Logo Magica

Byliny pro ženy - gravidita

V období těhotenství je třeba se vyhnout bylinám se silným účinkem, zvláště :

vodilka (Hydrastis canadensis), stimuluje dělohu;
medvědice lékařská,
bazalka,
svízel přítula,
rozmarýn,
majoránka,
yzop,
svízel,
pelyněk černobýl,
máta polej (polej obecná),
sporýš lékařský.

Receptář:

Ranní nevolnost

směs z práškové skořicové kůry a čerstvě mletého zázvoru, pít třikrát denně1 čajovou lžičku směsi zalitou vroucí vodou,

Ranní nevolnost 2

směs z kvetoucích vršků tužebníku, heřmánkových květů, lipových květů a máty peprné, nálev pít třikrát denně,

Ranní nevolnost 3

110 ml tinktury zázvoru, 10 ml tinktury heřmánku, 10 ml tinktury z mandarinovníku sladkého, 10 ml tinktury z měrnice černé a 10 ml tinktury z meduňky lék. Výroba jednotlivých tinktur je popsána v kapitole Bylinné lektvary - recepty. Uchovávejte tinktury jednotlivě v lahvičce z tmavého skla s kapátkem. Při prvním náznaku nevolnosti si kápněte na jazyk 2-3 kapky vybrané tinktury. Tinktury obměňujte.


Bylinky

Kontryhel žlutozelený na ranní nevolnost. Pomáhá při přípravě na porod zejména u žen u kterých se předpokládá ochablé svalstvo. Po porodu zastavuje krvácení, napomáhá děloze zformovat se do původní velikosti a zabraňuje jejímu výhřezu. Prsům navrací pružnost.

Meduňka v těhotenství odstraňuje bolesti hlavy a ranní únavu, závratě a hučení v uších.

napomáhá donošení dítěte

pije-li se fenyklový čaj v posledních dnech těhotenství a při kojení - zvyšuje tvorbu mléka. Fenykl je výbornou bylinou pro prvorodičky, jež potřebují vytvořit pouto mezi sebou a dítětem.

Lékořice zabraňuje nedonošení plodu.

Co dělat a nedělat v období těhotenství

Nedržte redukční dietu.

Nepijte alkohol s výjimkou menších množství kvalitního piva.

Dávejte pozor na konzumaci léků, raději se vždy poraďte s lékařem.

Nikdy neměňte v tomto období styl stravování, ale hlídejte se při výběru pokrmů.
Nezvyšujte cíleně příjem energie.

Nezvyšujte cíleně konzumaci mléka a mléčných výrobků. Pokud jste je konzumovala již před početím, a to bez problémů, můžete pokračovat, dokonce postačí, když denně zkonzumujete jen o 2-3 dcl víc, přednost dávejte zakysaným produktům. Nejsem si jistý, zda mám raději doporučit mléko UHT nebo konzumní o tučnosti do 2,5 %, nebo poradit, abyste konzumovaly produkty zakysané - může se totiž stát, že dojde k tak zásadní změně, že se to těžko dá odhadnout, a pak by mohly takové potraviny způsobit obtíže. Mléčné výrobky ani mléko nemusíte začít konzumovat v případě, že jste je neměla ráda ani předtím. Je také možné, že z ničeho nic budete podvědomě mléko vyžadovat. Zkuste ho pít, ale začněte první dva až tři dny jen s 1-2 dcl. Pokud nebudou žádné problémy, můžete v tom pokračovat.

Jezte pravidelně a stejně jako dříve co do složení i obsahu energie. Pravidelný příjem stravy zvyšuje schopnost ji dokonale využít.

Velmi intenzívně zvažujte pravidelné a nepřetržité použití speciálních doplňků výživy. Cílem je nejen zvýšit kvalitu vaší výživy, ale dokonce i kvalitu výživy plodu. Nemusíte se však obávat, že plod by si navykl na vitaminy jen proto, že jich měl díky vaší krvi dostatek. Kromě ostatních výhod jste tím zvýšili pravděpodobnost, že v kritických obdobích roku nebo v nevhodném prostředí se udržíte zdravá. To musí být váš prvořadý cíl. Doporučuji ihned začít s pravidelnou konzumací speciálně formulovaných multivitaminových a minerálových produktů. Ve směsi vitaminů totiž nesmí být víc než základní doporučená dávka vitaminu A případně ani významně víc beta-karotenu (i když ten je méně, ne-li vůbec rizikový), zato tam musí být významně víc kyseliny listové, trochu víc než obvykle železa, zinku a stopových prvků, včetně jodu a chrómu.

Pokud se objeví ve vaší moči trochu cukru, je to relativně malý problém.mA lze ho řešit dokonce i opatřeními ve výživě. Především musíte zásadním způsobem omezit konzumaci sladkých nápojů. Hned potom sladkých zákusků. A to vše doplnit konzumací organicky vázaného chrómu. Denní příjem chrómu by měl v této situaci být 100-200 mcg (mikrogramy) čistého kovu, nikoliv jeho organické soli, které je zákonitě skoro desetkrát tolik. Uvedené doplňky používejte i v případě, že zpočátku trpíte těhotenskou gestózou (zvracení). Tehdy je to důležitější víc než kdy jindy!

