Logo Magica

Tymián

Latinský název:  Thymus vulgaris

Signatura: Venuše

Hlavní složky: silice, cymol, karvakrol, a-pinén, linalol, borneol a cineol, třísloviny, organické kyseliny, hořčiny, saponiny, flavonoidy

Polarita: Ženská

Živel: Voda

Božstva: Helios

Kuchyňské použití: k uzení masa, sýry, sekané maso, zvěřina, saláty, nakládání okurek, do omáček, k zelenině a na pizzu.

Již staří Egypťané znali konzervační vlastnosti mateřídoušek - používali je při balzamování. A více než 4 000 let se mateřídoušky používají jako koření i léčivky. Ve středověku byl tymián obecný (thymus vulgaris) používán mimo jiné například k "vyhnání mrtvého porodu". Jeho nejdůležitější léčivá látka thymol byla až do počátku 18. století považována za kafr. A mateřídouška tymián (thymus serpyllum) byla po 15. století nazývána "rostlinou Panny Marie", protože se začala dosti používat k léčbě ženských nemocí.

Jiné názvy: demut, římská mateřídouška

Doporučené kombinace: bergamot, hřebíček, rozmarýn, čajovník, citrusy, jalovec, meduňka, šalvěj

Botanický popis: stále zelený nízký polokeř, hojně větvený, trvalka, výška až 30 cm, světle fialové až růžové či bílé květy v létě. Oblíbené u včel. Malé, oválné, šedozelené listy plodem elipsoidní tvrdky, po čtyřech v každém květu.

Pěstování: Vhodná pro pěstování na balkóně či za oknem - přímé slunce, teplo, sucho, kameny, ochrana před prudkým větrem, chudší prostředí (pro větší aroma listů). Půda - lehká, suchá, dobře propustná, písčitohlinitá, mírně vápenitá, raději alkalická. V březnu až dubnu přímo na místo do řádků vzdálených asi 40 cm na povrch půdy, semena jen lehce přitisknout (klíčí za světla), výsev v březnu až dubnu přímo na místo do řádků vzdálených asi 40 cm na povrch půdy, semena jen lehce přitisknout (klíčí za světla). Rozmnožuje se semeny, ale i dělením trsů, řízkováním a hřížením. Vyžaduje teplejší polohy a lehčí vápnité půdy s dostatkem živin. Množení buď stonkovými řízky 5-8 cm dlouhými ze starších keříků, kdykoliv během roku kromě zimy nebo rozdělením trsů, zakořeněné poléhavé lodyhy se oddělují na jaře nebo na podzim. V chladných oblastech na zimu seříznout a zakrýt chvojím, jinak lze po celý rok pěstovat v bytě.

Sběr: Sbírá se nať před květem v období červenec - srpen a suší se ve stínu na vzdušném místě při t. max. 35 °C. Pro aromaterapii - silice se získává : parovodní destilace kvetoucí natě. - listy se odtrhávají v létě, nejlépe v poledne za suchého počasí (nejaromatičtější jsou v době počátku květu rostliny); kdykoliv se sklízí celá nedřevnatá nať

Lékařské použití:   formou čaje: podporuje zažívání, uvolňuje hlen, omezuje nadýmání, mírní průjmy, podněcuje tvorbu bílých krvinek pro ochranu před infekcí, snižuje nespavost, zbavuje svalových bolestí; tonizující a stimulující čaj z listů k léčbě zažívacích a dýchacích potíží, s medem proti dusivému kašli, nachlazení a chrapotu. Formou obkladů, koupelí a vdechování: na kožní onemocnění, rány, vředy apod., léčí dýchací potíže, zlepšuje krevní oběh ve vlásečnicích, povzbuzuje fyziologické funkce organismu. Odvar s medem pomáhá proti astmatu, působí tišivě v při zánětech krku a kašli. Olej se používá při inhalacích. Blahodárné účinky má tympánový med s mlékem.

