Logo Magica

Yzop lékařský

Prvek: Vzduch

Vlastnosti: Zvlhčující, hřejivé

Signatura: Jupiter

Latinský název: Hyssopus officinalis

Hlavní složky: Silice, pinokamfen, pinen, seskviterpeny, hořčiny, třísloviny, hesperidin, diosmin, minerální látky, pryskyřice, vitamín C.

Polarita: Mužská

Božstva: Pluto (římský bůh podsvětí), Zeus (nejvyšší bůh)

Doporučené kombinace:  jitrocel, tymián, lípa, sléz, mateřídouška, máta, černý bez, anýz, vlčí mák, podběl, petrklíč.

Kuchyňské použití: Destilovaný olej do likérů. Yzopem se koření polévky (bramborová, zeleninová, hrachová), luštěninová jídla, do nádivek, mletých mas, do pomazánek. Používá se hodně ve francouzské kuchyni do omáček (pod zvěřinu) a salátů (okurkový, rajčatový). Je velmi aromatický, jako koření užíváme maximálně 1 lžičku na osobu. Květy divizny se dále používají pro svou medovou chuť i barvu ke zlepšení vzhledu čajových směsí, při aromatizaci likérů.

Vepřové kotlety na Yzopu: Na 4 kotlety použijeme 2 lžíce yzopu, 2 stroužky česneku, sůl a pepř. Naklepané kotlety potřeme kořením, osolíme a necháme několik hodin v chladu odležet. Poté grilujeme na dřevěném uhlí.

Nádivka do kuřat: 200g housek zalijeme mlékem, 60g rozehřátého másla a 2 rozšlehanými vejci (nebo oddělíme bílky a ušleháme na sníh). Osolíme, přidáme trochu kuřecích jater na jemno, lžíci Yzopu, lžíci petrželky, špetku kari. Naplníme kuře a pečeme.

Kvašením yzopových listů se získává nápoj šerbet.

Jiné názvy: izopek, hyzop, bylina poslední pomoci

Do střední Evropy přinesli yzop benediktýni, kteří ho pěstovali spolu s dalšími bylinami ve svých klášterních zahradách. Yzop byl posvátnou bylinou starých Řeků, kteří s ním očišťovali posvátní místa.

Pěstování: Čeleď: Hluchavkovité (Lamiaceae). U nás se pěstuje v zahradách jako okrasná medonosná rostlina. Yzop u nás volně neroste, pěstujeme ho. Pokud někdy zplaní, kvete později v létě než ten ze zahrádky. Stálezelený keřík; výška až 60 cm; modré, růžové, purpurové nebo bílé květy od července do září, oblíbené u včel; dlouhé úzké vonné listy s chlupy a olejovými žlázkami. Stanoviště: teplejší, přímé slunce; nejlépe jižní, před větrem chráněné svahy ve vinorodých oblastech. Půda: lehká, dobře propustná, vápnitá, spíše sušší. Výsev: březen až květen pod sklo, případně na záhon do řádků vzdálených 60 cm, 1 cm hluboko; semena klíčí pomalu (asi za 20 dní). Vysazení: do sponu 45x45 cm, do plotů do sponu 20 cm; nejlépe vysadit po dešti nebo do zalité půdy. Rozmnožování: řízkování počátkem léta, na jaře či na podzim odebírat oddělky. Pěstování: zpočátku roste velmi pomalu, někdy ani v prvním roce nevykvete; na jednom stanovišti více let (5–6 let); dávat pozor na plevel, který se poté obtížně odstraňuje. Přiživování: hnojením na podzim a na jaře (nejlépe vyhnojit na podzim před pěstováním chlévskou mrvou nebo kompostem).

Zazimování: někt.druhy: formy: cyaneus (s modrými květy), ruber (s růžovými květy), albus (s bílými květy)

Sběr: nať se seřezává asi 5–10 cm nad zemí po dosažení výšky 30 cm; čerstvé listy kdykoliv, kvetoucí vrcholky v době květu (červenec–září). Účinné látky divizny se za vlhka začínají rozkládat enzymaticky již asi za hodinu po sklizni. Sušíme nejlépe ve stínu zavěšený ve svazečcích nebo rozložený v tenké vrstvě. Při umělém sušení nesmí teplota přesáhnout 35°C. Správně usušená droga má hořce kořenitou chuť a kafrový pach. Yzop je medonosná rostlina, proto se pěstoval vždy poblíž úlů.

