s jalovcem a cedrem jsou univerzálním očistným prostředkem vhodným např. pro domácí ochranné rituály. Šišky mohou být nošeny jako talisman plodnosti. Úžasnou očišťující koupel před magií a rituály připravíte tím, že jehličí uzavřené v jemném sítku (plátěný pytlík) spaříte, procedíte jimi vodu, ve které se budete koupat (není nic jednoduššího než plátěný sáček zavěsit přímo na kohoutek a pustit teplou vodu.). Podle antické báje se pod borovicí vykastroval fryžský bůh vegetace Atria, aby mohl nabídnout svou plodivou sílu bohyni Kybelé. Z krůpějí jeho krve pak vyrostly fialky. Proto při jarních oslavách Kybely přinášeli kněží borovici do fryžské svatyně a zdobili ji jarními květy. V Řecku byly borovice zasvěceny Poseidónovi. Čluny vysmolené borovou pryskyřicí se těšily jeho ochraně. Pálí se pro očištění domu. Pálené jehličí prý posílá zaříkadla zpět k původci.
Smícháme po 1 PL borové jehličí, kmínu lučního, vavřínu, bazalky a anýzu. Všechny bylinky dáme do sklenice z červeného skla, která je do poloviny naplněná vodou, necháme přes den vyluhovat na sluníčku a pak přidáváme do koupele nebo natíráme na tělo pro osobní ochranu. Vodou se také potírají amulety a talismany pro ochranu.
Asi 50 g mladých šišek přelijeme 1 litrem studené vody, krátce povaříme, přikryté 5 minut vyluhujeme a scedíme. Pijeme 2-3x denně. Léčí chřipku, nemoci dýchacích cest, záněty ledvin a močového měchýře.
Výhonky a jehlice mají nejvíc vitaminů v zimním období. Přelijeme 1 polévkovou lžíci výhonků 200 ml studené vody a krátce svaříme, 10 minut zakryté vylouhujeme a scedíme. Při bronchitidě, kašli, ale i při nadýmání a onemocněních močového měchýře se pijí 3 šálky denně. Čaj můžeme osladit medem. Doporučuje se zejména malým dětem, neboť obsahuje velké množství výživných látek.
3 KL mladých čerstvých pupenů borovic vaříme 20 minut v 1 l mléka. Vypijeme natřikrát během dne. Zdroj: J.Bodlák, F.Severa, B.Vančura/Příroda léčí
Čaj si můžete uvařit z pupenů, mladých výhonků i malých šišek, nebo z jehličí. 1 KL sušené drogy na 1/4 l vody, nechat krátce přejít varem, vyluhovat 15 minut pod pokličkou. Borovicové jehličí navíc obsahuje vitamín C, karoten nebo minerální soli, proto je čaj z něj oblíbený u horolezců, kterým dodává energii, nebo u lidí trpících migrénami, při kašli, kataru průdušek, dně a revmatismu. Čaj je močopudný a čistí krev. Pijeme vlažný 2x denně po lžících nebo doušcích, po dobu 1 týdne!
Nakapejte 10 - 20 kapek borové tinktury na cukr. Vonné silice borovice dezinfikují vzduch v místnosti a proto nakapejte 5 kapek esenciálního oleje do aromalampy či do misky s teplou vodou.
1kg mladých výhonků se vaří 30 min ve 3 litrech vody. Přecedíme do koupele. Teplota vody se doporučuje asi jako teplota lidského těla a délka koupele max. 15 min. Při dně, revmatismu a neuralgických bolestech. Látky v něm obsažené stimulují prokrvení tkání, uvolňují a zlepšují jejich zásobení potřebnými látkami.
Zalijeme 250g borového jehličí nebo výhonků 2 litry studené vody, krátce povaříme, 20 minut vylouhujeme a scedíme. Poté odvar vlijeme do napuštěné vany. Pomáhá při revmatismu, bolestech svalů a kloubů, uvolňuje a navozuje klidný spánek.
1 KL černobýlu, 1 KL borovice a 1 KL máty se přelije 200 ml vroucí vody a 20 min pod pokličkou se louhuje. Poté se vlije do vany.
Zalijeme 150g borového jehličí nebo výhonků 1 litrem studené vody, krátce povaříme, 20 minut vylouhujeme a scedíme. Pomáhá při kožních onemocněních a bolestech kloubů.
Do 100ml oleje dáme vrchovatou lžíci mladých borovicových výhonků (může být i čerstvé jehličí a šišky) a necháme macerovat 3 týdny. Přecedíme. Potřebujeme-li olej co nejdříve, lze vyrobit jej cestou za tepla. Čerstvé jehličí a mladé výhonky krátce povaříme v oleji. Necháme vychladnout. Přecedíme. Borovicový masážní olej napomáhá nejen k uvolnění svalstva, ale také proti artritidě a revmatu.
Do 100ml Alpy dáme vrchovatou lžíci mladých borovicových výhonků a necháme macerovat 2-3 týdny. Poté přecedíme, přidáme 20 ml slivovice/vodky a 10 podrcených tablet acylpyrinů. Jako mazání na revmatické bolesti kloubů a svalů, nebo ve formě obkladů.