Je také účelné doplňovat vápník (kalcium), především v případě, že nekonzumujete žádné mléko a jen minimum jiných mléčných produktů. Zvolte pokud možno nešumivou formu, kde je vápník v organické formě, nebo v kombinaci organické a anorganické, ale podmínkou je, aby byl s hořčíkem! Zamezíte tak nočním křečím. Pokud na likvidaci tohoto problému nebude stačit multivitamin a oba minerály, nerozpakujte se dlouhodobě přidat vitamin E v množství 100 mezinárodních jednotek denně. Nic tím nezkazíte, BA NAOPAK!

Velký přínos spatřuji v konzumaci doplňku se zvýšeným obsahem esenciálních mastných kyselin, například ve formě pupalkového oleje. Dalším doporučeníhodným produktem pro těhotné a kojící ženy je kapslovaný Laktobacillus acidophilus. Důvod pro jeho použití spočívá v nutnosti správné úpravy funkce zažívacího traktu a v prevenci kandidóz. V průběhu těhotenství nemůžete z ničeho nic začít řešit svoje předchozí zdravotní problémy! Musíte pouze zabránit vzniku dalších! Pokud se rozhodnete otěhotnět, mělo by to být v ideálním případě po uvážení vašeho aktuálního zdravotního stavu. Pokud však berete léky o nichž je známo, že představují pro vývoj plodu jakékoliv riziko, měla byste těhotenství odložit, až do doby, kdy se váš problém vyřeší. Nebo do doby, kdy přestanete používat rizikové léky.

Ovšem také před konzumaci jakýchkoliv potravních doplňků se ujistěte, zda výrobce neupozorňuje na nevhodnost jejich použití v průběhu těhotenství. Z těch známějších nepoužívejte vojtěšku, juku, žraločí chrupavky, Tea Tree Oil, pšeničnou vlákninu, extrakty z bylin jako ženšen, eleuterococcus, leuzea, tribulus, Mexican Wild Yam (Dioscorea), yohimbe, ale ani včelí mateří kašičku a včelí pyl a celou řadu dalších, většinou exotických produktů.

Naopak, doporučuji pravidelnou konzumaci lecitinu.

Dejte pozor na konzumaci bylinkových čajů, řada bylin není pro těhotné vhodná. Proto musíte vždy pročíst příbalový leták nebo etiketu.
Omezte konzumaci kofeinu v jakékoliv podobě, včetně hořké čokolády a čaje.

Výrobky s obsahem karnitinu jsou pro vás vždy přínosem. Pokud trpíte nízkým tlakem, můžete použít kombinaci s taurinem a chrómem (Triostar
Nutrend nebo novější C. I. T - neobsahují však chróm, který je v Carnitin plus chromium, ale pro změnu zase bez taurinu). Kupodivu nikde v oficiálních doporučeních pro výživu těhotných žen nenajdete zmínku o nutnosti zvýšení příjmu vitaminu D. Nemusíte se znepokojovat ani konzumovat samostatný vitamin D v případě, že se vystavujete sluníčku (horší je to v případě, kdy těhotenství proběhne v období od listopadu do července). Přesto všechno doporučuji používat systematicky multivitamin s minerály, jehož součástí je také alespoň základní dávka vitaminu D3.

NIKDY v průběhu těhotenství nepoužívejte kortikoidy, a to ani ve formě masti nebo kapek.

Vyhýbejte se potravinám s "ušlechtilou plísní", především sýrům typu Hermelín a Niva, ale také salámům s plísní na povrchu. Velmi pečlivě skladujte potraviny rizikové pro tvorbu plísní (ořechy, sýry, mléčné výrobky, chléb, obiloviny, kořenovou zeleninu...) při nejmenším podezření je vyhoďte.

Budete-li mít problémy se zažíváním, klidně si kromě Laktobacilu "dopřejte" také produkt obsahující kompletní spektrum zažívacích enzymů. Nenahrazujte tyto produkty konzumací "ananasových tablet", jsou prakticky k ničemu. Nezvyšujte konzumaci kuchyňské soli, pokud často nezvracíte. Tím spíše příjem omezte v případě, že začnete trpět těhotenskou hypertenzí. Zvyšte naopak příjem neslazených tekutin, přestože se vám bude zdát, že zadržujete hodně vody, a tím přibýváte na hmotnosti. Většinu vypité vodu ve vašem těle zadrží ledviny v případě, že příliš solíte. K odvodnění nebo ke snížení zvýšeného krevního tlaku nikdy nesmíte použít diuretika, pokud to není životně nezbytné.
zdroj: RNDr. Petr Fořt, CSc. - Zdravá výživa nejen pro ženy


Vaše komentáře

  zpět na Byliny pro ženy