Logo Magica

Rozmarýn

Prvek: oheň

Signatura: Slunce

Latinský název: Rosmarinus officinalis L.

Hlavní složky: éterické oleje, pryskyřice, kafr, třísloviny

Polarita: Mužská

Božstva:

Jiné názvy: merdov

Runou této byliny je Jera. Dekorativní použití. Studentky starého Řecka si vplétaly do vlasů větvičky rozmarýnu - zlepšuje paměť. V kostelech byl používán jako levná náhražka kadidla. Jako bylina plodnosti byla užívána při svatebních obřadech. Okrasný, vytrvalý stále zelený polokeř. Symbol věrnosti a přátelství.

Kuchyňské použití:  Z rozmarýnu se jako koření používají buď čerstvé či sušené lístky. Stejně tak i snítky, které se ještě před pečením položí k masu či do něj zapíchnou. Usušené lístky mají silné, kafrovité aroma a nahořklou, kořenitou chuť. U rozmarýnu, jako u mnoha bylinek, platí heslo všeho s mírou. Doporučená dávka je jedna kávová lžička sušených lístků jako koření do pokrmu pro čtyři osoby. Nejvýrazněji se uplatňuje ve středozemní kuchyni, ale najdete ho zastoupený i v anglických, amerických či mexických jídlech.V Řecku se z něho vyrábí už od starověku i víno účinkující proti srdeční slabosti. Neuděláte chybu, když jej přidáte do marinád a grilovacích směsí, do obalovacích těstíček, k ochucení pečených ryb a vepřového masa, mletého masa, zeleninových jídel především z rajčat a lilků, salátů i polévek.Ochutit s ním můžete oleje i octy.Několik větviček položených na dřevité uhlí dodá grilovanému masu kořenitou vůni. A vhodíte-li do krbu větvičku rozmarýnu, připomene vám její vůně letní večery.  

Čerstvé listy a boční výhonky mají jemné aroma, sušené listy mají výraznou chuť. Nikdy jej nepoužíváme společně s bobkovým listem.

Pěstování: Často jako pokojová rostlina či v přenosných nádobách, které přes léto dáváme na balkón či zahradu. V zimě ji umístíme do světlé bezmrazé místnosti. Množí se v létě z vrcholových řízků asi 10 cm dlouhými či semeny. Dorůstá až do výšky 2 metrů. Teplomilná rostlina. Vůně kafrová.
Rostlina má ráda slunečné stanoviště. Nejvhodnější je propustný, hlínito-písčitý pěstební substrát. Během vegetace vyžaduje pravidelnou zálivku a přihnojování. Nejvhodnější je rostliny zalévat odstátou vodou pokojové teploty do misky, tak se voda nasaje do půdy a při dostatečném množství prosákne až na povrch zeminy v květináči. Málo nebo naopak mnoho vody způsobuje poruchy v růstu rostliny. Rozmarýn je náchylný k houbovým chorobám - nekropíme jej proto na listy. V létě rostlinu hnojíme jednou za čtrnáct dní doporučenou dávkou speciálního tekutého hnojiva (nejlépe organického), které zředíme ve vodě.
Rozmarýn vyžaduje každoroční přesazování do většího květináče. Při přesazování je nutné dbát na to, aby se neporušily kořeny. Rozmarýn se množí vegetativně - vrcholovými řízky, které necháme zakořenit ve vodě. Jakmile vyrostou kořínky, přesadíme je do zeminy. Můžeme jej množit také semeny, tento způsob je časově náročnější. Rozmarýn by měl přezimovat na světlém místě při pokojové teplotě nebo v chladnějších prostorech (nejméně 10°C) a při omezené zálivce.

Sběr: Sbírají se listy a nedřevnatá nať v době květu a suší se v tenké vrstvě ve stínu při teplotě 35 °C. Uchováváme v tmavé uzavřené nádobě. Zhotovujeme mast, olej a odvar. Aromaterapie : silice - parovodní destilace listů - používán k posílení mysli.

Doporučené kombinace: bergamot, levandule, majoránka, dobromysl, jalovec, heřmánek, meduňka, růže, máta peprná, citrón, pomeranč, bazalka.