Měli bychom sbírat pouze takové výhonky (světle zelené konečky větví), které nepřesahují délku přibližně 10 centimetrů, pokud možno z mladých stromů (při odřezávání se snažíme borovici neničit). Nejlepší je sbírat je v květnu, kdy jsou doslova přeplněné éterickými oleji, vitamínem C a minerálními solemi. Vvýhonky propláchneme a začneme je vrstvit do sklenice. Tvoříme zhruba 3 cm vysokou vrstvu výhonků, tu posypeme třtinovým cukrem. Na cukr položíme omytá kolečka citrónu (i s kůrou). Tak pokračujeme, dokud nezaplníme celou sklenici. Poslední vrstvou by měl být cukr. Horní vrstvu cukru můžeme také dle potřeby ještě dosypat v průběhu louhování sirupu. Hrdlo sklenice přetáhneme folií nebo gázou, zagumičkujeme. Na slunném místě necháme stát 2–3 týdny, nebo dokud se nevytvoří hustá tmavá šťáva. Hotový sirup by měl mít příjemnou chuť a tmavou barvu. Po vyluhování ho scedíme přes cedník nebo lépe přes plátýnko a uložíme do chladu. Pro dospělé ho lze zakonzervovat lžičkou silného alkoholu. Podáváme dospělým jednu lžíci třikrát denně, u dětí jednu lžičku stejně často. Dá se také vmíchávat do čaje.
Na jaře nasbírejte zelené výhonky rašící na větvích, ne ale delší než 10 cm, pořádně je properte v teplé vodě. Povařte na mírném plameni cca 30 min, tak, aby nedošlo k varu (pozor moc prudké vaření může způsobit vylučování nepříjemně vonících éterických olejů, které mohou pokazit chuť sirupu). Přidejte třtinový cukr a přibližně 2 hodiny vařte na mírném plameni, dokud se sirup nepotáhne jako med. Pak nalijte do připravených skleniček a dobře uzavřete. Sirup zklidňuje suchý a dráždivý kašel a pomáhá při nachlazení.
Pupeny borovice sbírejte nejlépe před jejich rozvinutím, na konci března a na začátku dubna. Neočesejte jeden strom, ale sbírejte z každého stromu trošku. Velkou hrst borovicových pupenů zalijeme 0,7 dcl bílého vína, necháme 24 hodin luhovat, poté scedíme a přelijeme do uzavíratelné nádoby. Užíváme 1 dcl vína denně, užíváme maximálně 7 dní.
(k užití vnitřnímu i vnějšímu). Rozkrájíme 10 g mladých měkkých šišek a několik mladých borových výhonků a zalijeme žitnou tak, aby bylo vše ponořené. Necháme alespoň 6 týdnů odstát. Pokud počítáme s konzumací nápoje, po přefiltrování ho ještě osladíme hrstí kandovaného cukru. Potom necháme likér další 2-3 měsíce uležet. Užíváme 2x denně 15 kapek, které rozmícháme s vodou nebo nakapeme na kostku cukru. Přípravek posiluje krevní oběh, léčí nervové poruchy a odstraňuje tělesné i duševní napětí. Zevně působí proti svalovým křečím a ulevuje namoženým svalům.
Silné aroma navozuje dobrou náladu a působí proti depresím a nespavosti. Kápněte 5 kapek oleje do aromalampy a provoňte si byt, nebo je nakapejte do misky s horkou vodou. Můžete také občas objemout borovici :-) Borovice je díky své odolnosti ideálním zdrojem energie, jejíž čerpání se může projevit jako teplo, jemné mravenčení po těle nebo nepatrné brnění v rukou. Síla působí jako startér ozdravných procesů a životní síly.
50 g zmrzliny, jehlice borovice, 30 ml malinového sirupu, 70 ml pomerančového džusu, 1 větvička borovice. Příprava: několik čistých borovicových jehlic rozetřeme s malinovým sirupem v hmoždíři. Jehlice odstraníme a sirup přes sítko přelijeme na dno vysoké slenice. Tak, aby se vše nepromíchalo, přilijeme pomerančový džus. Koktejl dokončíme kopečkem zmrzliny a navrch zapíchneme větvičku borovice.
Natrháme jehličí a dáme do jablečného octa. Louhujeme 6 týdnů, chuť má být podobná jako Balsamico. Přecedíme do čisté láhve.
1 l vody, 1,3 kg cukru, kyselina citronová, 20 ks borových šišek o velikosti 2-3 cm. Borové šišky omyjeme a vaříme půl hodiny, poté vodu přecedíme, přidáme cukr a vaříme za občasného míchání do zhoustnutí. Tímto medem sladíme čaj nebo dáváme 1/2 lžičky medu při dráždivém kašli.
Do lavoru či velkého hrnce nalijeme vroucí vodu. Vsypeme jehličí. Dotyčného, kterému chceme ulevit od bolestí revma, usadíme nad tuto nádobu a zabalíme plachtou, prostěradlem, energetickou přikrývkou, z níž má venku jen hlavu. Pod přehozem má pára z jehličí přístup k celému tělu. Trvání kůry 15 - 20 min.
Rozehřejeme 40 ml lékárenského lněného oleje, ve kterém rozpustíme 50 g borové pryskyřice. Aby účinné látky nevyprchaly, nalijeme mast do dobře těsnících nádobek. Pomáhá při hojení vředů či abscesů, lze jí natírat i bolavé klouby, stejně jako prsa a záda při kašli.
500g mýdlové hmoty, vonný olejíček borovice, mladé jehličí. Rozpustíme mýdlovou hmotu a dodáme vonný olejíček a jehličí. Naplníme formičky nebo vytvoříme koule kolem šňůrky. Pak necháme ztuhnout. Zdroj: ceskatelevize.cz/herbar
Kniha Světla, Magické rostliny/Lavender, Léčivé rostliny a planety/Brooke