Logo Magica

Zeměžluč

Prvek: Oheň

Signatura: Slunce

Latinský název: Centaurium erythrea RAFN

Hlavní složky: éterické oleje, hořčiny, třísloviny, pryskyřice

Polarita: Mužská

Božstva: Cheirón (řecký moudrý Kentaur)

Studentky starého Řecka si vplétaly do vlasů větvičky rozmarýnu - zlepšuje paměť. V kostelech byl používán jako levná náhražka kadidla. Jako bylina plodnosti byla užívána při svatebních obřadech. Okrasný, vytrvalý stále zelený polokeř. Symbol věrnosti a přátelství. Totemovým zvířetem je kůň.

Kuchyňské použití: koření do salátů, příprava ryb, jehněčího a vepřového masa, guláše a omáčky, příprava octů a olejů, koření do polévek, do rýžových pokrmů.

Jiné názvy:  merdov, cintorie, čantorujka,čantoryjka, hlístník, chlístník, kyřice, tisícové koření, tisícizlaté koření, tisícero koření.

Pěstování: Roste planě na pasekách, v řídkých křovinách, na mezích a stráních, vždy na stanovištích s dostatkem vláhy. Jednoletá až dvouletá bylina. Dorůstá do výšky 50cm.

Sběr: Sbírá se kvetoucí nať a suší se ve stínu při teplotě max. 40°C. Správně usušená droga je bez pachu, velmi hořké chuti.

Lékařské použití:   Žlučové kameny, zánět jater, žaludeční nevolnosti, nechutenství, poruchy trávení, hubení jakéhokoli druhu parazitů, při opakujících se horečkách a odvodňování, pročisťuje krev, při léčení dny, revmatismu a svalových křečí. Pomáhá při opožděných menstruacích a děložních bolestech, včetně porodních. Zbavuje tělo zloby, svoji hořkostí způsobuje vyšší vylučování žluči v játrech a žlučovém měchýři. Pomocný prostředek při cukrovce POZOR!!! větší dávky vyvolávají u dětí zvracení

Emocionální použití:   Působí na solární plexus a krční čakru. Doporučuje se lidem váhavým a nesmělým, bojácným nebo opatrným, kteří mají neschopnost prosadit se. Se sklonem k podřízenosti, neschopnosti odmítnout neustálou pomoc jiným či požádat sám v případě potřeby o pomoc. Doporučuje se pro oběti využívání. Uplatňuje se při stavech zuřivosti, sebeosočování, náladách. Napomáhá nalézt sebejistotu.

Magické a rituální použití:    Rituály odvahy, vytrvalosti, dlouhé cesty. Bylina svatojánských ohňů, u nichž se scházely ženy. Kouř doutnající zeměžluče odhání hady. čarodějkám začátečnicím pomáhá čaj zeměžluče počáteční kontakt s duší rostlin. Proto se užívá jako nápoj zasvěcení - známka úmyslu seznámit se s rostlinnou říší a navázat kontakt s Cheriónem, patronem herbalistů. Cherión byl Kentaur. Symbolizuje rovnováhu mezi prvotními, živočišnými pudovými instinkty člověka s jeho intelektem a spirituální duší.


Recepty

RITUÁL SVATOJÁNSKÉHO OHNĚ

Prášek zeměžluče na dobré trávení

Zeměžluč usušte a rozdrťte (použít můžete i mlýnek). Užívejte na dobré trávení před jídlem jednu lžičku ve sklenici vody.

Léčivý aperitiv

Hrst zeměžluče, hrst pelyňku a hrst puškvorce smíchejte a zalijte slabým alkoholem, nejlépe domácí výroby. Bylinky musejí být zcela ponořeny. Poté nechejte 3 týdny na sluníčku uležet, přeceďte a pijte jako aperitiv.

Zeměžlučový aperitiv

Hrst sušené zeměžluče zalijte 500 ml vodky a macerujte 2 týdny na velmi tmavém místě. Poté přeceďte a pijte jako aperitiv 30 min před jídlem. Upravuje sekreci trávicích žláz.

Zeměžlučová tinktura

5g práškové zeměžluče přelít 25 ml 40% alkoholu, umístěte 2 týdny na tmavé místo a macerujte. Občas nádobou zatřepte. Užívá se při pálení žáhy, nevolnosti, zácpě a diabetesu třikrát denně 20 až 30 kapek půl hodiny před jídlem.

Tinktura na nechutenství

Smícháme po 20g pelyněk, benedikt, zeměžluč, pomeranč. kůru, kůru chininovou, kořen anděliky a kořen kozlíku. Směs přelijeme 120g kvalitní vodky. Necháme macerovat v dobře uzavřené nádobě 1 týden, scedíme. Užívá se před jídlem 10 kapek. Tento přípravek je všeobecně znám pod názvem "Besterovy" žaludeční kapky.

Posílení odvahy a vytrvalosti

použití při stavech zuřivosti, sebeosočování, náladách v nichž se velmi podceňujeme, napomáhá nám nalézt sebejistotu, sílu bojovat za svá práva, uhájíme své já přirozeným způsobem. Zeměžluč přelít 500 ml vodou, 2 hodiny macerujeme. Přivedeme k varu a odstavíme na 10 minut a necháme louhovat. Poté čaj scedíme. Každé ráno jeden šálek po dobu 10 dnů.

Domácí fernet

1 PL jalovec, 150g máta, 8g zeměžluč, 100g dubová kůra, 50g řepík lékařský, 250g pelyněk, 250g třezalka, 50g kopřiva, 50g puškvorec, 10 l vínovice (pálenka z hroznového vína), 500g cukr třtinový. Všechny bylinky zalijeme vínovicí a 2-3 týdny necháme macerovat, poté doplníme karamelem z cukru.