Emocionální použití:   Spolu s majoránkou formou odvaru - lázeň, která smývá neduhy a trápení minulých dní.

Magické a rituální použití:   rituály zdraví, psychické síly, lásky, očisty a ochrana spánku. Jedno z nejstarších vykuřovadel, které bylo v Řecku rituálně spalováno. Svěcení chrámů a svatých míst. Používán také ke zvýšení jasnozřivosti. Zapaluje se před obřadem k vyčištění prostoru (přesněji k desinfekci, protože výpary thymolu mají prokazatelně fytoncidní účinky). Posvátné byliny druidů. Magickou očistnou koupel jde připravit, že do vody přilijeme odvar z Mateřídoušky a Majoránky. Polštářek nacpaný Mateřídouškou léčí noční děsy. Když jdete na pohřeb, mějte u sebe snítku Mateřídoušky, abyste zapudili vlivy truchlících.

Kniha Světla Kultu Bohyně Diany, Babiččiny zápisky, Magické rostliny/Lavender


 

Recepty

SMĚS NA ZÁNĚTY PLIC A MOČOVÉ TRUBICE

25g tymiánu a 25g medvědice lékařské přelijte 1,2 l horké vody. Louhujte 15 min. Po zcezení pijte ve formě horkého čaje po celý den. Opakujte následující 3 dny, dokud obtíže nevymizí.


TYMIÁNOVÝ SIRUP NA ČERNÝ KAŠEL

225g tymiánu, cukr a 1 litr pramenité vody. Bylinu přelijte horkou vodou a přikryjte. Ponechte na velmi teplém místě 12 hodin. Přeceďte a změřte výsledný objem. Na každý 0,5 litru přidejte 1kg cukru. Mírně zahřejte do rozpuštění cukru. Dávkování: 1 čajová lžička každé tři hodiny.


PASTILKY PROTI KAŠLI

15g tymiánu, 15g fenyklu, 15g pobělu. Směs přelijte třemi šálky horké vody. Ponechte přes noc louhovat. Přeceďte a přidejte 1 šálek medu nebo javorového sirupu a povařte do zhoustnutí. Nalijte na plech a po vychladnutí nakrájejte na centimetrové kostičky. Dávkování: max. 5 pastilek denně po dobu 10 dnů.


RITUÁL K ODEHNÁNÍ STRACHU

str. 86 - Léčivé rostliny a planety / E. Brooke


TYMIÁNOVÝ OLEJ

Základem jsou za studena lisované oleje, tedy olivový, slunečnicový, konopný, ale také je výborný i mandlový nebo sezamový. Do litru oleje přidáme velkou hrst sušených bylin, nádobu uzavřeme a umístíme na místo na slunci. Takto na slunci necháme 2-3 týdny. Poté olej scedíme a tymián prolisujeme přes jemné síto.


TYMIÁNOVÁ MAST

Nejdříve rozpustíme v hrnku asi 200 g sádla, přidáme hrst květů tymiánu (nebo jiné bylinky), promícháme a zchladíme. Necháme odstát asi jeden den, pak opět jemně zahřejeme a přecedíme přes plátno. Uzavřeme v kelímku a uložíme do lednice. Tymiánový balzám nebo mast je výborná především na různé virózy či chřipky. Nejčastěji se maže pod nosem, na spánky nebo na hruď, rozpouští hustý hlen a usnadňuje vykašlávání. Mast je vhodná i při potížích se spánkem, únavě či nadměrném stresu. Často se používá u dětí při rýmách a nachlazeních. A když bolí klouby či svaly, jednoduše potřeme bolavé místo.


TYMIÁNOVÝ BALZÁM

Do tymiánového oleje přidáme ohřátý všelí vosk ..


TYMIÁNOVÝ MACEROVANÝ MED

Dobře usušený tymián vložte na dno sklenice a zalijte medem až po okraj. Dobře uzavřete a otáčením zavařovací sklenice smíchejte med s bylinkami. Louhujte po dobu 2-3 týdny. Pokud se začnou byliny vyplavovat nahoru, pak sklenici otočte. Sceďte med do čisté sklenice a uložte na chladném a tmavém místě.


