Logo Magica

Zeměžluč

Prvek: Oheň

Signatura: Slunce

Latinský název: Centaurium erythrea RAFN

Hlavní složky: éterické oleje, hořčiny, třísloviny, pryskyřice

Polarita: Mužská

Božstva: Cherión

Studentky starého Řecka si vplétaly do vlasů větvičky rozmarýnu - zlepšuje paměť. V kostelech byl používán jako levná náhražka kadidla. Jako bylina plodnosti byla užívána při svatebních obřadech. Okrasný, vytrvalý stále zelený polokeř. Symbol věrnosti a přátelství. Totemovým zvířetem je kůň.

Kuchyňské použití: koření do salátů, příprava ryb, jehněčího a vepřového masa, guláše a omáčky, příprava octů a olejů, koření do polévek, do rýžových pokrmů.

Jiné názvy:  merdov, cintorie, čantorujka,čantoryjka, hlístník, chlístník, kyřice, tisícové koření, tisícizlaté koření, tisícero koření.

Pěstování: Roste planě na pasekách, v řídkých křovinách, na mezích a stráních, vždy na stanovištích s dostatkem vláhy. Jednoletá až dvouletá bylina. Dorůstá do výšky 50cm.

Sběr: Sbírá se kvetoucí nať a suší se ve stínu při teplotě max. 40°C. Správně usušená droga je bez pachu, velmi hořké chuti.

Lékařské použití:   Žlučové kameny, zánět jater, žaludeční nevolnosti, nechutenství, poruchy trávení, hubení jakéhokoli druhu parazitů, při opakujících se horečkách a odvodňování, pročisťuje krev, při léčení dny, revmatismu a svalových křečí. Pomáhá při opožděných menstruacích a děložních bolestech, včetně porodních. Zbavuje tělo zloby, svoji hořkostí způsobuje vyšší vylučování žluči v játrech a žlučovém měchýři. Pomocný prostředek při cukrovce POZOR!!! větší dávky vyvolávají u dětí zvracení

Emocionální použití:   Působí na solární plexus a krční čakru. Doporučuje se lidem váhavým a nesmělým, bojácným nebo opatrným, kteří mají neschopnost prosadit se. Se sklonem k podřízenosti, neschopnosti odmítnout neustálou pomoc jiným či požádat sám v případě potřeby o pomoc. Doporučuje se pro oběti využívání. Uplatňuje se při stavech zuřivosti, sebeosočování, náladách. Napomáhá nalézt sebejistotu.

Magické a rituální použití:    Rituály odvahy, vytrvalosti, dlouhé cesty. Bylina svatojánských ohňů, u nichž se scházely ženy. Kouř doutnající zeměžluče odhání hady. čarodějkám začátečnicím pomáhá čaj zeměžluče počáteční kontakt s duší rostlin. Proto se užívá jako nápoj zasvěcení - známka úmyslu seznámit se s rostlinnou říší a navázat kontakt s Cheriónem, patronem herbalistů. Cherión byl Kentaur. Symbolizuje rovnováhu mezi prvotními, živočišnými pudovými instinkty člověka s jeho intelektem a spirituální duší.

RITUÁL SVATOJÁNSKÉHO OHNĚ

 

Recepty

Prášek na dobré trávení

Zeměžluč usušte a rozdrťte (použít můžete i mlýnek). Užívejte na dobré trávení před jídlem jednu lžičku ve sklenici vody.

Léčivý aperitiv

Hrst zeměžluče, hrst pelyňku a hrst puškvorce smíchejte a zalijte slabým alkoholem, nejlépe domácí výroby. Bylinky musejí být zcela ponořeny. Poté nechejte 3 týdny na sluníčku uležet, přeceďte a pijte jako aperitiv.

Zeměžlučový aperitiv

Hrst sušené zeměžluče zalijte 500 ml vodky a macerujte 2 týdny na velmi tmavém místě. Poté přeceďte a pijte jako aperitiv 30 min před jídlem. Upravuje sekreci trávicích žláz.