Lékařské použití:   průdušková onemocnění, v dýchacích cestách působí desinfekčně až antibioticky, jako antiastmatikum, i při chrapotu. Při infekčních chřipkových nemocněních a nachlazení. Desinfekční a antibiotické účinky se využívají též při léčbě močových cest. Jako kloktadlo při bolestech v krku. V oblasti trávicího traktu proti zánětům, křečovitým bolestem, i dyspeptickým potížím spojeným s nadýmáním. Při břišní kolice nálev formou léčebného klyzmatu. Celkově osvěžuje organismus, používá se jako tonikum při neurastenii. Výborné geriatrikum (tonikum, stimulans), starší lidé drogu velmi dobře snáší. Studený yzopový nálev se používá proti nadměrnému pocení, obzvlášť nočnímu a klimakterickému. Při trvalém hučení v uších nebo některých ušních zánětech můžeme aplikovat do ucha čerstvou šťávu, popř. do ucha pouštět kornoutkem dým z pálené yzopové nati. Při očních zánětech yzopový nálev k výplachům. Inhalace yzopového nálevu při respiračních onemocněních. Yzopové víno působí jako afrodisiakum. Nálev v prevenci při studiu a duševní námaze jako ochrana proti nervové vyčerpanosti. Zevně se používá yzop ve formě obkladů na pohmožděniny a krevní podlitiny. Je jednou ze 130 přísad bylinného likéru Chartreuse.

Indikační skupina: Karminativum, expektorans, antihydrotikum, stomachikum, dezinficiens, antiseptikum, antiastmatikum, tonikum, stimulans, geriatrikum, antihydrotikum, afrodisiakum, antivirotikum. POZOR!!! Yzop by neměli užívat lidé trpící epilepsií!

Lékové formy:
Nálev - 1 KL drogy na šálek vroucí vody, vyluhovat 10 minut. 2 šálky denně.
Bylinný balzám – 4 x denně 1 KL směsi na 125 ml vody.
Lihovodný roztok - v urologii. 1 KL tinktury do 250 ml nálevu.
Sirup - dospělí 5-6 PL denně, děti poloviční dávku. Uvolňuje hleny, podporuje vykašlávání.
Olej - k masáži postižených údů po náhlých příhodách mozkových, při spáleninách od sluníčka
Víno - jako afrodisiakum, denně večer před spaním 125 ml, před pohlavním stykem 250 ml.

Kombinace s ostatními bylinami:
V plicním lékařství: jitrocel, divizna, sladké dřevo, proskurník, oman,podběl, tymián.
Urologie: zlatobýl, jehlice, vřes, rdesno ptačí.
Dyspepsie: máta, fenykl, jablečník, oman.
Geriatrie: úročník holhoj, žen-šen, maralí kořen, eleuterokok.
Karminativum: heřmánek, puškvorec.
Proti pocení: šalvěj.
Kloktadlo: růže.

Emocionální použití:  Yzop je spojen se základní čakrou, se strachem a podsvětím. Proto jej můžete použít na překonání extrémního strachu: při fóbiích, nutkáních, posedlých myšlenkách. Je vhodný pro lidi, kteří se domnívají, že se utápějí v svých vlastních pocitech, přežívají v temnotách a nemohou zachytit světlo poledního slunce, kteří potřebují nalézt sebelásku a nedokážou v současné době odhalit své hodnoty. Uplatnění najde i u těch, kteří nemohou nalézt své místo ve společnosti a potřebují získat jasnější představu o smyslu svého bytí. Koupel z yzopu pomáhá osobám trpícím sklíčeností. Kadidlo se doporučuje pro zahánění negativity, ať již při osobní meditaci nebo při rituálu. Při zapálení zvyšuje Yzop vibrace. Základní čakra se dotýká základních vrozených instinktů. Jestliže jsou lidé uvězněni v této čakře, nedokážou se radovat ze svého jednání. Každé ráno vypijte šálek čaje z Yzopu. Užívejte dle potřeby.
Yzop je v Orientu vedle skořice pokládán za nejlepší prostředek navozující harmonii elementů Jin a Jang.

