Logo Magica

Zeměžluč

Prvek: Oheň

Signatura: Slunce

Latinský název: Centaurium erythrea RAFN

Hlavní složky: éterické oleje, hořčiny, třísloviny, pryskyřice

Polarita: Mužská

Božstva: Cherión

Studentky starého Řecka si vplétaly do vlasů větvičky rozmarýnu - zlepšuje paměť. V kostelech byl používán jako levná náhražka kadidla. Jako bylina plodnosti byla užívána při svatebních obřadech. Okrasný, vytrvalý stále zelený polokeř. Symbol věrnosti a přátelství. Totemovým zvířetem je kůň.

Kuchyňské použití: koření do salátů, příprava ryb, jehněčího a vepřového masa, guláše a omáčky, příprava octů a olejů, koření do polévek, do rýžových pokrmů.

Jiné názvy:  merdov, cintorie, čantorujka,čantoryjka, hlístník, chlístník, kyřice, tisícové koření, tisícizlaté koření, tisícero koření.

Pěstování: Roste planě na pasekách, v řídkých křovinách, na mezích a stráních, vždy na stanovištích s dostatkem vláhy. Jednoletá až dvouletá bylina. Dorůstá do výšky 50cm.

Sběr: Sbírá se kvetoucí nať a suší se ve stínu při teplotě max. 40°C. Správně usušená droga je bez pachu, velmi hořké chuti.

Lékařské použití:   Žlučové kameny, zánět jater, žaludeční nevolnosti, nechutenství, poruchy trávení, hubení jakéhokoli druhu parazitů, při opakujících se horečkách a odvodňování, pročisťuje krev, při léčení dny, revmatismu a svalových křečí. Pomáhá při opožděných menstruacích a děložních bolestech, včetně porodních. Zbavuje tělo zloby, svoji hořkostí způsobuje vyšší vylučování žluči v játrech a žlučovém měchýři. Pomocný prostředek při cukrovce POZOR!!! větší dávky vyvolávají u dětí zvracení

Emocionální použití:   Působí na solární plexus a krční čakru. Doporučuje se lidem váhavým a nesmělým, bojácným nebo opatrným. Uplatňuje se při stavech zuřivosti, sebeosočování, náladách. Napomáhá nalézt sebejistotu.

Magické a rituální použití:    Rituály odvahy, vytrvalosti, dlouhé cesty. Bylina svatojánských ohňů, u nichž se scházely ženy. Kouř doutnající zeměžluče odhání hady. čarodějkám začátečnicím pomáhá čaj zeměžluče počáteční kontakt s duší rostlin. Proto se užívá jako nápoj zasvěcení - známka úmyslu seznámit se s rostlinnou říší a navázat kontakt s Cheriónem, patronem herbalistů. Cherión byl Kentaur. Symbolizuje rovnováhu mezi prvotními, živočišnými instinkty člověka s jeho intelektem a spirituálními aspiracemi.

Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky, Magické rostliny/Lavender

 

Recepty

PRÁŠEK NA DOBRÉ TRÁVENÍ

Zeměžluč usušte a rozdrťte (použít můžete i mlýnek). Užívejte na dobré trávení před jídlem jednu lžičku ve sklenici vody.


LÉČIVÝ APERITIV

Hrst zeměžluče, hrst pelyňku a hrst puškvorce smíchejte a zalijte slabým alkoholem, nejlépe domácí výroby. Bylinky musejí být zcela ponořeny. Poté nechejte 3 týdny na sluníčku uležet, přeceďte a pijte jako aperitiv.