Zeměžlučová tinktura

5 g práškové zeměžluče přelít 25 ml 40% alkoholu, umístěte 2 týdny na tmavé místo a macerujte. Občas nádobou zatřepte. Užívá se při pálení žáhy, nevolnosti, zácpě a diabetesu třikrát denně 20 až 30 kapek půl hodiny před jídlem.

Posílení odvahy a vytrvalosti

použití při stavech zuřivosti, sebeosočování, náladách v nichž se velmi podceňujeme, napomáhá nám nalézt sebejistotu, sílu bojovat za svá práva, uhájíme své já přirozeným způsobem. Zeměžluč přelít 500 ml vodou, 2 hodiny macerujeme. Přivedeme k varu a odstavíme na 10 minut a necháme louhovat. Poté čaj scedíme. Každé ráno jeden šálek po dobu 10 dnů.

Domácí fernet

1 PL jalovec, 150g máta, 8g zeměžluč, 100g dubová kůra, 50g řepík lékařský, 250g pelyněk, 250g třezalka, 50g kopřiva, 50g puškvorec, 10 l vínovice (pálenka z hroznového vína), 500g cukr třtinový. Všechny bylinky zalijeme vínovicí a 2-3 týdny necháme macerovat, poté doplníme karamelem z cukru.

Po flámu

2 PL sušené zeměžluče zalijeme 200 ml vodou, 2 hody macerujeme. Přivedeme k varu a odstavíme na 10 minut a necháme louhovat. Scedíme a vypijeme po doušcích.

Vlasové tonikum

50g sušené zeměžluče zalijeme 0,5 l vodou, 2 hod macerujeme nebo necháme přes noc. Poté zahřejeme, ale nevaříme. Necháme odstát do vychladnutí. Scedíme, vlijeme 0,3 l octa a slijeme do lahvičky. Vtírá se do pokožky hlavy 1x denně.

Žaludeční likér

60g zeměžluči, 35g drcených jalovčinek, 35g práškovaného kořene rebarbory, 20g řebříčku, 10g puškvorce a 5g pelyňku přelijeme 1 litrem lihu a macerujeme 2 dny. Poté rozpustíme 300g cukru ve 300ml převařené vody a přivedeme do varu, odebíráme pěnu. Necháme vychladnout a přilijeme k lihovému macerátu. Uložíme k dozrání ještě 4 týdny. Na závěr přecedíme do lahví a užíváme 20 ml při žaludečních potížích.

Likér proti překyselení žaludku

Do 1,4 l červeného vína vložte 40g jemně sekané pomerančové kůry, 40g heřmánkových květů a 20g květů jetele, 20g pelyňku a 20g zeměžluče. Nechte macerovat 1 týden na slunci, občas protřepejte. Poté přefiltrujte a slijte do láhve. Likér je nepostradatelný pro starší muže trpící na překrvení.

Jaterní kapičky

50g anděliky, 5g zeměžluče, 0,7l pálenky. Macerujeme 1-2 týdny. Užívá se 1 velmi malá štamprdlička, vždy před jídlem.


 

Bylinka ve směsích

Bércové vředy

Bolesti uší

Bylinná voda proti padání vlasů

Čaj na čištění krve 1

Čaj na čištění krve 4

Čaj na podporu chutě k jídlu

Čaj na žaludek a dobré trávení

Dna

Hubenost

Chřipka

Chudokrevnost a bledost 1

Chudokrevnost a bledost 2

Křečové žíly

Kornatění tepen

Menstruační bolesti 2

Nadýmání

Nechutenství

Nechutenství 2

Nemoci látkové výměny

Posílení po těžké nemoci

Psychogenní hubenost

Škytavka

Říhání

Úzkostné stavy

Všeobecné posílení organismu

Zácpa

Zánět pohrudnice

Zánět pohrudnice 2

Zánět konečníku

Zánět slinivky břišní

Zánět střev

Zadržení menstruační periody

Žaludeční čaj dle Hippokrata

 

Kniha Světla, Magické rostliny/Lavender a Franklin, Léčivé rostliny a planety/Elisabeth Brooke

 

 zpět na Byliny Slunce