Magické a rituální použití:  Yzop je všeobecně považován za očistnou bylinu. Voda z Yzopu se používala k omývání oltářů a posvátných míst. Nálevem se světí rituální pomůcky. Byl používán např. k vysvěcování Westminsterského opatství. Yzopem se sypala podlaha a zametala poté s ostatním smetím, aby se vyčistil dům od všeho zlého, protože je bylinou bezpečí, užívá se v kadidlech ochrany.


Recepty

Tinktura z yzopu

1 díl yzopu se zalije 5 díly 40% alkoholu. Louhuje 2 - 3 týdny, 1x denně výluhem protřepte. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi. Obvykle se užívá 10-20 kapek 1-3x denně na cukr či do sklenky vody.

Yzopový balzám

70g čerstvého nebo sušeného yzopu přelijeme asi 200 ml 40% alkoholem, důkladně protřepeme a uložíme. Po 3 dnech vmícháme do výluhu 200g medu a dobře protřepeme. Po měsíci macerování přecedíme do malých lahviček. Užíváme 4x denně 1KL. Zdroj: J.Janča, J.A.Zentrich/Herbář léčivých rostlin

Afrodiziakální víno

Yzop nať 75g, Víno 1 l. Použijeme kvalitní bílé nebo červené víno, necháme 8 dní vyluhovat. Pro posílení libida podáváme denně večer před spaním malou sklenku vína (1 dcl), před milováním pak pijeme 2 dcl.

Yzopové víno

Čerstvé větvičky yzopu 20g, bílé kvalitní víno 0,7 l. Čerstvé větvičky yzopu naložit do vína a nechat 1-4 dny macerovat. 2x denně vypít 1 likérovou sklenku yzopového vína na játra nemocná smutkem.

Dámský lektvar

3 PL yzopu, 3 PL máty polej a 3 PL mateřídoušky. Směs, která působí na ženy jako afrodisiakum. Připravuje se spařením směsi 1/4 l horkým bílým vínem. Užívá se jednou denně po večeři.

Elixír při kašli s velkým zahleněním

Bertrámový kořen 30g, ostružiní listy 25g, yzop nať 20g, dobromysl 15g, med 150g, víno 3 litry. Bylinkovou směs dáme vařit 10 minut ve víně, pak scedíme. Vmícháme med a naplníme do skleniček. Zavíčkujeme. Po snídani a svačinách 2 PL, po obědě a večeři 2 likérové sklenky. Účinkuje skvěle při kašli s velkým zahleněním.

Yzopový sirup

Yzop květ 30g, Med 500g. Květy yzopu vhodíme do 0,25 l vroucí vody, necháme vařit 0,5 minuty, poté necháme 4 hodiny vyluhovat. Jemně přefiltrujeme a přidáme 500g medu nebo nerafinovaného cukru. Na mírném ohni svaříme na konzistenci sirupu a naplníme sklenice. Skladujeme v chladu a temnu, nejlépe v lednici. Sirup uvolňuje hleny a podporuje jejich vykašlávání. Dospělí užívají 5-6 lžic denně, děti poloviční dávku. Zdroj: J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin

Yzopový sirup s omanem a mátou

Rozpustíme 400g cukru v 1/2 litru vody a přidáme 1 hrst kvetoucí natě yzopu, 2 hrsti podrceného kořene omanu pravého a pro vůni půl hrstky máty peprné. 5-7 minut povaříme, necháme vychladnout, přecedíme. Naplníme do lahviček a uložíme v ledničce. Užíváme 3x denně 1 lžičku. Kniha Světla

Yzopový olej

125g čerstvých nebo 50g čerstvě sušených květů yzopu přelijeme 500 ml olivového oleje. Povaříme půl hodiny ve vodní lázni, v nádobě převázané prodyšným plátnem. Potom nasadíme pevné víčko a necháme 3-4 dny macerovat. Při spálení od sluníčka a na masáže postižených údů při náhlých mozkových příhodách. Zdroj: J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin

Masážní olej

Speciální prostředek pro masáž páteře a údů při postižení náhlou příhodou mozkovou. 100g sušeného nebo 125g čerstvého yzopu povaříme v mariánské lázni (vodní lázeň) po dobu 20-25 minut v půllitru oleje olivového. Necháme 14 dní macerovat, scedíme a slijeme do lahviček. Dle potřeby jemně vmasírujeme do předem prohřátých údů nebo jiných míst těla. Uchováváme v chladu. Pomáhá také i při neuralgiích, revmatismu, kloubních a svalových bolestech apod. Zentrich: Speciální metody fytoterapie

Meditace o životních obavách

Zakupte semínka yzopu a nechejte je naklíčit. Zalévejte je a sledujte, jak přicházejí k životu. Malinké rostlinky přesaďte do větších nádob a umístěte je venku. Pečlivě pozorujte celý růstový proces, dokud nezačnou kvést. Oceňte plody své práce a kouzlo matky přírody. Poté otrhejte květy a opatrně je usušte. Usušené je uložte na nějakém pro Vás významném nebo posvátném místě. Používejte je při meditaci ve formě kadidla

Porituální očista

Doprostřed místnosti postavte talíř či podnos, na který postavte trojnožku s plotýnkou, na kterou nasypte hrstku yzopu. Pod plotýnkou zapalte modrou svíci a nechejte ji vyhořet. Mezitím uvařte z yzopu odvar, kterým omyjte oltář a rituální pomůcky. Dohoří-li svíčka, seberte zbytky vosku, byliny a knot a vše vhoďte do tekoucí vody. Pak se otočte a odejděte, aniž by jste pohlédli zpět. Nenachází-li se poblíž tekoucí voda, vše zakopejte co nejdále od svého domu.

Rituální očistné mýdlo

500g mýdlové hmoty, vonný olejíček z yzopu, yzop. Rozpustíme mýdlovou hmotu a dodáme vonný olejíček a bylinku. Naplníme formičky nebo vytvoříme koule kolem šňůrky. Pak necháme ztuhnout. Zdroj: ceskatelevize.cz/herbar

Yzopová koupel

7 PL sušeného yzopu přelijeme 0,5 l vroucí vody, necháme louhovat 10-15 min a scedíme do koupele.

Yzopový ocet

5 PL (maximálně 80g) sušeného yzopu louhujeme 14 dní v litru kvalitního vinného nebo jablečného octu. Můžeme jím ochutit ocet, který používáme na salátové zálivky.

Proti kašli

20g yzopu, 20g skořice, 20g šalvěje, 20g anýzu a 20g lékořice (možno použít kousek pendreku). Směs vařit ve vodě a pít teplé ráno a večer.

Čaj na zvýšení potence

Smícháme 1 PL saturejky, 1 PL mateřídoušky, 1/2 PL yzopu, 1/4 PL rozmarýny a 1/4 PL anděliky. Přelijeme 1 KL směsi šálkem vroucí vody, 10 min louhujeme, scedíme a pijeme 1x denně.

Odvar na mezižeberní zánět

Po 1 PL yzopu a proskurníku dáme do 0,5 l studené vody a přivedeme k varu, necháme 10 minut vyluhovat a přecedíme. Pijeme 3 šálky denně před hlavními jídly. Zdroj: J.Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin

Diviznová směs Dědka kořenáře

preventivně pročišťuje dýchací cesty při zatížení smogem, prachem, kouřem atd. https://www.prozdravi.cz/diviznova-smes-pk.html

Hot Drink Dr. Weisse

bylinný extrakt s obsahem divizny působící proti nachlazení a rýmě. Navíc nezatěžuje ledviny, játra ani srdce. http://bylinkopedie.cz/go/hot-drink-nachlazeni-ryma


Bylinka ve směsích

Čaj na podporu otěhotnění 2

Močopudný čaj 1

Proti kašli 1

Průduškový čaj

Tinktura na podlitiny

Menstruační bolesti 4

 


Kniha Světla, Magické rostliny/Lavender a Franklin, Léčivé rostliny a planety/Brooke

 zpět na Byliny Jupitera