RITUÁL SVATOJÁNSKÉHO OHNĚ

Svatojánská noc otevírá poklady. Nejen ty ve skalách a v zemi, ale také ty, které máte schované uvnitř sebe. Studánky a vřídla mají obzvlášťě léčivou sílu, také voda, z níž se skládá většina Vašeho těla, se dnes lehce očišťuje, nabíjí a dostává léčivou mentální podobu. Zeměžluč přelijte vroucí vodou a 5 minut nechte louhovat. Poté čaj sceďte a pomalu vypijte. Jestliže máte svůj oblíbený strom, vydejte se za ním. Nejdřív jej pozdravte, nechejte jeho energii protnout se s Vaší a v tomto vědomí strom obejměte. Pokud nemáte takový, s nímž už jste se spojeni, jděte jen ven se záměrem, ať vás jeden ze stromů osloví. Zřejmě bude stačit na chvíli zavřít oči a uvidíte jeho podobu, nebo se najednou otočíte a zjistíte, že tam stojí. A třeba vás k sobě tuto noc přivolá stará jabloň na zahradě, nebo lípa na náměstí, kterou jste dosud nechávali bez povšimnutí.
Opřete se o kmen. Možná ucítíte tep mízy a třepotání listů s sebou přinese několik slov. Nadechněte do sebe vůni noci a vědomě zformulujte tři svá přání.
Vědomě znamená-"mířit slovy přesně". Pokud si přejete být šťastní, jednou z možností je, že Vesmír vám pošle tolik utrpení, dokud si své štěstí neuvědomíte. Musíte zkrátka vědět, co chcete a přijmout s pokorou cestu, která se vám pro uskutečnění přání otevře. Zeptejte se Ducha stromu na svolení utrhnout si tři drobné větvičky. Pokud se dostaví pocit, že chce něco na oplátku, nechejte se vést intuicí. O půlnoci s jasným záměrem svých přání přistupte ke stromu a zároveň s formulací toho, co si přejete, ulomte první větvičku. Totéž opakujte u druhého a třetího přání. Pamatujte, že důležitý je především pocit v srdci. Pokud máte dojem, že se vám srdce při pouhém pomyšlení na to, co žádáte, chce rozskočit štěstím, je to přesně ono. Přání vyslovte nahlas, v duchu, zatančete ho-dělejte, co právě cítíte. Pokud volíte slova, vnímejte s nejvyšší možnou koncentrací jejich vibraci.
Zkrátka, MIŘTE SLOVY PŘESNĚ… Jak budete chtít poděkovat, je také na vás. Strom lze obejmout. Po rozloučení vezměte tři větvičky a uložte je na tiché nerušené místo. Přání se splní do roka. Po tom, co se přání vyplní, větvičku si neschovávejte. Není to suvenýr, její kouzlo pominulo, proto ji vraťte přírodě, spalte ji s poděkováním a úctou, nebo ji pošlete její vlastní cestou po vodě.
Krásnou svatojánskou noc.

Zdroj: smaragdovypribeh.blog.cz/1206/ritual-pro-svatojanskou-noc


POSÍLENÍ ODVAHY A VYTRVALOSTI

použití při stavech zuřivosti, sebeosočování, náladách v nichž se velmi podceňujeme, napomáhá nám nalézt sebejistotu, sílu bojovat za svá práva, uhájíme své já přirozeným způsobem. Zeměžluč přelít 500 ml horkou vodou a 10 minut nechat louhovat. Poté čaj scedíme. Každé ráno jeden šálek po dobu 10 dnů.Bylinka ve směsích

 

Bércové vředy

Bolesti uší

Bylinná voda proti padání vlasů

Čaj na čištění krve 1

Čaj na čištění krve 4

Čaj na podporu chutě k jídlu

Čaj na žaludek a dobré trávení

Dna

Hubenost

Chřipka

Chudokrevnost a bledost 1

Chudokrevnost a bledost 2

Křečové žíly

Kornatění tepen

Menstruační bolesti 2

Nadýmání

Nechutenství

Nechutenství 2

Nemoci látkové výměny

   

Posílení po těžké nemoci

Psychogenní hubennost

Škytavka

Říhání

Úzkostné stavy

Všeobecné posílení organismu

Zácpa

Zánět pohrudnice

Zánět pohrudnice 2

Zánět konečníku

Zánět slinivky břišní

Zánět střev

Zadržení menstruační periody

Žaludeční čaj dle Hippokrata

 

 

 

zpět na Byliny Slunce