Lékařské použití: Rozmarýn působil divy při hadích uštknutích a bodnutí hmyzem. Vhodná na revmatismus, duševní únavu, svalové bolesti, fyzickou slabost a na problémy s játry a žlučníku. Jako nervový stimulant má schopnost vybudit mozek a zvýšit výkon paměti. Stimuluje činnost srdce a krevního oběhu. Nejúčinněji stimulující esenciální olej. Velký úspěch je zaznamenán při léčbě ztráty vlasů. V případě srdeční slabosti vetřete olej postižené osobě na místo nad srdcem. POZOR: Není vhodná při vysokém krevním tlaku, při epilepsii, s nemocnými ledvinami, v těhotenství a pro děti do 6 let.

Emocionální použití: Rozmarýn působí na srdeční čakru, čistí auru a zahání černé myšlenky Otevírá srdce a umožňuje teplu poledního slunce roztavit zlobu, nenávist a hořkost. Pomáhá rozčarovaným lidem, než se rozčarovanost a zklamání změní v zatrpklost a ukřivděnost, která staví neproniknutelnou zeď coby ochranu zklamané osoby.  Rozmarýn se dostává velmi hluboko k podstatě problému a vyplaví jej na povrch. V poznání věci uvolní napětí.

Magické a rituální použití: Využití rostlinných sil: ochrana, láska, smyslnost, duchovní síly, exorcismus, spánek, mládí. Očišťuje prostory. Očistné lázně. Náhražka kadidla. Důležitou bylinkou při rituálech konaných při narození, sňatku či úmrtí. Snítka rozmarýny slouží jako kropítko při křtu novorozeně. Při sňatku se vplétá do věnců a vkládá do rituálního poháru. Na smutečním obřadu se pálí s kadidlem. Účastníci pohřbu házejí snítky rozmarýny do ohně, také rozmarýna vložená do poháru s vínem koluje mezi smutečními hosty. Rozmarýna je bylina očisty, odpuzuje negativní energie. Přidává se do vody určené k očistě svatyně, oltáře či rituálních pomůcek. Přidává se i do koupele k očistě osob. Čaj z rozmarýny posiluje auru a obnovuje vyčerpané psychické síly. Šálek čaje před rituálem očišťuje mysl a zlepšuje paměť. Úlitba bohům. Sušené listy se vykuřují před cestou do světů. Rozmarýn zavěšený nad lůžkem funguje jako indiánský lapač snů, který zahání noční můry a přivábí krásné sny.


Recepty

Voda Uherské královny

čerstvé květy a listy, láhev bílého vína. Ponechte několik dnů louhovat, sceďte a nalijte do čisté láhve. Pijte či natírejte končetiny pro obnovení částečné citlivosti.


Rozmarýnové víno

čerstvé květy a listy rozmarýny nebo dvě polévkové lžíce sušené rozmarýny, láhev bílého vína, dvě polévkové lžíce sušeného brutnáku lékařského. Ponechte několik dnů louhovat, sceďte a nalijte do čisté láhve.


Na arteriosklerózu

Stejné díly rozmarýnu, levandule, máty a řebříčku obecného. Čaj užívejte 2x denně před jídlem.


Koupel pro zklamané a rozčarované

2 polévkové lžíce rozmarýnu vložte do plátěného sáčku či zabalte do čistého kapesníku. Nechte louhovat ve vaně. V lázni setrvejte cca 15 minut. Podobným způsobem se dá vyrobit i rozmarýnová mast, kde rozmarýn působí také jako desinfekce a čistící činidlo. Místo skořice použijte rozmarýn.


Mast mládí

1 díl anýzu, 1 díl kapradí, 1 díl myrty, 2 díly růžových okvětních plátků, 4 díly rozmarýnu. Za použití rostlinného tuku vyrobte mast. Před zrcadlem natírejte mastí tělo s představou, jak chcete vypadat.


Rituál regulace srdeční čakry

Rozmarýn použít ve formě kadidla. Soustřeďte se na místo uprostřed hrudníku a otevřete si srdeční čakru. Uvědomte si, jakým způsobem ji otevíráte a uzavíráte. Představte si že ji zahřívají zlaté sluneční paprsky, stáváte se silnějšími. Uvědomte si jakým způsobem otevíráte a zavíráte srdeční čakru a několikrát proces opakujte. Zkuste vylíčit rozdíly mezi plně otevřenou a plně zavřenou čakrou. meditaci opakujte denně po dobu jednoho měsíce, od úplňku do úplňku.  zpět na Byliny Slunce