Nálev ze zeměžluče

1 KL sušené zeměžluče přelijeme šálkem horké vody a necháme louhovat 10 min. Scedíme a pijeme po doušcích.

Zeměžlučové

Při bolestech žaludku, při poruchách trávení, na zlepšení nálady můžeme dle Mathioliho pít čerstvou šťávu (mízu z čerstvé rostliny) ze zeměžluče.

Čerstvá šťáva ze zeměžluče

Při bolestech žaludku, při poruchách trávení, na zlepšení nálady můžeme dle Mathioliho pít čerstvou šťávu (mízu z čerstvé rostliny) ze zeměžluče.

Po flámu

2 PL sušené zeměžluče zalijeme 200 ml vodou, 2 hod macerujeme. Přivedeme k varu a odstavíme na 10 minut a necháme louhovat. Scedíme a vypijeme po doušcích.

Po flámu

2 PL sušené zeměžluče zalijeme 200 ml vodou, 2 hod macerujeme. Přivedeme k varu a odstavíme na 10 minut a necháme louhovat. Scedíme a vypijeme po doušcích.

Očistná kůra pro znovuzrození

Při očistné kúře trávicího a vylučovacího ústrojí, ledvin, plic a jater použijeme čajovou směs z: bříza list, pampeliška kořen, bez černý květ, majoránka nať, vrbová kůra, vřes obecný nať, truskavec nať, celík zlatobýl nať, andělika lékařská kořen, echinacea kořen, petrklíč květ, jitrocel kopinatý list, klanopraška čínská plod, zeměžluč nať.

Vlasové tonikum

50g sušené zeměžluče zalijeme 0,5 l vodou, 2 hod macerujeme nebo necháme přes noc. Poté zahřejeme, ale nevaříme. Necháme odstát do vychladnutí. Scedíme, vlijeme 0,3 l octa a slijeme do lahvičky. Vtírá se do pokožky hlavy 1x denně.

Žaludeční likér

60g zeměžluči, 35g drcených jalovčinek, 35g práškovaného kořene rebarbory, 20g řebříčku, 10g puškvorce a 5g pelyňku přelijeme 1 litrem lihu a macerujeme 2 dny. Poté rozpustíme 300g cukru ve 300ml převařené vody a přivedeme do varu, odebíráme pěnu. Necháme vychladnout a přilijeme k lihovému macerátu. Uložíme k dozrání ještě 4 týdny. Na závěr přecedíme do lahví a užíváme 20 ml při žaludečních potížích.

Bylinková žaludeční hořkost

40g natě zeměžluče, 20g rozdrcených plodů jalovčinky, 10g natě řebříčku, 10g pelyňku a 10g kořene puškvorce dáme do vhodné láhve a zalijeme bílým destilátem. Necháme 2-3 týdny macerovat, občas protřeseme. Scedíme a slijeme do lahví. Pijeme denně malého panáčka 30 min před hlavním jídlem. Tento univerzální preventivní lék na dobrou funkci vnitřních orgánů není vhodný při onemocnění ledvin a jater.

Likér proti překyselení žaludku

Do 1,4 l červeného vína vložte 40g jemně sekané pomerančové kůry, 40g heřmánkových květů a 20g květů jetele, 20g pelyňku a 20g zeměžluče. Nechte macerovat 1 týden na slunci, občas protřepejte. Poté přefiltrujte a slijte do láhve. Likér je nepostradatelný pro starší muže trpící na překrvení.

Čaj na podporu tvorby žluče

Smícháme 1 PL kořene pampelišky, 1 PL čekanky, 1 PL puškvorce, 1 PL natě zeměžluče a 1 PL řepíku. 2 PL směsi dáme do studené vody a necháme 12 hodin macerovat. Přivedeme k varu a necháme přikryté vyluhovat. Do hotového čaje přidáme ještě lžičku vlaštovičníkové tinktury a pijeme 1/2 hodiny před každým hlavním jídlem.

Zeměžlučové pokroutky (rotulky)

Šťávu z čerstvé rostliny nakapeme na naolejovaný plech a necháme vysoušet na slunci. Nebo můžeme nakapat na naolejovaný plech koncentrovaný roztok cukerný, nechat jej ztuhnout. Po ztuhnutí vzniklá polokulovitá tělíska (o průměru asi 6 mm a výšky asi 4 mm) se kropí čerstvou šťávou (mízou) nebo olejovou tinkturou zeměžluče a opět nechají ztuhnout.


Bylinka ve směsích

Bércové vředy

Bolesti uší

Bylinná voda proti padání vlasů

Čaj na čištění krve 1

Čaj na čištění krve 4

Čaj na podporu chutě k jídlu

Čaj na žaludek a dobré trávení

Dna

Hubenost

Čaj proti chřipce1

Čaj proti chřipce2

Čaj proti pásovému oparu

Chudokrevnost a bledost 1

Chudokrevnost a bledost 2

Infekce s horečkou

Jaterní kapky

Křečové žíly

Kornatění tepen>

Menstruační bolesti 2

Nadýmání

Nechutenství

Nechutenství 2

Nemoci látkové výměny

Posílení po těžké nemoci

Psychogenní hubenost

Škytavka

Říhání

Úzkostné stavy

Všeobecné posílení organismu

Zácpa 1

Zácpa 2

Zánět pohrudnice

Zánět pohrudnice 2

Zánět konečníku

Zánět slinivky břišní

Zánět střev

Zadržení menstruační periody

Žaludeční čaj dle Hippokrata

 

Kniha Světla, Magické rostliny/Lavender a Franklin, Léčivé rostliny a planety/Elisabeth Brooke

 

 zpět na Byliny Slunce