KRÁSNÁ PRSA

Ráno krátce osprchujeme prsy studenou vodou. Večer obložíme prsy na 20 minut strouhaným jablkem. Po odstranění jablka naneseme vatičkou nálev z tymiánu a necháme uschnout. Nálev: 2 polévkové lžíce natě v šálku studené vody zahřejeme a odstavíme, pomecháme 15 min louhovat a poté scedíme.


PROTI KŘEČÍM ŽALUDKU A MENSTRUAČNÍM

Pomáhá nálev z 15g tymiánu ve 100 ml studené vody, které zahřejeme a odstavíme, pomecháme 15 min louhovat a poté scedíme. Pijeme 3x denně mezi jídly.


BOLEST HLAVY SPOJENÁ S DÁVIVÝM KAŠLEM

Pomáhá nálev z 15g tymiánu ve 100 ml studené vody, které zahřejeme a odstavíme, pomecháme 15 min louhovat a poté scedíme. Osladíme tymiánovým medem. Pijeme 3x denně mezi jídly.


URYCHLENÍ UZDRAVOVACÍHO PROCESU

2 díly eukalyptu, 1 díl myrhy, 1 díl tymiánu a 1 díl nového koření. Vše rozmělníme na velmi jemný prášek a roprašte v místnosti nemocného. Používá se k vyčištění prostoru (přesněji k desinfekci, protože thymolu obsažený v tymiánu má prokazatelně fytoncidní účinky).


RITUÁLNÍ OČISTNÁ KOUPEL

4 díly levandule, 4 díly rozmarýnu, 3 díly tymiánu, 3 díly bazalky, 2 díly fenyklu, 2 díly yzopu, 1 díl máty, 1 díl rozrazilu. V koupeli setrvejte 15 min. Ideální před veškerými rituály. Adaptovaný recept z šalamounova klíče.


LETNÍ OČISTNÁ KOUPEL

3 díly majoránky a 3 díly tymiánu. V koupeli setrvejte 15 min. Používejte ji během jara a léta, abyste na jaře smyli chlad zimy a v létě ke své letní očistě.


PŘEDVĚŠTECKÁ KOUPEL

3 díly tymiánu, 2 díly řebříčku, 2 díly růže, 1 díl pačuli, 1 díl muškátového oříšku. Používejte ji přímo před praktikováním jakékoli formy věštění, k uklidnění vědomé mysli a stimulaci psychického vědomí.


TYMIÁNOVÁ HOŘČICE

100 g semínek bílé hořčice (dva balíčky), 100 ml bílého vína, roztok ze 100 ml jablečného octa a 100 ml vody, ¼ lžičky mořské nebo himalájské soli, 3 PL medu nebo agáve sirupu, 1/2 lžičky chilli, 2 PL čerstvého na jemno nakrájeného tymiánu, 3 PL extra panenského olivového oleje. Pokud chcete hořčici výrazněji ostřejší, můžete použít 150 ml bílého vína a 150 ml jablečného octa. Hořčičná semínka dejte do misky a zalijte polovinou objemu vína nebo roztoku octa s vodou. Pokud můžete, nechte přes noc nabobtnat, ale mixovat můžete i hned. Po nabobtnání je hořčice nepatrně jemnější. Semínka rozmixujte a přidejte druhou polovinu vína nebo octa s vodou. Pokud chcete hořčici o něco hrubší a cítit v ní kousky semínek, nemusíte ji mixovat dohladka. Přidejte med nebo vaše sladidlo, tymián, olej a osolte. Dejte do uzavíratelné sklenice a skladujte v lednici. Pokud zachováte čistý proces přípravy, vydrží vám hořčice v lednici i půl roku.


  zpět na Byliny Venuše